Marksizam i Dijalektički materijalizam

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Marksizam i Dijalektički materijalizam

Post by Melek » 28 Jun 2016, 23:37

Bla wrote:
Melek wrote:nego su ovi pokusaji bili sasvim nesto drugo
Nešto nasjsličnije tome ako se eventualno desi, nećeš vidjeti ni u jednoj državi, samo na cjelokupnoj planeti. Države ne bi trebalo da postoje tada.
U principu mislim da se mnogo toga na mala vrata vec i realizuje, samo od strana od kojih se najmanje nadamo. Masu elemenata obojice filozofa mozemo naci u svedskom drustvu, na primjer. Mislim da je to sve skupa jedan evolutivan proces a ne proces koji se postize revolucionarno. U stvari, kao neupucen, ni sam ne znam da li su M&E uopste i zagovarali revolucionarne metode?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Marksizam i Dijalektički materijalizam

Post by Mohr » 28 Jun 2016, 23:48

Melek wrote:
Bla wrote:
Melek wrote:nego su ovi pokusaji bili sasvim nesto drugo
Nešto nasjsličnije tome ako se eventualno desi, nećeš vidjeti ni u jednoj državi, samo na cjelokupnoj planeti. Države ne bi trebalo da postoje tada.
U principu mislim da se mnogo toga na mala vrata vec i realizuje, samo od strana od kojih se najmanje nadamo. Masu elemenata obojice filozofa mozemo naci u svedskom drustvu, na primjer. Mislim da je to sve skupa jedan evolutivan proces a ne proces koji se postize revolucionarno. U stvari, kao neupucen, ni sam ne znam da li su M&E uopste i zagovarali revolucionarne metode?
Jok, no su zagovarali molitve i hodočašća ne bi li kod gospode exploatatora probudili ljubav prema bližnjemu svome :ljub Jasna stvar: Materijalna sila (koja porobljava i tlači) može se svrgnuti samo materijalnom silom, da pa što bi drugo propovijedali historijiski materijalisti :o Osim toga, upravo s duhovno okrepljujućeg aspekta proletarijat ima da nasilno svrgne svoje ugnjetače kako bi (kao što već ranije to negdje pomenuh) sprao vlastitu sramotu robovanja tim dembelima ;)

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Marksizam i Dijalektički materijalizam

Post by Mohr » 28 Jun 2016, 23:57

Hajte sad laku noć, sjutra me očekuju duhovne vježbe s lopatom u rukama :pusi

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: Marksizam i Dijalektički materijalizam

Post by dobre.vibracije » 29 Jun 2016, 12:49

Mohr wrote:
dobre.vibracije wrote:ajde, ajde, mohr i socrates. znam da imate znanja pa je steta da se zamarate sekundarnim stvarima. i sad se moglo nesto korisno iscupat ma koliko god je tema unakazena. budite korisna i edukativna informacija nekom studentu koji ce guglat marksizam i dijalektički materijalizam pa zavrsit ovdje :oo

evo primjerice ovo: Pa i Marks i Engels su bili materijalisti smatrajuci da ne postoji nikakav drugi vid egzistencije osim one materijalne. Znaci nista duhovno ne dolazi u obzir
i meni je nesto ostalo u glavi da ovo nije u potpunosti tocno, ali nisam siguran. ucili smo, al' se ne mogu sjetit. dakle, korelacija marksista i duhovnosti ili nekog drugog vida egzistencije osim materijalnog. sto vi mislite koja je/koje su? na koji nacin govori o tim nematerijalnim vidovima egzistencije? znamo da se nisu pretjerano time bavili.

P.S. iz postovanja prema moderatorima, adminima koji vam uvelike toleriraju uvrede, zaobidjite ih.
Koji ti drugi vid egzistencije, osim materijalnog, poznaješ :cudi Koji drugi (duhovni) vid egzistencije je moguć bez utjelovljenja :roll

Btw, ne samo da nije točno da se time nisu bavili, nego su izgradili vanredan duh, (još za života) obilježili epohu, i njihov duh je i dan-danas itekako živ i aktivan ;) Pogledaj samo našeg Meleća kako je zaintrigiran njime :obrve Dakle, duh se gradi (izgrađuju ga živi, materijalni :djed ljudi, a ne obrnuto), ukoliko pričamo o ljudskome duhu, a ne o duhovima :hihi
pa dobro, nisam rekao da se nisu nikako bavili, ali zasigurno da im je ekonomski determinizam okosnica ucenja pa stoga i nisu bili pretjerano zaokupljeni nematerijalnim.
kako mislis vanredan duh? gdje se spominje? postoji li neko djelo koje bi mi preporucio gdje se malo vise prica o nematerijalnom vidu egzistencije? uz duzno postovanje :oo , ne zelim tako olako i nekriticki prihvatiti sto mi ti kazes, a da ne provjerim.
ili ti mozda mislis opcenito na posljedicu, tocnije utjecaj njihovog ucenja koje je ostalo u dusama mnogih?
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: Marksizam i Dijalektički materijalizam

Post by dobre.vibracije » 29 Jun 2016, 12:53

Melek wrote:Mislim da je to sve skupa jedan evolutivan proces a ne proces koji se postize revolucionarno.
e ovako i ja razmisljam... u mnogocemu.
vjerujem u progresivni tijek povijesti :oo
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Marksizam i Dijalektički materijalizam

Post by Bla » 29 Jun 2016, 12:54

Bitno je da je cilj isti, sa ili bez prečica :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Marksizam i Dijalektički materijalizam

Post by Melek » 29 Jun 2016, 12:58

Pa cinjenica je da svi dosadasnji revolucionarni pokusaji diktature proletarijata nisu bili ni nalik tome. Ok, pomalo socijalistickih elemenata se pokusalo primijeniti, ponegdje se cak islo k tome punim srcem ali su ubrzo korupcija i raznorazni drugi interesi unistili sve to. Za diktaturu proletarijata treba racionalna i zdrava podloga. Prije svega visoka mentalna svijest, inace se rizikuje pregrupisavanje klasa. Kao na primjeru sovjeta, gdje je ocigledno radnicka klasa ugnjetavala i izrabljivala seljake, a o sukobu interesa da i ne govorimo. Pod broj jedan - diktatura proletarijata i kult vodje nikako ne smiju da idu rame uz rame.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Marksizam i Dijalektički materijalizam

Post by rethna » 29 Jun 2016, 23:01

Zar u komunizmu postoje klase? :ooo
Question everything.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Marksizam i Dijalektički materijalizam

Post by Melek » 29 Jun 2016, 23:05

U idealnom komunizmu ne ali u wannabe-modelima itekako :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Marksizam i Dijalektički materijalizam

Post by Mohr » 30 Jun 2016, 07:25

dobre.vibracije wrote:
pa dobro, nisam rekao da se nisu nikako bavili, ali zasigurno da im je ekonomski determinizam okosnica ucenja pa stoga i nisu bili pretjerano zaokupljeni nematerijalnim.
kako mislis vanredan duh? gdje se spominje? postoji li neko djelo koje bi mi preporucio gdje se malo vise prica o nematerijalnom vidu egzistencije? uz duzno postovanje :oo , ne zelim tako olako i nekriticki prihvatiti sto mi ti kazes, a da ne provjerim.
ili ti mozda mislis opcenito na posljedicu, tocnije utjecaj njihovog ucenja koje je ostalo u dusama mnogih?
Mislim izvanredan duh; širok, bogat, nesputan, inspirativan... Šta gdje piše? Ne misliš valjda da su pisali o svome duhovnom životu kao o klasnom antagonizmu :p Da su pripovijedali o svojim duhovnim seansama :klanja :D. On se vidi u svemu što su (napisali) i (u)radili, pa me doista čudi da uopće pitaš u čemu se ogleda :cudi Ako ti to nije jasno i ako ga ne primjećuješ, nema svrhe da bilo šta čitaš. Ali, ipak uzmi (za početak) Die Heilige Familie (Kritiku kritičke kritike), masakriranje :snap :pusi idealista B. Bauera i njegovog mladohegelovskog kružoka. Ja sam se valj'o od smijeha :valja Sam pojam marxizam (kog se inače sam Bradonja grozio :o pogotovu što su se mnogi žutokljuni klipani stali busati u prsa kao marxisti :zid ) valjda dovoljno kazuje... Naravno, tu su i mnogi ozbiljni i vrlo vrijedni i pametni ljudi koje je nadahnuo, kao npr. Fromm, Bloch, Gramsci, Marcuse...

Da, mislim na utjecaj koji i dan-danas ima njihovo učenje, no prvenstveno na glave (um) mnogih ;)

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: Marksizam i Dijalektički materijalizam

Post by dobre.vibracije » 30 Jun 2016, 14:55

Mohr wrote:
dobre.vibracije wrote:
pa dobro, nisam rekao da se nisu nikako bavili, ali zasigurno da im je ekonomski determinizam okosnica ucenja pa stoga i nisu bili pretjerano zaokupljeni nematerijalnim.
kako mislis vanredan duh? gdje se spominje? postoji li neko djelo koje bi mi preporucio gdje se malo vise prica o nematerijalnom vidu egzistencije? uz duzno postovanje :oo , ne zelim tako olako i nekriticki prihvatiti sto mi ti kazes, a da ne provjerim.
ili ti mozda mislis opcenito na posljedicu, tocnije utjecaj njihovog ucenja koje je ostalo u dusama mnogih?
Mislim izvanredan duh; širok, bogat, nesputan, inspirativan... Šta gdje piše? Ne misliš valjda da su pisali o svome duhovnom životu kao o klasnom antagonizmu :p Da su pripovijedali o svojim duhovnim seansama :klanja :D. On se vidi u svemu što su (napisali) i (u)radili, pa me doista čudi da uopće pitaš u čemu se ogleda :cudi Ako ti to nije jasno i ako ga ne primjećuješ, nema svrhe da bilo šta čitaš. Ali, ipak uzmi (za početak) Die Heilige Familie (Kritiku kritičke kritike), masakriranje :snap :pusi idealista B. Bauera i njegovog mladohegelovskog kružoka. Ja sam se valj'o od smijeha :valja Sam pojam marxizam (kog se inače sam Bradonja grozio :o pogotovu što su se mnogi žutokljuni klipani stali busati u prsa kao marxisti :zid ) valjda dovoljno kazuje... Naravno, tu su i mnogi ozbiljni i vrlo vrijedni i pametni ljudi koje je nadahnuo, kao npr. Fromm, Bloch, Gramsci, Marcuse...

Da, mislim na utjecaj koji i dan-danas ima njihovo učenje, no prvenstveno na glave (um) mnogih ;)
znaci, kod marxa ne mozemo naci nesto sto bi bio ekvivalent helegovom aspolutnom duhu? bit cu malo konkretniji. mene najvise zanima marx i metafizika. dakle, i ne ocekujem neke duhovne seanse kao sto ti rece :D. , nego ono metafizicko kod marxa, a ne samo puko kritiziranje metafizickog kod hegela.
meni je recimo zanimljiva straussova kritika marxovog ucenja o prozivodnoj biti covjeka (zanemarujuci umnu) kad kaze da marx ne smije reci kako je covjek umno bice jer se kosi s njegovim materijalizmom, a sam rece da covjeka razlikuje to sto racionalno prozivodi.
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Marksizam i Dijalektički materijalizam

Post by Mohr » 30 Jun 2016, 16:48

Taj fićfirić Strauss :hihi Marx nigdje nije naglašavao da je čovjek umno biće, jer se to kod njega podrazumijeva :o Ono što Marx jeste naglašavao (za razliku od tih idealističkih trućala :pusi ) jeste da čovjek sav svoj umni napor crpi iz okolnog (posmatranog) materijalnog svijeta, dakle da svijet doživljava čulno te da ga zatim tumači umno, a ne da ga, kao ti samozaljubljeni veleumnici, ispredaju iz svoje (idealističko-umne) stražnjice kao što pauk plete svoju mrežu :D. ;) Nema tog uma koji će proraditi ako ga stavimo u vakuum; jasno da mu je potreban (iz)vanjski podražaj da bi se aktivirao. Tako je, najposlije, i s čulnim doživljajima, emocijama, ljubavlju... Svaki čovjek, kao što Marx tvrdi, može (potpuno) da se potvrdi i realizuje kao ličnost samo kroz drugog čovjeka. Tu su posve izlišna popovsko-derviška (ili bilo koja druga) isposnička prenemaganja. Samo čovjek koji se osjeća dužnim/krivim prema nekome ili nečemu pristaje dragovoljno da ispašta. Nemoguće je da se čovjek rađa dužan, da od svog postanka, dok još nije ni prohod'o ni progovorio, ispašta nekakve praiskonske grijehe svoje vrste. To je bit marxističkog duha :pusa I to uvelike objašnjava i današnji (kao doduše i ondašnji a bogme i vajkadašnji) svijet religioznog otuđenja... Religija je najgori oblik čovjekove alijenacije i najniži, najsebičniji oblik egoizma. Svi strahuju samo za svoju stražnjicu i šta ih čeka na "vječnome" svijetu. Međutim, nikome sa baš ne žuri u ta "vječna lovišta" :obrve premda bi prosta, elementarna logika nalagala (kad bi ljudi zaita vjerovali u ono za šta su uvjereni da vjeruju) da ne čase ni časa u ovoj Dolini suza te da masovno pohrle u Vječnost.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Marksizam i Dijalektički materijalizam

Post by Mohr » 30 Jun 2016, 17:11

(Na)dalje, nema tu nikakvog pukog kritiziranja Hegelove metafizike, već sasvim konkretno postavljanje Hegelove dijalektike na noge (koja je inače dubila na glavi :o ). Hegel se (pa možemo mirne duše kazati) autocenzurir'o, zapravo intelektualno korumpir'o, kad je (brkato-poručničku) Prusku Friedricha-Wilhelma (III i IV) (pr)oglasio za konačan izraz (svoga) Svjetskog duha i oglasio (dakle mnogo prije mudrosera Fukuyame) kraj historije. Nakon toga je postao predavač na državnom sveučilištu...

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Marksizam i Dijalektički materijalizam

Post by Konsultant » 04 Jul 2016, 12:22

Lajkam topic :srce :komita

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Marksizam i Dijalektički materijalizam

Post by Rockefeller » 04 Jul 2016, 14:09

Komunista (ubrojite sve te svoje varijacije): po definiciji čovjek koji ne može da uredi ni vlastiti život a hoće da uredjuje cijeli svijet.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Marksizam i Dijalektički materijalizam

Post by Mohr » 04 Jul 2016, 17:48

Rockefeller wrote:Komunista (ubrojite sve te svoje varijacije): po definiciji čovjek koji ne može da uredi ni vlastiti život a hoće da uredjuje cijeli svijet.
Obožavam ov(akv)e veleumne tvrdnje :inasab Utemeljene, dabome, na seosko-popovskoj mudrosti :djed :hihi

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Marksizam i Dijalektički materijalizam

Post by Rockefeller » 04 Jul 2016, 18:19

Seosko-popovska ( ne znam dje ih spoji al eto) mudrost jedino može biti prisutna kod komunista, isti su soj. Ja nit' bradu imam nit' drugom pripovjedam.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Marksizam i Dijalektički materijalizam

Post by Mohr » 15 Jul 2016, 10:01

Rockefeller wrote:Seosko-popovska ( ne znam dje ih spoji al eto) mudrost jedino može biti prisutna kod komunista, isti su soj. Ja nit' bradu imam nit' drugom pripovjedam.
Nisam ni rek'o da pripovijedaš, nego da si se nasluš'o propovijedi :pusi :pusa

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Marksizam i Dijalektički materijalizam

Post by Mohr » 15 Jul 2016, 10:06

Marx je bio u pravu.

Zašto?

Rad ne oslobađa. (Prisjetimo se natpisa na ulazu u Auschwitz ;) ) Nikada nije... Rad je izvor svih nejednakosti, suprotnosti, iskorištavanja, sukobljavanja i podjarmljivanja...

Ne, gospodo palančari opančari!

Budućnost je previše krhka kategorija da bi vi od nje pravili lakrdiju.

Parafrazirajući Krležu, poruka je jasna, lekcija kratka:

Nije naše hrvatstvo ono Ivice Todorića.

Naše je hrvatstvo ono Josipa Broza.

Ono i onakvo hrvatstvo koje je u jednoj generaciji prevalilo put od feudalizma do nuklearnog doba.






http://www.tacno.net/zagreb/od-gee-do-galaksije/

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Marksizam i Dijalektički materijalizam

Post by Mohr » 21 Sep 2016, 21:14

KORESPONDENCIJA ADORNO-MARKUZE O STUDENTSKOM PITANJU


Ovde objavljujemo prepisku između Markuzea i Adorna, dvojice velikana posleratnog marksizma. Obojica su poznati kao mislioci koji su se bavili novim načinima na koji je transformisani kapitalizam vršio dominaciju nad čovekom. Obojica su bila iznenađena studentskim buntom 1968. Međutim, Markuze je bio pozitivniji, dok je Adorno smatrao da cela stvar može da se završi u regresu...





Što se tiče „levog fašizma“: naravno da nisam zaboravio da postoje dijalektičke suprotnosti - ali takođe nisam zaboravio da nisu sve kontradikcije dijalektičke - neke su jednostavno pogrešne.


A diktatura nakon kolapsa? Morali bismo imati teoretske hrabrosti i ne mešati nasilje oslobođenja sa nasiljem represije, a sve to podvedeno pod opštom kategorijom diktature. Koliko god bilo užasno, nije isto kada vijetnamski seljak ubije svog zemljoposednika koji ga je mučio i eksploatisao decenijama i kada zemljoposednik ubije roba koji se pobunio...






http://www.marks21.info/studentska-borb ... om-pitanju

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests