Antidepresivi i psihološko stanje

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by navika » 07 Mar 2016, 04:13

Mala ali vrlo važna studija pokazala da je depresiju moguće liječiti bez lijekova

Mala studija koju su načinili znanstvenici sa Sveučilišta Rutgers iz New Jerseya zasnivala se na nizu pretpostavki: zdrav mozak stalno proizvodi neurone.

Mozak ljudi pod stresom ili onih koji pate od depresije proizvodi manje neurona. Tjelesna aktivnost povećava proizvodnju neurona kao i antidepresivi. Mentalne vježbe koje zahtijevaju fokusiranje smanjuju gubitak neurona. Ljudi s depresijom često imaju probleme fokusiranja.

Znanstvenici su testirali novi pristup koji uključuje mentalni i tjelesni trening, oba načina koji povećavaju proizvodnju neurona i održavaju neurone živima.

Pokazalo se da aerobne vježbe i meditacija pomažu

Pedest i dvoje ljudi, od kojih dvadeset i dvoje sa teškom depresijom, a ostatak bez simptoma depresije, 30 minuta tjedno meditiralo je i konstantno se fokusiralo na disanje. Seanse su počinjali u sjedećem položaju, a zadnjih deset minuta su šetali.

Nakon toga slijedilo je hodanje na traci ili vožnja kućnog bicikla. Poslije osmotjednog programa, simptomi depresivnih sudionika smanjili su se za 40 posto. I sudionici bez depresije osjećali su se sretnije. Ova saznanja pokazuju da kombinacija aerobnih vježbi i meditacije može biti vrlo učinkovita metoda borbe protiv depresije.

Izvor: www.telegram.hr

User avatar
phenom
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 06 Mar 2016, 18:36
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by phenom » 11 Mar 2016, 17:12

Nema bolje terapije :D. :D. :D. poslije 15g bude bolje
https://www.youtube.com/watch?v=S5vCU8E4n-I
A ja? Ja ću stajati sa strane i voleti te VIŠE OD SVIH!!!

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4969
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Remzudin » 11 Mar 2016, 17:51

navika wrote:Mala ali vrlo važna studija pokazala da je depresiju moguće liječiti bez lijekova

Mala studija koju su načinili znanstvenici sa Sveučilišta Rutgers iz New Jerseya zasnivala se na nizu pretpostavki: zdrav mozak stalno proizvodi neurone.

Mozak ljudi pod stresom ili onih koji pate od depresije proizvodi manje neurona. Tjelesna aktivnost povećava proizvodnju neurona kao i antidepresivi. Mentalne vježbe koje zahtijevaju fokusiranje smanjuju gubitak neurona. Ljudi s depresijom često imaju probleme fokusiranja.

Znanstvenici su testirali novi pristup koji uključuje mentalni i tjelesni trening, oba načina koji povećavaju proizvodnju neurona i održavaju neurone živima.

Pokazalo se da aerobne vježbe i meditacija pomažu

Pedest i dvoje ljudi, od kojih dvadeset i dvoje sa teškom depresijom, a ostatak bez simptoma depresije, 30 minuta tjedno meditiralo je i konstantno se fokusiralo na disanje. Seanse su počinjali u sjedećem položaju, a zadnjih deset minuta su šetali.

Nakon toga slijedilo je hodanje na traci ili vožnja kućnog bicikla. Poslije osmotjednog programa, simptomi depresivnih sudionika smanjili su se za 40 posto. I sudionici bez depresije osjećali su se sretnije. Ova saznanja pokazuju da kombinacija aerobnih vježbi i meditacije može biti vrlo učinkovita metoda borbe protiv depresije.

Izvor: http://www.telegram.hr

bravo,svaka ti cast :aplauzz dobra si-majke mi
Depresia dolazi inace od jednog razoracanog stanja,tu ima puno razloga.
Najvise upanu Djevojke u jednu depresiju od ljubomore ili zbog
"Liebeskummer" ( nema prevod u translator)
...to je,ako Djevojka vidi da su svi njene Drugarice u jednoj vezi sa jednim momkom,onda
bude ona tuzna jer zeli isto jednu takvu srecu.

Problem kod svih zenski osoba je,da imaju jednu intesivnu jaku dosis od Hormona,koje
organism ne neutralisira dok se situacija ne promjeni.Tako onda ostaju tu ta klasicna
faza depresije.
Osoba mora naci nesto,gdje se more u tome identificirati da ne misli o tom problemu
za koje pati.

A utome si u prvau,najbolje protiv depresije je voziti biciklo.
Hvala Bogu da nemam depresiju,ali ja i dalje redovno vozim biciklo.Uz toga sam
sastavio jednu kombinaciju,gdje ja vjezbam tjelo i psihicki idem na lov.
Ja sjednem rano nedeljom na biciklo kad cjeli svijet spava,i vozim kraj parkplacova
od trgovina i gledam nebi li nasao jedan novcanik ili kuvertu sa parama koju je netko izgubio.
To mi se vise puta desilo,pa me uzdrazilo da vozim vise i dalje.
Preporucio bi da i ona to radi.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Zagorka » 11 Mar 2016, 23:57

Samo remzu slusati :ok

To on u cakrama vidio kako ide. :oo

Jos samo da baci bijeli grah,pa da skonta da je depresija samo jedan od niza uzročnika napadaja panike, mozda nesto kaze i na temu.

Go remzo :respekt
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4969
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Remzudin » 14 Mar 2016, 20:35

Zagorka wrote:Samo remzu slusati :ok

To on u cakrama vidio kako ide. :oo

Jos samo da baci bijeli grah,pa da skonta da je depresija samo jedan od niza uzročnika napadaja panike, mozda nesto kaze i na temu.

Go remzo :respekt

odkud ti znas za bacanje bjelog graha ?
Taj ritus je odavno umro,ko to danas jos prakticira ?

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Jonas » 14 Mar 2016, 20:41

Bijeli badem wrote:
Remzudin wrote:
A utome si u prvau,najbolje protiv depresije je voziti biciklo.
Hvala Bogu da nemam depresiju,ali ja i dalje redovno vozim biciklo.Uz toga sam
sastavio jednu kombinaciju,gdje ja vjezbam tjelo i psihicki idem na lov.
Ja sjednem rano nedeljom na biciklo kad cjeli svijet spava,i vozim kraj parkplacova
od trgovina i gledam nebi li nasao jedan novcanik ili kuvertu sa parama koju je netko izgubio.
To mi se vise puta desilo,pa me uzdrazilo da vozim vise i dalje.
Preporucio bi da i ona to radi.
meni se čini da će tebe prije uhvatiti upala mišića od tolikog pedalanja nego depresija :hm
A meni su ovdje isto preporucili da vozim biciklo i tako smanjim kolesterol. :jonas

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4969
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Remzudin » 14 Mar 2016, 20:52

pa sigurno,aktivni pokret je zdrava stvar i bolje nego sjediti cjeli dan u njekoj Kafani ili kod kuce na fetelji i beljti cjeli dan TV.
Kad sam ja na urlap u bosni,idem ja isto i u sumu joggenti.
Samo da vidis njihove face,oni misle da mi iz dijaspore nismo normalni.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by SPINERKA » 14 Mar 2016, 21:07

Jeste , ali nije dovoljno, tko nije imao bliske kontakte sa takvima , ne razumije koliko je to komplikovano.

Terapije , lijekovi , zdrava kucna atmosfera je nekakva baza za odrzavanje stanja.Lijecenja ne postoje , ko ima zbilja ozbiljnu dijagnozu.

Prolazne sezonske depresije - su nesto drugo.
Image

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Bla » 14 Mar 2016, 22:55

Bijeli luk je dobar protiv depresije.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Jonas » 15 Mar 2016, 12:37

Remzudin wrote:pa sigurno,aktivni pokret je zdrava stvar i bolje nego sjediti cjeli dan u njekoj Kafani ili kod kuce na fetelji i beljti cjeli dan TV.
Kad sam ja na urlap u bosni,idem ja isto i u sumu joggenti.
Samo da vidis njihove face,oni misle da mi iz dijaspore nismo normalni.
Nijedan sport ne moze smanjiti kolesterol ili (npr.) visoki tlak.

Jedino sto pomaze su zdrave namirnice. Cak i one ne pomazu ako ih ne znamo pravilno kombinirati u svakodnevnoj prehrani. Uz to, potrebno je promijeniti nacin zivota i svoje navike. Tek onda imamo dobre sanse!

Ili, to sto kaze SPINERKA.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Jonas » 15 Mar 2016, 12:43

Bijeli badem wrote:
Jonas wrote:
A meni su ovdje isto preporucili da vozim biciklo i tako smanjim kolesterol. :jonas
:hihi ma ne pedalaj Jonas...napravi Mercumek čorbu od crvene leće i sredit ćeš holesterol a i depresiju :D.
Mercumek čorba od crvene leće je samo pocetak. :p U svakom slucaju, dobra!

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by drugrankovic » 15 Mar 2016, 16:17

protiv depresije ?

pleboj, start, zagrebacka erotika
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Luna. » 15 Mar 2016, 16:58

Divlja, sve su to meni poznati simptomi i dobro znam kako se osjecas.

Depresija jos uvijek budi kod ljudi asocijaciju da nisi sav svoj, pa zbog toga vecina ljudi ( pa i ja) ne prica otvoreno o njoj.
Ja se borim vec dobre 2 godine i jedino o tome volim i mogu pricati sa ljudima, koji su prosli slicno.

Ostali mi idu prilicno na zivce sa svojim povrsnim savjetoma, mada znam da su dobronamjerni.

Ja sam imala faza kada nisam imala ni snage, ni volje da uzmem da jedem... stomak boli od gladi, mogla bi i pojest nest, ali ja nemam volje otic do kuhinje.

Ja znam sta je nene doveli do depresije.problemi kuci, problemi na poslu a ja sam pustila gidinama da me melje.
Nit sam imala volje, niti sam znsla kako rijesit probleme.moj jedini nacin je bio bjezat u cyber dvijet i zafrkavat se.
Dok moj organizam nije reko stop i onda je pocelo sa napadima panike i bolovima sad ovdje, sad ondje...

I ja sam bila protiv tableta i bilo me strah da ih uzimam, ali sam bila odlucila da probam.
Ne znam sta ti uzimas, ja sam pila tablete za odrzavanje nivoa serotonina i bile su mi odlicne.
Bez njih ne bih uppste imala volje da se lijecim dalje.
Njihov pravi ucinsk pocne se pokazivsti poslije 4-6 sedmica.
Ja sam ih pila malo duze od godinu i u digovoru s doktorima odlucila da prestanem i pokusam dalje samo sa psihoterapijom.

Mene je bolest promijenila iz korijena.
Nemam interesa za stvari koje su me ranije interesovale.
Uz terapeuta sam uvidjela na koje stvari sam pogresno reagovala i sad ucim kako pravilno reagovat.

Tablete ce ti pomoci da uopste dodjes do stadija kad si u stanju da sebi aktivnije pomazes.

Nemam vise vremena, pisat cu ti kasnije jos.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Krokodil Behko » 15 Mar 2016, 17:40

Luna. wrote:
Ja sam imala faza kada nisam imala ni snage, ni volje da uzmem da jedem... stomak boli od gladi, mogla bi i pojest nest, ali ja nemam volje otic do kuhinje.

Ja znam sta je nene doveli do depresije.problemi kuci, problemi na poslu a ja sam pustila gidinama da me melje.
Nit sam imala volje, niti sam znsla kako rijesit probleme.moj jedini nacin je bio bjezat u cyber dvijet i zafrkavat se.
Dok moj organizam nije reko stop i onda je pocelo sa napadima panike i bolovima sad ovdje, sad ondje...

Ili je moja dijagnoza pogrešna ili ti pričaš o nekoj drugoj bolesti.

I meni su dijagnosticirali, još u jesen 2010. godine, nekakav anksiozni depresivni poremećaj, s tim da ja nemam ništa od tih tvojih simptoma... a pogotovo kad je "guzica" u pitanju, kuham sve u šesnes :D.

Oduvijek sam i tvrdio, da moja dijagnoza ili je pogrešna ili je to moje prirodno stanje, pa mi nije tako teško :cudi
Istina, možda sve to ovisi i od ličnosti/čvrstine/vrste problema/zadatih okolnosti itd.

Jedino ti mogu reći, da samoj sebi kažeš "Ja sam jaka i ostat ću takva", a potom odeš u kuhinju i razbacaš jufku od pet duluma. Ne zajebavam te. Prvi put kad to uradiš, možda će sljedeći put biti lakše, a po sistemu ponovnog učenja i navikavanja. Jednom kad pobijediš depresiju, drugi put će biti lakše, pa potom na neki drugi plan, ne mora stalno oko hrane.. I tako eto. Pozz :)
online

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Čupava » 15 Mar 2016, 17:43

Sex lijek za sve... :zubi
.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Jonas » 15 Mar 2016, 18:15

Krokodil Behko wrote:
Luna. wrote:
Ja sam imala faza kada nisam imala ni snage, ni volje da uzmem da jedem... stomak boli od gladi, mogla bi i pojest nest, ali ja nemam volje otic do kuhinje.

Ja znam sta je nene doveli do depresije.problemi kuci, problemi na poslu a ja sam pustila gidinama da me melje.
Nit sam imala volje, niti sam znsla kako rijesit probleme.moj jedini nacin je bio bjezat u cyber dvijet i zafrkavat se.
Dok moj organizam nije reko stop i onda je pocelo sa napadima panike i bolovima sad ovdje, sad ondje...

Ili je moja dijagnoza pogrešna ili ti pričaš o nekoj drugoj bolesti.

I meni su dijagnosticirali, još u jesen 2010. godine, nekakav anksiozni depresivni poremećaj, s tim da ja nemam ništa od tih tvojih simptoma... a pogotovo kad je "guzica" u pitanju, kuham sve u šesnes :D.

Oduvijek sam i tvrdio, da moja dijagnoza ili je pogrešna ili je to moje prirodno stanje, pa mi nije tako teško :cudi
Istina, možda sve to ovisi i od ličnosti/čvrstine/vrste problema/zadatih okolnosti itd.

Jedino ti mogu reći, da samoj sebi kažeš "Ja sam jaka i ostat ću takva", a potom odeš u kuhinju i razbacaš jufku od pet duluma. Ne zajebavam te. Prvi put kad to uradiš, možda će sljedeći put biti lakše, a po sistemu ponovnog učenja i navikavanja. Jednom kad pobijediš depresiju, drugi put će biti lakše, pa potom na neki drugi plan, ne mora stalno oko hrane.. I tako eto. Pozz :)
Ista bolest moze imati razlicite uzroke i razlicite manifestacije izmedju pojedinaca.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Krokodil Behko » 15 Mar 2016, 18:18

Čupava wrote:Sex lijek za sve... :zubi
Đe mi je najbliže kupiti? :D
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by SPINERKA » 15 Mar 2016, 20:48

Krokodil Behko wrote:
Čupava wrote:Sex lijek za sve... :zubi
Đe mi je najbliže kupiti? :D
-- :rol
ne bacaj pare -traje samo dok koristis--dok stane opet :why
Image

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by Čupava » 15 Mar 2016, 21:44

Krokodil Behko wrote:
Čupava wrote:Sex lijek za sve... :zubi
Đe mi je najbliže kupiti? :D
Ne kupuje se samo dode... :D.
.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Antidepresivi i psihološko stanje

Post by SPINERKA » 16 Mar 2016, 10:57

Luna. wrote:Divlja, sve su to meni poznati simptomi i dobro znam kako se osjecas.

Depresija jos uvijek budi kod ljudi asocijaciju da nisi sav svoj, pa zbog toga vecina ljudi ( pa i ja) ne prica otvoreno o njoj.
Ja se borim vec dobre 2 godine i jedino o tome volim i mogu pricati sa ljudima, koji su prosli slicno.

Ostali mi idu prilicno na zivce sa svojim povrsnim savjetoma, mada znam da su dobronamjerni.

Ja sam imala faza kada nisam imala ni snage, ni volje da uzmem da jedem... stomak boli od gladi, mogla bi i pojest nest, ali ja nemam volje otic do kuhinje.

Ja znam sta je nene doveli do depresije.problemi kuci, problemi na poslu a ja sam pustila gidinama da me melje.
Nit sam imala volje, niti sam znsla kako rijesit probleme.moj jedini nacin je bio bjezat u cyber dvijet i zafrkavat se.
Dok moj organizam nije reko stop i onda je pocelo sa napadima panike i bolovima sad ovdje, sad ondje...

I ja sam bila protiv tableta i bilo me strah da ih uzimam, ali sam bila odlucila da probam.
Ne znam sta ti uzimas, ja sam pila tablete za odrzavanje nivoa serotonina i bile su mi odlicne.
Bez njih ne bih uppste imala volje da se lijecim dalje.
Njihov pravi ucinsk pocne se pokazivsti poslije 4-6 sedmica.
Ja sam ih pila malo duze od godinu i u digovoru s doktorima odlucila da prestanem i pokusam dalje samo sa psihoterapijom.

Mene je bolest promijenila iz korijena.
Nemam interesa za stvari koje su me ranije interesovale.
Uz terapeuta sam uvidjela na koje stvari sam pogresno reagovala i sad ucim kako pravilno reagovat.

Tablete ce ti pomoci da uopste dodjes do stadija kad si u stanju da sebi aktivnije pomazes.

Nemam vise vremena, pisat cu ti kasnije jos.

---- :misli ---ne mogu da povezem ---tekst i 'avatar" :cudi
Image

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests