Slovo o beskonačnosti

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 96
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Slovo o beskonačnosti

Post by bjelost » 29 Dec 2015, 11:59

Dali ste razmišljali o beskonačnosti? :)

Šta to podrazumjeva beskonačnost?
Da li beskonačnost ima dva kraja; beskonačno malo i beskonačno veliko?
Da li beskonačnost može postojati u prirodi ili samo u psihi?

Ima li neko da bi htio diskutovati (filozofirati) o ovoj temi?

PS
Riječ filozofija je porijeklom iz antičke Grčke:
φιλοσοφία (philosophia) što znači «ljubav prema znanju», «ljubav prema mudrosti».

poz ;)

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 96
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Slovo o beskonačnosti

Post by bjelost » 29 Dec 2015, 12:40

:hihi

Prenosi se da je Ajnštajn rekao;

"Dvije stvari su bezgranične: Jedna je Kosmos a druga je ljudska glupost"
nakon čega je dodao, " za Kosmos nisam siguran."

poz

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Slovo o beskonačnosti

Post by Hannibal » 29 Dec 2015, 13:04

Ne, to nije tacno. Ajnstajn je rekao da su dvije stvari beskonacne, ali da su to kosmos i hanibalova snaga, mada za ovo prvo nije sto posto siguran
🐽

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 96
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Slovo o beskonačnosti

Post by bjelost » 29 Dec 2015, 13:15

Hannibal Lecter wrote:Ne, to nije tacno. Ajnstajn je rekao da su dvije stvari beskonacne, ali da su to kosmos i hanibalova snaga, mada za ovo prvo nije sto posto siguran
:lupa

Dobro, vjerujem ti da je tako...
Onda sam ja to čuo iz nekog drugog izvora :hm

U svakom slučaju mislim da je dobar fazon... :cool

poz

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Slovo o beskonačnosti

Post by carobnjak N » 29 Dec 2015, 13:58

o beskonačnom se ne može razmišljati, jer razmišljanje je produkt uma koji nam služi samo za stvari koje imaju oblike.
Šta god ima oblik ima i vanjsku granicu , a beskonačno podrazumjeva ne postojanje granice
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 96
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Slovo o beskonačnosti

Post by bjelost » 29 Dec 2015, 14:31

carobnjak N wrote:o beskonačnom se ne može razmišljati, jer razmišljanje je produkt uma koji nam služi samo za stvari koje imaju oblike.
Šta god ima oblik ima i vanjsku granicu , a beskonačno podrazumjeva ne postojanje granice
Čarobnjače;
Imali ljubav oblik?
Imali ljubav vanjsku granicu?
Postoji li ljubav???


poz

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Slovo o beskonačnosti

Post by Biba » 29 Dec 2015, 14:45

Bjelost,

Ljubav se ne vidi vec se ocituje u nasim postupcima.
Ljubav je dobrostiva, ne zavidi, oprasta...Kad bih sve imao a nemao ljubavi - ja sam nista...ne zjammcija je izreka..

Znanstvenici su otkrili dio mozga koji se aktivira kad netko snazno voli.
Taj dio mozga je blizu centra koji je odgovoran za osjecaj gladi tj. prezivljavanje covjeka.
Neki ljudi su doslovce poludjeli zbog ljubavi...
Poznati su slucajevi kada covjek zbog ljubavi dobije nednaravnu fizicku snagu..
Opisan je slucaj kad je majke shvativsi da joj je zivot djeteta u opasnosti - uspjela podici automobil ..

Beskonacnost mozemo definirati ali ne mozemo zamisliti..
Znamo da je skup prirodnih brojeva beskojacan jer svakom zadanom broju je dovoljno dodatinsamo jedan i tako stalno...
Ne mozemo shvatiti ono sto ne mozemo
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 96
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Slovo o beskonačnosti

Post by bjelost » 29 Dec 2015, 15:19

;)
Kažu:

"...Tamo gdje nije konačnosti,
šta očekivati
osim beskonačnosti...
"

i još:

...Zar vječnost nije
ključ do slobode;
avaj, beskraj;
bol i slast,
za narode mnoge...


poz

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Slovo o beskonačnosti

Post by Biba » 29 Dec 2015, 15:42

bjelost wrote::hihi

Prenosi se da je Ajnštajn rekao;

"Dvije stvari su bezgranične: Jedna je Kosmos a druga je ljudska glupost"
nakon čega je dodao, " za Kosmos nisam siguran."

poz
:ovaj

Paracelsus je tvrdio da moze umjetno u boci uzgojiti covjeka, pravog covjeka ali puno manjeg.
Tomsu pisale i neke starije mudrice..navodno uz pomoc magije, sperme i konjskih govana..
Zna se doduse da je on bio pijandura a covjeka nikad nije uzgojio..e sad jesu li u pravu..Darvin s majmunom ili ovaj s g... nek se znanost bakce time...
Iliti cija je glupost veca...

Je limEinstein pisao da kad bi brat blizanac otputobao u svemir i nakom kraceg vremena se vratio na Zemlju - njegov brat blizanac bi bio starac...

:ovaj
Dakle tamo vrijeme sporije tece, pa ak znamo da covjek ipak svemirskim letjelicama nije otisao milijarde svjetlosnih godina, po Eijsteinovoj formuli je vjerojatna da tamo negdje jako daleko vrijeme ne postoji...vjecnost :hm
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 96
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Slovo o beskonačnosti

Post by bjelost » 29 Dec 2015, 17:03

Biba wrote: Beskonacnost mozemo definirati ali ne mozemo zamisliti..
Znamo da je skup prirodnih brojeva beskojacan jer svakom zadanom broju je dovoljno dodatinsamo jedan i tako stalno...
Ne mozemo shvatiti ono sto ne mozemo
:aplauzz

Razmišljao sam ako pojmimo sve što je postojalo što postoji i što će postojati na dunjaluku kao broj 1.
Ono što se dodaje jedinici do u beskraj nazovemo +beskonačnost...
Ono što oduzimamo od jedinice do u beskraj nazovemo -beskonačnost...
Taj dio nije teško opisati matematički ni logički.

Ono što je problem je što nemamo na raspolaganju dovoljno dug život da bi za nas to bila istina, tj mi nemožemo doživjeti zbrajanje ili uvećavanje broja 1 preko 2, 3, ... itd do u beskraj.
Našom smrću se to završava, ali samo za nas a ne za onoga ko ostaje da živi poslije nas.
A, tako i obrnuto ne možemo doživjeti oduzimanje ili smanjivanje broja jedan do minimalne vrijednosti jer smo kraktovječni.

Pridjev krakovječan u sebi sadrži jedan drugi pridjev a to je vječan.
Šta podrazumjeva vječan, može podrazumjevati da je neko ili nešto nastao i neće nikad nestati ili nije nastao ali ipak neće nestati. I istovremeno podrazumjeva ako je isti nastao a potom nestane onda nije vječan.
Vječno znači vremenski beskrajan život istog bez obzira da li je isti nastao ili nije nastao prije svoje vječnosti.

Ukratko ako bi neko bio vječan za njega bi beskraj ili beskonačnost bila logična i svakodnevna istina.

Znači ako prihvatimo postojanje Vječnosti kao cjeline u koju su smješteni svi mogući i nemogući događaji u 3d prostoru i van njega onda logički možemo zaključiti da može postojati i beskonačnost.

A kakva je beskonačnost i da li mi nju možemo obuhvatiti pravilno svojim umom to je drugo pitanje?!?

:rol

poz

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Slovo o beskonačnosti

Post by Biba » 29 Dec 2015, 17:38

Bjelost, ne moramo ju shvatiti...

Ti si bjelost, ti nikad neces umrijeti :djed
Malo se šalim..tako je govorio Gurđijev...cini mi se da je njegova unuka pisala da je po nekom dogadjaju znala da joj je dedo umro...
Mislim da je on ostavio svoj mozak za istrazivanja...i istrazivao besmrtnost..malo sam zaboravila..

pozz
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Slovo o beskonačnosti

Post by Krokodil Behko » 29 Dec 2015, 17:47

carobnjak N wrote:o beskonačnom se ne može razmišljati, jer razmišljanje je produkt uma koji nam služi samo za stvari koje imaju oblike.
Šta god ima oblik ima i vanjsku granicu , a beskonačno podrazumjeva ne postojanje granice

Baš tako. Mi beskonačnost ne možemo pojmiti, jer nismo ni namjenjeni za to, od strane našeg stvaraoca. Vjerovatno postoje više sile i druge dimenzije iz kojih oni to mogu sagledati.
Ko zna, možda i mi idući putem napretka postanemo više sile. Nekad je bilo nezamislivo preploviti atlantik i ljudi su u srednjem vijeku dumali oko toga, baš kao i mi sada o putu u neki drugi solarni sistem. Kolumba i njegovu raju, indijanci su isprva vidjeli kao bogove/višu silu. O tome govorim.
online

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 96
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Slovo o beskonačnosti

Post by bjelost » 29 Dec 2015, 17:49

Biba wrote:Bjelost, ne moramo ju shvatiti...

pozz
Ne gledam na razmišljanje o tim pojmovima kao što su vječnost i beskonačnost kao nešto što je pod moranje, za mene je to više potreba uz koju se osjećam bolje.
Imam utisak da je vječnost ili beskonačnost mnogo realnija nego ova naša jadna dunjalučka sadašnjost. Zato volim voditi takve razgovore.

poz

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Slovo o beskonačnosti

Post by Biba » 29 Dec 2015, 18:26

bjelost wrote:
Biba wrote:Bjelost, ne moramo ju shvatiti...

pozz
Ne gledam na razmišljanje o tim pojmovima kao što su vječnost i beskonačnost kao nešto što je pod moranje, za mene je to više potreba uz koju se osjećam bolje.
Imam utisak da je vječnost ili beskonačnost mnogo realnija nego ova naša jadna dunjalučka sadašnjost. Zato volim voditi takve razgovore.

poz
Tako je..
Zaboravih je li Platon tvrdio da je dusa jedinstvena, nedjeljiva i besmrtna..
Danas sam napisala misljenje uglednog psihologa da je sreca jedinstvene i nedjeljiva...
Ako dakle covjek ovako pati npr. puno a vjeruje u Boga koji je dobar, onda nije logicnomda poslije svih patnji dođe kraj ....pa da nas i kokosi mogu pojesti ko u videu sto je Rum nedavno stavio...
U tom slucaju bi Bog bio najgora osoba..dakle logicno je da postoji.....

ti majke mi neki znanstvenik ...

poz :klanja
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Slovo o beskonačnosti

Post by Biba » 29 Dec 2015, 18:31

Krokodil Behko wrote:
carobnjak N wrote:o beskonačnom se ne može razmišljati, jer razmišljanje je produkt uma koji nam služi samo za stvari koje imaju oblike.
Šta god ima oblik ima i vanjsku granicu , a beskonačno podrazumjeva ne postojanje granice

Baš tako. Mi beskonačnost ne možemo pojmiti, jer nismo ni namjenjeni za to, od strane našeg stvaraoca. Vjerovatno postoje više sile i druge dimenzije iz kojih oni to mogu sagledati.
Ko zna, možda i mi idući putem napretka postanemo više sile. Nekad je bilo nezamislivo preploviti atlantik i ljudi su u srednjem vijeku dumali oko toga, baš kao i mi sada o putu u neki drugi solarni sistem. Kolumba i njegovu raju, indijanci su isprva vidjeli kao bogove/višu silu. O tome govorim.
Nurudine, covjek je za stvari koje imaju oblike izmislio simbole tj. Rijeci, ali covjek razmislja i omstvarika koje nemaju oblik..
Behko, indijancinsu se divili Kolumbu jer ljudima je sve novo tajanstveno..oni sunse divili zbog svoga neznanja..
Problem danasnjeg covjeka je upravo taj sto on misli da ce uskoro postati pametan kao Bog...
a onda bude trt milojka.....
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 96
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Slovo o beskonačnosti

Post by bjelost » 29 Dec 2015, 18:38

Krokodil Behko wrote:
carobnjak N wrote:o beskonačnom se ne može razmišljati, jer razmišljanje je produkt uma koji nam služi samo za stvari koje imaju oblike.
Šta god ima oblik ima i vanjsku granicu , a beskonačno podrazumjeva ne postojanje granice

Baš tako. Mi beskonačnost ne možemo pojmiti, jer nismo ni namjenjeni za to, od strane našeg stvaraoca. Vjerovatno postoje više sile i druge dimenzije iz kojih oni to mogu sagledati.
Ko zna, možda i mi idući putem napretka postanemo više sile. Nekad je bilo nezamislivo preploviti atlantik i ljudi su u srednjem vijeku dumali oko toga, baš kao i mi sada o putu u neki drugi solarni sistem. Kolumba i njegovu raju, indijanci su isprva vidjeli kao bogove/višu silu. O tome govorim.
...Behko

Ako uzmemo za primjer to što što si zadnje naveo:

"Kolumba i njegovu raju, indijanci su isprva vidjeli kao bogove/višu silu."

:aplauzz


Mi insani (čitaj kao "insane" eng prev :hihi ) imamo izuzetno jaku osobinu da nešto što je Veliko i što mislimo da ne možemo shvatiti bez dubljih analiza i promišljanja spustimo na nivo, koji ne samo da je u našem "umohvatu" već na nivo koji je ispod svakog logičnogi zdravorazumnog prosuđivanja (pravi insani :hihi ).
Umjesto po zdravom rasuđivanju da tu Veličinu spustimo do nivoa kojim je možemo najpribližnije razumjeti. Sa ostavljenim tri tačke slobode ... da je to ipak veće od naše najveće predstave o istom.

Šta mi radimo je da kada nam dođe u um jedan Veličanstven pojam kao što je npr Bog, većina insana (ljudi) zbog ljenosti razuma to svodi na trivijalni nivo i razmišljanje pa po principu pokvarenih telefona od Boga na kraju svede na nivo krave, drveta, biljke, planete, zvjezde, vatre isl...
Ne želeći da uz malo produhovljenije razumno razmišljanje tu sliku popravi. Sa jednostavnim matematičkim jezikom ta slika bi bila puno pravilnija i bliža istini da čovjek zamisli;

***Ja sa mojim plemenitim osobinama (npr: milost, pravda, ljubav, poštenje, dobrota, iskrenost, ljepota, istinoljubivost, snaga, volja, mudrost ... itd. itd.) pomnoženo sa beskonačnošću i kroz vječnost, a ktome oduzmemo svaki mogući 3d oblik koji možemo zamisliti (npr.; Bog izgleda kao ja ima uši ima oči kao ja ili kao krava ili kao drvo ili kamaen isl.) i ne dodavajući Mu pri tome ništa negativno kao osobinu onda imamo puno bolju sliku o tom veličanstvenom pojmu kao što je Bog.***

Međutim insan je nerazuman po prirodi i lijen kad treba "besplatno" duboko razmišljati, pa to vremenom zaobiđe i vremenom od prvobitne tako Veličanstvene slike napravi đavola (šejtana) i njemu se moli i u njega vjeruje....

---------------

Isto je slučaj i sa Beskonačnošću i Vječnošću. Najlakše je reći mi to ne možemo shvatiti ni razumjeti. Najlakše je prije maratona reći ja nisam maratonac i time smo se odužili našem tijelu i umu.
Pa čemu onda medalje, ako bi svi odustali prije trke?
Dali bi ta tako cijenjena nobelova nagrada imala smisla kad bi svi insani odustali od razmišljanja uz stav:

"To se nemože shvatiti. Mi smo ograničeni. Nismo stvoreni za to."

Nego zašto smo stvoreni?
Možda da pasemo i da blejimo...?
Da se ubijamo i svađamo...?

... Ili da bar pokušamo...

poz

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 96
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Slovo o beskonačnosti

Post by bjelost » 29 Dec 2015, 18:48

Biba wrote:
Nurudine, covjek je za stvari koje imaju oblike izmislio simbole tj. Rijeci, ali covjek razmislja i omstvarika koje nemaju oblik..
Behko, indijancinsu se divili Kolumbu jer ljudima je sve novo tajanstveno..oni sunse divili zbog svoga neznanja..
Problem danasnjeg covjeka je upravo taj sto on misli da ce uskoro postati pametan kao Bog...
a onda bude trt milojka.....
:aplauzz

...Hoće da bude kao bog ali neće da zna ništa o sebi (bogu)...ili ga svede na nivo krave i time je slika kompletna. :plavi

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Slovo o beskonačnosti

Post by Biba » 29 Dec 2015, 21:00

Bjelost :klanja

Pade mi na pamet vic o Muji i mudrom Amerikancu.
Ipak je Mujo i pored svoga neznanja uspio od Amera napraviti budalu...to je inteligencija...

