NESTALI

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

NESTALI

Post by gejsha » 15 Jul 2011, 00:20

Kada sam bila u srednjoj školi na ekskurziji prilikom stajanja na jednoj granici,ne sjećam se tačno između kojih država no to sada nije ni bitno,pogled mi je privuklo par nečijih fotografija zaljepljenih na zid,a ispod je pisalo traže se.
Nekako mi je to tada u noći bilo tako jezivo i nikada ranije nisam mnogo razmišljala o tome kao nakon toga.Pratila sam par emisija što je bilo na tvu kada se pričalo o nekim osobama koje su nestale,čula sam za jedan slučaj u mom gradu da je čovjek nestao i pričalo se da ga je jezero progutalo.,i jednom sam čitala u novinama ispovjest jedne djevojke kojoj je sestra nestala.
To mi je nekako tako misteriozno i neobjašnjivo i izaziva neki strah i jezu u meni.
Jeste li vi ikada razmišljali o tim ljudima?Šta im se moglo desiti pa da jednostavno nestanu bez traga?
Da se njihovo tijelo nikada ne pronađe..
Da li ste poznavali nekada neku osobu koja je nestala i nikada nije pronađena?
Ovdje ne računam rat,nego neke normalne životne okolnosti.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: NESTALI

Post by Konsultant » 15 Jul 2011, 07:36

Vecinom je uzrok problemi unutar porodice i onda se dijete ode negdje kako bi pobjeglo od trenutne situacije. Par zadnjih slucajeva je bilo da se trazi djevojka nekoliko dana i onda se ona javi "malo" udata.
U slucaju starijih osoba, uglavnom su medicinski uzroci tipa senilnost, padavica, srce ili sl.

Dok sam isao u srednju par djevojaka je tako uradilo, iz 2-3 razreda se ispali u toku dana, ne javlja se citav dan, onda navecer ili sutra dan se jave roditeljima. Mladost ludost.

Moj prijatelj je tako upao u lose drustvo, poceo se baviti kriminalom i odjednom nema ga par dana. Stari mu digao sve na noge, privodio sve koji su bili u kontaktu,sazna gdje je stusio i nadje ga u susjednoj drzavi sat vremena prije nego sto je balavac trebao produziti dalje k Evropi. Stari mu skroz OK lik, nije kafanski cojek ni neki psiho-socijalni slucaj vec jednostavno mali od kad je postao na svijet bio je sklon nekim ispadima. Dok je bio mladji kontrolisali ga, a onda ga ufatio pubertet i ko ti je ko on.

Sto se tice jezera i rijeka, vecinom je uzrok srce, igra se lopte i onako vreo u jezero. Poslije pocnu nakve price kao virovi, struje sa dna... Za Boracko su tako nablebetali kako se svake godine neko utopi zbog neke ukletosti.

User avatar
vučica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3118
Joined: 06 Oct 2010, 19:32
Location: ...nigdjezemska....
Status: Offline

Re: NESTALI

Post by vučica » 15 Jul 2011, 12:31

na svu srecu nisam upoznala nikoga tko je nestao..i nadam se da ni neću..to bi bilo prebolno..pogotovo da je neko koga znam...
***Ja sam ja,uvijek UNIKAT,nikad DUPLIKAT***
...Moja se radost čuje u tišini,
a ljubav udiše svakim dahom....


Image

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: NESTALI

Post by gejsha » 15 Jul 2011, 13:25

Opet je nekako lakše kada osoba umre,znaš gdje ćeš je posjetiti,znaš gdje je zakopano tijelo te osobe,možeš da razgovaraš s njom..a ovako se nadaš iz dana u dan da će se pojaviti,a nema je..
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Ljudi koji su jednostavno nestali s lica Zemlje...

Post by Krokodil Behko » 15 Apr 2012, 10:35

Image

U srednjem vijeku ljudi su stalno nestajali i to nije bilo ništa neobično. Zbog ratova, bolesti i nepostojeće javne administracije iza nestalih osoba nisu ostajali baš nikakvi tragovi.

Ipak, moderno doba donijelo nam je i mnoge novotarije zbog kojih je gotovo nemoguće nestati bez ikakvog traga. No, ovo su priče o ljudima koji su pokazali da to možda i nije tako.

Ray Gricar

Više od dvadeset godina, Ray je bio okružni tužitelj u američkoj saveznoj državi Pennsylvaniji. Bio je snažan čovjek s dobrom reputacijom. 15. travnja 2005. nazvao je svoju djevojku i rekao joj kako se vozi i da uskoro stiže.

Nikada se nije vratio

Vjerojatno mislite kako je u svom poslu sigurno stekao mnoštvo prijatelja. To su mislili i detektivi kojima je dodijeljen slučaj njegova nestanka. Rayev auto je pronađen ispred jedne trgovine, a u njemu je ostao samo mobitel, a nakon nekoliko dana uz rijeku je pronađen i Rayev laptop koji je bio potpuno uništen i nikakvi podaci s njega nisu mogli biti spašeni.

U trenutku kad je nestao, Ray je istraživao slučaj seksualnog zlostavljanja na Sveučilištu u Pennsylvaniji, u kojem je glavni osumnjičenih bio pomoćni nogometni trener. Kasnije se saznalo da je Gricar već 1998. imao dokaze protiv trenera, no nije htio podignuti optužnicu, isto se dogodilo i 2005. godine. Čini se da je godinama sakupljao dokaze kako bi na kraju podignuo najveću optužnicu koju je njegov okrug vidio.

Sjećate se onog laptopa koji je pronađen kraj rijeke? Nakon što su detektivi pretražili Rayevo kućno računalo vidjeli su da je često pretraživao internet upitima 'kako uništiti hard drive', 'kako spržiti hard drive' i 'šteta na računalu nastala od vode', prenosi Cracked.

To je detektive navelo na pomisao kako se Ray sam riješio računala i onda nestao. Ali zašto? Izgleda da nikada nećemo saznati.

Louis Le Prince

Le Prince je bio slavni izumitelj iz 19. stoljeća koji se specijalizirao za kamere i bio je toliko ispred svog vremena da je čak napravio i prvi filmić. No, zašto onda nakon toga više nismo čuli za njega?

1890. godine Le Prince je putovao u Ameriku kako bi pokazao sve divne stvarčice koje je izumio. U Dijonu se ukrcao na vlak i nakon toga ga više nitko nikad nije vidio.

Nitko od putnika nije vidio ništa sumnjivo, nisu se čuli nikakvi neobični zvukovi. Svi su prozori bili zatvoreni, a vlak do Pariza nije stajao, no kada je vlak stigao u Pariz Le Prince nije bio u vlaku, a nije bila ni njegova prtljaga koja je bila u posebnom vagonu.

Neki vjeruju da je Le Prince počinio samoubojstvo, za što nema nikakvih dokaza, neki kažu da je pobjegao zbog financijskih problema, a neki misle kako ga je ubio brat. Za ništa od navedenog ne postoji nikakav dokaz.

No, postoji još jedna teorija. Le Prince je, naime, bio najveći konkurent jednom američkom izumitelju. Često su podmetali jedan drugome, Amerikanac je blokirao Le Princeove patente u Americi, a Le Prince je blokirao njegove u Europi.

Pitate se o kome je riječ? Je li vam poznato ime Thomas Alva Eddison? E, upravo on je bio Le Princeov najveći konkurent. Budući da Le Prince nikada nije stigao u Ameriku, Eddison je bez problema mogao prisvojiti si sve zasluge za izum kinematografije. No, ni o ovoj teoriji ne postoje nikakvi dokazi, a kada bi i postojali, glavno pitanje bi bilo: Kako je to izvedeno?

Jean Spangler

Jean Spangler bila je prekrasna američka glumica koja je upravo prije nestanka snimila film 'Mladić s rogom'. To je bila još jedna u nizu manjih uloga koje su ju trebali dovesti do veće slave. Je li to uistinu tako moglo biti, nikada nećemo doznati.

Jean se jednog listopadskog dana 1949. godine uputila na sastanak s bivšim suprugom kako bi raspravili o alimentaciji. Nikada se nije vratila.

Njena torbica je pronađena dva dana kasnije u istom stanju u kakvom je i bila, a u njoj je pronađena poruka u kojoj je pisalo 'Kirk, ne mogu više čekati. Idem k dr. Scottu. Najbolje je da to obavim dok majke nema.'

Kirk s kojim je radila bio je slavni glumac Kirk Douglas, no ni za što nije bilo dokaza, pa tako ni o Kirkovoj povezanosti s njezinim nestankom, kao i povezanosti bivšeg supruga.

Još jedna zanimljivost jest da su u isto vrijeme nestala i dva mafijaša s kojima se Jean družila. Pitate se ima li kakvih dokaza o povezanosti tih slučajeva? Naravno da nema.

Jim Thompson

Jim Thompson je za vrijeme Drugog svjetskog rata bio agent OSS-a, preteče današnje CIA-e, a nakon umirovljenja odlučio je poći stazama modne industrije, te se upravo zahvaljujući njemu oporavila tajlandska industrija svile, zahvaljujući kojoj je Jim zgrnuo ogromno bogatstvo. 26. ožujka 1967. otišao je na vikendicu sa svojim prijateljima, pri čemu je sam otišao u šetnju šumom iz koje se nikada nije vratio.

Teško da se izgubio, jer je zahvaljujući svom bivšem poslu stekao sve preduvjete za snalaženje na nepoznatom terenu. Uskoro su se proširile glasine o njegovoj otmici, no nikada nije zaprimljen nikakav zahtjev za otkupninom.

Neki vjeruju da se odlučio vratiti u službu i obaviti još koji špijunski zadatak.

Posada broda MV Joyita

U listopadu 1955. posada broda Joyita otplovila je iz jedne samoanske luke, četiri dana kasnije stigla je obavijest iz luke u koju su već trebali doploviti - brod nije stigao. Odmah je organizirana potraga na moru, a brod je pronađen tek mjesec dana kasnije djelomično potopljen, no na njemu nije bilo nikoga.

Nestao je dnevnik putovanja, hrana, oprema za navigaciju, kao i sva tri čamca za spašavanje. Šteta na brodu bila je vidljiva, kao da je udario u nešto, no nije bilo ništa drastično, puno vremena bi mu trebalo da se potopi.

Naknadnom pretragom broda uviđeno je da je glavni motor bio zatrpan madracima (?!), a iz kutije s medicinskom opremom nestalo je nekoliko instrumenata, no pronađene su krvave krpe. Dodajmo još svemu tome i činjenicu da su svi prozori na brodu bili porazbijani. Do danas nitko ne zna što se dogodilo s posadom ovog broda.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Otac nestale sarajke Ramajane Tahirović

Post by Krokodil Behko » 17 Apr 2012, 21:39

"Poslala nam je poruku u kojoj je zatražila da joj pošaljemo para"

Image

Potraga za 17-godišnjom Ramajanom Tahirović iz Sarajeva, učenicom mostarskog Koledža ujedinjenog svijeta u Mostaru, koja je posljednji put viđena u subotu predvečer kada je iz internata krenula na kafu, još nije urodila plodom.

Srećko Bošnjak, portparol MUP-a HNK, potvrdio je da nema nikakvih novih saznanja o njoj, ali da policija i dalje intenzivno radi na njenom pronalasku.

Direktorica Koledža Valentina Mindoljević kaže da se Ramajana u subotu nije vratila do 23 sata u internat, što je odmah svima bilo sumnjivo.

Odmah su obavijestili policiju, ali rečeno im je da mora proći 24 sata kako bi policija krenula u potragu za njom.

- Nakon toga smo se sami dali u potragu. Tražili smo je do tri sata ujutro po Mostaru - rekla je direktorica Koledža.

Ona ističe da su u nedjelju ujutro kontaktirali i dečka s kojim je ona bila u vezi, inače štićenika Doma za nezbrinutu djecu u Sarajevu, koji je radio u jednoj od mostarskih pekara.

- Kazao je da je s njim bila do osam ujutro, nakon čega su se rastali. Dvadeset minuta kasnije poslala je poruku kolegici da je otišla roditeljima u Sarajevo te da će se vratiti sljedeće sedmice - kaže Mindoljević.

Poslala poruku

Uznemireni roditelji Muharem i Snježana Tahirović jučer su doputovali u Mostar da bi se i oni uključili u potragu za svojom kćerkom.

Otac, vidno potresen, kaže da su se s Ramajanom posljednji put čuli u petak.

- Majci je poslala poruku u kojoj je zatražila da joj pošaljemo para. Napisala nam je da nas voli. Znam da bi se ona meni javila da može - kaže kroz plač unesrećeni otac, koji sumnja na najgore jer, kako kaže, Ramajana je uvijek bila fino i povučeno dijete, koje se redovno javljalo bilo gdje da se nalazi.

Image

Viđena u bijeloj jakni

Ramajanin otac moli sve koji saznaju bilo šta o njegovoj kćerki da mu se jave na brojeve telefona 061 565 989 ili 061 835 962, ili u policiju na broj 122. Posljednji put viđena je kako iz internata izlazi u bijeloj jakni s crnim prugama na rukavima. Ima dugu crnu kosu i visoka je 1,6 metara.
online

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Otac nestale sarajke Ramajane Tahirović

Post by Sheval » 20 Apr 2012, 10:26

I jesi vidio ti žene...udala se :lupa
Ja da sam joj roditelj,tužio bih je za duševnu bol.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Otac nestale sarajke Ramajane Tahirović

Post by Maja » 20 Apr 2012, 10:28

Ja glupe cure bože sačuvaj. I nije mogla javiti da se udala.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Otac nestale sarajke Ramajane Tahirović

Post by silence » 20 Apr 2012, 16:34

Gdje piše da se udala? :sok
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Otac nestale sarajke Ramajane Tahirović

Post by Sheval » 20 Apr 2012, 18:45

Nestala djevojka javila se roditeljima: Udala sam se!

Ramajana Tahirović, 17-godišnjakinja iz Sarajeva i učenica mostarskog Koledža ujedinjenog svijeta u Mostaru, koja se u subotu udaljila iz zgrade internata i od tada joj se gubi svaki trag, danas se javila majci i priznala da se udala.

Ovu je informaciju potvrdio i Ramajanin otac koji kćerku nije vidio već dosta vremena, a kaže kako bi ovo bio najbolji mogući završetak cijele ove priče.

"Evo prije nekoliko trenutaka Ramajana se javila majci, pozvala je na mobitel i rekla da se ona udala. Pristala je da se nađe s majkom pa evo sada čekamo da vidimo gdje i kada da se nađu", rekao nam je večeras Muharem Tahirović.


E moj Muhareme,napravi joj čeku,uberi šipku i opleti.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Otac nestale sarajke Ramajane Tahirović

Post by Krokodil Behko » 20 Apr 2012, 18:48

Kome sad vjerovati?


Nestala učenica mostarskog koledža vratila se kući: Ramajana bila kod tetke u Sarajevu

Potraga za Ramajanom Tahirović (17) iz Sarajeva, učenicom Koledža ujedinjenog svijeta Mostar, koja je prošle subote nestala u ovom gradu, sretno se završila i ona se u četvrtak vratila kući. Djevojka je u pratnji svog oca Muharema posjetila našu redakciju.

- Bila sam zabrinuta zbog ispita i nisam mogla da podnesem više taj pritisak. Išla sam na dodatne časove iz engleskog, ali mi se činilo da neću uspjeti i da ću razočarati roditelje te sam otišla kod tetke koja živi u Sarajevu i tu sam bila - rekla je Ramajana Tahirović i dodala da joj je žao što je svoje roditelje i sve one koji su je tražili dovela u neugodnu situaciju.

Muharem Tahirović, Ramajanin otac, zahvalio se svima koji su pomogli dok je trajala potraga za njegovom kćerkom, a posebno MUP-u HNK i direktorici Koledža ujedinjenog svijeta Valentini Mindoljević.
online

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Otac nestale sarajke Ramajane Tahirović

Post by IM_ex » 20 Apr 2012, 22:00

Krokodil Behko wrote:Kome sad vjerovati?
:oo


Ramajani, ne?! :oo
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Otac nestale sarajke Ramajane Tahirović

Post by Krokodil Behko » 20 Apr 2012, 22:04

IM_ex wrote:
Krokodil Behko wrote:Kome sad vjerovati?
:oo


Ramajani, ne?! :oo
Vala ova ti... IM_ex, ja mislim, da ovim novinarima, ta cura, nije ni bila bitna.
Bitno je da se "nešto dešava". A Ramajana, eh! Možda ima istine. Naišla je
na probleme u školi i nije se mogla nositi sa tim. :hm
online

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Otac nestale sarajke Ramajane Tahirović

Post by IM_ex » 21 Apr 2012, 00:06

Ma dobro saD ... nije za podcijeniti medijsku humanost, to u smislu objavljivanja nestanka, informisanje o nestanku.
U ovom slucaju, meni samo jedno almarmira - adolescentkinja je lazljivica koja se "bacila u zivot" s pogresnim likom. Tesko njenim roditeljima s njom takvom, hinjavom. A jadan otac tvrdi
Znam da bi se ona meni javila da može
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Otac nestale sarajke Ramajane Tahirović

Post by Krokodil Behko » 21 Apr 2012, 00:08

Mislim da si u pravu. Čim je javila gdje je, roditelji je pokupili
i dali izjavu "bila kod tetke" da sačuvaju dijete od belaja.
online

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Otac nestale sarajke Ramajane Tahirović

Post by IM_ex » 21 Apr 2012, 00:18

Vjerovatno je to da su je pokupili od tetke. No, ta se tetke sjetila kad je od lika fasovala nogu, al, normala, nece pred roditelje izaci s takvom pricom. treba njoj fasinka. I to od oca, da se ubuduce "ne sjeti tetke".
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Otac nestale sarajke Ramajane Tahirović

Post by Sheval » 21 Apr 2012, 00:22

U svakom slučaju,mokrim konopom po leđima.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Otac nestale sarajke Ramajane Tahirović

Post by silence » 21 Apr 2012, 00:27

:lupa

Kako sve znate šta je bilo....? Mašta može svašta... :sok :plavi
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Otac nestale sarajke Ramajane Tahirović

Post by Krokodil Behko » 21 Apr 2012, 00:32

Nema tu nikakve mašte. Ona dva članka, jedan iza drugog, zreloj osobi,
govore da je tako bilo. mala se zaletila a roditelji ko roditelji - kriju.
online

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Otac nestale sarajke Ramajane Tahirović

Post by silence » 21 Apr 2012, 00:36

Krokodil Behko wrote:Nema tu nikakve mašte. Ona dva članka, jedan iza drugog, zreloj osobi,
govore da je tako bilo. mala se zaletila a roditelji ko roditelji - kriju.
Gdje se zaletila? Ja ne vidim ništa... :lupa
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests