Oblikovanje licnosti kroz traume

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 11 Mar 2014, 01:06

Sad me je dijete malo izbacilo iz kolosijeka...
Naime, bio je na putu s tatom 2 dana i najednom, kad se vratio, se zalijepio za mene i poceo me ispitivati sta ce biti ako ja umrem. :sok Pitanja tipa "Hocu li te moci ipak vidjeti?" i slicno. :sok

Kao prvo - nisam mu "A" rekla da mi je bilo sta niti ikad pred njim spominjem da nisam dobro ili da mi nesto fali. Ne ponasam se tako takodjer, naprotiv, u zadnje vrijeme nosim masku odlicno raspolozene blese. Jedino sto mi je nivo energije nizak ali za to uvijek krivim posao.

Drugo - ne znam je li ovo jednostavno normalno ponasanje za jednog sestogodisnjaka? Jedino je dijete tako da nemam nikakve tacke poredjenja. Pokusavam se sjetiti je li mi u njegovim godinama ovakvo nesto padalo na pamet ali barba Alzheimer se malo zapricao. Mensecini da mi do tatine smrti ista nikad nije bila ni tacka na radaru iako je tata jednom umalo umro predamnom (imao infarkt kod kuce kad mi je bilo 5 godina, nas dvoje bili sami).

Nikako ne mogu da prodrem da skontam sta ga je ponukalo da se optereti ovim. I vidim da nije radoznalost u pitanju, ponasa se bas kao da ga muci. Lijepi se uz mene, nema sanse da se odmakne minut. Inace je jako vezan za mene, svi na stranu ali ja sam ja, pravo je mamino dijete. Ali kad ga pitam zasto me to pita kaze "onako"....

Iskustva? Roditelji, tetke, ujaci??? :)

Ruana
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Ruana » 11 Mar 2014, 07:13

Daco djeca u tim godinama postaju osjetljiva jer pocnu shvatati neke stvari koje nisu prije kontali, plus radoznalost. I djeca imaju krize i vrlo su ceste kod sestogodisnjaka jer kazu da tada djeca pocnu oblikavati sebe kao licnost.
Vjerovatno je kod tvog sina dodatno i ta razdvojesnost od tebe ponekad doprinjela da tako razmislja i sigurno je u pravu kad kaze da pita tek "onako" jer on i ne zna sto pita.
Pogotovo muska djeca u tim godinama se pocinju vezati za majku. Ne trebas se brinuti to ce proci.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 11 Mar 2014, 09:46

Ruana :pusa

Malo me je trznuo sinoc, kontam da nije sta skontao jer se stvarno trudim da se nista ne primjeti. Onda kontam da mu otac slucajno nije izletio i rekao ali sam nazvala i pitala, kune se da nije.
Inace je strasno osjetljiv i empatican do bola, bilo bi mi drago da nije jer znam kako to covjeka moze s*ebati u zivotu.

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Peggy Sue » 11 Mar 2014, 09:52

I ja sam se cudila kada je moj rodjak poceo o tome razmisljati. Iako sam znatno starija od njega, nisam prolazila kroz te "faze". S njegovim odrastanjem shvatila sam da je to normalna putanja njegovog sazrijevanja (zvuci apsurdno kada govorimo o djeci koja jos uvijek slave jednocifrene rodjendane).

Sad mi je zao sto se i ja nisam znala rasplakati na WC šolji zbog moguce smrti roditelja (njegov slucaj), jer je on izrastao u genijalca koji rastura na svim poljima. Kontam mozda bi i od mene nesto bilo da sam imala mozak za razmisljanje o tim stvarima kad mi je bilo 8 godina :)
Image

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Calla » 11 Mar 2014, 15:16

@Ruana a posebno si vec pocela u suzbijanju straha
priblizila si se prijateljicinom psu,,i priblizuj se i dalje kada god ti se pokaze prilika da li su tvoji roditelji polagali racuna na zivotinje oko dvorista ili macka u kuci dok si ti bila mala ili je to radije bio odgoj djece bez ikakvih zivotinja,,
uglavnom ako mozes posmatraj pse malo iz daljine da dobijes osjecaj da si na sigurnom ili ih posmatraj iza neke ograde i pogledaj sta je to sto te plasi,,(smrad,,,dlake,,,higijensko ili povrjedujuce nepovjerenje)
ili manje psice pokusaj da uzmes u krilo,,uglavnom i kod ovog tvog straha se kaze sto se vise tom strahu izlozis to ces se manje bojati,,, :cvijece
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Ciklama
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Ciklama » 11 Mar 2014, 15:37

Trebala bih se ovdje prijaviti.:)

To sam skontala baveći se temom o ljubavnim jadima. Zašto radije sve držim za sebe nego da se nekom jadam? :123
Last edited by Ciklama on 12 Mar 2014, 11:06, edited 1 time in total.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Calla » 11 Mar 2014, 16:27

najvjerovatnije da te tvoje jadi ,ne pritiskaju dovoljno jako,,
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Heidi » 11 Mar 2014, 16:34

Ne mora da znaci, Calla. Evo ja prva rjesavam sve sama. Moj bol je najveci bol....nema za to parametra.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 11 Mar 2014, 17:27

Heidi wrote:Ne mora da znaci, Calla. Evo ja prva rjesavam sve sama. Moj bol je najveci bol....nema za to parametra.
100 puta tezi zadatak. :)
Napisah vec negdje, rijetki su u stanju sami sebi pomoci i sami sebe podici. Ali kad uspijes ---> nirvana. :medi :) (ucim se, ucim se...)

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Heidi » 11 Mar 2014, 17:37

Pa jeste, ali to mi je nekako efektivnije. Naravno, rijeci utjehe od drugih su uvijek dobro dosle, nesto kao odskocna daska. Ali samo odskocna daska. Valjda ja treba da se pitam sto u nekim situacijama pucam po savovima, ne bi li se konacno otarasila tog prokletog tereta, sto od drugih ali i koji sam vjerovatno sama sebi nabacila. :cudi

Moje crne noci i ja. Stara banda! S vremenom naucis i to voljeti. :oo :o

Sto se tice D. mislim da je osjetio. Djeca znaju kad se pretvaras, nisu glupa. Kod njih je sve svedeno na intuiciju....nije im jos izbijena ebenom okolinom i ostalim cvarcima.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 11 Mar 2014, 17:47

Sto se D. tice - toga sam se i ja uplasila (ne znam je li uplasila prava rijec ovdje :jonas)...Da jednostavno osjeti da se nesto vece desava nego sto ja (ne) pokazujem. Znas ga, znas koliko je osjetljiv i intuitivan, zato sam i skontala da nije samo "onako receno". Kad se zavrsi ono sledece sedmice onda cu sjesti i s njim sve protabiriti i sve mu objasniti; pametna je to glavica i cijenice istinu mnogo vise, znam ga u dusu. :)

Odskocna daska je odlican termin! Bas to, uzmes komadic utjehe onoga ko te voli i onda se nadogradjujes. Ali o ovome smo (nas dvije) milion puta pricale, da ne zachatavam sopstvenu temu. :hihi

Crne noci...zahvaljujuci Gospodji Nesanici sve cesce se druzimo - uz pozitivan ishod, moram priznati. :)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Calla » 12 Mar 2014, 11:43

Heidi wrote:Ne mora da znaci, Calla. Evo ja prva rjesavam sve sama. Moj bol je najveci bol....nema za to parametra.

ako rjesavamo stvari sami ,(vas odabir)
kao sto ti navede kao sto i ciklama sama odraduje onda se i nema potrebe jadati upravo potvrdujete to ,,svoje odradeno ..bolno! (izabrale ste opstanak,,stagnaciju sama sa ,,svojom boljkom")!!ne treba vam nitko drugi..i rjesavate to na svoj nacin,,cutnjom,,!!


:respekt (za sve jake ,,indijanske skvo) :cvijece
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7160 times
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Julia-Klara » 12 Mar 2014, 11:47

amazonke :obrve
'ta ce trauma, vidi me :) ko stijena (nije Blek :grana )
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Dzagoda » 12 Mar 2014, 11:50

Nisam nikad cula da se posljedica neke velike traume rijesila cutanjem. Jesam cula za samoubojstva zarad iste.

Svaka bolest treba lijek, i svaki covjek treba pomoc, kad tad. U kom obliku, to je vec diskutabilno.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 12 Mar 2014, 11:51

Calla :)

Ipak pitanje je koliko neko preradjuje a koliko jednostavno drzi u sebi - stagnira.
Za Heidi znam kako preradjuje svoje jer je jako dobro poznajem, za Ciklamu nisam sigurna dok nam (ako zeli, naravno) ne kaze da li se sama u sebi bori ili potiskuje problem.

Mislim da je najbitnije doprijeti do srzi problema, pa na koji god nacin, bilo to sam ili uz neciju pomoc (prijatelj, strucnjak...). Ignorisanje i potiskanje problema je najgore jer nerijetko steti ne samo psihickom vec i fizickom zdravlju. (ovo ja jer sam opet imala "losu" noc i jutros ustala k'o les. :grana

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 12 Mar 2014, 11:52

Julia-Klara wrote:amazonke :obrve
'ta ce trauma, vidi me :) ko stijena (nije Blek :grana )

Zid i stijena nisu ista stvar ali znas ti to dobro. :)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7160 times
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Julia-Klara » 12 Mar 2014, 11:53

zavisi sta dozivljavamo kao traumu
nekome je to bolest, nekome smrt, nekome ljubavni poraz :cudi
isto tako nismo svi isti, neko svoje "boljke" preradi sam, neko treba pomoc profesionalca, sto ne nuzno dovodi do napretka kao sto je vec neko rekao
tesko je drugima razumjeti nase duhovno stanje jer "ne boli" njih ono sto boli nas, i to je normalno

kako da ja razumijem da se Ruana boji psa i da joj je to trauma? Nismo svi isti,i od te cinjenice trebamo krenuti dalje
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7160 times
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Julia-Klara » 12 Mar 2014, 11:55

dacina_curica wrote:
Julia-Klara wrote:amazonke :obrve
'ta ce trauma, vidi me :) ko stijena (nije Blek :grana )

Zid i stijena nisu ista stvar ali znas ti to dobro. :)
I ti isto tako dobro znas da ovo oko mene nije zid, a i da jeste, nekome kome bude stalo ce ga lako preskociti,zar ne?
No necemo o tome ovdje, samaracemo se torbicama privatno :hihi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Spanac_113 » 12 Mar 2014, 11:57

dacina_curica wrote: ustala k'o les
prvo :tjesi
drugo :valja

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 12 Mar 2014, 12:02

Mrs tamo :pusa
:valja

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 75 guests