Ko je sve "lud"?

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Ko je sve "lud"?

Post by navika » 10 May 2016, 15:24

Prema najnovijoj sistematizaciji mentalnih poremećaja Američke psihijatrijske asocijacije, rijetko kome nisu potrebni lijekovi

Svakih nekoliko godina, Američka psihijatrijska asocijacija (APA) pravi izmjene u svom najvažnijem “tefteru” – Dijagnostičkom i statističkom priručniku za mentalne poremećaje (engleski: DSM). Ovaj je priručnik za američke psihijatre (ali i za njihove kolege u mnogim zemljama svijeta) neka vrsta “Svetog pisma”, jer su tu popisani svi mentalni poremećaji i kriteriji za postavljanje dijagnoza. Koriste ga kliničari i znanstvenici, ali i vladina tijela koja reguliraju tržište lijekova, farmaceutske tvrtke, osiguravajuće kuće …

Posljednje značajne izmjene ovaj priručnik je pretrpio 1994. i 2000, ali je posljednje izdanje iz 2013. izazvalo žustre polemike. Naime, u njemu se nalaze brojne nove definicije, po kojima su lijekovi potrebni – gotovo svima!

Sporan dio novog priručnika je odjeljak “Mentalni poremećaji”. Tamo se sada nalazi, primjerice, “Opći anksiozni poremećaj” – to je dijagnoza za gotovo svakog tko osjeća nelagodu tijekom neke aktivnosti. Primjerice, tijekom razgovora s psihijatrom. Također, od sada postoje i “Poremećaj odbijanja poslušnosti”, od koga se možete liječiti ako odbijate slijepu poslušnost ili niste ulizica, i “poremećaj skupljanja” za one koji u kući gomilaju hranu, vodu ili bilo što drugo.

Doktor Allen Frances, jedan od autora izdanja iz 1994., i jedan je od najutjecajnih kritičara. On tvrdi da je DSM priručnik suviše ozbiljna stvar da bi se prepustio kontroli organizacije kao što je APA. Problemi novog izdanja su, po njemu, “komercijalizacija i teška cenzura”, i zahtijeva ozbiljno preispitivanje priručnika i njegovih definicija, ali i pristupa, svrhe i procesa donošenja odluka o mentalnim poremećajima. Frances se svojevremeno javno ispričao za besmislice u priručniku iz 1994., zbog kojih je, kako sam priznaje, mnogo zdravih ljudi i djece dobilo psihijatrijske dijagnoze. Tako se vjeruje da je “Sindrom rizika od psihoze”, koji je izmišljen predvidjeti i spriječiti pojavu mentanih oboljenja kod tinejdžera, “pogađao” samo jednog od pet slučajeva. Rezultat: ogroman broj mladih je bespotrebno pio lijekove koji izazivaju dijabetes, pretilost, kraći životni vijek …

Nedavno, psiholog Brent Robbins, kao jedan od potpisnika, poslao je javno pismo u kome je pozvao cijelu stručnu javnost na raspravu o DSM. Pismo je potpisalo još oko 14.000 psihologa, psihijatara i drugih profesionalaca u oblasti mentalnog zdravlja, kao i trinaest drugih psiholoških asocijacija.

Razlog: po novim uputama, jednostavno osjećanje tuge i žalosti može biti proglašeno poremećajem, umjesto normalnim ljudskim iskustvom. Slično vrijedi i za bilo kakav strah, frustraciju, nestrpljenje, uzbuđenje – koje vam sada može osigurati status “poremećenog” i recept za lijekove.

Mnogi glasovi se čuju koji tvrde da je suvremena zapadna psihijatrija potpuno u službi farmacije i profita.

Mike Adams, nagrađivani novinar i aktivist (naturalnews.com), proglasio je u svom članku na ovu temu psihijatre “uobraženim i preplaćenim intelektualcima koji žele više novca tako što će izmišljati nova oboljenja, primjerice Huga-Bugala poremećaj”. Adams objašnjava da se simptomi tih nepostojećih oboljenja određuju glasovanjem (naravno, glasaju oni), a to može biti i, primjerice, i “pjevanje bez razloga”. Zatim se novinari, profesori i vlada obavještavaju o novom oboljenju, uz objašnjenje da milijuni od toga boluju, i da im – naravno – treba hitno osigurati lijekove. Velika farmacija spremna skače na posao … i ubrzo imamo naručene “znanstvene” dokaze da novi preparati “smanjuju rizik od Huga-Bugala poremećaja”. Tada čak i ozbiljni psihijatri, dodaje Adams, koji se privatno smiju cijeloj priči, prepisuju nove preparate i za to dobivaju novčane nagrade od farmaceutskih kompanija.

Po njemu, jedini pravi cilj današnje američke psihijatrije je da lijekove dobivaju i ljudi kojima nisu potrebni, a zdrav čovjek, po njima, može biti samo bezosjećajni zombi.

Psihijatrija je postala “predmet podsmijeha pravih znanstvenika”, kaže Adams, “a normalan čovjek je za njih samo onaj – u komi”.


Selfie je vec proglasen mentalnim poremecajem, pa se za nas koji stavljamo slike na outfit vec zna :oo Ali pozeljno je da dodate i druge "poremecaje" koje imate :oo
Ako se ne usudjujete pricat o svojim poremecajima, to bi onda mogo opet biti neki poremecaj :lud
Last edited by navika on 10 May 2016, 20:04, edited 1 time in total.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Ko je sve "lud"?

Post by Čupava » 10 May 2016, 15:29

Kako biti pametan u ludom društvu ... :D.
.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ko je sve "lud"?

Post by rethna » 10 May 2016, 15:30

Malo lood,malo lood :lud
Question everything.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Ko je sve "lud"?

Post by navika » 10 May 2016, 15:34

Interesantno je procitati i ovo :)

Tko je zaista “lud”? Eksperiment poznatog psihologa izazvao skandal – Masovne lažne dijagnoze!

Psiholog David L. Rosenhan, profesor na slavnom Stanford sveučilištu u Kaliforniji, izveo je neobičan eksperiment. Poslao je svoje savršeno zdrave suradnike kod psihijatra, rekao im da slažu kako čuju nejasne glasove, a da na sve ostalo odgovaraju iskreno i – svi su zadržani kao psihotični bolesnici. Da ironija bude veća – jedino su pravi bolesnici prepoznali, i to vrlo brzo, lažne pacijente kao potpuno zdrave uljeze

Probudite se ujutro, a glava vam je već puna obaveza i briga. Krenete na posao, a niste sigurni jeste li isključili štednjak. Na pola puta, pomislite kako ste ostavili otključana vrata. Poznato? Događa vam se da ne možete od tjeskobe ustati iz kreveta? Tresete se svaki put kad treba govoriti pred više ljudi? Ponekad ne možete zaspati do kasno u noć? Ne brinite – ovo su savršeno normalne reakcije na situacije, uspone i padove modernog života. Ipak, budite oprezni, naročito ako razgovarate s psihijatrom: one mogu biti rastumačene i kao simptomi mentalne bolesti. Da je tako, potvrđuju i brojne studije samih psihologa i psihijatara.

Lažni pacijenti

Psiholog David L. Rosenhan, profesor na slavnom Stanford sveučilištu u Kaliforniji, izveo je neobičan eksperiment. Rosenhan je uvjerio osmero svojih suradnika i prijatelja, savršeno zdravih ljudi, da se prijave u najcjenjenije psihijatrijske ustanove u pet različitih američkih država i kažu da čuju glasove. Rosenhan je ovim “lažnim pacijentima” rekao da izjave kako povremeno čuju sasvim nejasne glasove u glavi, ali da im se čini da čuju riječi “prazno”, “šuplje” i “tup”. Lažni pacijenti nisu prijavljivali nikakav drugi znak bolesti, a osim imena i podataka o zaposlenju, ništa više nisu lagali. Ako budu stavljeni u bolnicu, Rosenhan im je rekao da kažu kako više ne čuju glasove, a da se inače ponašaju potpuno opušteno i normalno.

Lažni pacijenti su bili: student završne godine psihologije, tri iskusna psihologa, pedijatar, psihijatar, slikar i domaćica. Nitko od njih nije imao ikakvu povijest mentalnih oboljenja. Ako ih prime, trebalo je da ostanu u ustanovama dok ne budu uredno otpušteni. Nitko od osoblja ni u jednoj od klinika nije znao za eksperiment.

Jedini shvatili

Rezultat je bio poražavajući: svih osam lažnih bolesnika je zadržano u ustanovama, sedam s dijagnozom “šizofrenija” i jedan kao manični depresivac. Čak i tijekom boravka u klinikama, nitko nije “provaljen” od strane medicinskog osoblja. Da ironija bude još veća, mnogi stvarni bolesnici brzo su prepoznali lažne pacijente kao uljeze koji su potpuno zdravi.

Rosenhanovi suradnici su na kraju pušteni kućama s dijagnozom “šizofrenija u remisiji” (prolazno popuštanje simptoma). U ustanovama su proveli od sedam do pedeset i dva (!) dana, u prosjeku devetnaest dana.

Kad je eksperiment razotkriven, bolnički dosjei otkrili su šokantne detalje. Zaposlenici su i najobičnije aktivnosti tumačili kao “bolesne”. Kad jedan od lažnih bolesnika zapisivao nešto u svoju bilježnicu, to ponašanje je okarakterizirano kao “napad pisanja” i označeno kao patološko. U isto vrijeme, to isto ponašanje (pisanje u bilježnicu) je kod ostalih bolesnika izazvalo sumnju da je lažni pacijent u stvari novinar ili istraživač na zadatku.

Nema kući dok ne priznaš

Kad su se jednom našli u klinici, nitko od lažnih bolesnika nije mogao ići kući dok nije “priznao” da je bolestan i pristao da pije lijekove. Jedan od njih je tu situaciju kasnije opisao na sljedeći način: “Rekao sam prijateljima i obitelji: izaći ću kad izađem. Bit ću tamo par dana i doći ću kući. Nitko nije ni sanjao da ću ostati skoro dva mjeseca. Jedini način da izađeš je da im kažeš da su u pravu. Rekao sam da sam lud. ‘Lud sam, ali mi je bolje’, rekao sam.

Profesor Rosenhan je svo vrijeme znao da će njegov eksperiment naići na žestoke kritike. Na kraju krajeva, njegovi suradnici su lagali da čuju glasove, a liječnici se oslanjaju baš na izjave pacijenata. Iako je nesposobnost osoblja prepoznati zdravog čovjeka jasno pokazana, te bi kritike imale svoju težinu … da ovaj hrabri test nije imao i svoju drugu fazu.

Drugi dio eksperimenta

Pošto je u stručnim krugovima objelodanio svoju “prijevaru”, Rosenhan je kontaktirao vrlo uglednu kliničko-istraživačku ustanovu i zamolio ih da sudjeluju u drugom dijelu ogleda. Zaposlenici ove bolnice su čuli za rezultate prvog eksperimenta, ali su bili uvjereni da se takvi propusti njima ne mogu dogoditi.

Dogovor je glasio ovako: Rosenhan će im tijekom tri mjeseca poslati jednog ili više lažnih bolesnika, a njihov zadatak je da ih prepoznaju. Također, za svakog tko im se prijavi, liječnici bolnice će davati i procjenu kolika je vjerojatnost da je “prevarant”.

Kao rezultat, stručnjaci ugledne klinike su među 193 pacijenta prepoznali četrdeset i jednog lažnog (poslanog od Rosenhana), a za četrdeset dvoje su našli da su “sumnjivi”.

Laki na dijagnozi

Rezultat je svakako sjajan, s jednim malim problemom: Rosenhan im nije poslao nijednog “prevaranta”!

Dakle, stručnjaci ugledne klinike su skoro polovicu pacijenata, građana koji su došli da traže pomoć, proglasili zdravim ili sumnjivim. Ovaj dio studije postao je kamen temeljac svim kritikama moderne psihijatrije, a ima ih sve više.

Osim osnovnih pitanja, postavlja se i sljedeće: kako su u takvoj jednoj klinici mogli povjerovati da im je Rosenhan mogao poslati četrdeset, pa i osamdeset ljudi? Koliko pacijenata oni obično prime na pregled tijekom uobičajena tri mjeseca, kad su sada pomislili da im je osamdeset “smješteno”? Da se nisu natjecali – tko će ih više “uhvatiti”? To što su bili tako revnosni prepoznati “uljeze”, govori koliko su inače revnosni otkriti “šizofreničare”, “depresivce” i “neurotičare” … Točnije: koliko su “laki” na dijagnozi, glasila ona “luđak” ili “prevarant” .

Etiketiranje

Zaključak profesora Rosenhana, objavljen zajedno sa cijelim eksperimentom u časopisu “Science”, glasio je: “Svaki proces postavljanja dijagnoze koji dozvoljava sebi ovako masivne greške ne može se nazvati pouzdanim. Očito u psihijatrijskim bolnicama nismo sposobni razlikovati zdravog od bolesnog “.

Rosenhan je dalje zaključivao da je problem u dijagnozama i “etiketiranju”, i predložio reformu koja bi podrazumijevala da se bolnice usmjeravaju na konkretne probleme ljudi, a ne “etikete”, dijagnoze kojima pacijente jednostavno “trpaju u ladice” bez mnogo udubljivanja u njihovo realno stanje i osobenosti pojedinačnog slučaja.

Rosenhan je kritiziran jer su njegovi suradnici lagali. Tako su, navodno, mogli lagati bilo kojeg doktora da ih nešto boli. Ipak, kritike padaju u vodu zbog drugog dijela studije, s nepostojećim lažnim pacijentima. S druge strane, kako su onda mentalno oboljeli pacijenti uspijevali prepoznati uljeze? Oni bi trebali imati poremećeno viđenje stvarnosti, jer su “ludi”, zar ne?

Uz to, njegove zaključke su potvrdile i druge slične studije.

Bolesna želja?

U eksperimentu iz 1995., psiholog Maurice Temerlin je podijelio skupinu od dvadeset i pet psihijatara na dva dijela i dao im da slušaju glas glumca koji je imao zadatak da glumi potpuno normalnu osobu. Jednoj od skupina Temerlin je “onako usput” rekao da je u pitanju “interesantan mladi čovjek koji djeluje kao neurotičar, a u stvari je potpuni psihotičar”. Drugoj skupini nije rekao ništa. Šezdeset posto prve grupe je kod glumca “prepoznalo” psihozu (većinom šizofreniju), dok je kod druge grupe (kojoj Temerlin ništa nije rekao), glumac ostao bez dijagnoze.

1988. godine, istraživači Lorring i Powell dali su pisani intervju jedne osobe skupini od 290 psihijatara. Polovici su rekli da je u pitanju crnac, a drugoj polovici da je bijelac. Zaključak: psihijatri pripisuju nasilnost, sumnjivost, opasnost po sebe i okolinu pacijentima crne boje kože čak i kad potpuno identičan dosje za bijelca ne izaziva takve procjene.

Ovo podsjeća na jednu surovu povijesnu zanimljivost: do izbijanja građanskog rata, psihijatri su u SAD (kao, primjerice, Samuel Cartwright) robove često označavali kao “mentalno oboljele”, koristeći dijagnozu “drapetomanija” – iracionalna želja za slobodom i težnja za bijegom.

Ugrožena ljudska vrsta

U bihevioralnim znanostima, “normalno” obično znači “ono što ne odstupa od prosječnog”. Takva definicija svrstava Einsteina, Teslu i Picassa (da ne navodimo dalje) među potpuno – nenormalne.

Oksfordski rječnik definira normalno kao “sukladno standardu”. Normalan je dakle onaj koji se ponaša kao većina. Dakle, ako većina laže i krade, lagati i krasti je normalno. Ako većina sluša jednu vrstu glazbe, ostali su nenormalni. Ako većina glasa za jednu stranku … i tako dalje.

Druga vrsta “normalnosti” bi se odnosila na zamišljeno “idealno” – ono što svi mislimo da je dobro i poželjno, to je normalno. Ta drukčija definicija nam pravi drugi problem – tko bi onda, od svih nas, mogao sebe nazvati savršeno normalnim?

Događa vam se da jednostavno ne možete ustati iz kreveta? Ponekad razgovarate sami sa sobom? Ima dana kad vam dođe da lupite glavom o zid?

Michelle Foucault, jedan od najvećih kritičara suvremene psihijatrije, naglasio je da je težnja za samopovređivanjem jedan od osnovnih simptoma mentalnog oboljenja. Ako je tako, nastavlja Foucault, onda je ljudska vrsta u cjelini teško mentalno oboljela, jer kroz cijelu svoju povijest uništava svoje okruženje i sama sebe.

Dimitrije Manojlović

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Ko je sve "lud"?

Post by navika » 10 May 2016, 15:36

rethna wrote:Malo lood,malo lood :lud
Ne znam koliko je malo kad si stalno na terapiji kod srculenca :oo

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ko je sve "lud"?

Post by Biba » 10 May 2016, 15:41

Morat cu okinut koji selfic na fb..ma ocu k .... :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Ko je sve "lud"?

Post by Melek » 10 May 2016, 15:43

Ako sam lud, nisam glup!
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Ko je sve "lud"?

Post by STrendzer » 10 May 2016, 15:47

problem je sto mi sa rodjenjem i odtrastanjem dobijamo pogresnu sliku o tome sta je normalno a sta nije i sto nas mediji od malih nogu pumpaju idealizmom na svim levelima a to se onda odrazava i na nasu sopstvenu sliku vidjenja ovog problema.....ili "problemcica"

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Ko je sve "lud"?

Post by navika » 10 May 2016, 16:00

Melek wrote:Ako sam lud, nisam glup!
Utjesno, nema sta :oo

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Ko je sve "lud"?

Post by vila » 10 May 2016, 17:25

Amerikanci su po meni kolektivno lud narod koji i fura taj fazon..za svaku glupost idu psihijatru
Idi kopat...pa neces imat kad mislit o tjeskobi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ko je sve "lud"?

Post by Bla » 10 May 2016, 17:29

jel' se ti tako tjeskobe rješavaš il' je nabijaš? :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ko je sve "lud"?

Post by Biba » 10 May 2016, 17:30

vila wrote:Amerikanci su po meni kolektivno lud narod koji i fura taj fazon..za svaku glupost idu psihijatru
Idi kopat...pa neces imat kad mislit o tjeskobi
A ko danas jos kopa na njivi...mi smo kopali kad ne poprskaju dobro korov pa vragbaba i njen unuk drecali da takvih luda ko sto smo mi nema nigdi...a njezin sin nam zaebe njivu - ne poprska dobro....
Dobro...valjda mislis na kopanje u basci...al kolko Amera ima bascu ..e :ovaj

Ma ja bi sve ove socijalce naterala da ambroziju cupaju
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ko je sve "lud"?

Post by rethna » 10 May 2016, 17:33

Koliko taj unuk ima godina?
Question everything.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ko je sve "lud"?

Post by rethna » 10 May 2016, 17:34

navika wrote:
rethna wrote:Malo lood,malo lood :lud
Ne znam koliko je malo kad si stalno na terapiji kod srculenca :oo
Otkako sam tamo sve je gore. :D.
Question everything.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Ko je sve "lud"?

Post by Melek » 10 May 2016, 17:39

[ytube][/ytube]
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Ko je sve "lud"?

Post by vila » 10 May 2016, 18:11

Biba wrote:
vila wrote:Amerikanci su po meni kolektivno lud narod koji i fura taj fazon..za svaku glupost idu psihijatru
Idi kopat...pa neces imat kad mislit o tjeskobi
A ko danas jos kopa na njivi...mi smo kopali kad ne poprskaju dobro korov pa vragbaba i njen unuk drecali da takvih luda ko sto smo mi nema nigdi...a njezin sin nam zaebe njivu - ne poprska dobro....
Dobro...valjda mislis na kopanje u basci...al kolko Amera ima bascu ..e :ovaj

Ma ja bi sve ove socijalce naterala da ambroziju cupaju
Mislila sam na tezi fizicki rad
Bas me zanima kad radnik u kamenolomu ili rudniku pati od tjeskobe
Al ne slusajte mene..ja bas i nemam puno simpatije 0rema psihijatrima i njihovu zvanju
Pogotovo u americkoj verziji...a clanak mi samo potvrduje razmisljanja

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ko je sve "lud"?

Post by rethna » 10 May 2016, 19:35

Ne zaboravi psihologe :oo
Question everything.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ko je sve "lud"?

Post by Biba » 10 May 2016, 19:44

Vilo, s tvojim misljenjem o americkim psihijatrima se u potpunosti slazem...ali i ljudi su zaglupljeni pa idu psihicu i kad ih zasvrbi guica...vragbaba bi kazala - ode crivo nalivo...

Ali ne slazem se s time da radnici u rudniku nemaju kad biti tjeskobni...
Od tjeskobe nitko nije operiran....a ti radnici su slabo placeni..eto tjeskobe
I tjeskoba je manja kad ima para...

Inace danas se sve vise govori o tome da psihicke bolesti nije trebalo odvajati...bolest je bolest..ali nije sve bolest..bas je dobro u uvodnom postu opisano..

Tezi fizicki rad je za depresiju poguban jednako kao i izlezavanje...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Ko je sve "lud"?

Post by navika » 10 May 2016, 20:03

Ako i ovih 12 stvari radite "strucnjaci" vam porucuju da ste mentalno oboljeli :kafa


Pogrbljeni ste

Osobe koje hodaju “snuždeno” osećaju se mnogo lošije i manje su sigurne u sebe od onih koji se drže uspravno i hodaju s podignutom glavom.

Sve fotografišete

Ako mislite da ćete se gledanjem fotografija lakše sećati svega što ste videli, grešite. Bolje ćete zapamtiti ono čemu ste zaista posvetili nekoliko minuta svoje pažnje.

Dopuštate da vas iskorišćavaju

Maltretiranje i začikavanje se ne događa samo u školi, već celog života. Više od 70 odsto osoba iskusilo je maltretiranje na poslu samo zato što nisu znale da kažu “ne”. Zato, potražite stručnu pomoć i prestanite da se svima klimate glavom.

Ne vežbate

Odsustvo fizičke aktivnosti sokazano loše utiče na psihu. Ako vežbate samo tri puta nedeljno imate 19 odsto manje šanse da zapadnete u depresiju.

Odugovlačite

Setite se koliko ste samo obaveza koje su mogle biti završene danas, ostavili za sutra. Zbog toga se sigurno ne osećate bolje nego lošije.

U nezdravoj ste vezi

Stalno se svađate, ni oko se se ne slažete, vaš partner misli samo na sebe i nije vam podrška. Naravno da se zbog toga osećate loše i da ste stalno nervozni. Vreme je da prekinete tu vezu.

Život shvatate preozbiljno

Kad ste se zadnji put dobro nasmejali? Ako se ne sećate, to je znak da ste u problemu i da treba da se opustite. Stručnjaci kažu da je smeh najbolji lek za anksioznost i depresiju.

Loše spavate ili ne spavate

Ako često imate problema sa spavanjem trebalo bi da što pre potražite stručnu pomoć. Ukoliko ne spavate samo zato što ne stižete, onda je krajnje vreme da promenite svoje navike.


Nemate vremena za sebe

Između dece, partnera, posla, kućnih poslova, vi jednostavno ne uspevate da pronađete vreme za sebe. Ako nemate bar dva sata nedeljno koje ćete potrošiti samo na ono što zaista želite da radite, sigurno ćete postati depresivni.

Jako malo razgovarate s ljudima

Ako prijateljstva održavate preko društvenim mreža i SMS-poruka, a veoma malo razgovarate s ljudima licem u lice, velika je verovatnoća da ćete zapasti u depresiju.


Ne možete bez mobilnog telefona

Kada ste poslednji put jedan ceo dan proveli bez pametnog telefona, tableta ili laptopa? Ne sećate se? Onda ste pod gadnim stresom i trebalo bi da posetite psihologa.

Obavljate više radnji u isto vreme

Ako mislite da je super to što ste multitasking mašina, varate se. Stručnjaci kažu da je to pogubno za vašu psihu jer se zapravo ničemu ne posvećujete dovoljno.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ko je sve "lud"?

Post by Biba » 10 May 2016, 20:11

Znaci svi smo shebani koji smo tu...
Ma jok...ja imam drustva...ja volim bit sama...
A to gore navedeno...vecina toga se dogadja svim ljudima...je pa zato sam ja onako grdo iskefala moje kolegice...nema vise zajebancije...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests