Antidepresivi i psihološko stanje

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Luna. » 16 Mar 2016, 12:36

SPINERKA wrote:
Luna. wrote:Divlja, sve su to meni poznati simptomi i dobro znam kako se osjecas.

Depresija jos uvijek budi kod ljudi asocijaciju da nisi sav svoj, pa zbog toga vecina ljudi ( pa i ja) ne prica otvoreno o njoj.
Ja se borim vec dobre 2 godine i jedino o tome volim i mogu pricati sa ljudima, koji su prosli slicno.

Ostali mi idu prilicno na zivce sa svojim povrsnim savjetoma, mada znam da su dobronamjerni.

Ja sam imala faza kada nisam imala ni snage, ni volje da uzmem da jedem... stomak boli od gladi, mogla bi i pojest nest, ali ja nemam volje otic do kuhinje.

Ja znam sta je nene doveli do depresije.problemi kuci, problemi na poslu a ja sam pustila gidinama da me melje.
Nit sam imala volje, niti sam znsla kako rijesit probleme.moj jedini nacin je bio bjezat u cyber dvijet i zafrkavat se.
Dok moj organizam nije reko stop i onda je pocelo sa napadima panike i bolovima sad ovdje, sad ondje...

I ja sam bila protiv tableta i bilo me strah da ih uzimam, ali sam bila odlucila da probam.
Ne znam sta ti uzimas, ja sam pila tablete za odrzavanje nivoa serotonina i bile su mi odlicne.
Bez njih ne bih uppste imala volje da se lijecim dalje.
Njihov pravi ucinsk pocne se pokazivsti poslije 4-6 sedmica.
Ja sam ih pila malo duze od godinu i u digovoru s doktorima odlucila da prestanem i pokusam dalje samo sa psihoterapijom.

Mene je bolest promijenila iz korijena.
Nemam interesa za stvari koje su me ranije interesovale.
Uz terapeuta sam uvidjela na koje stvari sam pogresno reagovala i sad ucim kako pravilno reagovat.

Tablete ce ti pomoci da uopste dodjes do stadija kad si u stanju da sebi aktivnije pomazes.

Nemam vise vremena, pisat cu ti kasnije jos.

---- :misli ---ne mogu da povezem ---tekst i 'avatar" :cudi
Uopste nema potrebe da povezujes...
Da si duze na forumu onda bi ti se samo kazalo, zasto avatar a zasto me nema
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by SPINERKA » 16 Mar 2016, 12:44

:)
Uopste nema potrebe da povezujes...
Da si duze na forumu onda bi ti se samo kazalo, zasto avatar a zasto me nema
--Ima potrebe- inace cemu pisanje.
--Nisam sigurna da mislimo na isto , al neka ostane na tome. :cudi

U svakom slucaju --sve najbolje :cvijece
Image

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Luna. » 16 Mar 2016, 13:13

SPINERKA wrote::)
Uopste nema potrebe da povezujes...
Da si duze na forumu onda bi ti se samo kazalo, zasto avatar a zasto me nema
--Ima potrebe- inace cemu pisanje.
--Nisam sigurna da mislimo na isto , al neka ostane na tome. :cudi

U svakom slucaju --sve najbolje :cvijece
Naravno da mislimo na isto.
Uz depresivnu osobu ide neki turoban avatar
Taj avatar stoji vec sigurno 3 godine.
Sad kad bi stavljala avatar bio bi skroz drugaciji ili ga ne bi bilo nikako...

Ali meni je sad svejedno kakav je a i da mi nije svejedno, ne bi mi se dalo promjenit...

Opet kazem, nihe uopste bitno da li ces ti povezati.
Obratila sam se divljoj, jer mi je stanje koje opisuje dobro poznato i nisam primjetila da si ti imala napisat nesto na temu, zato mislim da nije ni bitno da li mozes povezat text i avatar...

Hvala na onome "sve najbolje"...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Ideja » 17 Mar 2016, 08:12

SPINERKA wrote:Ima potrebe- inace cemu pisanje.
--Nisam sigurna da mislimo na isto , al neka ostane na tome. :cudi
ali zato ima onih koji odmah znaju na sta mislis :zubi
Nisi prvi takav biser :bua
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Ideja » 17 Mar 2016, 08:20

Divlja, i sama imam u porodici slucaj sa tezom depresijom i jos vise neodredjenim strahovima pa bih mogla nesto iz svog ugla reci ali mozda je bolje da se suzdrzim jer mislim da ti ne mogu nicim pomoci, posto bi sve bilo gledano iz ugla mene koja ne patim od toga. Nadam se da ces naci uzrok svojim strahovima i depresiji i sto brze se izlijeciti. Ono sto znam da je u mojoj porodici poboljsalo stanje jeste otvaranje i pricanje o problemu. Komplicirano je sve to. Zelim ti sve najbolje :pusa

Luno, zelim ti da sto prije ozdravis :pusa
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by titicha » 18 Mar 2016, 10:14

nisam osoba koja je sklona depresivnim stanjima...sva sreća :)
tako da ne znam baš puno niti o antidepresivima.samo ono šta čujem od ljudi u mom okruženju
i kad imam problem,postavim si pitanje "šta je najgore šta mi se može dogoditi?" i problem mi izgleda manji.
kad je loše jutro,dan...samu sebe "dižem",pozitivnim razmišljanjem,smijehom...
jedan, jedini put sam popila normabel.kad mi je umro tata. zaključila da to nije za mene,čini me usporenom,odsutnom
ali,mogu razumjeti ljude koji,nažalost ne funkcioniraju na taj način.
nismo svi isti

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Divlja_u_srcu » 19 Mar 2016, 11:59

Da se javim..
Skoro dva mjeseca pijem po jednu tabletu i u početku mi je bilo pozitivno, osjećala sam se drugačije, smireno i opuštajuće. Ali nesto se je promjenilo, pa sam počela da svaki dan imam pritisak u glavi, kao da će da mi pukne.. Onda neku tegobu u stomaku, pa kad glava popusti onda me uhvati stomak i tako svaki dan. Jucer sam bila kid svog psihologa koji je rekao da bi trebala početi piti po dvije, jer jedna tableta nema dovoljan efekat, zaključio je po mojoj priči.
Dosta plačem u zadnje vrijeme, osjećam samoću i prazninu. Kaže da se nesto desilo pa sam se tako počela osjećati, i onda efekat tablete nije bio pun.
Čitam vas na ovoj temi vec par dana, ali nisam mogla da pišem, nije mi se dalo.
Nedaj boze nikome ovo sto proživljavam, nikome nebi ovo poželjela..
Imam osjećaj da je dobro zašlo u mene i nemam pojma kako cu da se izvučem a da ostanem normalna i živa. Mene nije sram pisati nit pričati o tome, pa ni čak ovdje. Sta vi o meni mislite, to je vaše. Ja samo tražim način da sebi olakšam, pa bilo to ovdje pisuci ili pričajući nekome.
Kao sto Luna reče, ne razumije niko ko to nije doživio, može Pokušat razumit ali nije to tako lako.
Najviše bi voljela da sam mogla ozdraviti bez tableta, to sam i pokušavala i sta sam dobila?
Dzehennem je ovo! Nemogu dalje sama i zato sam počela uzimati lijek, u nadi da će mi pomoci.

Luna dušo, želim ti da ozdraviš sto prije..ne,,,želim da ozdravimo obje sto prije. :pusa
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by carobnjak N » 19 Mar 2016, 12:16

jesi li pokušala kad sa meditacijom ?
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Biba » 19 Mar 2016, 12:36

Divlja u srcu, nesto ne kontam. Ti ides kod psihologa ili psihijatra. Ponekad ni psihijatri ne potrefe lijek. Nisu oni bogov svaki covjek je prica za sebe.
Ja znam od djetinjstva sta je depresija ali dokle god su ovdje mudraci poput Zagorke i njezinih gluposti necu vise puno savjetvati.

Koji ti antidepresiv pijes?
U tezoj depresiji se piju kombinacija dva lijeka i ne smije te lijek danju omamljivati vec ti mora dati energiju...
Neki nakon godinu dana vise ne djeluju i mora se mijenjati lijek.
Doktori ponekad pogresno lijece anksioliticima..od toga nikakve koristi...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Divlja_u_srcu » 19 Mar 2016, 12:47

Kao sto sam napisala, pokušala sam sve da bi sebi pomogla. Imala sam strah od lijekova i onda pogotovo sam dala sve od sebe samo da ih nemoram uzimati. Mjesecima smo pokušavali pričom, rečeno mi je da pričom može potrajati godinama a uz priču i lijek bi išlo brže.. Pa smo pokušavali mjesecima da prebrodim strah za lijek, i nismo uspjeli. Do jedne noći, kad sam se probudila i spremala da idemo u Istanbul, nesto se promjenilo, nisam imala snage, apetit nestao, samo mi se nesvjestilo...i kad sam došla kući isto mi je bilo, nemoć, nikakav apetit, nisam imala snage u vc da odem. Odem kod doktora, svi nalazi krvi uredu, ja hoću da umrem a doktor mi nemoze pomoci.
Dođem kući i kažem sebi noćas cu uzeti lijek pa NEK bude sta bude, nemogu dalje ovako.
Odmah sutradan mi je bilo bolje.. Pa je nastupilo par dana kad sam osjećala kao da sam u svom nekom svijetu, ali je išlo ka boljem.
I to je trajalo neki par nedjelja i onda se nesto promjenilo. Zato sam dobila odgovor da bi trebala piti po dvije tablete, tj. 50mg, neko vrijeme pa cemo vidjeti. Ako ne pomogne, onda moramo mijenjati lijek. Neznam vise ni sama.
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Luna. » 19 Mar 2016, 13:04

Divlja_u_srcu wrote:Kao sto sam napisala, pokušala sam sve da bi sebi pomogla. Imala sam strah od lijekova i onda pogotovo sam dala sve od sebe samo da ih nemoram uzimati. Mjesecima smo pokušavali pričom, rečeno mi je da pričom može potrajati godinama a uz priču i lijek bi išlo brže.. Pa smo pokušavali mjesecima da prebrodim strah za lijek, i nismo uspjeli. Do jedne noći, kad sam se probudila i spremala da idemo u Istanbul, nesto se promjenilo, nisam imala snage, apetit nestao, samo mi se nesvjestilo...i kad sam došla kući isto mi je bilo, nemoć, nikakav apetit, nisam imala snage u vc da odem. Odem kod doktora, svi nalazi krvi uredu, ja hoću da umrem a doktor mi nemoze pomoci.
Dođem kući i kažem sebi noćas cu uzeti lijek pa NEK bude sta bude, nemogu dalje ovako.
Odmah sutradan mi je bilo bolje.. Pa je nastupilo par dana kad sam osjećala kao da sam u svom nekom svijetu, ali je išlo ka boljem.
I to je trajalo neki par nedjelja i onda se nesto promjenilo. Zato sam dobila odgovor da bi trebala piti po dvije tablete, tj. 50mg, neko vrijeme pa cemo vidjeti. Ako ne pomogne, onda moramo mijenjati lijek. Neznam vise ni sama.
Iskreno, 50mg je prilicno puno.
Ja sam pila 20 mg.

Mozda taj lije nije za tebe a i sama sebi malo stvaras sugestiju.
Npr.kad si tek pocela piti lijek, nije ti moglo biti odmah bolje, jer ni jedan antudepresiv ne moze djelovati prve 2 sedmice. Tad tek pocinje dejstvo, a tek nakon 4 sedmice pocinje pravo da djeluje.
Prve dvije sedmice mogu da budu jako teske, pruzrokuku nemit, tjeskobu, haos osjecaja.

Ja sam pila 20 mg ujutru i to mi je bilo dovoljno da me ustabili, da mi elana preko dana. Samim tim sto sam danju bila aktuvna, mogla sam nocu zaspat, bez da mi treba nesto za spavanje.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Luna. » 19 Mar 2016, 13:14

Da nastavim...

Popricaj s doktorom i o mogucnosti drugog lijeka.
Ja ne bi skakala idmah na 50... ne znam opet.

Drugo, nemoj bit nestrpljiva i ocekivat cuda preko noci.

Ovo sto ti je carobnjak reko za meditaciju je jako dobra stvar.
Ja radim vjezbe opustanja po jakobsonu i to mi bas odgovara.
Imas na youtube videa razlicitih.
Mozes probat i autogeni trening pa vidjet sta ti najbolje odgovara. Sve ima na youtube.

Da znas samo da ti ni jedna od tih stvari ne moze sama pomoci. Ni tabkete, ni razgovori, ni meditacija. Dobro izvagana kombinacija svega.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Divlja_u_srcu » 19 Mar 2016, 13:15

Luna. wrote:
Divlja_u_srcu wrote:Kao sto sam napisala, pokušala sam sve da bi sebi pomogla. Imala sam strah od lijekova i onda pogotovo sam dala sve od sebe samo da ih nemoram uzimati. Mjesecima smo pokušavali pričom, rečeno mi je da pričom može potrajati godinama a uz priču i lijek bi išlo brže.. Pa smo pokušavali mjesecima da prebrodim strah za lijek, i nismo uspjeli. Do jedne noći, kad sam se probudila i spremala da idemo u Istanbul, nesto se promjenilo, nisam imala snage, apetit nestao, samo mi se nesvjestilo...i kad sam došla kući isto mi je bilo, nemoć, nikakav apetit, nisam imala snage u vc da odem. Odem kod doktora, svi nalazi krvi uredu, ja hoću da umrem a doktor mi nemoze pomoci.
Dođem kući i kažem sebi noćas cu uzeti lijek pa NEK bude sta bude, nemogu dalje ovako.
Odmah sutradan mi je bilo bolje.. Pa je nastupilo par dana kad sam osjećala kao da sam u svom nekom svijetu, ali je išlo ka boljem.
I to je trajalo neki par nedjelja i onda se nesto promjenilo. Zato sam dobila odgovor da bi trebala piti po dvije tablete, tj. 50mg, neko vrijeme pa cemo vidjeti. Ako ne pomogne, onda moramo mijenjati lijek. Neznam vise ni sama.
Iskreno, 50mg je prilicno puno.
Ja sam pila 20 mg.

Mozda taj lije nije za tebe a i sama sebi malo stvaras sugestiju.
Npr.kad si tek pocela piti lijek, nije ti moglo biti odmah bolje, jer ni jedan antudepresiv ne moze djelovati prve 2 sedmice. Tad tek pocinje dejstvo, a tek nakon 4 sedmice pocinje pravo da djeluje.
Prve dvije sedmice mogu da budu jako teske, pruzrokuku nemit, tjeskobu, haos osjecaja.

Ja sam pila 20 mg ujutru i to mi je bilo dovoljno da me ustabili, da mi elana preko dana. Samim tim sto sam danju bila aktuvna, mogla sam nocu zaspat, bez da mi treba nesto za spavanje.
Od 23 janura pijem 25mg. Taj lijek je prvenstveno za spavanje, da mi opuste malo mozak i umanje strah. I ja sam mislila da mu treba vremena da počne djelovat, dok mi je doktor rekao da u mom slučaju djeluju odmah, a ne nakon par sedmica. Doza je mala, jer valjda se taj lijek prepisuje do 300mg ali meni nije potrebno toliko. Masala dobro spavam kako ga uzimam, no preko dana mi se razpolozenje mijenja.. Kad nisam sama super sam, čim sam kući ubija me osjećaj samoće i gusi me.
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Luna. » 19 Mar 2016, 13:29

Divlja_u_srcu wrote:
Luna. wrote:
Divlja_u_srcu wrote:Kao sto sam napisala, pokušala sam sve da bi sebi pomogla. Imala sam strah od lijekova i onda pogotovo sam dala sve od sebe samo da ih nemoram uzimati. Mjesecima smo pokušavali pričom, rečeno mi je da pričom može potrajati godinama a uz priču i lijek bi išlo brže.. Pa smo pokušavali mjesecima da prebrodim strah za lijek, i nismo uspjeli. Do jedne noći, kad sam se probudila i spremala da idemo u Istanbul, nesto se promjenilo, nisam imala snage, apetit nestao, samo mi se nesvjestilo...i kad sam došla kući isto mi je bilo, nemoć, nikakav apetit, nisam imala snage u vc da odem. Odem kod doktora, svi nalazi krvi uredu, ja hoću da umrem a doktor mi nemoze pomoci.
Dođem kući i kažem sebi noćas cu uzeti lijek pa NEK bude sta bude, nemogu dalje ovako.
Odmah sutradan mi je bilo bolje.. Pa je nastupilo par dana kad sam osjećala kao da sam u svom nekom svijetu, ali je išlo ka boljem.
I to je trajalo neki par nedjelja i onda se nesto promjenilo. Zato sam dobila odgovor da bi trebala piti po dvije tablete, tj. 50mg, neko vrijeme pa cemo vidjeti. Ako ne pomogne, onda moramo mijenjati lijek. Neznam vise ni sama.
Iskreno, 50mg je prilicno puno.
Ja sam pila 20 mg.

Mozda taj lije nije za tebe a i sama sebi malo stvaras sugestiju.
Npr.kad si tek pocela piti lijek, nije ti moglo biti odmah bolje, jer ni jedan antudepresiv ne moze djelovati prve 2 sedmice. Tad tek pocinje dejstvo, a tek nakon 4 sedmice pocinje pravo da djeluje.
Prve dvije sedmice mogu da budu jako teske, pruzrokuku nemit, tjeskobu, haos osjecaja.

Ja sam pila 20 mg ujutru i to mi je bilo dovoljno da me ustabili, da mi elana preko dana. Samim tim sto sam danju bila aktuvna, mogla sam nocu zaspat, bez da mi treba nesto za spavanje.
Od 23 janura pijem 25mg. Taj lijek je prvenstveno za spavanje, da mi opuste malo mozak i umanje strah. I ja sam mislila da mu treba vremena da počne djelovat, dok mi je doktor rekao da u mom slučaju djeluju odmah, a ne nakon par sedmica. Doza je mala, jer valjda se taj lijek prepisuje do 300mg ali meni nije potrebno toliko. Masala dobro spavam kako ga uzimam, no preko dana mi se razpolozenje mijenja.. Kad nisam sama super sam, čim sam kući ubija me osjećaj samoće i gusi me.
Nemam iskustva sa takvim lijekovima.
Je li znas iz koje grupe antidepresiva je lijek. Livekovi za spavanje cesto stvaraju ovisnost.

Ja sam oila lijek supritan tome. Pomagao mi je da budem aktuvna i da mi uravnotezi osjecaje.

Ja sam pila lijek iz grupe lijekova, koji odrzavaju nivo serotonina
SSRI = Selective Serotonin Reuptake Inhibitor. .. tu spadaju cipralex i cutalopram npr.

Serotonin je hormon drece, laicki receno. Daje taj osjecaj dobrog raspolozenja i srece.
Kod depresivnih ljudi nivo serotonina je nizak. Najcesce je problem da se taj hirmon brzo razgradi u organizmu i brzo opadne a tako i raspolozenje. Kod neko se bude strahovi, kod nekig bezvoljnost...
Ovi lijekovi sprječavaju da se serotonin brzo razgradi i pomaze da je u organizmu nivo serotonina onakak, kakav treba da bude kod zdrave osobe.

Naravno, nije kod svakog ovaj problem, ali mpzes popricat o tome s doktorom i pitat sta misli.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Divlja_u_srcu » 19 Mar 2016, 13:39

Luna. wrote:
Divlja_u_srcu wrote:
Luna. wrote:
Divlja_u_srcu wrote:Kao sto sam napisala, pokušala sam sve da bi sebi pomogla. Imala sam strah od lijekova i onda pogotovo sam dala sve od sebe samo da ih nemoram uzimati. Mjesecima smo pokušavali pričom, rečeno mi je da pričom može potrajati godinama a uz priču i lijek bi išlo brže.. Pa smo pokušavali mjesecima da prebrodim strah za lijek, i nismo uspjeli. Do jedne noći, kad sam se probudila i spremala da idemo u Istanbul, nesto se promjenilo, nisam imala snage, apetit nestao, samo mi se nesvjestilo...i kad sam došla kući isto mi je bilo, nemoć, nikakav apetit, nisam imala snage u vc da odem. Odem kod doktora, svi nalazi krvi uredu, ja hoću da umrem a doktor mi nemoze pomoci.
Dođem kući i kažem sebi noćas cu uzeti lijek pa NEK bude sta bude, nemogu dalje ovako.
Odmah sutradan mi je bilo bolje.. Pa je nastupilo par dana kad sam osjećala kao da sam u svom nekom svijetu, ali je išlo ka boljem.
I to je trajalo neki par nedjelja i onda se nesto promjenilo. Zato sam dobila odgovor da bi trebala piti po dvije tablete, tj. 50mg, neko vrijeme pa cemo vidjeti. Ako ne pomogne, onda moramo mijenjati lijek. Neznam vise ni sama.
Iskreno, 50mg je prilicno puno.
Ja sam pila 20 mg.

Mozda taj lije nije za tebe a i sama sebi malo stvaras sugestiju.
Npr.kad si tek pocela piti lijek, nije ti moglo biti odmah bolje, jer ni jedan antudepresiv ne moze djelovati prve 2 sedmice. Tad tek pocinje dejstvo, a tek nakon 4 sedmice pocinje pravo da djeluje.
Prve dvije sedmice mogu da budu jako teske, pruzrokuku nemit, tjeskobu, haos osjecaja.

Ja sam pila 20 mg ujutru i to mi je bilo dovoljno da me ustabili, da mi elana preko dana. Samim tim sto sam danju bila aktuvna, mogla sam nocu zaspat, bez da mi treba nesto za spavanje.
Od 23 janura pijem 25mg. Taj lijek je prvenstveno za spavanje, da mi opuste malo mozak i umanje strah. I ja sam mislila da mu treba vremena da počne djelovat, dok mi je doktor rekao da u mom slučaju djeluju odmah, a ne nakon par sedmica. Doza je mala, jer valjda se taj lijek prepisuje do 300mg ali meni nije potrebno toliko. Masala dobro spavam kako ga uzimam, no preko dana mi se razpolozenje mijenja.. Kad nisam sama super sam, čim sam kući ubija me osjećaj samoće i gusi me.
Nemam iskustva sa takvim lijekovima.
Je li znas iz koje grupe antidepresiva je lijek. Livekovi za spavanje cesto stvaraju ovisnost.

Ja sam oila lijek supritan tome. Pomagao mi je da budem aktuvna i da mi uravnotezi osjecaje.

Ja sam pila lijek iz grupe lijekova, koji odrzavaju nivo serotonina
SSRI = Selective Serotonin Reuptake Inhibitor. .. tu spadaju cipralex i cutalopram npr.

Serotonin je hormon drece, laicki receno. Daje taj osjecaj dobrog raspolozenja i srece.
Kod depresivnih ljudi nivo serotonina je nizak. Najcesce je problem da se taj hirmon brzo razgradi u organizmu i brzo opadne a tako i raspolozenje. Kod neko se bude strahovi, kod nekig bezvoljnost...
Ovi lijekovi sprječavaju da se serotonin brzo razgradi i pomaze da je u organizmu nivo serotonina onakak, kakav treba da bude kod zdrave osobe.

Naravno, nije kod svakog ovaj problem, ali mpzes popricat o tome s doktorom i pitat sta misli.
Nemam blage veze, znam samo da se zove Quitiapin Sandoz. Iskreno, nesto se ne usuđujem da počnem piti po dvije tablete, pa planiram da ga zovnem u ponedjeljak i reci da se osjećam nesigurna. Kontala sam možda da pođem sa jednom i po, jedno vrijeme a opet neznam.
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Biba » 19 Mar 2016, 14:09

Ja nisam smjela sebi dozvoliti strah od lijekova ni citati nuspojave.
Prvo sam dobila injekciju i infuziju..valjda i vitamine...i neke tablete od doktora opce prakse koje mi nista nisu pomogle.
Odmah sam morala na 80 mg antidepresiva i 1 mg helexa dnevno...
Psihijatrica je bila zgrozena jer mi je moj doktor propisao 3x dnevno po 1 mg helexa jer to bi konja uspavala..
Mene nije uspavljivalo i sve sam radila...
Smanjivala sam dozu mirzatena i povecavala..on ima jednu gadnu nuspojavu..

Divlja, ne smijes se bojati lijekova..ne stvaraju ovisnost....
Evo upravo mi je dosla u posjetu zena koja je depresivna vazda..
Moram ju malo saslusati...i utjesiti....ma dobra je ona...al nekad mi dođe kasno navecer akmse posvađa s coekom :grana
Ne mogu joj nikad zaboraviti sto me je razumjela kad smo imali onaj nas belaj s komsijom..jedna od rijetkih koja je razumjela ..i pomogla mi samim time...
Divlja, moras VJEROVATI u ozdravljenje jer onda se ono i dogodi :ok
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Luna. » 19 Mar 2016, 15:10

Ja se pitam da li bi ti trebala mozda promijenit psihijatra.
Taj lijek, koji ti pijes, najcesce se daje kod sizofrenije. Tako mi sad google rece.

Da ti malo bar popricas s doktorom i nek ti objasni sta je po njegovom misljenju tvoja dijagnoza?

Nisam doktor, me migu se prtljat u nauku
A onda bi, da sam na tvom mjestu, potrazila misljenje bar jos jednog doktora.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Divlja_u_srcu » 19 Mar 2016, 15:36

Luna. wrote:Ja se pitam da li bi ti trebala mozda promijenit psihijatra.
Taj lijek, koji ti pijes, najcesce se daje kod sizofrenije. Tako mi sad google rece.

Da ti malo bar popricas s doktorom i nek ti objasni sta je po njegovom misljenju tvoja dijagnoza?

Nisam doktor, me migu se prtljat u nauku
A onda bi, da sam na tvom mjestu, potrazila misljenje bar jos jednog doktora.
Ja sam bila kod 2 psihijatra prije ovoga kod koga idem danas. I kod oba sam dobila recept za cipralex, nakon prvog razgovora. Iako su znali za moj strah za tablete, oni su me tjerali da ih uzimam. Dok ovaj kod kojeg sad idem me potpuno razumije i moje strahove i nikad me nije tjerao na nesto sto ja nisam smjela. Nakon godinu dana mi je savjetovao da krenem uzimati lijek.
I da, ovaj lijek jeste za sizofreniju između ostalog, depresije, strah, anksioznost Itd..
Ako bi sada mijenjala i ovog doktora, nemam stvarno snage i opet sve otpočetka.
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by drugrankovic » 19 Mar 2016, 15:37

Biba wrote:Ja nisam smjela sebi dozvoliti strah od lijekova ni citati nuspojave.
Prvo sam dobila injekciju i infuziju..valjda i vitamine...i neke tablete od doktora opce prakse koje mi nista nisu pomogle.
Odmah sam morala na 80 mg antidepresiva i 1 mg helexa dnevno...
Psihijatrica je bila zgrozena jer mi je moj doktor propisao 3x dnevno po 1 mg helexa jer to bi konja uspavala..
Mene nije uspavljivalo i sve sam radila...
Smanjivala sam dozu mirzatena i povecavala..on ima jednu gadnu nuspojavu..

Divlja, ne smijes se bojati lijekova..ne stvaraju ovisnost....
Evo upravo mi je dosla u posjetu zena koja je depresivna vazda..
Moram ju malo saslusati...i utjesiti....ma dobra je ona...al nekad mi dođe kasno navecer akmse posvađa s coekom :grana
Ne mogu joj nikad zaboraviti sto me je razumjela kad smo imali onaj nas belaj s komsijom..jedna od rijetkih koja je razumjela ..i pomogla mi samim time...
Divlja, moras VJEROVATI u ozdravljenje jer onda se ono i dogodi :ok

tesko je u skoli radit u danasnje vrjeme... nastavnici nemaju onaj autoritet jer ih sv narusavaju... siste vrijednosti je uzasan...

plus selo ti je grdje od bruklina...

previse opterecenja....

ipak sve resavas sama sa sobom, ok neki sedativ malo za smirenja i najbitnije sama sa sobom...

udahni zeno duboko, izdhani lagano... ponovi to i nakrivi kapu u stilu jebe mi se...


i kad ne bude dobro samo udahni i obrni pricu u glavi predji na drugu stranicu knjige...

i budi nam vesela!
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Biba » 19 Mar 2016, 15:45

:ovaj Pa valjda Divlja ima sifru svoje dijagnoze...ebga simptomi shizofrenije se znaju...
Ne vjeeujem da je psihijatar bas tolko blesav...al depresija ponekad moze prijeci u sizofreniju..ak se ne lijeci ispravno..ponekad.....a moze postojati i bez simptoma depresije..
Znam zenu koja ima sizofreniju a nema depresiju......
Il se to neko zaebava tu s nazivima lijekova... ja ne googlam....

Rankec, sve ja to radim....mene ebe genetika...kontas....
Danas mi je mama ispricala da njezina tetka 2 godine nije iz kreveta ustajala kad joj je sin poginuo mlad..u partizanima...
Ja to sebi nikad nisam dozvolila...ja sam bila doslovce ko robot ali sve sam odradila bolje nego moje zdrave kolegice...
I ja nikad ne kukam nikome da mi nije dobro
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 78 guests