Ma nebitno je to, ali podsjetilo me ma new ageovce.
Njihovo glavno tumacenje je da su svi ljudi bogovi, ali oni to je znaju.Treba netko (duhovni vođa) da nas prosvijetli.
Dakle smatra da smo ili ko Trnoružica uspavani bogovi ili smo blesavi bogovi pa nas eto netko treba poduciti kojekakvim sumnjivim metodama...
Kazu -Ti si bog al ne znas da si bog...pa đe to ima nepametni bog...
Sama rijec Bog znaci najmudriji...a ageovci ko nas jedan politicra- kaze - Dobro je vama al to jos ne znate...
A mozda je ipak mislio da je jos uvijek i dobro kako ce tek biti :hm
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Slovo o beskonačnosti

Post by carobnjak N » 29 Dec 2015, 21:21

nije naglasak u ovome što sam napisao da ljudi nešto ne mogu, nego da ne mogu umom shvatiti.
a inače se može ako se iskorači iz uma bar na trenutak, bar tako kažu mistici
Tad se ne dobije odgovor na pitanje "šta je beskonačno, neprolazno, besmrtno?" ...nego se pitanja istope
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 96
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Slovo o beskonačnosti

Post by bjelost » 29 Dec 2015, 21:37

Biba wrote:Bjelost :klanja

Pade mi na pamet vic o Muji i mudrom Amerikancu.
Ipak je Mujo i pored svoga neznanja uspio od Amera napraviti budalu...to je inteligencija...

Ma nebitno je to, ali podsjetilo me ma new ageovce.
Njihovo glavno tumacenje je da su svi ljudi bogovi, ali oni to je znaju.Treba netko (duhovni vođa) da nas prosvijetli.
Dakle smatra da smo ili ko Trnoružica uspavani bogovi ili smo blesavi bogovi pa nas eto netko treba poduciti kojekakvim sumnjivim metodama...
Kazu -Ti si bog al ne znas da si bog...pa đe to ima nepametni bog...
Sama rijec Bog znaci najmudriji...a ageovci ko nas jedan politicra- kaze - Dobro je vama al to jos ne znate...
A mozda je ipak mislio da je jos uvijek i dobro kako ce tek biti :hm
Ma da Bibo.

Prokletog đavola posao se svodi prvenstveno na odvođenje insana od što dalje od istine pa potom da ga dovede na nivo što niži može.
On nudi mnogo alternativa Istini. Jedna je ta, od new-ageovca, alternativa Istini. Suština je da Istina može biti samo jedna. Kažu da je najbolja laž kad s pomješa sa Istinom. Vjerovatno, što je laž bliža istini to lakše prođe kod većine insana.
Problem je kad se prezentira čista istina, što ne ide u prilog prokletom šejtanu, onda tu nastaju problemi i mnoge prepreke da se shvati i prihvati.
Ovaj svijet je stvoren da ga mi možemo razumjeti, Istina i vjera je jednostavna i skrojena po čovjekovom razumu, ali mi, insani, volimo da komplikujemo i sami prema sebi smo nepravedni, a prema izmišljotinama prokletog smo vrlo lakomi i nasjedamo na njih olahko.

Shvatiti Istinu podrazumjeva prije svega odgovornost za onoga ko je spozna. Što više spozna od Istine to je odgovornost veća.
Insani ne vole odgovornost ali vole prava. I tu je problem.
Ponjeti dio istine koji kaže: Ako ubiješ bićeš pozvan na odgovornost zbog toga ne ide običnom smrtniku lahko. Lakše mu je vjerovati u laž: Ako ubiješ i niko te ne otkrije možeš opet ubiti, a ako si dovoljno pametan neće te nikad otkriti...
Lakše je to vjerovati nego vjerovati da ako: ubiješ, ukradeš, slažeš... i sl, imaju svjedoci koji to vide i zapisuju...

Insan trenutno ide linijom manjeg otpora i začeplja uši od istine misleći da će ga to spasiti odgovornosti za ono što radi... Baš kao što noj u crtnom filmu zabije glavu u pjesak misleći da je s tim uspio doći na sigurno mjesto i da je pobjegao od opasnosti... :lud

poz

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests