Na terapiji kod srculenceta

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by Mutevelija » 02 Apr 2021, 02:52

Veca wrote: 02 Apr 2021, 02:51
Mutevelija wrote: 02 Apr 2021, 02:40

Jesi

Da skratimo i olaksamo :D.

...dobro, psihologu! :D.
Vjeruj meni cito sam one njihove knjige i uradio nekoliko testova ličnosti i IQ-ua
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by srculence7 » 02 Apr 2021, 02:54

Veca wrote: 02 Apr 2021, 02:40 ...Srculence, jesam li ja bas toliko luda, pjana, nadrogirana i losa? :hihi
Znaš li da ste ti i spinerka bile prve forumašice na koje sam naletela ovde :)
Sećam se, ti si na avataru imala noge, čini mi se u mrežastim čarapama i po stilu pisanja, nekako odavala utisak da si baš mladalačkog duha :cvijece
Imaš tu žicu da si srčana i da neke ljude braniš pa dođeš u konflikt sa drugima, čak i više nego što sam primetila da se to zbog tebe dešava. Čak si i mene par puta nagazila, ima i neko obećanje tamo kako ćeš me ganjati :ooo ali se naš odnos promenio. Meni si draga, a sad svako od nas ima neko "ludilo", tvoje sam prihvatila i ne smeta mi :srce
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by Mutevelija » 02 Apr 2021, 03:03

srculence7 wrote: 02 Apr 2021, 02:54
Veca wrote: 02 Apr 2021, 02:40 ...Srculence, jesam li ja bas toliko luda, pjana, nadrogirana i losa? :hihi
Znaš li da ste ti i spinerka bile prve forumašice na koje sam naletela ovde :)
Sećam se, ti si na avataru imala noge, čini mi se u mrežastim čarapama i po stilu pisanja, nekako odavala utisak da si baš mladalačkog duha :cvijece
Imaš tu žicu da si srčana i da neke ljude braniš pa dođeš u konflikt sa drugima, čak i više nego što sam primetila da se to zbog tebe dešava. Čak si i mene par puta nagazila, ima i neko obećanje tamo kako ćeš me ganjati :ooo ali se naš odnos promenio. Meni si draga, a sad svako od nas ima neko "ludilo", tvoje sam prihvatila i ne smeta mi :srce
Eto ublaženo ti je potvrdila ono što sam samo i ja rekao :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by srculence7 » 02 Apr 2021, 03:06

Mutevelija wrote: 02 Apr 2021, 03:03 Eto ublaženo ti je potvrdila ono što sam samo i ja rekao :oo
Tumač mi nije potreban, uostalom, otkud ti znaš šta ja mislim?
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26709
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14765 times
Been thanked: 3948 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by Veca » 02 Apr 2021, 03:07

srculence7 wrote: 02 Apr 2021, 02:54
Veca wrote: 02 Apr 2021, 02:40 ...Srculence, jesam li ja bas toliko luda, pjana, nadrogirana i losa? :hihi
Znaš li da ste ti i spinerka bile prve forumašice na koje sam naletela ovde :)
Sećam se, ti si na avataru imala noge, čini mi se u mrežastim čarapama i po stilu pisanja, nekako odavala utisak da si baš mladalačkog duha :cvijece
Imaš tu žicu da si srčana i da neke ljude braniš pa dođeš u konflikt sa drugima, čak i više nego što sam primetila da se to zbog tebe dešava. Čak si i mene par puta nagazila, ima i neko obećanje tamo kako ćeš me ganjati :ooo ali se naš odnos promenio. Meni si draga, a sad svako od nas ima neko "ludilo", tvoje sam prihvatila i ne smeta mi :srce





...daj nemoj zezat! :D. :plavi ...mora da se radilo o Bosni i Srbiji! ...vec dugo te ne gledam kao Srbkinju :haha


...pa ne dade mi dijagnozu? :D
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by Mutevelija » 02 Apr 2021, 03:10

srculence7 wrote: 02 Apr 2021, 03:06
Mutevelija wrote: 02 Apr 2021, 03:03 Eto ublaženo ti je potvrdila ono što sam samo i ja rekao :oo
Tumač mi nije potreban, uostalom, otkud ti znaš šta ja mislim?
PA ne znam pročitao sam :D. NE citam ti misli
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by Mutevelija » 02 Apr 2021, 03:11

Veca wrote: 02 Apr 2021, 03:07
srculence7 wrote: 02 Apr 2021, 02:54

Znaš li da ste ti i spinerka bile prve forumašice na koje sam naletela ovde :)
Sećam se, ti si na avataru imala noge, čini mi se u mrežastim čarapama i po stilu pisanja, nekako odavala utisak da si baš mladalačkog duha :cvijece
Imaš tu žicu da si srčana i da neke ljude braniš pa dođeš u konflikt sa drugima, čak i više nego što sam primetila da se to zbog tebe dešava. Čak si i mene par puta nagazila, ima i neko obećanje tamo kako ćeš me ganjati :ooo ali se naš odnos promenio. Meni si draga, a sad svako od nas ima neko "ludilo", tvoje sam prihvatila i ne smeta mi :srce





...daj nemoj zezat! :D. :plavi ...mora da se radilo o Bosni i Srbiji! ...vec dugo te ne gledam kao Srbkinju :haha


...pa ne dade mi dijagnozu? :D
Jednačenje suglasnika po zvučnosti kad b prelazi u p.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26709
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14765 times
Been thanked: 3948 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by Veca » 02 Apr 2021, 03:12

...Mutonja, od mene nejmas lajkica, trazi stimulaciju od drugih! :ha :zubi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by srculence7 » 02 Apr 2021, 03:12

MunDzi wrote: 28 Mar 2021, 03:17
Mutevelija wrote: 28 Mar 2021, 03:05 Ja sam imao predpostavku da psiholozi ono moraju biti stalozeni i smireni, kad jest sipak kad smo popunjavali formulare u vojsci i sad radimo onaj psiho test, kad se zenska nadera.
Kaze ja sama a vi svi :oo ne mogu se ja sa vama nadvikivat.
Ko se okrene izbaacit cu ga itd itd.Maske na glavu, nema koristrnja mobitela. Ono bas disciplina, nisam znao da i takav psiholog moze biti, haman se ti vojnicki razlikuju od onih psihologa za civile :hm
Vecini psihologa zapravo i treba terapija.
Pola ih je na prozaku.
Nisu oni nikakvi nadljudi.
Kakve predrasude, na osnovu čega ti to tako sigurno tvrdiš?
I psiholozi su samo ljudi, to jeste tačno ali po uverenjima drugih bi trebalo posedovati te neke nadljudske moći :stop
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26709
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14765 times
Been thanked: 3948 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by Veca » 02 Apr 2021, 03:15

...Mutonja, sjecas li se da smo vec imali frku na forumu, zbog ispravljanja mojih postova? ...odmah da si ispravio! :djed
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by MunDzi » 02 Apr 2021, 03:17

Srculence, sta mislis da li bi za mene bilo najbolje napustiti virtuelni prostor?
Vrlo brzo udjem u konflikt s ljudima koji me "napadaju" svojim "humorom", a ja npr ne vidim nista humoristicno u njihovom obracanju.
Ili ljudima za koje smatram da su neposteni i nepravedni.

U konfliktu sam sa mnogima, ali duboko sam ubijedjena da nije do mene.

Zna biti i finih konverzacija i finih dana, ali ne traje to dugo.

Ali ako mi se stalno grupice istomisljenika kace na vrat - kao copor vukova.....vrijedi li se stalno braniti od copora ili se povuci?

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by Mutevelija » 02 Apr 2021, 03:17

Veca wrote: 02 Apr 2021, 03:15 ...Mutonja, sjecas li se da smo vec imali frku na forumu, zbog ispravljanja mojih postova? ...odmah da si ispravio! :djed
Pa ispravio sam, imali smo frku sto me zoves mutonja pa ti to ne jebes ni dva posto :cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26709
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14765 times
Been thanked: 3948 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by Veca » 02 Apr 2021, 03:20

Mutevelija wrote: 02 Apr 2021, 03:17
Veca wrote: 02 Apr 2021, 03:15 ...Mutonja, sjecas li se da smo vec imali frku na forumu, zbog ispravljanja mojih postova? ...odmah da si ispravio! :djed
Pa ispravio sam, imali smo frku sto me zoves mutonja pa ti to ne jebes ni dva posto :cudi

...Mutonja, ne ispravljaj mi post!!! ...vrati kako je bilo!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by srculence7 » 02 Apr 2021, 03:21

Ma Veco, kao što rekoh, bilo je zbog drugih, nas dve problem nismo imale :ok
Ma šta ti fali, jel' si srećna, zadovoljna, muči li te šta?
Uživaj u svakom danu, ugodi sebi, razmazi se, jer mi žene dosta sebe znamo gurati po strani dok svi budu podmireni...hrani dušu onim što ti godi :cvijece
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by MunDzi » 02 Apr 2021, 03:24

srculence7 wrote: 02 Apr 2021, 03:12
MunDzi wrote: 28 Mar 2021, 03:17
Vecini psihologa zapravo i treba terapija.
Pola ih je na prozaku.
Nisu oni nikakvi nadljudi.
Kakve predrasude, na osnovu čega ti to tako sigurno tvrdiš?
I psiholozi su samo ljudi, to jeste tačno ali po uverenjima drugih bi trebalo posedovati te neke nadljudske moći :stop
Prijateljica tj poznanica radi counseling i par puta je napravila komentare vezane za svoj posao u tom stilu.....
Nesto slicno sam cula drugim prilikama od medicinskog osoblja ali sasvim drugacije branse...

Kao i sve price....rekla kazala....predrasude ili ne.....

Ne moras me sada razapeti zbog toga.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by srculence7 » 02 Apr 2021, 03:28

MunDzi wrote: 02 Apr 2021, 03:17 Srculence, sta mislis da li bi za mene bilo najbolje napustiti virtuelni prostor?
Vrlo brzo udjem u konflikt s ljudima koji me "napadaju" svojim "humorom", a ja npr ne vidim nista humoristicno u njihovom obracanju.
Ili ljudima za koje smatram da su neposteni i nepravedni.

U konfliktu sam sa mnogima, ali duboko sam ubijedjena da nije do mene.

Zna biti i finih konverzacija i finih dana, ali ne traje to dugo.

Ali ako mi se stalno grupice istomisljenika kace na vrat - kao copor vukova.....vrijedi li se stalno braniti od copora ili se povuci?
Nisam mnogo upratila ali uvek u nekom odnosu treba poći od sebe. Zašto je do nekog konflikta došlo? Kako smo reagovali? Zašto se ponavlja? Da li nas je to izbacilo iz ravnoteže? Da li nam remeti mir? A zbog čega nam je to toliko bitno? Vredi li se upuštati u komunikaciju ili ignorisati/distancirati se?
Čini mi se da sam jednom i komentarisala neku konfliktnu situaciju koju si imala sad se već i ne sećam s kim, čini mi se da je Vrag bio u pitanju...Seti se tada šta sam ti napisala.
Ja ti sigurno neću reći šta da radiš, to samo ti možeš odlučiti ali mislim da treba poraditi generalno ovde na nenasilnoj komunikaciji. Mislim da ima negde i deo baš na ovoj temi da sam pisala o tome...
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26709
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14765 times
Been thanked: 3948 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by Veca » 02 Apr 2021, 03:28

srculence7 wrote: 02 Apr 2021, 03:21 Ma Veco, kao što rekoh, bilo je zbog drugih, nas dve problem nismo imale :ok
Ma šta ti fali, jel' si srećna, zadovoljna, muči li te šta?
Uživaj u svakom danu, ugodi sebi, razmazi se, jer mi žene dosta sebe znamo gurati po strani dok svi budu podmireni...hrani dušu onim što ti godi :cvijece

...sve to radim, cijeli svoj zivot :ljub :cvijece ...ali me slabo ko konta :ha ...ja sam vjerojatno nadcovjek! :zubi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by srculence7 » 02 Apr 2021, 03:35

MunDzi wrote: 02 Apr 2021, 03:24
srculence7 wrote: 02 Apr 2021, 03:12

Kakve predrasude, na osnovu čega ti to tako sigurno tvrdiš?
I psiholozi su samo ljudi, to jeste tačno ali po uverenjima drugih bi trebalo posedovati te neke nadljudske moći :stop
Prijateljica tj poznanica radi counseling i par puta je napravila komentare vezane za svoj posao u tom stilu.....
Nesto slicno sam cula drugim prilikama od medicinskog osoblja ali sasvim drugacije branse...

Kao i sve price....rekla kazala....predrasude ili ne.....

Ne moras me sada razapeti zbog toga.
Čuj razapeti :roll
Postoji jedan deo među kliničkim psiholozima koji idu i sami na terapije i uzimaju lekove jer posle toliko godina rada je i njima potrebno da prorade sve one sadržaje koje preživljavaju sa klijentima. Mi nismo drvo, stvori se emotivna bliskost sa nekima, neki ti možda i šetaju po živcima, psihopate na pr. i potrebno je rasteretiti se.
Ali psiholozi su zastupljeni i u marketingu, profesionalnoj selekciji u firmama, tzv. HR, u drugim ustanovama, organizacijama, istraživanjima koja i nemaju baš veze sa zdravstvom...
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by Mutevelija » 02 Apr 2021, 03:44

srculence7 wrote: 02 Apr 2021, 03:35
MunDzi wrote: 02 Apr 2021, 03:24
Prijateljica tj poznanica radi counseling i par puta je napravila komentare vezane za svoj posao u tom stilu.....
Nesto slicno sam cula drugim prilikama od medicinskog osoblja ali sasvim drugacije branse...

Kao i sve price....rekla kazala....predrasude ili ne.....

Ne moras me sada razapeti zbog toga.
Čuj razapeti :roll
Postoji jedan deo među kliničkim psiholozima koji idu i sami na terapije i uzimaju lekove jer posle toliko godina rada je i njima potrebno da prorade sve one sadržaje koje preživljavaju sa klijentima. Mi nismo drvo, stvori se emotivna bliskost sa nekima, neki ti možda i šetaju po živcima, psihopate na pr. i potrebno je rasteretiti se.
Ali psiholozi su zastupljeni i u marketingu, profesionalnoj selekciji u firmama, tzv. HR, u drugim ustanovama, organizacijama, istraživanjima koja i nemaju baš veze sa zdravstvom...
U vojsci :ideja

Ali.oni nisu nalik klasicnim psiholozima, kod njih je prvo disciplina pa onda osjecaji 😂
Obican civilni psiholog neke stvari i tolerise dok vojni ne.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by srculence7 » 04 May 2021, 09:14

*Beleške sa psihoterapije*

Andre Grin (Andre Green) je francuski psihoanalitičar koji je skovao pojam "mrtve majke" koji se odnosi na duboko depresivnu i emocionlno nedostupnu majku. Zapravo, pojam je malo kompleksniji jer ukazuje na majku koja je isprva bila tu za dete, a onda se isključila, najčešće jer se njoj dogodio nekakav traumatični događaj ili gubitak ili je njeno mentalno stanje bilo narušeno na neki drugačiji način, što je sve dovelo do toga da je ona postala duboko depresivna i isključena. Dete, u takvim situacijama, naravno pokušava da odobrovolji majku, da joj se približi, da je razveseli, ali u tome nikako ne može da uspe jer je mami jako loše. Dete tada nema kud nego da to mrtvilo internalizuje, pounutri, unese u sebe.
Razvoj i inače tako teče. Kroz interakciju s našim negovateljima, mi internalizujemo ono što oni imaju da nam ponude. Jedna relativno normalna majka se svome detetu raduje, njegovim uspesima, njegovim osmesima, njegovim osamostaljivanjima. Dete tako internalizuje brigujuću funkciju mame i ljubav koju mu ona pruža i, vremenom, postaje sposobno da brine samo o sebi i da sebe voli.

Dete koje intereaguje s "mrtvom majkom" internalizuje prazninu, mrtvilo, očaj. Bion, drugi poznati psihoanalitičar pričao je o takozvanom "bezimenom užasu" (nameless dread) koji označava unutrašnji haos osobe koji se javlja tako rano da se o njemu ni u odraslom dobu ne može govoriti, jer je nastao pre nego što je dete imalo reči da ga opiše.

Kada je naš "negovatelj" zapravo neko ko nas do te mere zapostavlja, mi nemamo kud do da se povlačimo duboko u sebe.

Ako se setimo priče o tome kako nastaju ozbiljne narcističke patologije, videćemo da u ovakvim situacijama neizbežno imamo posla s tim. Budući da dete ne može da investira libido (radost, životnu energiju) u majku, jer je ona sasvim zatvorena i nepristupačna, ono tu energiju vraća sebi. Prema jednoj drugoj, takođe psihoanalitičkoj teoriji, tako nastaje sekundarni narcizam. Odnosno, da pojednostavim, tako nastaje patološki, to jest u zavisnosti od intenziteta povlačenja energije sa spoljašnjeg sveta u sebe, maligni narcizam. Tako nastaju i problemi u emocionalnoj vezanosti.

Kada bih sve ovo probala da sumiram na najednostavniji način, zvučalo bi otpriliko ovako - svima nam je potrebna toplina, ljubav i osećaj prihvaćenosti i bodrenja za zdrav razvoj. Ako je majka do te mere depresivna da je defakto u psihološkom smislu mrtva mi se povlačimo duboko u sebe i postajemo i sami sasvim nedustupni. To biva jedini način da u psihološkom smislu preživimo. Ubacimo se u svoje unutrašnje sklonište, pobegnemo od užasnih anksioznosti, ali time i od mogućnosti da se povežemo s drugima. Kako bismo se i povezivali kada nemamo osnovno poverenje da će neko o nama brinuti? Ne, svet je opasno i mrtvo mesto, i sklonište unutar nas je jedini siguran bunker.

Logično, takve osobe izrastu u ljude koji nemaju odnose s drugima, ponekada čak ni za života ne ostvare emotivnu vezu. Kada im i pođe za rukom, to često biva seksualna, površna i kratkotrajna veza. Žive u fantazijama. U knjigama, igricama, pornografiji, bilo čemu što izuzima kontakt. Ako dođu na terapiju, i ako smognu snage da se zadrže, mnogo će vremena proći dok terapeut ne bude uspeo da dopre do njih.

~ Renata Senić
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests