Grof Monte Cristo

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Grof Monte Cristo

Post by Rockefeller » 05 Aug 2016, 00:50

Jedna od meni omiljenih kako knjiga tako i filmova. Unaprijed svakako preporučujem za pogledat i pročitati.

Za one koji nisu gledali film ili čitali knjigu malo ću opisat radnju prije nego predjem na temu. Radnja se dešava u Francuskoj, u vrijeme Napoleonovog zatočeništva na otoku Elbi. Mladi, iskreni i naivni, Edmon Dantes sa ostatkom ekipe plove morem. Njihov kapetan (vodja broda?) je na samrti i treba mu hitna doktorska pomoć. Igrom slučaja dolaze na otok Elbu gdje on i njegov prijatelj Fernand Mondego upoznavaju samog Napoleona.

Noć prije nego će krenut natrag za Marsej Napoleon daje Edmondu pismo koje treba da isporuči napoleonovom prijatelju u Marseju. Ispostavilo se da je pismo koje je Edmond nosio u Marsej pismo sa tačnim opisom plana bjega Napoleona. Nekoliko zatim tri čovjeka se udružuju u zavjeri protiv Edmonda. Prvi je njegov prijatelj Fernando Mondego koji je bio zaljubljen u Edmondovu buduću ženu, drugi je Villefort vladin funkcioner čijem je ocu, ostrašćenom bonapartisti, i trebalo stići to pismo. I treći je Danglars zbog ljubomore na Edmondovo unaprijedjenje jer ga je vlasnik broda nagradio zbog toga što je rizikovao život da pomognem kapetanu broda.

Ta trojca šalju ga u zatvor Chateu d'Iff gdje će biti sledećih 13 godina prije nego je uspio pobjeći. U medjuvremenu u zatvoru upoznaje nekadašnjeg svećenika koji ga uči raznim vještinama: mačevanje, ekonomija, pisanje itd.

Kada je uspio pobjeći Edmond se vraća u Marsej sada kao grof Monte Cristo - jer mu je tokom boravka u zatvoru svećenik rekao gdje se krije blago, tajna koja je i samog svećenika odvela na dosmrtnu robiju. Kada se vratio u Marsej Edmond započinje plan osvete - vratiti svima istom mjerom, pustiti ih da osjete ono što je on osjetio.

Eh sad na temu: Ono što mene fascinira u tom filmu, u toj knjizi, je citat Napoleona Bonaparte kad kaže: U ovom životu svi smo mi ili pijuni ili kraljevi. Carevi ili idioti.

Govoreći to on je upravo izigrao naivnog Edmonda dajući mu pismo koje u sebi sadrži plan bijega. No do kraja filma Edmond postaje jedan od najuticajnijih grofova, sveti se svima kojima se trebao osvetiti i pronalazi spokoj uz svoju ženu i sina kojeg je dobio nemalo prije nego će u zatvor.

Da sada predjem na stvar: da li je Edmondu stvarno bilo potrebno da bude izradjen od Napoleona prije nego je postao grof Monte Cristo? Da li je jedini način da postanemo kraljevi taj da prvo budemo pijuni?

Svedite priču na svoj mikrokosmos, na zasebne dijelove života: da li je potrebno prije nego sazriješ biti budala? Govorim(o) o sazrijevanju ličnosti.

Koliko naš način kako se nosimo u vremenima kada smo budale, naivci u nečemu, utiču na rezultate u budućnosti?

Pošto sam apstraktan daću konkretan primjer na koji se možete vezati: recimo tokom odrastanja ljudi "vjeruju" (bolja riječ ne razmišljaju o tome) da im roditelji nikad neće umrijet, pa ipak se najčešće desi da jednog dana umru. To je psihološki šok koji neizbježno skoro svi moramo podnijeti. Koliko to čovjeka mijenja i na koji način? Da li ga čini kompletnijim/boljim/jačim?
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Grof Monte Cristo

Post by Venera » 05 Aug 2016, 01:27

Procitala sam knjigu o svedskoj kraljici Desire,koja je bila zarucen za Napoleona. Desire je upoznala Jozefa,Napoleonogvog brata,a putem njega je upoznala Napoleona. Njena sestra se udala sa Jozefa Bonapartu,a Desire je bila par godina zarucena za Napoleona.

Kako je Napoleon uspio ? Pa fino,prvo mu je brat vec bio u vojsci,drugo,bio je motiviran vojnik i buduci general,i naravno,trece,najvaznije,a to je veze se zenama iz visokih krugova. :kafa Njega je brat "uvukao" u elitno monarsko drustvo.

Napoleonova izjava pada u vodu :kafa U zivotu su najvaznije veze :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Grof Monte Cristo

Post by Krokodil Behko » 05 Aug 2016, 10:07

statebriga wrote:bio je motiviran vojnik i buduci general

Bio je budući? :aplauz

Malo manje čitaj tu ljubićku literaturu, a malo više historijsku, pa ćeš i ti znati ponešto o Napoleonu.

S druge strane, navodi u rečenici su tačni, ukoliko zanemarimo nepoznavanje značenja riječi, gramatike i sl i samo bi to billo tačno u cijelom postu, a teza o ljubavnim vezama, beskrajno je pogrešna, pa čak, vjerovatno ni sam autor te knjige nije tako postavio stvari, nego je došlo do slučajnog krivljenja činjenica, tokom čitanja knjige.

Kad malo bolje razmislim, možda ti ipak ne bi trebala čitati, ozbiljnu literaturu :misli

Napoleon je već bio zapovjednik oružanih snaga, samim tim i general, pa i konzul (predsjednik) Francuske, prije nego što će postati ugledan u cijeloj Evropi i prije nego što će upoznati razne princeze i ostale plemkinje.
On sve to nije postigao preko žena, pošto je on sam rukovodio bitkama i nema tog historičara u univerzumu, koji bi mogao involvirati neku ženu u njegove vojne planove i strategije.

Osim toga, bio je oženjen kćerkom nekog plantažera sa Martiniquea, Joséphinom de Beauharnais i to svega par godina prije nego što će postati Konzul Francuske.
Već se 1804. g. proglasio carem, a sljedeći brak je sklopio tek u 1810. godini. kad je bio vladar cijelog kontinenta.
Uzimajući u obzir navedeno, baš je Napoleon primjer onog dijela muške populacije, da iza uspješnog muškarca NE stoji neka uspješna žena.

Ali shvatam, Napoleon je slavan i teško je odoliti da se njegova biografija ofarba u roze tonove, pa makar ništa ne bilo tačno.
online

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Grof Monte Cristo

Post by Venera » 05 Aug 2016, 15:38

Krokodilko,dosadan si :kafa ne poznajes istoriju o zenama :kafa ne podcjenjujem Napoleona,iako ne podrzavam vonike ubice, a veze bilo kojeg profila su vazne u zivotu :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Grof Monte Cristo

Post by SPINERKA » 07 Aug 2016, 15:30

statebriga wrote:Krokodilko,dosadan si :kafa ne poznajes istoriju o zenama :kafa ne podcjenjujem Napoleona,iako ne podrzavam vonike ubice, a veze bilo kojeg profila su vazne u zivotu :kafa

:kafa ..

..ne slazem se da je dosadan --citaj ga

veze -i te kako potrebne --iz tog razloga se djeca salju u odredjene skole , fakultete---- naravno treba ih izgraditi i odrzati--

..sve ima cijenu
Image

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81323
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10242 times
Been thanked: 7123 times
Status: Offline

Re: Grof Monte Cristo

Post by Julia-Klara » 07 Aug 2016, 16:20

Sve mi se cini da niko nije procitao uvdni tekst niti dao komentar na isti :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81323
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10242 times
Been thanked: 7123 times
Status: Offline

Re: Grof Monte Cristo

Post by Julia-Klara » 07 Aug 2016, 16:36

DakleM:
Jedan od meni drazih fimova i knjiga :ok
Malo si drugacije formulirao svoje pitanje i pogled na desavanja u knjizi (i zivotu), a ja bih to rekla ovako:ISKUSTVO.
Necemo isto reagovati sa 20 i sa 40 godina, jer je razlika u razumjevanju stvari drugacija.
U zivotu si pijun ili kralj - zavisi kako se postavis prema svom univerzumu. Za nekog ko gleda sa strane tvoj zivot i tvoja uloga u njemu moze igledati "pijunska",ali smao ti znas da si, ustvari,kralj, jer postavljas stvari onako kako ih zelis imati.

Mali osvrt na Koelja - zivot mozes posmatrati kao zrtva lopova ili kao avanturu - stvar percepcije.
Ili, da u zivotu mozes postici nesto vise ili istati prodavac kokica cijeli zivot - s tim, da nisi siguran da li je san covjeka koji prodaje kokice bio upravo to - prodavati kokice ;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Grof Monte Cristo

Post by Rockefeller » 08 Aug 2016, 23:26

Julia-Klara wrote:DakleM:
Jedan od meni drazih fimova i knjiga :ok
Malo si drugacije formulirao svoje pitanje i pogled na desavanja u knjizi (i zivotu), a ja bih to rekla ovako:ISKUSTVO.
Necemo isto reagovati sa 20 i sa 40 godina, jer je razlika u razumjevanju stvari drugacija.
U zivotu si pijun ili kralj - zavisi kako se postavis prema svom univerzumu. Za nekog ko gleda sa strane tvoj zivot i tvoja uloga u njemu moze igledati "pijunska",ali smao ti znas da si, ustvari,kralj, jer postavljas stvari onako kako ih zelis imati.

Mali osvrt na Koelja - zivot mozes posmatrati kao zrtva lopova ili kao avanturu - stvar percepcije.
Ili, da u zivotu mozes postici nesto vise ili istati prodavac kokica cijeli zivot - s tim, da nisi siguran da li je san covjeka koji prodaje kokice bio upravo to - prodavati kokice ;)
Drago mi je da ima još fanova Monte Crista. :ljub

To možemo i tako nazvati: iskustvo. Mene samo zanima nešto u vezi tog iskustva: postoji li način da budeš čovjek sa iskustvom bez iskustva?

Idealna paralela mi je upravo pala na pamet: da li možeš "voditi ljubav" kao iskusan ljubavnik koristeći priručnik?

Za mene su centralna tema knjige/filma te napoleonove riječi: Kraljevi i pijuni. Carevi i idioti. To napoleonovo carevanje i taj Edmondov idiotluk su prelomili film. Zbog njih je Napoleon pobjegao sa Elbe a Edmond završio na robiji.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18143
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3744 times
Been thanked: 3703 times
Status: Offline

Re: Grof Monte Cristo

Post by srculence7 » 29 May 2017, 02:54

Rockefeller wrote:Mene samo zanima nešto u vezi tog iskustva: postoji li način da budeš čovjek sa iskustvom bez iskustva?

Idealna paralela mi je upravo pala na pamet: da li možeš "voditi ljubav" kao iskusan ljubavnik koristeći priručnik?
Mislim da ne postoji, jer to podrazumeva dogodovštinu, događaj, skup znanja, navika, veština stečenih u životnoj praksi kao i probu, ispitivanje, proveru...
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests