Ali ja sam iznimka!?!

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

dacina_curica
Status: Offline

Re: Ali ja sam iznimka!?!

Post by dacina_curica » 22 Oct 2013, 01:54

Ovdje bi se onda moglo nametnuti pitanje - sta cini covjeka dobrim? (ali to je mensecini nova tema za raspravu :))

Jesu li ovi ljudi jednostavno losi ljudi, je li ih situacija napravila losim? Je li dobro (ili lose) urodjena osobina ili je nesto sto se stekne zivotom i zivotnim iskustvom???

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ali ja sam iznimka!?!

Post by Bla » 22 Oct 2013, 05:39

[ytube][/ytube]
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Ali ja sam iznimka!?!

Post by carobnjak N » 22 Oct 2013, 08:15

Krokodil Behko wrote:
carobnjak Nurudin wrote:
Lebowski wrote:Opet, ne vjerujem ni da su svi isti, da su jednako dobri ili loše, da čine iste stvari. :cudi
Na jednoj razini mi svi smo JEDNO jer smo stvoreni od jedne duše ali to je više fraza dok se ne desi stvarna spoznaja (prosvijetljenje) oko toga.
Ego- nefs ili najniža duša je samo način na koji je Allah dž.š. dao ljudima zaborav od jednoće ,kad nas je smijestio u tijela i ego je u tom najnižem obliku potpuno nesvjestan povezanosti sviju ljudi i ima osjećaj razdvojenosti ,odnosno on stvara granice između sebe i drugih jer da nema granica on bi izgubio osjećaj postojanja kao jedinka
Dobar post :)
Nego, da li je to iz neke vjerske literature ili je to tvoja teorija?

Zapravo, po Frojdu najniži sloj duše nije Ego nego Id.
On se može definisati kao neko podsvjesno stanje ili motoričko stanje a u kojeg ego i superego nemaju uvid. Nazovimo to psihomotoričkim stanjem, lakšeg prepoznavanja i tumačenja radi. Ukratko, jedan dio psihe ne kontrolišemo a on se ipak odražava na naše motoričke radnje ili na neke naše nagone.

Eg je srednji dio ličnosti i nešto je kao tampon-zona između Ida i Superega. Eg se po Frojdu, poklapa sa svime što si ti izneo samo što on eto, ističe i taj Id kao donji dio ličnosti. Dakle, sve to što si rekao o prvobitnosti koja je ista kod svakog čovjeka.

Superego je nešto što počinjemo razvijati u djetinjstvu. Misli se na karkteristike svakog čovjeka, to jeste na ličnost nekog čovjeka.

Lavlje_srce wrote: Postoji 2 Ja u nama.
Eto već objasnih. Nije dva Ja nego tri. Zapravo, sve je to jedno Ja ali u tri sloja.
Iz vjerske i inače iz starih duhovnih praksa ...
Što se tiče Frojda i njegovih teorija ...previše mu se daje na značaju jer recimo razne duhovne prakse su stare hiljadama godina ,dok je Frojd nešto malo izbunario iz tih vjekovnih iskustva i sklepao svoju teoriju modernom zapadu koji je tanak po tom pitanju i sad je on ono ...aman- zaman . Iskreno da kažem najviše što znam o njemu je u onom novom filmu gdje su predstavili njega i Junga. Koliko sam vidio Freud je samo teoretičar dok je Jung imao životna iskustva , sam bio u nekim fazama psihoza i sam se izliječio ,što bi se reklo da više sliči istočnjačkim metodama u kojoj je onaj ko ne prođe nešto iskustveno ,obični šupljator.
Frud se više forsira jer je ateista dok je Jung vjernik
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Ali ja sam iznimka!?!

Post by Calla » 22 Oct 2013, 15:17

Da, bice da se radi o nekom samoodbrambenom mehanizmu. Mozda Calla ima bolji uvid u ovo, ipak je ljudska psiha njeno "igraliste".

Ja vidim po sebi, cim pocnem razbijati stvari na slogove osjetim kao da mi neko sjedi na glavi. Sve se pretvori u brdo neorganizovanih Lego kockica i dok ne poslazem - svisnem. Naravno nakon sto se sve slozi budem k'o nov' insan ali mukotrpan je to proces. Nije ni cudo sto me glava vazda boli.


joojj Calla sad mora procitati od do,,da skuzim sta zbilja hoces,,hocemo li temu o ogovaranju,,,i koje konkretne poteze treba primjeniti da prekinemo sa ogovaranjem drugih gorih od nas,,,ili da krenemo kako ste i krenuli zbrda zdola,,o egu,,super egu,,pa gdje se zaustavimo,,
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

dacina_curica
Status: Offline

Re: Ali ja sam iznimka!?!

Post by dacina_curica » 22 Oct 2013, 15:19

Calla :grle Procitaj uvodni post pa ces vidjeti o cemu najvise pricamo. :) Ovo o Idu, Egu i Superegu smo mislim apsolvirali, nijanse su cim se bavimo sada. :oo

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Ali ja sam iznimka!?!

Post by Spanac_113 » 22 Oct 2013, 15:26

Iso sam busom do Pule, negdje 99 il tako. Kod Senja stane bus I ulazi malac I pita vozaca dal moze do Rijeke al nema para a mora na faks kao. Pita ga vozac sta studira, kaze mali filozofiju. Kaze car,dosta mi je filozofa u firmi, zatvori vrata I po gasu. Mali osta ko popisan na stanici :) Poanta price, ne treba ti skola ako imas vozacku.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Ali ja sam iznimka!?!

Post by Luna. » 22 Oct 2013, 15:31

nisma procitala sve, utusiste vala s volikim komentarima :D

ja mislim da mi svi imamo taj stav " ja sam iznimka".. ne samo mi sami nego tako mislimo i za osobe, koje su nam bliske i do kojih nam je jako stalo...
ako nekiog tracamo. nekako mislimo u sebi, nije ot tkao strasno, ne mislim ja nista lose... sve sto mi negativno uradimo, izgleda nam u nasim ocima manje i bezazlenije nego kad to drugi urade...

i sama sam takva.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Ali ja sam iznimka!?!

Post by Calla » 22 Oct 2013, 15:48

aha znaci o Egu koji sebe uzdize a druge ponizava pa ako se moj ego spotakne pa omalozava tvog onda ga moram krotiti,,ali ja sam iznimka,,mozda da krenemo o slabostima i vrlinama svakog pojedinca!!!Jel moze ,kako pripitomiti svoj ego pri ogovaranju drugoga !"""?
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Ali ja sam iznimka!?!

Post by Luna. » 22 Oct 2013, 15:59

Calla wrote:aha znaci o Egu koji sebe uzdize a druge ponizava pa ako se moj ego spotakne pa omalozava tvog onda ga moram krotiti,,ali ja sam iznimka,,mozda da krenemo o slabostima i vrlinama svakog pojedinca!!!Jel moze ,kako pripitomiti svoj ego pri ogovaranju drugoga !"""?
ne mislim nuzno ponizavati drugoga, nego samo nalaziti uvijek opravdanje za samog sebe... za sve postupke u svakodnevici, partnerstvu... ako ja prevarim partnera, nije isto kao i on mene da prevari... ako ja slazem, nije isto...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

dacina_curica
Status: Offline

Re: Ali ja sam iznimka!?!

Post by dacina_curica » 22 Oct 2013, 16:02

Upravo to...Zasto postoje razliciti arsini za nas? Sta je uzrok takvom stanju duha/ponasanju?

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80762
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6776 times
Status: Online

Re: Ali ja sam iznimka!?!

Post by Julia-Klara » 22 Oct 2013, 16:07

kada volis-oprastas
a svako od nas voli sebe najvise, htio to priznati ili ne (ok,postoje iznimci)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Ali ja sam iznimka!?!

Post by Calla » 22 Oct 2013, 16:38

ono sto iz nas izlazi je nasa srz,,i to slobodna srz upravo nas takvih to sto jesmo ,
,jer nikada nije isto Ja,,sa svojim iskustvom,,i on sa svojim iskustvom!
i to i ne MORA DA BUDE ISTO tacka ..ajmo dalje
neka preuzme svako svoju odgovornost upravo za sva djela za koje smatramo da smo dobro ili lose odradili sami ili u drustvu ,,umjesto negativnih reakcija drugoga kritizirati
krenimo u kreativnost sebe i ostanimo na kursu sa onim sto nama predstavlja istinsko zadovoljstvo u svakodnevnici !!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Ali ja sam iznimka!?!

Post by Calla » 22 Oct 2013, 16:51

dacina_curica wrote:Upravo to...Zasto postoje razliciti arsini za nas? Sta je uzrok takvom stanju duha/ponasanju?

uzroka ima mali milion,,,
trebalo bi eliminirati i agresiju covjeka bjedu,narcisoidnost,monotoniju,tupost,i bespomocnost ,,covjek je jedini primat koji ubija i muci clanove svoje vrste bez razloga i pri tome osjeca zadovoljstvo(bacam sad simbolicno na primjer od Nurudina za Milosevica)!!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Ali ja sam iznimka!?!

Post by Calla » 22 Oct 2013, 17:07

postoji narodna uzrecica ,,Ako zelite sakupljati med ,ne udarajte po kosnici ,
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Ali ja sam iznimka!?!

Post by Calla » 22 Oct 2013, 17:18

dacina_curica wrote:Upravo to...Zasto postoje razliciti arsini za nas? Sta je uzrok takvom stanju duha/ponasanju?

razni ljudski otrovi postoje kao sto su :
:stop ljubomora,uskogrudnost,ljutnja,sebicnost,predrasude,
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Ali ja sam iznimka!?!

Post by mrki62 » 22 Oct 2013, 17:23

Ovaj svijet ide u qurac iliti ka samouništenju, htjeli mi to priznat ili ne.
Iznimki nema, sve je to stvar svemira, svemirci upravljaju nama :)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ali ja sam iznimka!?!

Post by Bla » 22 Oct 2013, 17:30

Calla wrote:postoji narodna uzrecica ,,Ako zelite sakupljati med ,ne udarajte po kosnici ,
A raznih tehnika ima, recimo jedna od najčešće upotrebljavanih je baš da se udarcima pčele stresu sa okvirova s medom.
Valjda tako i sa ovim iznimkama slično. :)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

dacina_curica
Status: Offline

Re: Ali ja sam iznimka!?!

Post by dacina_curica » 22 Oct 2013, 17:37

Calla wrote:
dacina_curica wrote:Upravo to...Zasto postoje razliciti arsini za nas? Sta je uzrok takvom stanju duha/ponasanju?

razni ljudski otrovi postoje kao sto su :
:stop ljubomora,uskogrudnost,ljutnja,sebicnost,predrasude,
Hmhmhmhhmhmhmhmhmhmmmm...... :hm

Polazim od sebe - vecinu od tih gore navedenih "otrova" ne mogu sebi pripisati. :cudi Ljutilica jesam, onako malo ters insan sama od sebe, ali znam i zbog cega sam ters (preradila sam taj aspekt svoje licnosti vec :)). Eh sad, uprkos odsustvu mnogih tih osobina ipak radim ono sto sam navela u uvodnom postu. Ali posto znam svoje namjere lako mi je sebi opravdati sopstveno ponasanje. To sto me koci je sto to ISTO ponasanje ne opravdavam drugima. Bice da se radi o nekim nepreradjenim strahovima (a jesam nasla gdje cu ih preradjivati :grana) i manjku povjerenja u ljude oko sebe (a mozda i sebe)...Odoh dalje "raskopavati".. :medi

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Ali ja sam iznimka!?!

Post by Calla » 22 Oct 2013, 17:43

Bla wrote:
Calla wrote:postoji narodna uzrecica ,,Ako zelite sakupljati med ,ne udarajte po kosnici ,
A raznih tehnika ima, recimo jedna od najčešće upotrebljavanih je baš da se udarcima pčele stresu sa okvirova s medom.
Valjda tako i sa ovim iznimkama slično. :)
naravno,,vrsta metode kako da me pcela ne ujede ,,stresti ih samo sa okvira ..
znaci ne trebamo uocavati samo mane pcele (njene ujede)nego i njene vrline (med)
pa tako i mi sami prisjetimo se svih ljudi i skupinskih kritika te da li ga je moguce skloniti kritike prema tom drugom promjenom svoga stava !!ili druge metode,zakopajmo ratne sjekire i ne ostrimo nozeve iza leda,,nego daj da se zajedno smijemo zajedno izademo i da se korjenski kvalitetno upoznamo :cvijece
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Ali ja sam iznimka!?!

Post by Calla » 22 Oct 2013, 17:55

dacina_curica wrote:
Calla wrote:
dacina_curica wrote:Upravo to...Zasto postoje razliciti arsini za nas? Sta je uzrok takvom stanju duha/ponasanju?

razni ljudski otrovi postoje kao sto su :
:stop ljubomora,uskogrudnost,ljutnja,sebicnost,predrasude,
Hmhmhmhhmhmhmhmhmhmmmm...... :hm

Polazim od sebe - vecinu od tih gore navedenih "otrova" ne mogu sebi pripisati. :cudi Ljutilica jesam, onako malo ters insan sama od sebe, ali znam i zbog cega sam ters (preradila sam taj aspekt svoje licnosti vec :)). Eh sad, uprkos odsustvu mnogih tih osobina ipak radim ono sto sam navela u uvodnom postu. Ali posto znam svoje namjere lako mi je sebi opravdati sopstveno ponasanje. To sto me koci je sto to ISTO ponasanje ne opravdavam drugima. Bice da se radi o nekim nepreradjenim strahovima (a jesam nasla gdje cu ih preradjivati :grana) i manjku povjerenja u ljude oko sebe (a mozda i sebe)...Odoh dalje "raskopavati".. :medi


evo ja cu iskopati ljubav sto Juli napomenu ali pitanje ostaje
Da da li si tii u stanju zaboraviti prosla iskustva ..??

i da preoblikujem danas ljubav iz emocije u NAGON;;i to u njena tri oblika da lakse shvatis

1.pozuda,(zato je osjecaj zaokupljenosti prisutan katkad cisto u tjelesnim vezama,i bol nastaje pri rastavi )

2.romanticna ljubav kada voljenu osobu izdvajamo u superego i izdizemo je iznad svih ostalih)a opet smo u stanju pitati,,gdje si bio,,sta si radio,,toliko dugo??

3.prvrzenost(zato ga /nju ne izbacujem iz glave 24H na dan)
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests