Ljubaznost

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Ljubaznost

Post by vila » 21 Aug 2017, 15:06

toxic wrote: 21 Aug 2017, 15:04
vila wrote: 21 Aug 2017, 14:40 Sta su cico mico dijela?
:ooo
Jedan od nacina komunikacije :p
Cini mi se da nije moj nacin komunikacije
Ja ne volin cico mico

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Ljubaznost

Post by Krokodil Behko » 21 Aug 2017, 17:02

toxic wrote: 21 Aug 2017, 14:34
Krokodil Behko wrote: 21 Aug 2017, 09:50 Možda zbog toga što su ljubazne osobe, tvoja sušta suprotnost?
Hoces da kazes da sam ja neljubazna? :mrgud
Nije to zbog suprotnosti, nego ne volim kad neko pokusava da ti se priblizi, postane blizak na taj 'ljubazan' nacin.
Sta znam, moguce i da nosim neke posledice od ranije od tih 'preterano ljubaznih' :oo

Sama ljubaznost. naravno da godi, i pre svega je odraz vlastite kulture i vaspitanja, al' sto kaze storm nekad ume i da dosadi.
Npr, u sredini u kojoj sam ja svi su preterano ljubazni bez skrivenih namera :hihi

I ja mislim da su ljubazni ljudi zli i zlonamjerni. :ok
Kad je neko ljubazan prema meni, sve mislim da mi hoće naškoditi, a oni koji nisu ljubazni, oni to odmah čine. Znači, razlika je u strategiji, ttreba se čuvati ljubaznih osoba, neljubaznih, obzirnih i bezobzirnih, kulturnih i nekulturnih, ama svih..
online

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Ljubaznost

Post by toxic » 21 Aug 2017, 17:06

Krokodil Behko wrote: 21 Aug 2017, 17:02ama svih..
You've got a point ;)
Bijeli badem wrote: 21 Aug 2017, 17:04Najbolje ne ziviti zbog tih silnih strahova :kafa
Mere opreza nikad nisu na odmet :)
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Ljubaznost

Post by Krokodil Behko » 21 Aug 2017, 17:13

Bijeli badem wrote: 21 Aug 2017, 17:04
Krokodil Behko wrote: 21 Aug 2017, 17:02
toxic wrote: 21 Aug 2017, 14:34
Krokodil Behko wrote: 21 Aug 2017, 09:50 Možda zbog toga što su ljubazne osobe, tvoja sušta suprotnost?
Hoces da kazes da sam ja neljubazna? :mrgud
Nije to zbog suprotnosti, nego ne volim kad neko pokusava da ti se priblizi, postane blizak na taj 'ljubazan' nacin.
Sta znam, moguce i da nosim neke posledice od ranije od tih 'preterano ljubaznih' :oo

Sama ljubaznost. naravno da godi, i pre svega je odraz vlastite kulture i vaspitanja, al' sto kaze storm nekad ume i da dosadi.
Npr, u sredini u kojoj sam ja svi su preterano ljubazni bez skrivenih namera :hihi

I ja mislim da su ljubazni ljudi zli i zlonamjerni. :ok
Kad je neko ljubazan prema meni, sve mislim da mi hoće naškoditi, a oni koji nisu ljubazni, oni to odmah čine. Znači, razlika je u strategiji, ttreba se čuvati ljubaznih osoba, neljubaznih, obzirnih i bezobzirnih, kulturnih i nekulturnih, ama svih..
Najbolje ne ziviti zbog tih silnih strahova :kafa

Moraš malo gledati i filmove. Da si gledala Fatal Attraction (1987), sigurno bi imala drugačije stavove u životu, a po ovim i sličnim pitanjima :hihi
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Ljubaznost

Post by Krokodil Behko » 21 Aug 2017, 17:39

Bijeli badem wrote: 21 Aug 2017, 17:28 Dzabe vam...necete me ubijediti da se mjenjam u ovim godinama :jok

A jel ti poznat ovaj ljubazni lik?


Image


Vidi šta on radi


Image
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ljubaznost

Post by Mutevelija » 21 Aug 2017, 17:44

Ljubaznost je majka licemjerstva.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18143
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3744 times
Been thanked: 3705 times
Status: Offline

Re: Ljubaznost

Post by srculence7 » 21 Aug 2017, 18:41

Samo da se identifikujem kao ljubazno licemerna,zla i dosadna osoba...nije nikakva predrasuda,živa istina :oo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Ljubaznost

Post by Chloe » 21 Aug 2017, 20:44

toxic wrote: 21 Aug 2017, 14:34
Krokodil Behko wrote: 21 Aug 2017, 09:50 Možda zbog toga što su ljubazne osobe, tvoja sušta suprotnost?
Hoces da kazes da sam ja neljubazna? :mrgud
Nije to zbog suprotnosti, nego ne volim kad neko pokusava da ti se priblizi, postane blizak na taj 'ljubazan' nacin.
Sta znam, moguce i da nosim neke posledice od ranije od tih 'preterano ljubaznih' :oo

Sama ljubaznost. naravno da godi, i pre svega je odraz vlastite kulture i vaspitanja, al' sto kaze storm nekad ume i da dosadi.
Npr, u sredini u kojoj sam ja svi su preterano ljubazni bez skrivenih namera :hihi
Razumjeli smo te djevojčice .. :pusa :ooo

Ima slučajeva gdje je otrov sikte u obliku laskavih riječi, to se može osjetiti, bar meni bude nelagodno i to je moj alarm upozorenja za opasnost.

A ljubaznost, pažnja, učtivost, osmijeh ... svima nam godi. Pa ne kaže se tek tako da "Lijepa riječ i gvozdena vrata otvara."
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18143
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3744 times
Been thanked: 3705 times
Status: Offline

Re: Ljubaznost

Post by srculence7 » 21 Aug 2017, 21:31

Evo sad ozbiljno govorim :oo ako se analizira sam pojam onda tu ne bi trebalo da se nađe mesta ni za kakvu negativnost, naprotiv on nosi sve one fine epitete (uslužnost, uglađenost,uljudnost,pristojnost,nesebičnost itd.), a ako se "zastrani" onda je to već nešto drugo što nema veze s njim, tipa prividna uglađenost i predusretljivost, lažna finoća i sl.Možemo biti ljubazni i sa onima koji nam nisu omiljeni a pitanje je da li je to baš licemerstvo ili se samo bira onaj način koji smo usvojili kao ispravan i koji bi bio odraz naše doslednosti u ponašanju.

Treba se svakako osvrnuti i na ličnu dobit od ovakvog ponašanja, naravno s fiziološkog aspekta :love
Kada je čovek ljubazan prema drugima, njegov mozak luči dopamin koji je u uskoj vezi sa pozitivnim razmišljanjem, i endorfin - hormon u mozgu koji nas čini srećnijima. Ljubaznost takođe oslobađa oksitocin koji smanjuje krvni pritisak i umiruje nervni sistem. Studija koju sam pokrenuo pokazuje da ljubaznost pozitivno utiče i na kardiovaskularni sistem-potvrđuje britanski doktor Dejvid Hamilton.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ljubaznost

Post by posmatrac » 21 Aug 2017, 22:31

Bijeli badem wrote: 21 Aug 2017, 14:36
damir5 wrote: 21 Aug 2017, 12:51 čudi me ovo čuđenje na ljubaznost prema strancima (naravno osim cico mico dijela :rol )
Pa prema strancima sam uvijek ljubazan i imam marketinški osmijeh broj 8 :oo
Prave osjećaje pokazujem samo prema ljudima koje znam :cudi
Ne znam nijednog stranca sa cico mico dijelima.
A mozda im svojom pojavom ne ulijevas ni malo zelje da ljubaznoscu dodju do cico mico djela :oo

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ljubaznost

Post by posmatrac » 21 Aug 2017, 22:45

Prvi i glavni korak ka prepoznavanju ponasanja drugih osoba prema nama je da prvo dobro na realan nacin poznajemo sebe, tj svoje "vrijednosti"( ma kakva bila) pa je onda vrlo lako ocijeniti da li su drugi ljubazni prema nama zato sto nas se npr boje, ili zato sto smo mozda uticajni i bogati, ili zato sto izgledamo dobro ili lose( zavisno iz kakvog ugla se posmatramo) ili mozda zato sto smo zaista naisli na osobu koja ljubaznoscu hoce da ostvari stotinu drugih razlicitih interesa :oo

Ljubaznost zapravo najcesce osilkava onaj Njutnov zakon " akcije i reakcije" pa mudri ljudi ljubaznoscu( sto je pametno) zapravo teze istoj reakciji sa suprotne strane.

Nekako se ja u pogledu ljubaznosti bas mnogo slazem sa velikim Alom :oo

Image

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ljubaznost

Post by Mutevelija » 21 Aug 2017, 23:01

Dok te vabi medom te vabi tako nesto.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Ljubaznost

Post by damir5 » 22 Aug 2017, 06:53

:pusi

IMG-20170317-WA0000.jpg
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18143
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3744 times
Been thanked: 3705 times
Status: Offline

Re: Ljubaznost

Post by srculence7 » 06 Feb 2023, 01:40

Ljubaznost nas nedvosmisleno čini srećnijima, utiče na naše psihofizičko blagostanje i podržava naše samopoštovanje.

Prava ljubaznost, koja je dobra za mentalno zdravlje i predstavlja jedan od glavnih pojmova u okviru pozitivne psihologije, predstavlja uvek slobodno ponašanje – izraz ljubavi prema drugima, altruizma, želje da budemo fini, topli, saosećajni, brižni. Ona nikad nije motivisana strahom ili nekim psihološkim problemom, već je ujedno i jedan od uzroka mentalnog zdravlja i jedna od posledica i faktora koji ga održavaju.

Istraživanja o ljubaznosti u okviru pozitivne i evolucione psihologije

Pored toga što su efekti ljubaznosti prema drugima nešto što osećamo na nivou dobrog raspoloženja, istraživanja potvrđuju da ljubaznost smanjuje rizike od depresije, anksioznosti i srčanih oboljenja, kao i da pojačava imunitet organizma.

Evolucija se pobrinula da na nivou naše fiziologije obezbedi nagradu koja pospešuje ljubaznost. Zapravo, istraživanja su pokazala da je proizvodnja dopamina – hormona koji se pojačano luči kada smo zaljubljeni, povećana kod ljudi koji su ljubazni.  Ljubaznost takođe utiče na pojačanu proizvodnju serotonina, hormona sreće. Serotonin nas umiruje, jedan je od osnovnih hormona čije lučenje suzbija osećanja depresivnosti i anksioznosti. Istraživanja su potvrdila još jednu važnu istinu. Kada samo posmatramo dela ljubaznosti, posredstvom ogledalnih neurona, mi takođe osećamo pozitivne efekte u vidu pojačanog lučenja hormona odgovornih za regulaciju i stimulaciju pozitivnih emocija.

Vidimo da iza svih osobina koje promoviše pozitivna psihologija – osobina koje dovode do ljudske sreće, stoji i evoluciona i neurološka osnova koja osigurava da one opstanu i pospešuje njihovo ispoljavanje. To nas vodi već pominjanom zaključku da je prirodno biti srećan – da se priroda pobrinula da to i budemo.

Nedavno istraživanje je dalo još jednu u nizu potvrdu da vežba ukazivanja nasumičnih znakova ljubaznosti zaista popravlja naše raspoloženje, generalno dobrostanje i samopoštovanje. Subjekti iz tog istraživanja su bili podeljeni u četiri grupe. Jedna je činila dobro za svet (na primer – čistili bi ulice), drugi za članove svoje uže ili šire porodice, familije (častili bi nekog kafom, pomogli mu), treći su činili sami sebi (uzeli bi slobodan dan da se odmore, više bi se bavili fizičkom aktivnošću) i četvrta grupa je bila kontrolna – subjekti nisu ništa posebno radili.

Rezultati ukazuju na to da su se ispitanici iz prve dve grupe znatno bolje osećali, bili zadovoljniji sobom i imali lepše mišljenje o sebi, dok takva poboljšanja nisu pronađena kod subjekata iz druge dve grupe.

Zaključak je jasan – budite ljubazni prema drugima, činite nasumične gestove pažnje dobročinstva i ljubaznosti i, pored toga što ćete drugima ulepšati dane, vi ćete biti srećniji i zdraviji.
Aleksandar Pejčić
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Nice
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11897
Joined: 03 Sep 2022, 12:16
Has thanked: 13547 times
Been thanked: 5696 times
Status: Offline

Re: Ljubaznost

Post by Nice » 06 Feb 2023, 09:29

Usrećiš nekoga, bar lijepom riječju, usrećio si i sebe
Ljubaznost je velika vrlina, jer nije baš lako uvijek biti ljubazan.
Čak ni onima dobronamjernim i otvorenim ljudima.
Osmijeh i pozitivan pristup otvaraju sva moguća vrata, mogu riješiti razne prepreke, lijepa riječ čini mnogo toga što nam se čini da ne bi mogla.
Inače sam ljubazna i prije se nasmijem nekome,nego što i zapazim ko je, što bi se reklo, ali sam još poradila na tome. Inspiraciju sam pronašla u muževoj tetki.
Žena je divna, cijeli život samohrana majka. Kroz njenu priču, opise njenih životnih doživljaja, njeno iskustvo koje rado slušam, uvijek mi najviše ostane "u uhu" prva riječ koju ona nekome kaže:
- Molim vas,...

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Ljubaznost

Post by Zana » 06 Feb 2023, 10:14

Jutros sam razmišljala o ovome jer mi se desila smješna situacija gdje je momak malo pomako noge da bi žena mogla sa svog sjedišta proći prema izlazu autobusa. Ja sam ustala da bih joj to olakšala, jer nije mogla proći od njegovih nogu.
Nakon 20 sekundi i on ustaje i izlazi na istoj stanici kao i ta žena :grana

Pa se pitam, možda za ljubaznost ipak treba i malo pameti imati?
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25692
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3142 times
Been thanked: 4151 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ljubaznost

Post by ina » 06 Feb 2023, 11:13

Neki postupci mogu biti više tok (ne)odgoja nego li (ne)ljubaznosti.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Ljubaznost

Post by Kai » 06 Feb 2023, 11:20

Fini kucni maniri..
Vragolasto..:zao

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25692
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3142 times
Been thanked: 4151 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ljubaznost

Post by ina » 13 Sep 2023, 14:04

Ostala mi je u sjećanju jedna žena koja se vodila uvjerenju da je bolje biti i neljubazni nego li ljubazni iz interesa i na zor.. jer ovo zadnje je jedna od prvih slika licemjerstva.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56058
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1968 times
Been thanked: 5799 times
Status: Offline

Re: Ljubaznost

Post by Duminjo » 13 Sep 2023, 14:30

Zavisi gdje je ko ljubazan na zor ili Interesa.
Ako je to privatno, onda ne valja.
Ako je na poslu, na nekom salteru ili u ugostiteljstvu, onda je ta profesionalna ljubaznost pozeljna pa kolko god bila na zor ili iz Interesa.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests