Oblikovanje licnosti kroz traume

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by tovar » 11 Apr 2015, 14:28

Traumatična iskustva definitivno mijenjaju osobnost svakog pojedinca. Adekvatna stručna pomoć je neupitno nužna da bi se poslijedice iztraumatiziranosti što više sanirale koliko god to patetično zvučalo. Ja bih ovdje pokušao skrenuti pozornost na ratne veterane ali nikako i s ciljem da degradiram važnost svih drugih psihičkih trauma. Naime, statistički je evidentno da mnogi ratni veterani nakon proživljenih ratnih trauma postaju zagriženi pacifisti. Iz krajnosti u krajnost - znakovito?
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Terasa svjesti » 11 Apr 2015, 14:29

Ovisno tovaru . U biti su najgori ljudi koji emocije potiskuju duboko u sebi . Takvima kada popusti "ventil" , posljedice su nažalost tragične .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by tovar » 11 Apr 2015, 14:36

Naravno da sve ovisi od pojedinca do pojedinca. Svatko sve drugačije doživljava pa se tako u praksi pokazalo da liječenje oboljelih od PTSP-a grupnom terapijom daje slabe rezultate. Uvijek se puno bolji rezultati postignu kad se svakom ponaosob posveti zasebna pažnja.
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Terasa svjesti » 11 Apr 2015, 14:43

PTSP, postoji i pisao sam o njemu . Najbolji ljek za isti je druženje , rad i rekreacija . Problem je u tome što je PTSP izvikan a zaslužni i srčani momci većinom šute .

Čovjek nije kamen druže . I kamen se mrvi i raspada nažalost . :respekt
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
SaraSara
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5064
Joined: 30 Dec 2014, 18:24
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by SaraSara » 11 Apr 2015, 14:44

cak i oni koji nisu prozivjeli neku traumu budu bolje od toga ako im se posveti paznja....posebno ponaosob :)
Ne brini se za ono sto nije doslo i ne zalosti se za ono sto je bilo, jer drugacije nije moglo biti.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Biba » 12 Apr 2015, 13:10

Znam ...psiholozi kazu da svaki covjek zeli biti voljen i prihvacen..ne znam, meni zaista nije potrebna nicija paznja...ali nije mi potrebno ni to sto od mene ocekuju da sam ko stroj...samo stisnu dugme i da im bude sve gotovo..oni okom, ja skokom...malo mi je pun k.... nepaznje a za paznju bi ja lahko majke mi... :pusi...ptrauma moze i nesto pozitivno donijeti...mozemo biti spremniji ubuduce nositi se s novim traumama...ali one ipak ostavljaju i oziljke...mozemo i oprostiti ali ne mozemo zaboraviti...ma koliko to zeljeli...ipak sve izblijedi a novi dogadzaji potiskuju stare :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by laganini » 12 Apr 2015, 13:29

..što te ne ubije ojača te.... :ok
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Terasa svjesti » 17 Apr 2015, 21:08

Ovdje ću svrstati ovu ratnu priču u autorskim tekstovima ispašću napadan :


Ratna realnost

Za vrijeme rata u početku je bilo teško . NN se pitao često zašto se dešavaju takve stvari i da li ima itko normalan . Onda lagano otupiš u asimiliraš se sa okolinom .
Gotovo da ti bude svejedno na dešavanja oko tebe,imaš svoju masku i naoko "flegmašku" ljušturu i izgleda da ti puca ona stvar za sve . A unutra,unutra presabiraš i po ko zna koliko puta razmišljaš o svim stvarima koje su se desile i dešavaju oko tebe .

Zavaljen već sedmi dan u među liniji, NN je nastojao realno razmišljati o svemu . Vremena je imao napretek, jer izviđanje se vrši stpljivo i nastojiš snimiti sve navike protivnika . Poslje je lakše uz sreću i dobar faktor iznenađenja .
U mali notes tik ispod protivnikovih linija i pored djelom razminiranog minskog polja, NN je povremeno zapisivao zapažanja i ono što čuje.
Sluša jednog veseljaka kako rasporavlja sa svojima na liniji o lošoj hrani,jebe državu,birokratiju i žali što nije stuguno preko grane . Drugi otpočinje onu stvar od Riblje čorbe Ja živim na slepom kolosjeku. Podržava ga još par mlađih momaka godina kao i NN .Gradski momci i nisu "papci" ,zaključuje NN onako za sebe .
Nakon desetodnevog izviđanja ,pokupljeno je i snimljeno sve što je potrebno za napad.
Pošto je nasuprot na liniji preko 25 dana bila jedinica sastavljena isključivo od grupe studenata i ljudi mobilkisanih navrat nanos radi "krpljenja" a moral im je bio nikakav, ,zaključeno je da će NN i njegova jedinica napasti sutradan protivnika za vrijeme njihovoga ručka .Što je planirano to je i odrađeno .
Sutradan je uzeto preko 15 zemunica i ušlo se u davno okupiranu i navodno neosvojivu protivnikovu teritoriju za cirka 15 minuta . Potom je razguljeno još par kilometara u unutrašnjost i odbijen je kontra napad neke protivnikove jedinice koja je imala naziv price grabljivice, da bi prikazala navodnu moć.

Interesantno je da ti nakon svega i pada adrealina, ostane isprazan gorak okus i osjećaj tuposti .ZAŠTO . Zbog toga što sam zajebano diran i što mi je ugrožena opstojnost . Za sutrašnju djecu, al moram ostati čovjek i nesmjem postati zvjer.
Tako je razmišljao NN ,nakon svega, zavaljen u razdrnanom kamionu te je misli usmjerio na dolazak u grad, tuš,izlazak u civilu i ženi na kraće vrijeme jer rat je a u ratu nema vezivanja .

Rat je glup i ljudi su glupi ali to ne znači ništa na ovom brdovitom Balkanu.
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Biba » 13 Dec 2015, 15:54

laganini wrote:..što te ne ubije ojača te.... :ok
Nije to bas tako...ne ojaca nas trauma..ojacati nam duh moze samo nesto lijepo.
Samo se naucimo nositi s onim sto nas je zadesilo..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by drugrankovic » 24 Dec 2015, 07:59

privikavas se... otupljujes...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Biba » 24 Dec 2015, 14:28

Posljedice ostaju zauvijek...kao rupe u drvenoj kapiji u koju netko zabada čavle...dobro kaze rankec, otupiš...ali nekad se i prisjetš...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Biba » 14 Jan 2016, 17:06

Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by String » 14 Jan 2016, 20:21

Oprostite, moze 2kg traume, treba mi da se oblikujem?
Image

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Biba » 14 Jan 2016, 21:15

String wrote:Oprostite, moze 2kg traume, treba mi da se oblikujem?
:rol Psihologija kaze da nas ne ojacaju. Dakle, tko bi od nas bio tako zlocest da ti dadne svoje traume..aj bjez tamo....
Ma znam da se salis :ok
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by String » 14 Jan 2016, 21:43

Biba wrote:
String wrote:Oprostite, moze 2kg traume, treba mi da se oblikujem?
:rol Psihologija kaze da nas ne ojacaju. Dakle, tko bi od nas bio tako zlocest da ti dadne svoje traume..aj bjez tamo....
Ma znam da se salis :ok
Nisam trazio dvije TONE nego 2kg...svejedno, hvala... :D.
Image

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Biba » 15 Jan 2016, 09:31

String wrote:
Biba wrote:
String wrote:Oprostite, moze 2kg traume, treba mi da se oblikujem?
:rol Psihologija kaze da nas ne ojacaju. Dakle, tko bi od nas bio tako zlocest da ti dadne svoje traume..aj bjez tamo....
Ma znam da se salis :ok
Nisam trazio dvije TONE nego 2kg...svejedno, hvala... :D.
:rol Joj pa nije trauma krmaca pa da ide na vagu..pa ja ;)
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Chloe » 28 Jun 2018, 22:09

Zanimljiva tema jer se danas svi pozivaju na životne nedaće kao opravdanje za nepovjerenje, hladne odnose, bezosjećajnost, grubosti, sebičnost i cijeli niz "negativnih" osobina .... :cudi

Zašto loše situacije izrode lošije ljude?
Zašto neko ko je imao težak život najčešće postaje nemilosrdan a ne milosrdan? :hm
Zašto dijete koje je imalo agresivne roditelje kad izraste u čovjeka, formirana ličnost ne bude borac protiv agresivnih roditelja? Ima ih, al` većina bude agresivna.

Jel` se tu ide linijom manjeg otpora ili ... ? :hm

Uđem na fb rijetko, I onda haos od mudrolija pa onako razmišljam, ako smo svi svjesni tih negativnih pojava u društvu zašto ništa ne poduzimamo da ih suzbijamo? :misli ... Loše ponašanje opravdavamo lošim ponašanjem.


Teško vam se ako ja ne daj Bože završim u bolnici ... :ooo kad počnem tražiti odgovore, nigdje mi kraja nema .... :hihi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18086
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3709 times
Been thanked: 3614 times
Status: Online

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by srculence7 » 29 Jun 2018, 01:19

Chloe wrote: 28 Jun 2018, 22:09 Zanimljiva tema jer se danas svi pozivaju na životne nedaće kao opravdanje za nepovjerenje, hladne odnose, bezosjećajnost, grubosti, sebičnost i cijeli niz "negativnih" osobina .... :cudi

Zašto loše situacije izrode lošije ljude?
Zašto neko ko je imao težak život najčešće postaje nemilosrdan a ne milosrdan? :hm
Zašto dijete koje je imalo agresivne roditelje kad izraste u čovjeka, formirana ličnost ne bude borac protiv agresivnih roditelja? Ima ih, al` većina bude agresivna.

Jel` se tu ide linijom manjeg otpora ili ... ? :hm

Uđem na fb rijetko, I onda haos od mudrolija pa onako razmišljam, ako smo svi svjesni tih negativnih pojava u društvu zašto ništa ne poduzimamo da ih suzbijamo? :misli ... Loše ponašanje opravdavamo lošim ponašanjem.


Teško vam se ako ja ne daj Bože završim u bolnici ... :ooo kad počnem tražiti odgovore, nigdje mi kraja nema .... :hihi
Što se agresivnosti tiče, postoji učenje po modelu, ugledanjem na uzor. Odatle i to, da oni koji su trpeli zlostavljanje i sami postanu zlostavljači ili koji su gledali, bili izloženi nekom vidu nasilja.
Albert Bandura je to sve fino objasnio, ako nekog zanima da pročita, verovatno se na netu može naći i njegov eksperiment sa Bobo lutkom.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Postoji li granica između ludog i normalnog?

Post by Krokodil Behko » 23 Jul 2018, 09:55

Image

Možemo li baš uvek da razlikujemo "normalno" od "ludog"?

Ima li razlike između ludila i normalnosti i da li čak i medicinski profesionalci mogu da uoče razliku između "zdravih" i "menalno obolelih", pitao se psiholog dr Dejvid Rosenhan sa Univerziteta Stenford.

Ovo pitanje navelo ga je da 1969. godine sprovede neverovatan eksperiment.

Rosenhan i sedmoro drugih mentalno zdravih osoba prijavili su se u različite psihijatrijske bolnice, kao pacijenti koji su patili od određenih nervnih problema. Od 1969. do 1972. godine ponašali su se "ometeno", ne bi li uvideli mogu li doktori da otkriju da ih otkriju dok lažiraju bolest.

Tri žene i petoro muškaraca, među kojima je bio i Rosenhan sam, prijavlili su se u 12 bolnica, u pet američkih saveznih država, pod lažnim imenima i profesijama.

U psihijatrijskim ustanovama bi rekli kako čuju čudne glasove i kroz mrmljanje reči kao što su "prazan" ili "šupalj" (što su reči koje ukazuju na egzistencijalnu krizu, npr. "moj život je prazan i šupalj"). Nakon sastanka, svi ovi zdravi ljudi primljeni su u bolnice koje su kontaktirali.

- Niko od njih isprva nije verovao da će biti primljen tako lako - napisao je kasnije Rosenhan u svom radu "Biti normalan na nenormalnom mestu".

Ne samo da su svi zdravi ljudi primljeni u psihijatrijske ustanove, već je svima sem jednog dijagnostikovana šizofrenija, dok je tom jednom "otkrivena manična depresivna psihoza". A sve što su prijavili bilo je "slušanje" glasova. Nisu simulirali nijedan drugi simptom ili dali lažan detalj o svojim životima, izuzev imena i profesije. Ipak, kod svih je uočen ozbiljan psihološki poremećaj.

DOKTORI IH NISU PROVALILI, ALI JESU PRAVI BOLESNICI

Jednom kada su hospitalizovani, pseudopacijenti bili su oslonjeni samo na sebe. Niko nije znao kada će doktor odlučiti da ih otpusti ili možda shvatiti da lažu. Na početku eksperimenta to otkrivanje je bilo njihova najveća briga.

- No, u svim psihijatrijskim ustanovama postojao je "uniformisan neuspeh da se prepozna normalnost" kod pseudopacijenata. Čak i kada su prijavili da su glasovi prestali, doktori su nastavili da veruju u svoju dijagnozu - napisao je Rosnehan.

Uz to je i bolničko osoblje u nekim potpuno banalnim postupcima "pacijenata" nalazilo dokaz njihovog ludila. Na primer, "pacijenti" su po Rosenhanovom upustvu beležili svoje doživljaje, na šta je jedna sestra u dnevnom izveštaju napisala da "pacijent praktikuje ponašanje pisanja".

- S obzirom da je pacijent u bolnici, on mora biti psihički nestabilan. A pošto je "poremećen", onda činjenica da piše mora biti povezana sa njegovom šizofrenijom - objasnio je Rosenhan.

Sa druge strane, pravi pacijenti su vrlo često otkrivali lažne - 35 od 118 je "lažnjake" direktno optužilo da varaju i glume, da su ili novinari, ili profesori.

Svi pesudopacijenti su na kraju pušteni kući - vreme hospitalizacije je variralo između sedam do 52 dana - ali sa istom dijagnozom sa kojom su i primljeni. Ni u jednom slučaju se nije podigla sumnja oko njihove glume.

- U psihijatrijskim bolnicama nije moguće razdvojiti normalno od nenormalnog - napisao je Rosenhan u svom zaključku.

Njegovo istraživanje podiglo je veliku prašinu. Javnost je bila zapanjena pred nepouzdanošću psihijatrije da da tačnu dijagnozu. Neke kolege su ga hvalile, druge kritikovale. Svejedno, Ameročka asocijacija psihijatra je 1980. godine pormenila Priručnik dijagnoze i statistike mentalnih oboljenja, te je za svaku bolest i stanje navedeno više simptoma i deteljanijih opisa, kao i to da, da bi se utvrdilo neko oboljenje, više simptoma mora biti iskazano, a ne samo jedan.

(telegraf.rs)
online

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Postoji li granica između ludog i normalnog?

Post by ina » 23 Jul 2018, 10:44

Mrsko mi sad sve citati ali naslov namece sledece:
Ludim se smatra onaj cija se ludost ne poklapa sa ludoscu vecine.

Neko rek'o, ne sjecam se ko.
Svijest ima sidrište.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests