Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Dorian » 09 Dec 2019, 13:19

ManGodMonster wrote: 09 Dec 2019, 13:00
Dorian wrote: 09 Dec 2019, 12:55 Kažu stručnjaci za komunikaciju da je izgovorena (napisana) riječ samo 7 % konverzacije. 36 % je način na koji je izgovorena. A 58 % je govor tijela u trenutku kada se riječ izgovara.

Pa vi vidite...
Ovo gore ne funkcioniše u virtualnosti.

Ne postoji govor tijela, samo emotikoni.
U tome i jeste poenta.

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by ManGodMonster » 09 Dec 2019, 13:20

Dorian wrote: 09 Dec 2019, 13:19 U tome i jeste poenta.
Pa, dobro. Skeptičan si. :kafa

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Salko » 09 Dec 2019, 13:21

Ja sam kroz forum stekao prijateljstvo za života


Ali važno je napomenuti da u svemu treba imati mjeru....
"ignorance is bliss"

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Chloe » 09 Dec 2019, 13:23

Soc, pa jesi u pravu donekle. Ali nije prijateljstvo samo pomoći u nekom momentu ili ne.
Ne mora mi pomoći ali mi nemoj zabiti nož u leđa, nemoj moj život i ono što smo dijelili širiti dalje.
Svima se može desiti da u nekom momentu ne možemo uskočiti i pomoći, ali na prvu se i ne treba zamjeriti
i okrenuti leđa. Ako je tako onda nikad i nije bilo prijateljstvo. :hm
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Socrates » 09 Dec 2019, 13:24

Ako su zaključili, svaka im čast. :valja
. . . . . . . . .

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Dorian » 09 Dec 2019, 13:26

ManGodMonster wrote: 09 Dec 2019, 13:20
Dorian wrote: 09 Dec 2019, 13:19 U tome i jeste poenta.
Pa, dobro. Skeptičan si. :kafa
Ne to.

Jučer sam sa Snowie imao nesporazum upravo zato što je ona vidjela samo riječi, ali nije mogla vidjeti način na koji su rečene, niti govor tijela. Pa je bilo potrebno dodatno objašnjenje.

Lako je pogriješiti kada samo čitaš riječi.

A emoticoni mogu služiti i da prevare, ne samo da pojasne.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Nice try » 09 Dec 2019, 13:32

Dorian wrote: 09 Dec 2019, 12:55 Kažu stručnjaci za komunikaciju da je izgovorena (napisana) riječ samo 7 % konverzacije. 36 % je način na koji je izgovorena. A 58 % je govor tijela u trenutku kada se riječ izgovara.

Pa vi vidite...
A intuicija :D
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by carobnjak N » 09 Dec 2019, 13:32

Zavisi ba ...ljudi kojima ide pismeno izražavanje , vrlo često se teže izražavaju na istom nivou kao što pišu, govorom
Pa tako nekoga možeš bolje upoznati kroz dopisivanje ili neku od pisanih formi. Nije to ništa novo, nekada su se pisala i razmjenjivala
pisma , i to veoma aktivno.
Meša u svojim "Sjećanjima" , kaže da mu je uvijek problem usmeno se izraziti, i da je primjetio kako ljudi koji se dobro usmeno izražavaju
su totalno siromašni kad pišu .

Problem sa internet komunikacijom je što ljudi imaju još više prostora, nego inače, da izgrađuju imidž.
Imidž je idealizirana slika o sebi , skoro svi fb profili su taj tip idealnog sebe. Jedini problem je što ta osoba postoji samo u glavi
onog koji ju je izmislio i predstavio kao takvu, a u stvarnosti je ne možeš sresti jer jbg ne postoji.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Socrates » 09 Dec 2019, 13:33

Chloe wrote: 09 Dec 2019, 13:23 Soc, pa jesi u pravu donekle. Ali nije prijateljstvo samo pomoći u nekom momentu ili ne.
Ne mora mi pomoći ali mi nemoj zabiti nož u leđa, nemoj moj život i ono što smo dijelili širiti dalje.
Svima se može desiti da u nekom momentu ne možemo uskočiti i pomoći, ali na prvu se i ne treba zamjeriti
i okrenuti leđa. Ako je tako onda nikad i nije bilo prijateljstvo. :hm
Ja sam zato i rekao "određena doza opreza".

Ja mnogim svojim prijateljima opraštam svašta, a i oni meni. Iskreno, prijateljstva na forumu me uopste ne interesuju, uglavnom. Razlozi su uglavnom geografske prirode. :valja

Što se tiče ostalih socijalnih mreža, ne moraju mi samo prijatelji biti "prijatelji" na Facebooku. Zapravo, mnogi upozoravaju na to da te socijalne mreze stavljaju u nerealan balon, gdje biranjem isključivo ljudi koji potvrđuju tvoje stavove/predrasude u životu gubiš vezu sa realnim životom.

Ja na Facebooku imam dijametralno različite ljude, i ne samo one koje mogu zvati "prijateljima". Dosta njih je potpuno drugačije od mene. Tako imam pristup sirem krugu ideja or whatever. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Čupava » 09 Dec 2019, 13:34

carobnjak N wrote: 09 Dec 2019, 13:32 Zavisi ba ...ljudi kojima ide pismeno izražavanje , vrlo često se teže izražavaju na istom nivou kao što pišu, govorom
Pa tako nekoga možeš bolje upoznati kroz dopisivanje ili neku od pisanih formi. Nije to ništa novo, nekada su se pisala i razmjenjivala
pisma , i to veoma aktivno.
Meša u svojim "Sjećanjima" , kaže da mu je uvijek problem usmeno se izraziti, i da je primjetio kako ljudi koji se dobro usmeno izražavaju
su totalno siromašni kad pišu .

Problem sa internet komunikacijom je što ljudi imaju još više prostora, nego inače, da izgrađuju imidž.
Imidž je idealizirana slika o sebi , skoro svi fb profili su taj tip idealnog sebe. Jedini problem je što ta osoba postoji samo u glavi
onog koji ju je izmislio i predstavio kao takvu, a u stvarnosti je ne možeš sresti jer jbg ne postoji.
Pa ovoga imaš i na forumu. :kafa
.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Chloe » 09 Dec 2019, 13:37

Socrates wrote: 09 Dec 2019, 13:33
Chloe wrote: 09 Dec 2019, 13:23 Soc, pa jesi u pravu donekle. Ali nije prijateljstvo samo pomoći u nekom momentu ili ne.
Ne mora mi pomoći ali mi nemoj zabiti nož u leđa, nemoj moj život i ono što smo dijelili širiti dalje.
Svima se može desiti da u nekom momentu ne možemo uskočiti i pomoći, ali na prvu se i ne treba zamjeriti
i okrenuti leđa. Ako je tako onda nikad i nije bilo prijateljstvo. :hm
Ja sam zato i rekao "određena doza opreza".

Ja mnogim svojim prijateljima opraštam svašta, a i oni meni. Iskreno, prijateljstva na forumu me uopste ne interesuju, uglavnom. Razlozi su uglavnom geografske prirode. :valja

Što se tiče ostalih socijalnih mreža, ne moraju mi samo prijatelji biti "prijatelji" na Facebooku. Zapravo, mnogi upozoravaju na to da te socijalne mreze stavljaju u nerealan balon, gdje biranjem isključivo ljudi koji potvrđuju tvoje stavove/predrasude u životu gubiš vezu sa realnim životom.

Ja na Facebooku imam dijametralno različite ljude, i ne samo one koje mogu zvati "prijateljima". Dosta njih je potpuno drugačije od mene. Tako imam pristup sirem krugu ideja or whatever. :cudi
FB po meni nije mjerilo prijateljstva nego poznanstva iako isto biram koga ću prhivatiti, ma kako se ljutili i prigovarali i zamjerali, i fakat FB mi ne spredstavlja ništa nego "kafanu" da tako kažem ... :cudi Moj prosjek aktivnosti na FB je 13 minuta dnevno ... :hihi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by carobnjak N » 09 Dec 2019, 13:38

Čupava wrote: 09 Dec 2019, 13:34
carobnjak N wrote: 09 Dec 2019, 13:32 Zavisi ba ...ljudi kojima ide pismeno izražavanje , vrlo često se teže izražavaju na istom nivou kao što pišu, govorom
Pa tako nekoga možeš bolje upoznati kroz dopisivanje ili neku od pisanih formi. Nije to ništa novo, nekada su se pisala i razmjenjivala
pisma , i to veoma aktivno.
Meša u svojim "Sjećanjima" , kaže da mu je uvijek problem usmeno se izraziti, i da je primjetio kako ljudi koji se dobro usmeno izražavaju
su totalno siromašni kad pišu .

Problem sa internet komunikacijom je što ljudi imaju još više prostora, nego inače, da izgrađuju imidž.
Imidž je idealizirana slika o sebi , skoro svi fb profili su taj tip idealnog sebe. Jedini problem je što ta osoba postoji samo u glavi
onog koji ju je izmislio i predstavio kao takvu, a u stvarnosti je ne možeš sresti jer jbg ne postoji.
Pa ovoga imaš i na forumu. :kafa
Ima ali nema opet toliko . Ovdje ti možeš glumiti nešto što nisi ali kad neko vrijeme pišeš, ljudi te skontaju, tvoj stil , muljaš li itd.
To ti je kao mafije kad igraš, možeš se kriti neko vrijeme ali ne zauvijek :D.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Dorian » 09 Dec 2019, 13:41

Nice try wrote: 09 Dec 2019, 13:32
Dorian wrote: 09 Dec 2019, 12:55 Kažu stručnjaci za komunikaciju da je izgovorena (napisana) riječ samo 7 % konverzacije. 36 % je način na koji je izgovorena. A 58 % je govor tijela u trenutku kada se riječ izgovara.

Pa vi vidite...
A intuicija :D
Intuicija je instinkt, osjećaj onoga koji sluša. Koji često dobro pokazuje. Ali ono o čemu ja govorim su objektivni signali koje šalje onaj koji govori.

Na primjer, ti i ja razgovaramo. I ti možda intuicijom osjećaš da sam zainteresovan za taj razgovor. Moje oči su na tvojim očima, ne gledam okolo, ne zijevam. Ali, da si pogledala u moja stopala vidjela bi da su ona okrenuta od tebe, ne prema tebi. Moje tijelo, stopala ti daju prilično jasan signal da nisam zainteresovan. I u tom slučaju, intuicija te vara.

Govor tijela nije magija, utvrđeno je da način govora (visina tona, brzina govora itd) i govor tijela (pložaj tuku, nogu, glave, oči) skoro sigurno odaju pravo stanje te osobe. Same oči ili same ruke ili noge ne, ali kombinacija pokreta očiju sa položajem ruku i nogu skoro 100 % pokazuju da li je ono šta ta osoba govori laž ili ako sluša da li je zainteresovana za ono šta sugovornik govori.

Same riječi su tu skoro nebitne, kao što sam već rekao, izračunali su da iznose oko 7 % ukupne konverzacije.

Tako da je bolje naučiti i pratiti govor tijela, nego se oslanjati na intuiciju.
Last edited by Dorian on 09 Dec 2019, 13:41, edited 1 time in total.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Čupava » 09 Dec 2019, 13:41

carobnjak N wrote: 09 Dec 2019, 13:38
Čupava wrote: 09 Dec 2019, 13:34

Pa ovoga imaš i na forumu. :kafa
Ima ali nema opet toliko . Ovdje ti možeš glumiti nešto što nisi ali kad neko vrijeme pišeš, ljudi te skontaju, tvoj stil , muljaš li itd.
To ti je kao mafije kad igraš, možeš se kriti neko vrijeme ali ne zauvijek :D.
Ma ima, ima, .. samo sreća pa su prepoznatljivi :x
.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Dorian » 09 Dec 2019, 13:45

carobnjak N wrote: 09 Dec 2019, 13:32 Zavisi ba ...ljudi kojima ide pismeno izražavanje , vrlo često se teže izražavaju na istom nivou kao što pišu, govorom
Pa tako nekoga možeš bolje upoznati kroz dopisivanje ili neku od pisanih formi. Nije to ništa novo, nekada su se pisala i razmjenjivala
pisma , i to veoma aktivno.
Meša u svojim "Sjećanjima" , kaže da mu je uvijek problem usmeno se izraziti, i da je primjetio kako ljudi koji se dobro usmeno izražavaju
su totalno siromašni kad pišu .

Problem sa internet komunikacijom je što ljudi imaju još više prostora, nego inače, da izgrađuju imidž.
Imidž je idealizirana slika o sebi , skoro svi fb profili su taj tip idealnog sebe. Jedini problem je što ta osoba postoji samo u glavi
onog koji ju je izmislio i predstavio kao takvu, a u stvarnosti je ne možeš sresti jer jbg ne postoji.
Kada pišeš olovkom, nalov-perom, pogotovo ako se sa nekim često dopisuješ, oblik slova, linija mogu pokazati da li si uzbuđen, tužan, možda je suza kanula pa razmazala tintu, možda je pritisak olobke jako utisnute u papir pokazao ljutnju itd.

Kada pišeš eMail ili SMS ili bilo koju elektrosnku poruku, oblik slova je uvijek isti. Klinički, precizan, nepromjenjiv. Ništa ne govori o stanju onoga koji piše u trenutku pisanja.

Da, u pravu si, pisma i razglednice puno govore.

Ali skoro niko ih više ne koristi. Svi smo prešli na elektronsku komunikaciju koja je hladna i neutralna.
Last edited by Dorian on 09 Dec 2019, 13:46, edited 1 time in total.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Socrates » 09 Dec 2019, 13:46

Inače, baš sam juce pročitao da više od dvije trećine advokata u Sjevernoj Americi koristi dokaze pokupljene sa socijalnih mreža prilikom brakorazvodnih parnica. :valja
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Bla » 09 Dec 2019, 13:47

moja elektronska komunikacija je puna topline :mmm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by ManGodMonster » 09 Dec 2019, 13:53

Socrates wrote: 09 Dec 2019, 13:33

Što se tiče ostalih socijalnih mreža, ne moraju mi samo prijatelji biti "prijatelji" na Facebooku. Zapravo, mnogi upozoravaju na to da te socijalne mreze stavljaju u nerealan balon, gdje biranjem isključivo ljudi koji potvrđuju tvoje stavove/predrasude u životu gubiš vezu sa realnim životom.

To se zove virtualni narcizam.

Potreba da se sakupi što više lajkova ili sličnih emotikona koji su dio sistema vrijednosti socijalnih mreža.
Što manje lajkova, sve više sebičnosti. Što više lajkova, sve više lažne skromnosti.

Facebook na svojim početcima nije bila uopšta loša socijalna platforma. Omogućavala je ljudima raznih sklonosti umreženje i razmjenu ideja.
Spajala je one koji su međusobno bili hiljadama kilometara udaljeni. Povezivala pokidane veze između kompletnih porodica.

Tek kasnije, kada Facebook postaje sinonim za masovno oglašavanje i marketing, on postaje mjesto klasične samopromocije od potpunih anonimusa do svjetskih zvijezda. Meni se zbog toga FB i ogadio. Mnošto ljudi koji pozira na morskim plažama, svako malo se oglase sa ovog ili onoga mjesta kojeg su posjetili, posebno se garnira hrana za objavu, pomno se bira kut da se vidi najširi osmjeh, a u životu su najobičniji analfabeti.

Podjeliće koju misao Selimovića, Andrića, ili će prenositi tuđe statuse.

Glava im najčešće služe da nataknu kakve dizajnerske naočale i opale selfie.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by Dorian » 09 Dec 2019, 13:57

E, da, citati iz knjiga, citiranja pisaca i/ili filozofa trebaju valjda da pokažu načitanost i pamet.

A što uz te citate ne dođe ni jedna originalna misao ili stav o nekoj temi, to nije važno.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Virtualni prijatelji...zabluda ili..

Post by carobnjak N » 09 Dec 2019, 13:57

Dorian wrote: 09 Dec 2019, 13:45
carobnjak N wrote: 09 Dec 2019, 13:32 Zavisi ba ...ljudi kojima ide pismeno izražavanje , vrlo često se teže izražavaju na istom nivou kao što pišu, govorom
Pa tako nekoga možeš bolje upoznati kroz dopisivanje ili neku od pisanih formi. Nije to ništa novo, nekada su se pisala i razmjenjivala
pisma , i to veoma aktivno.
Meša u svojim "Sjećanjima" , kaže da mu je uvijek problem usmeno se izraziti, i da je primjetio kako ljudi koji se dobro usmeno izražavaju
su totalno siromašni kad pišu .

Problem sa internet komunikacijom je što ljudi imaju još više prostora, nego inače, da izgrađuju imidž.
Imidž je idealizirana slika o sebi , skoro svi fb profili su taj tip idealnog sebe. Jedini problem je što ta osoba postoji samo u glavi
onog koji ju je izmislio i predstavio kao takvu, a u stvarnosti je ne možeš sresti jer jbg ne postoji.
Kada pišeš olovkom, nalov-perom, pogotovo ako se sa nekim često dopisuješ, oblik slova, linija mogu pokazati da li si uzbuđen, tužan, možda je suza kanula pa razmazala tintu, možda je pritisak olobke jako utisnute u papir pokazao ljutnju itd.

Kada pišeš eMail ili SMS ili bilo koju elektrosnku poruku, oblik slova je uvijek isti. Klinički, precizan, nepromjenjiv. Ništa ne govori o stanju onoga koji piše u trenutku pisanja.

Da, u pravu si, pisma i razglednice puno govore.

Ali skoro niko ih više ne koristi. Svi smo prešli na elektronsku komunikaciju koja je hladna i neutralna.
prećera ga ti :oo
možeš skontati svašta i ovako ako imaš nos za to, a možeš biti i izmanipuliran ako nemaš osjećaj za to psihološko profiliranje, da tako kažem
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests