Oblikovanje licnosti kroz traume

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 18 Jun 2014, 14:22

Dobri utisci?
Mozes pojasniti (kad budes imala vremena)? :)

Sta sa utiscima koji varaju? :cudi

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Spanac_113 » 18 Jun 2014, 14:32

ma to bi se svelo na ono sto mi u profesiji zovemo 'eternal sunshine of the spotless mind' :hm

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 18 Jun 2014, 14:37

Kako volim taj film :julia A nerijetko pozelim taj tretman, moram priznati. :)

Ali sad ozbiljno - ako sam razumjela Callu (a garant nisam) trebamo birati dobre utiske i odstranjivati lose. Ali zar mi (vecinom) nismo kondicionirani da nas privlace ljudi koji na nas ostavljaju dobar prvi utisak? Sta se desi kad taj prvi utisak nije tacan? Zapetlja ja ovo. :grana

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Calla » 18 Jun 2014, 16:21

dacina_curica wrote:Dobri utisci?
Mozes pojasniti (kad budes imala vremena)? :)

Sta sa utiscima koji varaju? :cudi

utisci koji varaju ili su te prevarili bili su lazni ili lazno predstavljeni na prvu ,
zato se treba znati postaviti i prema tim varljivim utiscima ili u najzadnjem slucaju zeljeti prihvatiti to nedovrseno ili nesavrseno na prvu ,treba u principu pronalaziti u svakome tom utisku samo ono dobro i ako uzaludno trazis i ne pronades to dobro ako te jos uvjek prevareni utisak nervira onda cjeni svoje strpljenje dok si sa tom osobom koja te strasno nervira:)

u protivnom si sama sebi kreator ti biras dokle dozvoljavas da taj prevareni osjecaj treba biti prisutan tu pored tebe !
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Calla » 18 Jun 2014, 16:26

Za nas koji nastojimo postati filozofi, koji ljubimo mudrost, prva i osnovna promjena koju moramo pokrenuti je buđenje svijesti.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 18 Jun 2014, 17:26

E Calla :)
Budjenje svijesti je meni nesto poput rata protiv terorizma :grana Nikad do kraja.

User avatar
Tatanka
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 522
Joined: 06 Apr 2010, 23:16
Location: Germania
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Tatanka » 18 Jun 2014, 17:34

:D
Bolje je uzivati i kasnije se kajati, nego se kajati sto nisi uzivao...
Giovanni Boccaccio

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 18 Jun 2014, 17:46

Eh poglavice, ja kontam ti nam ponjavu napisao a ono :sipak

:tuga

Ciklama
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Ciklama » 18 Jun 2014, 19:50

U devetom mjesecu trudnoće imala sam pištolj uperen u facu. Nisam se bojala, pribrano i trezveno sam se ponašala, snašla sam se bolje od onih koji su to gledali na ekranu, i poslije toga sam bila normalnija od većine.

Od tada se promjenio moj odnos prema šefu i nekim kolegama, te prema nekim članovima suprugove porodice. Bez obzira na moju pribranost imala sam potrebu za razumjevanjem, pažnjom ... (možda zbog trudnoće), a oni su bili netaktični, umjesto da mi daju prostora da odmorim oni su očekivali usluge od mene. Ma nemam kad to analizirati ili ne želim, ne znam ....
Nije da ih mrzim, ne daj Bože, al' nemam više ono poštovanje niti ljubav kao prije, nisu mi drago društvo kao nekada. Razgovaram s njima, posjedim al' čisto iz pristojnosti ili što se bojim da ću jednog dana shvatiti da je sve bilo do mene. :grana

Postala sam hladnija na masu stvari zbog kojih žene paniče.

Inače, razmažene i sitničave žene sam teško shvatala, poslije toga me nerviraju. Ovo mi se ne sviđa kod mene. :ljut

Ali od tada sam još jača, pokazalo se kroz druge situacije čak i kod nezgode moje kćerke gdje sam pribranija bila od supruga. On je kćerku uzeo u naručje i stao, samo je nju držao i gledao, ništa drugo nije primječivao oko sebe, dok sam ja našla (uštopala) auto kojim će u bolnicu (u naše nisu mogli zbog bebi sjedeža i hrpe stvari na zadnjem sjedištu), vozila sam naše auto ispred njih sa sva četriri upaljena do bolnice, i pored svega toga tješila bebu koja je to sve gledala i histerično plakala (još uvjek kad prođemo pored mjesta nezgode spominje da je tu seka pala, da je seku boljelo i da je plakala), zvala sam svoje roditelje da dođu po bebu, pribrano sa kćerkom razgovarala do KB, pobjedila svoj strah od bolnice sa osmjehom na licu da bih nju hrabrila jer je paničila ... i nosila se sa svojim bolom ... :tuga

Et', ovo je s brda s dola napisano, moje cure me gnjave. :(

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Calla » 23 Jun 2014, 09:53

dacina_curica wrote:E Calla :)
Budjenje svijesti je meni nesto poput rata protiv terorizma :grana Nikad do kraja.



polako,,,

eeh da ovi zlocesti aktivirani instinkti oni stvaraju simptome vjecno,dokle god supresujemo traumu i njene simptome mi zapravo ne mozemo osloboditi traume?!

tako jednostavni resursi koje sam cesto u razgovoru spominjala mogu pomoci kao sto su :
ljubav,samoljubav,sloboda,osjecaj sopstvenih granica sigurnosti i td..

pristup ovim jednostavnim resursima biva odblokiran kada je trauma deaktivirana ;)
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Luna. » 23 Jun 2014, 10:26

svaka trauma oblikuje licnost... velika je greska pustiti velike traume da cuce u nama misleci da ce proci samo od sebe i da cemo to sami svarit :jok
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

Ruana
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Ruana » 23 Jun 2014, 10:33

Ciklama wrote:U devetom mjesecu trudnoće imala sam pištolj uperen u facu. Nisam se bojala, pribrano i trezveno sam se ponašala, snašla sam se bolje od onih koji su to gledali na ekranu, i poslije toga sam bila normalnija od većine.

Od tada se promjenio moj odnos prema šefu i nekim kolegama, te prema nekim članovima suprugove porodice. Bez obzira na moju pribranost imala sam potrebu za razumjevanjem, pažnjom ... (možda zbog trudnoće), a oni su bili netaktični, umjesto da mi daju prostora da odmorim oni su očekivali usluge od mene. Ma nemam kad to analizirati ili ne želim, ne znam ....
Nije da ih mrzim, ne daj Bože, al' nemam više ono poštovanje niti ljubav kao prije, nisu mi drago društvo kao nekada. Razgovaram s njima, posjedim al' čisto iz pristojnosti ili što se bojim da ću jednog dana shvatiti da je sve bilo do mene. :grana

Postala sam hladnija na masu stvari zbog kojih žene paniče.

Inače, razmažene i sitničave žene sam teško shvatala, poslije toga me nerviraju. Ovo mi se ne sviđa kod mene. :ljut

Ali od tada sam još jača, pokazalo se kroz druge situacije čak i kod nezgode moje kćerke gdje sam pribranija bila od supruga. On je kćerku uzeo u naručje i stao, samo je nju držao i gledao, ništa drugo nije primječivao oko sebe, dok sam ja našla (uštopala) auto kojim će u bolnicu (u naše nisu mogli zbog bebi sjedeža i hrpe stvari na zadnjem sjedištu), vozila sam naše auto ispred njih sa sva četriri upaljena do bolnice, i pored svega toga tješila bebu koja je to sve gledala i histerično plakala (još uvjek kad prođemo pored mjesta nezgode spominje da je tu seka pala, da je seku boljelo i da je plakala), zvala sam svoje roditelje da dođu po bebu, pribrano sa kćerkom razgovarala do KB, pobjedila svoj strah od bolnice sa osmjehom na licu da bih nju hrabrila jer je paničila ... i nosila se sa svojim bolom ... :tuga

Et', ovo je s brda s dola napisano, moje cure me gnjave. :(
Svaka cast za hrabrost i pribranost, kakve su reakcije bile poslje kad je sve proslo. Meni obicno dodje sve kasnije.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Calla » 23 Jun 2014, 11:38

Ruana ima jako interesantan potpis ispod njenog avatra,,!!!
Biti vjerodostojan ili kako ja gore navedoh probudite vasu svjest o sebi i napustite neprihvatanje svojih emocija i zelja..


alternativa samoanalizi je samoprihvatanje. !!


Samoprihvatanje podrazumjeva prihvatanje sopstvenih emocije, želja i odustajanje od unutrašnjeg konflikta.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 23 Jun 2014, 12:59

Ruana wrote:Svaka cast za hrabrost i pribranost, kakve su reakcije bile poslje kad je sve proslo. Meni obicno dodje sve kasnije.
Isto.
Kod mene tek kad odmakne neki vremenski period reakcija i ini scenariji pocnu isplivavati na povrsinu. Onda kad me opauci, lele. :br

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 02 Jul 2014, 21:35

Nakon gotovo jednosatnog (do zla Boga dubokog) razgovora sa docom "verdict is in" - lose se oblikujem. Postalo je ocigledno da neke stvari jednostavno ne mogu da nadjacam i stoga moramO okrenuti list u potpunosti i pokusati drugi nacin suocavanja.

:naklon

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Calla » 03 Jul 2014, 11:28

:),,potrajat ce mozda jos par sedmica mjeseci,godinu ali u razgovorima pronades razmotris i suocis se,korjenita promjena se moze dostici jedino kroz dugotrajan, kontinuirani rad.Nakon par seansi treba napraviti zakljucak dokle si dosla odakle si krenula i gdje zelis stignuti??
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Biba » 09 Apr 2015, 23:26

Najveće traume su me naučile da moram oprostiti...inače bi me dotukle :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Calla » 10 Apr 2015, 12:31

Sto je najgore traume izoblice ljude,,i nikada ne mogu biti isti kao pred traumatske dozivljaje !
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Terasa svjesti » 11 Apr 2015, 08:19

Zaspao sam pred jutro. Tek toliko, da zaklopim oči i odmorim se na kratko, kako bih mogao otići na posao.
Noć je bila preteška, misli su mi se sudarale za zidovima, nigdje nije bilo izlaza. Zarobljen u svojoj boli, s "mačem" u srcu, skupljao sam komadiće sebe razbacane po postelji. Nisam žeio dozvoliti mjesečini da uđe u sobu i osvijetli moje oči. U njima nije bilo ničega osim beskrajne tuge pomiješane sa suzama. Zamračio sam sobu, potpuno, da postignem balans između tame oko mene i tame u meni. Grozio sam se sam sebe, kao nikad do sada.
Ni Tebi se više nisam imao snage obratiti. Jer, ne znam, čuješ li me još uvijek. Osjećaš li me?
Sam sam. Znam, bit će bolje.
Sutra je novi dan .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Biba » 11 Apr 2015, 13:36

Mislim da traume neke ljude samo izobliče.Sjetimo se majstora Mrkonje i kako mu je srce otvrdnulo poslije tragedije ...ali majstoričino nije :jok ..ona je postala još plemenitija prema drugima...svako zlo za neko dobro..istina je :djed
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests