Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Ahhhhhhh
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 980
Joined: 12 Aug 2013, 21:50
Location: Banjaluka
Contact:
Status: Offline

Re: Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Post by Ahhhhhhh » 14 Aug 2013, 17:51

U toj varijanti jedino ostaje promijeniti opseg mogućih poslova i tražiti nešto što je kompatibilno sa ličnošću i preferencijama, a to je, u principu, sasvim cool! :cvike
What can change the nature of a man?

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Post by Julia-Klara » 14 Aug 2013, 17:53

bice nekad opet i posao snova, samo sabur ;)

u sustini se slazem i razumijem sto pokusavas reci... ali nije posao tema danasnje emisije,jel... ;)
PS hvala na odgovrima
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Post by Maja » 14 Aug 2013, 18:01

Julia-Klara wrote:Tako sam i mislila, i znam gdje "padam" na svakom intervjuJu,ali takva sam ;) a i ne zelim se mjenjati ;)
Da pogodim. U tvom poslu se traže ljudi koji vole raditi s drugima a ti više voliš sama, ili se traže prodorne osobe, inicijatori, a ti voliš sigurnost i ustaljenost, pa zato ne prolaziš na intervjuima.

Ljudi koji mene poznaju uvijek kažu da im je čudno što sam završila faks gdje se "sjedi za kompjuterom i računa" tj kancelarijski posao a inače obožavam prirodu, kretanje, duge šetnje, gljive, ptičice :oo životinje, fotografiju, kuhanje, čitanje itd.
Ali ja volim i svoju profesiju tj vidim sebe u tome. Upisala sam što sam željela, ne na nečiji nagovor.
Sad kad bih i ja ispunjavala te testove vjerovatno me niko ne bi zaposlio :cudi
Jel to znači da moramo lagati na tim testovima kako bi dobili posao koji želimo :cudi

Pitanje za Ahhh, koliko ljudi je dosad ispunili upitnik?

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Post by Dust » 14 Aug 2013, 19:41

Popunila sam anketu iz radoznalosti, ali mi jos uvijek nije jasno o cemu se ovdje radi?
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Post by Julia-Klara » 14 Aug 2013, 19:45

Maja wrote:
Julia-Klara wrote:Tako sam i mislila, i znam gdje "padam" na svakom intervjuJu,ali takva sam ;) a i ne zelim se mjenjati ;)
Da pogodim. U tvom poslu se traže ljudi koji vole raditi s drugima a ti više voliš sama, ili se traže prodorne osobe, inicijatori, a ti voliš sigurnost i ustaljenost, pa zato ne prolaziš na intervjuima.

Ljudi koji mene poznaju uvijek kažu da im je čudno što sam završila faks gdje se "sjedi za kompjuterom i računa" tj kancelarijski posao a inače obožavam prirodu, kretanje, duge šetnje, gljive, ptičice :oo životinje, fotografiju, kuhanje, čitanje itd.
Ali ja volim i svoju profesiju tj vidim sebe u tome. Upisala sam što sam željela, ne na nečiji nagovor.
Sad kad bih i ja ispunjavala te testove vjerovatno me niko ne bi zaposlio :cudi
Jel to znači da moramo lagati na tim testovima kako bi dobili posao koji želimo :cudi

Pitanje za Ahhh, koliko ljudi je dosad ispunili upitnik?
Greska! Ja sam timski igrac, malo previse, i malo previse stojim na strani tima (ljudi) nego sto bih trebala. Menadzer MORA raditi za kompaniju , a ne za ljude-kapitalizam. Samo je profit bitan... :cudi ne merem ja to :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96498
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34430 times
Been thanked: 21153 times
Contact:
Status: Offline

Re: Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Post by Rum » 14 Aug 2013, 19:49

Dust wrote:Popunila sam anketu iz radoznalosti, ali mi jos uvijek nije jasno o cemu se ovdje radi?
Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Ahhhhhhh
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 980
Joined: 12 Aug 2013, 21:50
Location: Banjaluka
Contact:
Status: Offline

Re: Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Post by Ahhhhhhh » 14 Aug 2013, 20:24

Hahaha, na pitanje "o čemu se radi" stvarno nemam bolji odgovor od sličice čika-Hanibala iznad, tako da neću ni pokušavati to da nadmašim! :zao

A, glede pitanja koliko je ljudi do sada popunilo - mogao bih sad da petljam kako je to "poslovna tajna" ili tako nešto, ali pošto nije, rado ću odgovoriti - kada sam provjerio prije 5 minuta, bilo je 380 kompletnih upitnika i još gomila nekompletiranih (što se briše ako ne bude finiširano u roku od 36h, jer takvo odgovaranje "na previše rata" umanjuje validnost odgovora). S ozbirom da smo istraživanje otpočeli tek prije 20-ak dana i to u po' godišnjih odmora, veoma smo zadovoljni odazivom (u principu, skupili smo malo više od trećine planiranog uzorka) i hvala svim koji su odvojili vrijeme za učešće (ili ga planiraju odvojiti)! U principu, jedini problem koji bi se mogao javiti jeste broj muških ispitanika, pošto je na ovim prostorima tradicija da su žene "prijaznije" kada je o ušečću u istraživanjima riječ (naš trenutni omjer je nekih 6-7 prema 3-4), tako da ovom prilikom apelujem i na muškarce, a ako je neko raspoložen da malo spammuje svoju braću / drugare / momke / šta god - slobodno! :oo
What can change the nature of a man?

kim jong un
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 311
Joined: 19 Jun 2013, 11:13
Location: tamo gdje je dom
Status: Offline

Re: Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Post by kim jong un » 14 Aug 2013, 21:22

ispunio sam ali zaboravio napisat email.
pitanje mi jedno davno na um padne moj debeli hlade zašto ljudi rade

Ahhhhhhh
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 980
Joined: 12 Aug 2013, 21:50
Location: Banjaluka
Contact:
Status: Offline

Re: Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Post by Ahhhhhhh » 14 Aug 2013, 21:38

kim jong un wrote:ispunio sam ali zaboravio napisat email.
Hvala! :aplauzz

Elem, u ovakvim slučajevima, gdje je neko ispunio, ali je zaboravio/la da ostavi email ili se predomislio/la, nemojte popunjavati ponovo, već mi možete poslati pm ili email sa svojom email adresom i odgovorima na pitanja:

Pol: 1) Ženski 2) Muški
Uzrast u godinama: ____________
Vaša visina u cm: ____________
Vaša masa u kg: ____________
Stalno mjesto boravka (grad i država):_____________
Obrazovanje: 1) Završena osnovna škola, 2) Završena srednja škola, 3) Student, 4) Završen fakultet, 5) Master, magisterij ili doktorat
Redoslijed rođenja: _____________
Broj braće i sestara: ______________
Koliko imate djece: _________

Ako se ovi odgovori poklapaju sa unosima u bazi, trebao bih relativno lako identifikovati individualnu anketu i manuelno mogu dodati email adresu (a ako mi budu bile potrebne dodatne informacije, zatražiću ih). Naglašavam još jednom da ovakve stvari idu isključivo preko emaila ili pm-a!
What can change the nature of a man?

Ahhhhhhh
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 980
Joined: 12 Aug 2013, 21:50
Location: Banjaluka
Contact:
Status: Offline

Re: Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Post by Ahhhhhhh » 14 Aug 2013, 21:59

Ljudi koji mene poznaju uvijek kažu da im je čudno što sam završila faks gdje se "sjedi za kompjuterom i računa" tj kancelarijski posao a inače obožavam prirodu, kretanje, duge šetnje, gljive, ptičice :oo životinje, fotografiju, kuhanje, čitanje itd.
Ovo nije nimalo čudno, jer te manifestacije obuhvataju odvojene osobine ličnosti koje su mogu kombinovati na različite načine - ova opisana kombinacija jeste nešto manje zastupljena, ali je to ne čini na bilo koji način "čudnom" i slutim da će rezultati sa upitnika potvrditi pretpostavku koju imam, ali da ne trčim pred rudu, sačekaćemo kraj istraživanja! :oo
Ali ja volim i svoju profesiju tj vidim sebe u tome. Upisala sam što sam željela, ne na nečiji nagovor.
Sad kad bih i ja ispunjavala te testove vjerovatno me niko ne bi zaposlio :cudi
Jel to znači da moramo lagati na tim testovima kako bi dobili posao koji želimo :cudi
Pa, to znači da vjerovatno postoji nekakva diskrepancija između "slike o profesiji" i radnih zadataka koje ta profesija "u svakodnevnim situacijama" uglavnom podrazumijeva. Laganje na testu je, uglavnom, moguće detektovati (nije moguće utvrditi šta bi osoba rekla da nije lagala ili zašto je lagala, ali da jeste obmanjivala - to se sa razumnom vjerovatnoćom da utvrditi i onda slijedi "automatska diskvalifikacija"). Daleko od toga da nije moguće malo se edukovati o testovima i "emulirati" željeni profil koji se traži za datu radnu poziciju, ali koja bi svrha toga bila? Ako se npr. traži niska potreba za traženjem senzacija, a ja imam visoku takvu potrebu i "izvaram" da imam nisku samo da bih dobio posao, moja potreba se neće promijeniti i vrlo vjerovatno ću brzo postati nezadovoljan tim poslom i produktivnost će trpiti. Ne, poenta je pronaći modalitet posla koji je kompatibilan sa ličnošću i onda je to "win-win". U praksi, to nije uvijek lako i često postoji potreba za kompromisima, ali dugoročno, to je najbolje rješenje i treba na njemu raditi...
Pitanje za Ahhh, koliko ljudi je dosad ispunili upitnik?
Na ovo već odgovorih u jednom od ranijih postova.
What can change the nature of a man?

Ahhhhhhh
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 980
Joined: 12 Aug 2013, 21:50
Location: Banjaluka
Contact:
Status: Offline

Re: Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Post by Ahhhhhhh » 14 Aug 2013, 22:03

Dust wrote:Popunila sam anketu iz radoznalosti, ali mi jos uvijek nije jasno o cemu se ovdje radi?
Zahvaljujem! :aplauzz

Pa, prođite malo kroz postove, objašnjavao sam u više navrata različite stvari u vezi sa ovim istraživanjem, šta obuhvata i slično, a ako Vam to nije dovoljno informacija / ako Vas još neke stvari interesuju, slobodno pitajte, ali teško da ću nadmašiti čika-Hanibala kog je Rum ostavio kao odgovor na to pitanje! :oo
What can change the nature of a man?

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31664
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7206 times
Been thanked: 3917 times
Status: Offline

Re: Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Post by Mister No » 14 Aug 2013, 23:48

Rum wrote:
Dust wrote:Popunila sam anketu iz radoznalosti, ali mi jos uvijek nije jasno o cemu se ovdje radi?
Image
:D. :D.
The Dark Side Of The Forum...

Ahhhhhhh
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 980
Joined: 12 Aug 2013, 21:50
Location: Banjaluka
Contact:
Status: Offline

Re: Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Post by Ahhhhhhh » 20 Aug 2013, 17:37

Postavio nam je jedan od ispitanika jedno interesantno pitanje, pa rekoh da postavim odgovor i ovdje, jer se možda neko pitao istu stvar... Naime, ispitanik je pitao zašto ispitujemo tolike ljude, ako se bavimo horor književnošću i ako nam je književnost centralna tema. Odgovor je taj da se ne bavimo književnom kritikom, tj. ne vršimo stilske analize ili analize likova - interesuje nas kako izgleda struktura preferencija horora kao literarnog žanra, u kom smislu su odlomci samo STIMULUSI. Preferencije ne postoje nezavisno od subjekata čije su to preferencije. Dakle, ovo je empirijsko psihološko istraživanje, ne analiza sadržaja ili nešto slično. Eto, samo da ne bude zabune! :oo
What can change the nature of a man?

Psicologo
Na probnom
Na probnom
Posts: 24
Joined: 13 Aug 2013, 09:17
Status: Offline

Re: Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Post by Psicologo » 25 Aug 2013, 15:55

Kao koautor istraživanja želim da se zahvalim svima sa foruma koji su učestvovali. Naravno, svi zainteresovani mogu to i dalje da urade - http://www.psysurveys.com/

Pozdrav svima i svako dobro!
"Can you look around this world and believe in goodness of a god who rules it?! Famine, pestilence, slaughter, disease and death... They rule this world. If a god of love and life ever did exist, he's long since dead. Someone... Something... rules in his place..."
-Prince Prospero-

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Post by Maja » 25 Aug 2013, 20:56

Staviću vam link na jedan forum.

Psicologo
Na probnom
Na probnom
Posts: 24
Joined: 13 Aug 2013, 09:17
Status: Offline

Re: Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Post by Psicologo » 25 Aug 2013, 21:01

Zar je moguće da postoji forum na kojem nismo već smarali ljude sa upitnikom? Hvala! :)
"Can you look around this world and believe in goodness of a god who rules it?! Famine, pestilence, slaughter, disease and death... They rule this world. If a god of love and life ever did exist, he's long since dead. Someone... Something... rules in his place..."
-Prince Prospero-

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Post by Maja » 25 Aug 2013, 21:10

Psicologo wrote:Zar je moguće da postoji forum na kojem nismo već smarali ljude sa upitnikom? Hvala! :)
Sad ću ti reći na pp o kojem forumu se radi pa mi javi jeste li bili tamo.

Ahhhhhhh
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 980
Joined: 12 Aug 2013, 21:50
Location: Banjaluka
Contact:
Status: Offline

Re: Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Post by Ahhhhhhh » 25 Aug 2013, 22:10

Maja wrote:
Psicologo wrote:Zar je moguće da postoji forum na kojem nismo već smarali ljude sa upitnikom? Hvala! :)
Sad ću ti reći na pp o kojem forumu se radi pa mi javi jeste li bili tamo.
Bili ili ne bili tamo, hvala Majo lafe! :respekt
What can change the nature of a man?

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Post by Calla » 27 Aug 2013, 17:42

imate srecu da Maja voli psihologiju,,a inace vi cete se sa nama posluziti-druziti
samo dotle dok ne popunite onaj broj podataka koji vam trebaju,,ionako treba iskoristiti i ovaj vid informacija jer je najbrzi za bilo kakva ispitivanja sjedis u kancelariji a posao se obavlja sam po sebi,,jedino kada budete razbijali glavu o kvaliteti ili kvantiteti postavljenih pitanja tad ce meni biti zanimljivo sta ste zaista saznali odnosno koliko se zaista iz jedne statistike istina ili poluistina od pojedinaca koji su ucestvovali u programu moze izvuci
ali svaka dobra statistika nas navede da je sledeci put osmislimo jos bolje ,zar nisam u pravu
i ja sam popunila upitnike i ostavila vam e mail adresu,,naravno radoznalost me ubija tko ce pobjediti kvalitet ili kvantitet odgovora!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Ahhhhhhh
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 980
Joined: 12 Aug 2013, 21:50
Location: Banjaluka
Contact:
Status: Offline

Re: Psihološko istraživanje (horor) književnosti

Post by Ahhhhhhh » 27 Aug 2013, 18:04

Pa, ja sam nailazio na ovaj forum i ranije, svoj vrlo pozitivan stav prema opštoj atmosferi ne krijem (čak i u privatnim razgovorima sa ljudima iz svog bližeg okruženja), a aktivirao sam se (koliko mi obveze dozvoljavaju) i na drugim temama - ne vidim zašto bi se išta od toga promijenilo i nakon istraživanja... :hop

A, što se tiče statistike, kontra popularnom mišljenju, statistika kakva se u ovakvim slučajevima koristi podrazumijeva procedure mnogo kompleksnije od "procenata i aritmetičkih sredina" i zapravo omogućava mnogo dublje i sistematičnije zaključivanje u odnosu na bilo koju drugu "alatku" koju imamo na raspolaganju. Ukratko, bez brige, možemo zaključiti itekako mnogo i ne postoji stvarni dualizam između "kvaliteta & kvantiteta". :oo

Naravno, hvala za učešće! :respekt
What can change the nature of a man?

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 44 guests