Čemu djeca?

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Čemu djeca?

Post by Nole » 08 Nov 2015, 00:07

Melek wrote:To sa djecom je bas ironija svega i svacega.. ovi moji sve dobili od mene, ali ono bas sve - i kako to uzvracaju? Dosta kilavo, zahvalnost im nije jaca strana, na svaki ispit izadju 2-3 puta dok ga ne srede itd itd. A gledam ovog jednog naseg ovdasnjeg pajdu i njegovu djecu.. On cuger zesci, tip ni zasta nije, nema ni u lijevoj ni u desnoj ali mu zato djeca ono pravo briljiraju a nemaju jadnici ni gaca na guzici kako treba.. I on onako bezobrazan kakav je trubi na sva zvona svima kako je ponosan na njih.
stvar vaspitanja, i moji su imali sve dok su studirali...e sad...tetka student generacije, doktor nauka njoj , a ne meni moraju reci da nisu polozili, stric isto mocan covek van, ne u srbiji, salje ih po celom svetu ako sve poloze.... sin nije hteo politicke nauke...spremao je diplomski i usput napisao 10 strana o resenju krize u Ukrajini jos pre Krima... ako nadjem gde je postavio poslacu ti... znaci vreme Majdana... polemisemo puno nas dvojica o politici i analiziramo puno svetskih tena ali me iznenadio sa Ukrajinom...pokusacu da nadjem na netu...

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Čemu djeca?

Post by rethna » 08 Nov 2015, 01:36

Mohr wrote:
ZMAJ wrote:pojma ti jos nemas :jok deca su blago.... ma sve su....
Uf, jašta su. Sklepaš ih i kao, eto, ti si stvaralac tog (najvećeg) blaga :o Egoizam & taština u svom (kratkovidom) climaxu :hihi
Kako imati dijete a ne ispasti egoista?
Question everything.

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15190
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 974 times
Been thanked: 962 times
Status: Offline

Re: Čemu djeca?

Post by Tokmak » 08 Nov 2015, 02:14

Djeca su tu jednostavno da bi imao tko naslijediti imovinu,imanje...od prezimena pa nadalje...
da sve ono što preci stvaraju ne bi propalo ili došlo nedajbože u pogrešne ruke..
ako nema muške djece onda bi žene trebale zadržati djevojačko prezime i dodati suprugovo...

to sam tek nedavno shvatio i ono je tako... :)
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Čemu djeca?

Post by Mohr » 08 Nov 2015, 07:39

Zagorka wrote:
Čemu se nada čovjek koji usvoji dijete sa posebnim potrebama?
Sevapu, božjoj nagradi, bezbeli :pusa

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Čemu djeca?

Post by Heidi » 08 Nov 2015, 12:48

ZMAJ wrote: imas li dece? posle mozemo o svemu pisati....mislim da si mlada zaposlena cura koja misli da ce njena firma trajati doveka...ok ako u mercedesu radis;)
Nemam.
Nisam ni mlada cura, samo tako izgledam. Ja sam zrela zena koja zna sta ne zeli.
I ne radim za Mercedes, nije to vrelo univerzuma :rol obezbijedila sam se zbog sebe, svojim radom, nisam googlala po nosu i pametovala ljudima sta treba da rade.

Ko ne zeli djecu i ne treba da ih ima. Apelujem na njih. Nemojte nam donositi jos vise nesrece.
Potpuno vas razumijem i podrzavam. Imamo hejbet nesrecnih obitelji, nesposobnih i jadnih ljudi koji djecu unazadjuju. A ni njima to ne mozes uzeti za zlo jer ne znaju drugacije. Ovaj svijet je tuga ziva, ali sta bi tek bio da nema cvrkuta djece. :cudi

Ja zelim djecu jer volim da se brinem o ljudima. Posebno nejakim i nevinim.
Zato i volonitiram godinama u djecijem domu, ali bih voljela da imam i svoje, da je na pocetku uz mene, da pratim njegov razvoj, da mu pricam o svijetu, poklonim svoje omiljene knjige, izvlacim temperaturu carapama natopljenim u sirce od jabuka, ljubim u celo i pokusam objasniti kako je potrebno ostati svoj, a istovremeno prilagoditi se masi. Uopste nemam sliku sta treba da bude. Neka bude sto zeli, a ja cu podrzavati gdje mogu. Zelim samo da ga volim. A izgleda da ni to, za mnoge, danas nije dzaba.

Majka Tereza nije imala sopstvenu djecu jer to bila njena svjesna odluka. I koliko se sve izvrce, mozemo reci, da je i ona to radila da bi joj cijeli svijet hranio ego. :nokti
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25672
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3122 times
Been thanked: 4111 times
Contact:
Status: Online

Re: Čemu djeca?

Post by ina » 08 Nov 2015, 17:03

Govori se i o egoizmu. Po cemu su to manje egoisti oni koji djecu ne zele ili nemaju od onih koji su postali roditelji?
I zasto se egoizam najcesce gleda kao nesto sugavo i nevaljalo?
Pravi egoista moze biti nevjerovatno generozna osoba.
Ako se concentriras/koncentrises :D najprije na sebe nece ti biti tesko isto uciniti i prema drugima.
Radices sve najprije zato sto to stvarno volis. Bez nekog drustvenog pritiska. Zato sto zelis biti sretan i podijeliti tu srecu.

S druge strane stoji jos jedna istina: Vec u prvom trenutku kad otvorimo oci prisiljeni smo voljeti iz potrebe. Majka nam je potrebna za prezivljavanje a voljeli bismo bilo koju drugu zenu s istim namjerama: Ljubav, paznja i hrana. Poslije rastemo, ucimo itd. Sazrimo pogotovo u trenutku kad pocnemo voljeti iz nepotrebe. Kad pocnemo davati, dijeliti. Postane ti bitno da razmnozis tu ljubav koja se u tebi sagradila. Ako ti usput, kroz zivot, tvoj potomak na neki nacin pomogne (sta li ima tu lose?) ponadas se da ce to biti iz ljubavi a ne iz duznosti. Puno je rzlicitih razloga zbog kojih pozelis (ne)roditi i dati zivot.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: Čemu djeca?

Post by Julia-Klara » 08 Nov 2015, 17:08

inasab wrote:Govori se i o egoizmu. Po cemu su to manje egoisti oni koji djecu ne zele ili nemaju od onih koji su postali roditelji?
I zasto se egoizam najcesce gleda kao nesto sugavo i nevaljalo?
Pravi egoista moze biti nevjerovatno generozna osoba.
Ako se concentriras/koncentrises :D najprije na sebe nece ti biti tesko isto uciniti i prema drugima.
Radices sve najprije zato sto to stvarno volis. Bez nekog drustvenog pritiska. Zato sto zelis biti sretan i podijeliti tu srecu.

S druge strane stoji jos jedna istina: Vec u prvom trenutku kad otvorimo oci prisiljeni smo voljeti iz potrebe. Majka nam je potrebna za prezivljavanje a voljeli bismo bilo koju drugu zenu s istim namjerama: Ljubav, paznja i hrana. Poslije rastemo, ucimo itd. Sazrimo pogotovo u trenutku kad pocnemo voljeti iz nepotrebe. Kad pocnemo davati, dijeliti. Postane ti bitno da razmnozis tu ljubav koja se u tebi sagradila. Ako ti usput, kroz zivot, tvoj potomak na neki nacin pomogne (sta li ima tu lose?) ponadas se da ce to biti iz ljubavi a ne iz duznosti. Puno je rzlicitih razloga zbog kojih pozelis (ne)roditi i dati zivot.

Sta je generozna osoba?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25672
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3122 times
Been thanked: 4111 times
Contact:
Status: Online

Re: Čemu djeca?

Post by ina » 08 Nov 2015, 17:11

Generoznost ili sam izmislila rijec? Pazljivost, osoba koja daje....
Svijest ima sidrište.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Čemu djeca?

Post by Mohr » 08 Nov 2015, 17:23

Šjo @ina jope' komplikuješ :D.

đenerous ba, JK :hihi

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25672
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3122 times
Been thanked: 4111 times
Contact:
Status: Online

Re: Čemu djeca?

Post by ina » 08 Nov 2015, 17:27

Mohr wrote:Šjo @ina jope' komplikuješ :D.

đenerous ba, JK :hihi

:D.

Ma razmisljam na italijanskom a pisem na bosanskom. Moracu to ispraviti.
A volim i folirati. :D
Svijest ima sidrište.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Čemu djeca?

Post by Mohr » 08 Nov 2015, 17:33

Ma vidim ja da si ti šeret Image :hihi

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Čemu djeca?

Post by Ideja » 08 Nov 2015, 17:58

:D. ma da inasab, kad smo mogli toliko stranih rijeci do sad prihvataiti , sto ne bi imali jos jednu :cvijece

jedni govoru da su sebicni oni koji zele djecu, drugi da su oni koji ih ne zele :o
Ako ljudi zaista zele imati/imaju djecu iz sebicnosti, onda je to svakako najdivnija sebicnost koja moze da postoji
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25672
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3122 times
Been thanked: 4111 times
Contact:
Status: Online

Re: Čemu djeca?

Post by ina » 09 Nov 2015, 08:17

Ideja wrote::D. ma da inasab, kad smo mogli toliko stranih rijeci do sad prihvataiti , sto ne bi imali jos jednu :cvijece

jedni govoru da su sebicni oni koji zele djecu, drugi da su oni koji ih ne zele :o
Ako ljudi zaista zele imati/imaju djecu iz sebicnosti, onda je to svakako najdivnija sebicnost koja moze da postoji

Hvala Ideja na razumjevanju. Sad znam zasto si mi korijen. :)

A ovo zadnje potpisujem.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Čemu djeca?

Post by Čarobni » 09 Nov 2015, 11:48

Mohr wrote:
Zagorka wrote:
Čemu se nada čovjek koji usvoji dijete sa posebnim potrebama?
Sevapu, božjoj nagradi, bezbeli :pusa
Duševni smiraj, onako, u jednom.

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Čemu djeca?

Post by Čarobni » 09 Nov 2015, 11:59

Djeca su plod sopstvenog interesa.

Hiljade djece su sama, nemaju nikog. Mnogi im mogu pružit ljubav i brigu, krov nad glavom, mogu od njih napravit poštene i čestite ljude, ali to ne rade, zašto?

Prednost se ipak daje svojim potomcima.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Čemu djeca?

Post by rethna » 10 Nov 2015, 02:30

Dakle problem je sto briga o potomcima nije stopostotna.
Question everything.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Čemu djeca?

Post by Heidi » 10 Nov 2015, 21:29

Čarobni wrote:Djeca su plod sopstvenog interesa.

Hiljade djece su sama, nemaju nikog. Mnogi im mogu pružit ljubav i brigu, krov nad glavom, mogu od njih napravit poštene i čestite ljude, ali to ne rade, zašto?

Prednost se ipak daje svojim potomcima.
Homo sapiens funkcionira tako sto ima potrebu da se razmnozava. :o uz to je i instinktivno proklet, pa ga ne tangira nista osim odraza u zrcalu, a kamo li ta jadna djecica. Pa nije to breaking news, ebo te, svima nam je to vrlo dobro poznato, svjesno i nesvjesno.
Sad treba stati i drzati se necega kao pijan plota, a ne mijenjati nista. Ma da.
Najteze je upoznati samog sebe i priznati si zakrzljalost, a ne utopiti se u razocarenju, pa isisati tacku iz suptance, da pokrene zelju za razvojom! E, onda se treba taslacit i pravit djetice. :krevet
a iole normalna osoba ce usvojiti makar jedno pored svoje, ako ispunjava kriterije koji se od njega ocekuju. Te procedure ruse najjace, i odbijaju cak i kompetentne mlade bracne parove, toliko su sve ukakili zakonski, da mi sve to izgleda namjerno nasteleno, a o samcima da i ne govorim. Degradirana vrsta. :roll

Tako da...nije to sve tako jednostavno :o osim ako imas novce.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Čemu djeca?

Post by Čarobni » 10 Nov 2015, 22:25

Heidi wrote: Homo sapiens funkcionira tako sto ima potrebu da se razmnozava. :o uz to je i instinktivno proklet, pa ga ne tangira nista osim odraza u zrcalu, a kamo li ta jadna djecica. Pa nije to breaking news, ebo te...
Meni kažeš? :oo

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Čemu djeca?

Post by Heidi » 10 Nov 2015, 22:27

Tebi :D.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Čemu djeca?

Post by greeneyes » 10 Nov 2015, 22:38

:valja [ytube][/ytube]
Samo sabura

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests