"Svako je kovač vlastite sreće."

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

"Svako je kovač vlastite sreće."

Post by adacta » 26 Jun 2010, 22:47

Anton Pavlovič Čehov

* "Kako da vam kažem? Meni se čini, da se sve na zemlji mora malo po malo promijeniti i da se već pred našim očima mijenja. Za dvjesta, trista, najkasnije hiljadu godina - ne radi se tu o roku - nastat će nov, sretan život. Mi dakako nećemo učestvovati u tom životu, ali mi za njega živimo sada, radimo, patimo, mi ga stvaramo, i jedino u tome je cilj našeg bitka, i ako hoćete, naša sreća."


Slucajno sam procitao lutajuci po netu gornji citat i zapitao sam se da li smo mi sami sebi doista kovaci svoje srece ili na nasu srecu utice sasvim neko drugi , ili nesto , neka vanjska sila , da li na nas i nasu srecu utice onaj kojem se ljudi mole . Koliko doista nas zivot tece onim tokom kojim to mi zelimo ?

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "Svako je kovač vlastite sreće."

Post by Sanjarko » 26 Jun 2010, 23:38

Misljenja sam da mozemo sami dosta utjecati na svoju srecu...
trebamo uvijek gledati na sve pozitivno i tako ce nam i biti...
ako strahujemo ili mislimo negativno mi to privucemo na sebe i desi nam se bas to...
kao da ispadne da smo bas zelili da nam se to desi...
evo meni ako dan nije bio bas nesto kazem si pa ssutra je novi dan...bit ce bolje...
ima stvari koje su neizbjezne i to se desi svima kad tad...a za mnoge smo si sami krivi...
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11741 times
Contact:
Status: Offline

Re: "Svako je kovač vlastite sreće."

Post by Maja » 27 Jun 2010, 00:15

mislim da smo mi odgovorni jednim velikim dijelom ali i sudbina isto tako.... ili ko ne vjeruje u sudbinu onda (loša) sreća jer bez obzira koliko se mi trudili da živimo životom koji nas usrećuje i ispunjava to se može prekinuti u sekundi. ne možemo odrediti kad i od čega ćemo umrijeti, hoćemo li se razboljeti, hoćemo li roditi bolesno dijete i sl.

a s druge strane ima toliko inertnih ljudi koji su nezadovoljni životom a neće ništa da poduzmu. a najgori su oni koji imaju SVE a opet su u crnjaku zbog tamo neke cure. nisam jednom upoznala momka koji ima hrpu prijatelja, super porodicu, posao, sve...ostavi ih cura i oni počnu razmišljati o samoubistvu. to su za mene sebične i nezahvalne kukavice. ništa drugo. toliko ima ljudi sa pravim problemima a oni misle da je sve gotovo kad ih cura ostavi. uhhhhh možda sam malo skrenula s teme al sam nešto ljuta.

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "Svako je kovač vlastite sreće."

Post by Sanjarko » 28 Jun 2010, 05:19

Maja sa pravom si ljuta a najlakse je kukati na sudbinu...
Rekoh vec nesto ipak mozemo sprjeciti ili bar ublaziti...
e sad ako nas vec zadesi nesto ipak se treba botiri i na neki nacin izvuci iz toga...
jedno znam bilo sta da nam se desi ruzno,ima svoj razlog ili da kazem u svakom zlu ima nesto i dobroga...
kak ide ona pjesma:Lijep je zivot tko zna da ga zivi...
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: "Svako je kovač vlastite sreće."

Post by merylin » 14 Oct 2010, 16:13

Kako posijemo tako i požanjemo...tako da nam se većina stvari,dobrih ili loših dešava upravo zbog nas!
Ali vjerujem i u sudbinu...neke se stvari prosto odigraju bez naše volje.
Možemo samo da se trudimo da proživimo život,da se ne sikiramo zbog gluposti i brinemo jedni o drugima!
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

Mell
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 972
Joined: 09 Nov 2010, 19:18
Status: Offline

Re: "Svako je kovač vlastite sreće."

Post by Mell » 11 Nov 2010, 18:37

Naravno,misljenja sam da je upravo tako...svako je kovac svoje srece...
Biramo skolu..
Skim se druzimo..
Kakav posao zelimo da radimo..itd.
Srce nam kaze koga zelimo... :D
Mnogo toga radimo zato sto hocemo,a ne zato sto je sudbina tako htjela!
Jedino sto nemozemo birati je porijeklo,tj naslijedje(DNK)..u nekim slucajevima naravno,desi se da se i bolest naslijedi,nazalost!

U svakom slucaju vrlo malo vjerujem u sudbinu! Vjerujem samo u sebe.. :D

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "Svako je kovač vlastite sreće."

Post by Sanjarko » 11 Nov 2010, 18:51

Za svoju srecu smo odgovorni sami...netreba kukati kad se desi nesto lose...ili ono pitanje:Zasto to bas meni?Zasto bas ja?
Postoje u zivotu neizbjezne situacije na koje nemozemo utjecati i koje se desi svima nama kad tad...
Jedno je sigurno ako ti se ne dopada trenutni zivot,potrudit ces se i promjeniti ga ili ces zivjeti dalje i kukati kako je tebi najteze i kako ti sreca okranula ledja...
Pa da lakse je nekoga drugoga okriviti nego priznati svoj neuspjeh...
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: "Svako je kovač vlastite sreće."

Post by Cici » 11 Nov 2010, 19:14

"Svako je kovač vlastite sreće." hmmmm pa ne bi se bas slozila stime ne bi da idem u detelje o mom zivotu od malih nogu pa do sada ...da sam ja krojac srece skrojila bi drugacije ipak mislim da je to sudbina ...ko ne zeli da bude srecan ,da je voljen ,da mu je dobro ko??? ko??? nazalost putevi su razliciti i jako dugi ka sreci ...sta znaci sretan biti i koliko sretan biti ...male stvari cine nas sretnim ali na kratko...ja mogu samo da kazem SRETNA SAM sto imam dvoje divne djece i sto su zdravi i zivi ...za ostalo ne mogu... krojim ... ali sta izgleda snajderski kurs se zatvorio davno pa mi konci svi popucali ...toliko o krojacu svoje srece ...
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: "Svako je kovač vlastite sreće."

Post by String » 11 Nov 2010, 20:50

SRECA = Osjecaj da se moc povecava - da se otpor nadvladao...
Image

User avatar
vučica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3118
Joined: 06 Oct 2010, 19:32
Location: ...nigdjezemska....
Status: Offline

Re: "Svako je kovač vlastite sreće."

Post by vučica » 13 Nov 2010, 21:01

svatko može uživati u sreći,ali mnogi od nje bježe,ne dozvole joj da im se približi,ali od sreće ne treba bježati nego je objeručke prihvatiti i uživati u darovima koje nam sreća donosi..mada ponekad kratko traje...ali bolje išta nego ništa...ponekad su nam male stvari dovoljne da budemo sretni i da ta sreca traje do njenog ponovnog dolaska...
***Ja sam ja,uvijek UNIKAT,nikad DUPLIKAT***
...Moja se radost čuje u tišini,
a ljubav udiše svakim dahom....


Image

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: "Svako je kovač vlastite sreće."

Post by adacta » 22 Feb 2011, 09:47

Ima mnogo stvari u životu čovjeka, koje su važne. Ali istinska osobna sreća je sigurno najvažnija. Neki su ljudi sretniji od drugih, a nekima je sreću teško ostvariti.

Kako postići sreću?

Analizirajte sebe i okolinu. Ako sreću ne možete postići svojim jednostavnim životnim djelovanjem, tada morate izvršiti neophodne životne promjene, tj. reprogramirati svoj život.

Pronađite, što vas čini sretnim. Različite ljude različite stvari čine sretnim. Ako niste sigurni, što vas čini sretnim, preispitajte se. Potražite u čemu najviše uživate. Možda će vas odgovori i iznenaditi.

Prihvaćajte stvari. Često nesvjesno želimo mijenjati stvari ili ljude oko sebe. Zbog toga možete postati nesretni, jer ne možete kontrolirati svijet, a za takve promjene je potrebna velika snaga. Prihvatite stvari kakve jesu, pokušavajući razumjeti ih, pa čak ih i zavoljeti. Posebno treba razumjeti i voljeti sebe, prihvaćajući sebe onakvim kakvi jeste, a onda to primijeniti i na druge oko sebe.

Primjećujte male stvari. Pokušajte uočiti kada se osjećate dobro, ili kada ne patite, ili kad okusite nešto posebno dobro, ili kad osjećate nešto hladno ili toplo, ili bilo što drugo. Uočavajte obične male stvari oko sebe, što vam omoguje ostati u sadašnjem vremenu.

Istražujte prirodu. Izađite i promatrajte izlazak ili zalazak sunca. Promatrajte vodu u rijeci, jezeru ili moru. Promatrajte zvijezde ili oblake. Promatrajte drveće, životinje, ljude ili djecu. Neka vas priroda inspirira.

Okružite se s ljudima, koji su sretni. Ako ste okruženi s ljudima, koji su ljuti, potišteni ili žalosni, to će se prenijeti i na vas bez vašeg utjecaja. Ali ako ste okruženi s ljudima, koji su sretni, to će se također prenijeti na vas. Naučit ćete i njihove navike i njihove reakcije na loše događaje. Polako čistite negativne utjecaje na vaš život i zamijenite ih s pozitivnim.

Povežite se s drugima. Ako je moguće družite se s onima, koji vas vole i s onima, s kojima uživate biti u društvu. Nekad je za to dovoljan mali telefonski razgovor ili kratki susret. Nekad možete provesti i čitav dan s onima, koje želite u svom društvu. Razgovarajte slobodno i radite nešto zajedno.

Brojite svoje dobre događaje. Kad vam se nešto loše dogodi, nemojte samo o tome razmišljati. Umjesto toga počnite brojati lijepe stvari oko sebe. Svatko ima u svom životu lijepih stvari od zdravlja do ljubavi ili bilo čega drugoga.

Razmišljajte o rješenju. Umjesto razmišljanja o problemu, koji vas muči, razmišljajte o rješenju problema. Ako netko kaže, 'Oh, kako mi je teško!' ili 'Oh, ne mogu to učiniti!' ili 'Ne, toga više nema!', kažite mu 'Dobro! Što je rješenje?'. Ako razvijete razmišljanje o rješavanju, bit ćete mnogo sretniji.

Okusite život. Umjesto jurnjave od jedne stvari do druge, rasporedite svaki dan s manje aktivnosti, s manje obveza i manje zadaća. Tada svaku stvar radite polako, s promišljanjem i lakoćom, te budite misaono prisutni u svakom trenutku. Uživajte u svemu što činite: u razgovoru, jelu šetnji ili sjedenju.

Posvetite se sebi. Odvojite nešto vremena, koje ćete posvetiti samo sebi, bez obzira, da li ćete se častiti s komadićem čokolade ili voća, ili ćete uzeti pjenušavu kupku, ili ćete bosonogi hodati po travi ili ćete lagano drijemati. Što god odabrali, to je samo za vas, jer ste to zaslužili.

Sve je prolazno. Ako se nešto loše dogodi, a imate problema to prihvatiti, razmislite o poznatoj uzrečici: 'I to će proći!'. I hoće. I vi ćete to sigurno preživjeti.

Slijedite svoju strast. Ako radite ono što volite, posebno za svoj život, bit ćete izuzetno sretni. To je najbolja stvar, koju možete učiniti. Možda izgleda nemoguće, ali nemojte odustati. Drugi su to učinili, pa možete i vi.

Izbacite negativne misli. Pratite vaše misli. Kada naiđete na negativne, pokušajte umjeto toga razmišljati nešto dobro. Izgleda neuvjerljivo, ali pomaže.

Pogledajte na svoja ostvarenja. Umjesto gledanja na ono, što niste učinili, ili što ste propustili, razmišljajte o tome, što ste učinili. Često je to mnogo više od onoga, što vam se čini.

Ostvarite ono što zaslužujete. Zaslužujete sreću. Ova rečenica ima dubok smisao za mnoge ljude, koji ne vjeruju, da zaslužuju biti sretni. Često je to podsvjesno. Ako se vi tako osjećate, prvo trebate shvatiti, da zaslužujete sreću. I to si stalno ponavljajte.

Imajte jasan cilj. Previše ciljeva vodi u neučinkovitost. Izaberite si jedan cilj i usredotočite se na njega. Radite na tome, da ga ostvarite. Ciljevi vode u sreću, ako u njima vidite napredak.

Budite nadahnuti. Čitajte i pratite, što se oko vas događa, da dobijete želju i volju za neka ostvarenja. To će vam dati poticaj i energiju.

Učite nešto novo. Čudno je to, kako se mnogo ljudi boji pokušati nešto novo ili se boji priznati, da nešto nezna. Ali učenje novih vještina, ili neka nova saznanja predstavljaju najzabavnije stvari, koje možete učiniti. Pokušajte.

Zadubite se. Postoji stanje čovjeka pod nazivom 'zadubiti se', koje nastaje kada potpuno izgubite sebe u zadaćama i poslu, te zaboravite na svijet oko sebe. To vodi u sreću i djelotvornost. Uvedite sebe u to brisanjem neugodnih poremećaja, zadajući si izazovne zadatke (ali ostvarive), tj. radeći ono što volite. Tada se pokušajte zadubiti u tom radu.

Slavite. Kad napravite nešto dobro, kad ostvarite nešto željeno, kad se osjećate dobro, nagradite se. Proslavite to. Zabavite se i potapšajte se po ramenu.

Prestanite gledati i čitati vijesti. Ovakav pristup izgleda kao guranje glave u pijesak. Ali ako stvarno to pokušate, vidjet ćete, da niste ništa propustili. Umjesto toga usredotočite se na čitanje knjiga i slušanje glazbe, što podiže vaše raspoloženje.

Trošite vrijeme na ono što volite. Iz svog života eliminirajte obveze, koje stvarno ne volite obavljati i zamijenite ih s onima, koje stvarno volite.

Smijeh. Smijeh vas sigurno čini sretnijim. Gledajte smiješne filmove, pričajte viceve, čitajte humorističke knjige i napise i nasmijte se od srca.

Smijte se nezgodi. Kad se nađete usred loše situacije, pogledajte oko sebe, shvatite apsurdnost situacije i samo se nasmijte. Nakon godine dana to ionako ne će više biti važno, a nakon dvije godine i vama će biti smiješno. Smijte se sada i budite sretni sada.

Ljubomora odmaže. Mnogi ljudi su opsednuti drugima, koji su uspješni ili sretni. To sigurno ne vodi nikuda. Umjesto toga, budite sretni zbog toga. Tada se usredotočite na sebe i na ono što vi radite ispravno.

Pokažite ljubaznost. Svakog dana pokušajte pokazati malo ljubaznosti prema drugima, otvaranjem vrata ili propuštanjem kroz vrata, smješeći se, prepuštanjem svog mjesta u nekom redu čekanja i slično.

Akcije zahvale. Vrlo je dobro svakodnevno provoditi akcije zahvale. Razmislite za što ste zahvalni i kome. Jednostavno se zahvalite onom, koji je na neki način nešto dobro učinio za vas. Ako imate vremena, zahvalite mu telefonom ili mu pošaljite email zahvale.

Dobrotvor. Ako nešto dajete drugima: novac, stvari koje više ne trebate, slobodno vrijeme, ljubav ili neku drugu pomoć, postat ćete sretniji. To je prava istina, koja čini veliku promjenu u vašem životu.

Autonomija. Osigurajte si barem jedno područje u svom životu, gdje imate punu autonomiju. Najbolje je to imati u području rada, ali ako to nije slučaj, nađite drugo područje - kao npr. područje hobija ili neke druge društvene aktivnosti. Neophodno je upravljati onim, što vas čini sretnim.

Tjelesna aktivnost. Već i samo kratka šetnja ili neka druga tjelesna aktivnost može podići raspoloženje i smanjiti stres. To je vrlo jednostavno. Samo izađite van i krenite.

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: "Svako je kovač vlastite sreće."

Post by adacta » 01 Mar 2011, 17:24

govor o usponima , padu , zivotu i smrti

[media]sdEiQ-CnMOU[/media]

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11741 times
Contact:
Status: Offline

Re: "Svako je kovač vlastite sreće."

Post by Maja » 13 Apr 2011, 11:50

u zadnje vrijeme sve više razmišljam o tome kako je život kratak i kako ga za sekund možeš izgubiti. a čitav taj život mi živimo po pravilima drugih. čitav život mislimo o tome šta ko misli o nama tj šta će ko pomisliti ako uradimo nešto (što želimo). uvijek se nešto ustručavamo...sputavamo sami sebe, sve iz nekog poštenja i obzira prema našim najbližim. i sama sam takva. nije me briga šta ko misli o meni ali nikad ne bih dozvolila da me se moja porodica zastidi.
naravno da treba imati neku granicu i da nije u redu da radiš sve što ti padne na pamet, ne obazirući se na druge, ali život je tako kratak. kada budemo umirali hoćemo li se pitati zašto smo uopće živjeli.

mislim da je naša najveća greška što se zamaramo sitnicama. dopuštamo da gluposti utiču na naše raspoloženje i da nam zaokupljaju misli. ja sam prije bila takva, ali, evo, svaki dan radim na tome da to promijenim.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: "Svako je kovač vlastite sreće."

Post by Luna. » 13 Apr 2011, 11:55

Maja wrote:u zadnje vrijeme sve više razmišljam o tome kako je život kratak i kako ga za sekund možeš izgubiti. a čitav taj život mi živimo po pravilima drugih. čitav život mislimo o tome šta ko misli o nama tj šta će ko pomisliti ako uradimo nešto (što želimo). uvijek se nešto ustručavamo...sputavamo sami sebe, sve iz nekog poštenja i obzira prema našim najbližim. i sama sam takva. nije me briga šta ko misli o meni ali nikad ne bih dozvolila da me se moja porodica zastidi.
naravno da treba imati neku granicu i da nije u redu da radiš sve što ti padne na pamet, ne obazirući se na druge, ali život je tako kratak. kada budemo umirali hoćemo li se pitati zašto smo uopće živjeli.

mislim da je naša najveća greška što se zamaramo sitnicama. dopuštamo da gluposti utiču na naše raspoloženje i da nam zaokupljaju misli. ja sam prije bila takva, ali, evo, svaki dan radim na tome da to promijenim.

upravo tako, zamaramo se sitnicama i zagorcavamo sebi zivot bez veze... a jednom se zivi...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "Svako je kovač vlastite sreće."

Post by gejsha » 14 Apr 2011, 15:52

Mislim da dosta stvari zavisi od nas samih,ali ne sve.Ima tu sudbine,Božije određenje.
Ako nešto mora da se desi desit će se,bez obzira željeli mi to ili ne.Ja bar vjerujem u to.Ostalo je na nama.Kako ćemo urediti naš život.Npr navešću banalan primjer,danas će padati kiša i mi ne možemo uticati na to,ali možemo ponijeti kišobran ili pokisnuti.
Tako je sve u životu.Treba biti mudar i o svim stvarima dobro razmisliti prije nego nešto uradimo.
"Prije ulaza misli na izlaz" ili "Tri put mjeri,jednom reži"
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: "Svako je kovač vlastite sreće."

Post by adacta » 09 Dec 2011, 10:44

Malu seosku školu grijala je starinska, trbušasta željezna peć na ugalj. Jednog su dječaka zadužili da rano svakog jutra dođe u školu naložiti vatru kako bi se učionica zagrijala prije dolaska učitelja i ostalih učenika.
Jednoga su jutra našli školu u plamenu. Onesviještenog su dječaka izvukli iz vatre više mrtvog nego živog. Na donjem dijelu tijela imao je teške opekotine pa su ga odvezli u obližnju bolnicu.
Napola pri svijesti ležeći na postelji, dječak je jedva mogao čuti šta su govorili doktor i njegova majka. Doktor je majci rekao da će joj sin sigurno umrijeti što je zapravo najbolje za njega jer je u vatri gotovo potpuno nestao donji dio njegovog tijela.

No, hrabri dječak nije želio umrijeti. Odlučio je da da preživi.
I zaista, na zaprepaštenje doktora, preživio je. Kad je prošla smrtna opasnost, ponovo je čuo razgovor majke i doktora. Majci je rečeno da bi možda bilo bolje da je dječak umro, jer kako mu je vatra gotovo sasvim uništila mišićno tkivo na donjem dijelu tijela, biće osuđen na život bogalja, koji se više nikada neće moći služiti nogama.

Opet je hrabri dječak odlučio. On neće biti bogalj.

On će prohodati. No, na nesreću, od struka naniže nije ništa osjećao. Njegove su tanke nožice samo beživotno visile.

Konačno je otpušten iz bolnice. Majka mu je svakog dana masirala noge, ali on ih uopšte nije osjećao niti je mogao njima upravljati. Ipak, njegova odlučnost da prohoda nije slabila.
Kad nije ležao, bio je u invalidskim kolicima.
Jednog sunčanog dana majka ga je odvezla u vrt na svjež vazduh. Ovaj put, umjesto da kao i obično samo sjedi, bacio se iz kolica. Počeo je puzati po travi, vukući noge za sobom.

Uspio se dovući do bijele ograde koja je uokvirivala imanje. Uz velike napore uspio se uspraviti uz ogradu. Malo-pomalo počeo se vući duž ograde, odlučan da prohoda. Otada je to činio svaki dan, pa se vremenom uz ivicu ograde napravila staza. Najviše od svega želio je u svojim nogama probuditi život.

Konačno je zahvaljujući redovnoj masaži, snažnoj volji i upornosti uspio najprije stati na noge, a potom oprezno hodati, a onda i trčati.

Počeo je hodati u školu, potom trčati u školu, trčati iz čistog zadovoljstva. Poslije se na fakultetu uspio pridružiti atletskom timu.

A onda je taj mladić, koji nije trebao preživjeti, koji nikada nije trebao prohodati, koji se nije smio nadati da će ikad trčati, od koga su i doktori digli ruke – taj je isti hrabri mladić, dr. Glenn Cunningham, u Madison Square Gardenu oborio svjetski rekord u trci na 1500 metara.

Voljena
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1307
Joined: 23 Jul 2011, 09:37
Status: Offline

Re: "Svako je kovač vlastite sreće."

Post by Voljena » 09 Dec 2011, 11:17

ja mislim da postoje “dvije vrste” srece.. trenutna sreca, niz spontanih trenutaka u ljudskom zivotu..jer ma koliko bili srecni to je samo trenutno stanje nase svijesti koje je vezano za neki neposredni dogadjaj koji se desio nama ili nasim bliznjima..ili npr. ostvarenje neke zelje ili cilja..ali zelje i ciljevi ogranicavaju..ispunjenjem jednog cilja otvara se drugi, novi.. ljudi su takvi i uvijek zele vise, i kad imaju sve sto zele, pojavi se opet neka zelja za jos necim i tako u nedogled..pa cak i sreca kad ozdravimo poslije neke bolesti traje samo neko vrijeme..takva sreca je samo trenutna i posljedica spoljnih faktora na koje ne mozemo uvijek uticati i ne vode ka istinskoj sreci..a istinska sreca dolazi iz nas samih, nema uzroka i ona nije uslovljena spoljnim uticajima..
vecina ljudi jedini nacin za postizanje srece pronalaze u materijalnom, u onom sto su postigli ili kupili..pate zbog toga sto nemaju najnoviji mobilni telefon,auto..pa onda pate kad taj isti telefon izgube ili ogrebu auto..a neki pate sto nemaju partnera pa kad ga nadju shvate da to nije “ono pravo”, ili ih partner ostavi, pa opet pate..ali pronasli mi srecu, odnosno postigli mi stanje srece novim telefonom, autom.., srecu cemo uvijek osjecati u nama, a ne u postignucima ili stvarima koje cemo posjedovati..trazenje srece van nas samih je patnja, jer kako nesto sto je u nama pronaci izvan nas?

User avatar
Sigmund
Na probnom
Na probnom
Posts: 33
Joined: 01 Dec 2011, 17:49
Status: Offline

Re: "Svako je kovač vlastite sreće."

Post by Sigmund » 09 Dec 2011, 14:53

Samo djelimično učestvujemo u kovanju vlastite sreće. Ostali kovači su okolina ili društvo u kojem se krećemo, tako da najveći dio zavisi od njih... E sad, kakvo je to društvo, posebna je priča... :tjesi

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: "Svako je kovač vlastite sreće."

Post by silence » 09 Dec 2011, 15:10

adacta wrote:Anton Pavlovič Čehov

* "Kako da vam kažem? Meni se čini, da se sve na zemlji mora malo po malo promijeniti i da se već pred našim očima mijenja. Za dvjesta, trista, najkasnije hiljadu godina - ne radi se tu o roku - nastat će nov, sretan život. Mi dakako nećemo učestvovati u tom životu, ali mi za njega živimo sada, radimo, patimo, mi ga stvaramo, i jedino u tome je cilj našeg bitka, i ako hoćete, naša sreća."


Slucajno sam procitao lutajuci po netu gornji citat i zapitao sam se da li smo mi sami sebi doista kovaci svoje srece ili na nasu srecu utice sasvim neko drugi , ili nesto , neka vanjska sila , da li na nas i nasu srecu utice onaj kojem se ljudi mole . Koliko doista nas zivot tece onim tokom kojim to mi zelimo ?
Ja bih to rekla nekako ovako.

Prvo, vjerujem u sudbinu. Vjerujem da mi je moj put određen i da sam ja samo putnik na već unaprijed kreiranom putu.
Ja sam izvršioc nečega unaprijed napisanog i ništa više.
Ako bih pokušala nešto da mijenjam, opet mislim da mi je i to predodređeno, da su mi date mogućnosti da biram.
Život je čaorolija i sretan je onaj koji odabire uvjek ispravno i dobro. Ali, mislim da nema takvih.
Ili možda ima?
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: "Svako je kovač vlastite sreće."

Post by nezaboravna » 10 Dec 2011, 21:17

Sigmund wrote:Samo djelimično učestvujemo u kovanju vlastite sreće. Ostali kovači su okolina ili društvo u kojem se krećemo, tako da najveći dio zavisi od njih... E sad, kakvo je to društvo, posebna je priča... :tjesi
:sok :sok :ruke :ruke
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests