Besmrtnost

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Besmrtnost

Post by Bla » 20 May 2014, 14:01

samo je Elvis još uvijek živ
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119790
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5691 times
Been thanked: 12248 times
Contact:
Status: Online

Re: Besmrtnost

Post by Maja » 18 Apr 2015, 23:40

Bolje bi bilo da svaki covjek zivi isti broj godina, npr 100 i da se ne može ubiti, ni poginuti, da bolesti ne postoje, da se svi rodimo sa istim šansama a ne da se neki rađaju zdravi a drugi s anomalijama.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Besmrtnost

Post by REMB » 18 Apr 2015, 23:46

Smrt je najveća pravda ovog svijeta.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Besmrtnost

Post by Bla » 18 Apr 2015, 23:54

Maja wrote:Bolje bi bilo da svaki covjek zivi isti broj godina
U kojem smislu ili za šta bi bilo bolje?
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119790
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5691 times
Been thanked: 12248 times
Contact:
Status: Online

Re: Besmrtnost

Post by Maja » 18 Apr 2015, 23:58

Mislim bolje od besmrtnosti. To bi bilo pravedno. Da svi živimo isto a ne neko 100 godina a neko 20. Da se neko ne rodi potpuno zdrav a drugi npr slijep. Jednostavno da svi dobijemo iste šanse.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Besmrtnost

Post by Biba » 19 Apr 2015, 00:16

...sjećam se svoga jednog razmišljanja...nisam imala više od pet godina...slušala sam baku i nneku ženu kako pričaju o smrti, otišla sam u svoju sobu i legla i razmišljala o čemu one to pričaju...ja neću nikad umrijeti, umrijet če sve moje, i oči i ruke i noge ali ja...ne...Još nečeg se sjećam...voljela sam se igrati, mogla sam se i sama satima igrati ili maštati...zamišljala sam sebe i što ću sve doživjeti i radovala sam se što ću onda na kraju i umrijeti :ovaj ...jesam bila malo neobično derište ali nisam o tome nikome pričala.. :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Besmrtnost

Post by dadojović » 25 Jan 2021, 08:22

Besmrtnost je smislena samo u slučaju da smo vječito mladi. Što bi nam značilo imati 267 godina? A i ta vječna mladost bi s vremenom dosadila.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42941
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14166 times
Been thanked: 12742 times
Status: Online

Re: Besmrtnost

Post by Masamune » 25 Jan 2021, 08:51

Kao sva živa bića jednostavno imamo želju da živimo. Da vidimo budućnost. Međutim, za razliku od drugih živih bića mi uvijek znamo da ćemo kad tad umrijeti i da će sve pasti u vodu. Zato postoji tolika želja za besmrtnošću, kao i potraga za istom. Trenutno se ta potraga dešava u Silicon Valleyu.

Ciklus života i smrti postoji s razlogom. Samom čovjeku su potrebni resursi na planeti koji se također obnavljaju i nekad je potrebno vrijeme za to, a da je od prvog čovjeka postojala besmrtnost danas bi milijarde živjele u gladu, siromaštvu itd. i patile bi se.

Uostalom besmrtnost ne bih prihvatio, jer smatram da to, s moje strane, nije odgovorno prema mlađim i svim budućim generacijama.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
lilith1
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5046
Joined: 11 Nov 2020, 11:46
Has thanked: 509 times
Been thanked: 1869 times
Status: Offline

Re: Besmrtnost

Post by lilith1 » 25 Jan 2021, 09:22

MarlboroGold wrote: 25 Jan 2021, 08:51 Kao sva živa bića jednostavno imamo želju da živimo. Da vidimo budućnost. Međutim, za razliku od drugih živih bića mi uvijek znamo da ćemo kad tad umrijeti i da će sve pasti u vodu. Zato postoji tolika želja za besmrtnošću, kao i potraga za istom. Trenutno se ta potraga dešava u Silicon Valleyu.

Ciklus života i smrti postoji s razlogom. Samom čovjeku su potrebni resursi na planeti koji se također obnavljaju i nekad je potrebno vrijeme za to, a da je od prvog čovjeka postojala besmrtnost danas bi milijarde živjele u gladu, siromaštvu itd. i patile bi se.

Uostalom besmrtnost ne bih prihvatio, jer smatram da to, s moje strane, nije odgovorno prema mlađim i svim budućim generacijama.
A sad gledano sa strane planete na kojoj živimo to ne bi bilo dobro jer ne bi smo prvo svi imali gdje stati,ne bi bilo dovoljno resursa za sve i to bi dovelo do međusobnih sukoba i svega drugog. A opet što ti kažeš želju za životom ima svako živo biće i neke stvari ne bi imale smisla da smo besmrtni . Dosadilo bi nam skoro sve..ne znam ja sam razmišljala dosta o tome. Ali mislim da u nekoj daljoj budućnosti da će se organi ljudi zamjenjivati umjetnim polako polako..i da ces dobiti nesto izmedu masine i covjeka eh kad bi u toj masini mogao se ocuvati mozak osobe to bi je donekle moglo napraviti besmrtnom.
Mada sve je to prirodni ciklus opet sve umire i rađa se. Iako se ja nekad ne mogu pomiriti sa činjenicom kad pogledam sebe da me neće biti jednog dana. To nepostojanje..
You got to know when to hold 'em, know when to fold 'em
Know when to walk away and know when to run
You never count your money when you're sittin' at the table
There'll be time enough for countin' when the dealing's done

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42941
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14166 times
Been thanked: 12742 times
Status: Online

Re: Besmrtnost

Post by Masamune » 25 Jan 2021, 09:33

lilith1 wrote: 25 Jan 2021, 09:22
MarlboroGold wrote: 25 Jan 2021, 08:51 Kao sva živa bića jednostavno imamo želju da živimo. Da vidimo budućnost. Međutim, za razliku od drugih živih bića mi uvijek znamo da ćemo kad tad umrijeti i da će sve pasti u vodu. Zato postoji tolika želja za besmrtnošću, kao i potraga za istom. Trenutno se ta potraga dešava u Silicon Valleyu.

Ciklus života i smrti postoji s razlogom. Samom čovjeku su potrebni resursi na planeti koji se također obnavljaju i nekad je potrebno vrijeme za to, a da je od prvog čovjeka postojala besmrtnost danas bi milijarde živjele u gladu, siromaštvu itd. i patile bi se.

Uostalom besmrtnost ne bih prihvatio, jer smatram da to, s moje strane, nije odgovorno prema mlađim i svim budućim generacijama.
A sad gledano sa strane planete na kojoj živimo to ne bi bilo dobro jer ne bi smo prvo svi imali gdje stati,ne bi bilo dovoljno resursa za sve i to bi dovelo do međusobnih sukoba i svega drugog. A opet što ti kažeš želju za životom ima svako živo biće i neke stvari ne bi imale smisla da smo besmrtni . Dosadilo bi nam skoro sve..ne znam ja sam razmišljala dosta o tome. Ali mislim da u nekoj daljoj budućnosti da će se organi ljudi zamjenjivati umjetnim polako polako..i da ces dobiti nesto izmedu masine i covjeka eh kad bi u toj masini mogao se ocuvati mozak osobe to bi je donekle moglo napraviti besmrtnom.
Mada sve je to prirodni ciklus opet sve umire i rađa se. Iako se ja nekad ne mogu pomiriti sa činjenicom kad pogledam sebe da me neće biti jednog dana. To nepostojanje..
Već se radi na tome, ali je u početnim fazama. Recimo postoji kompanija od Elon Muska sa nazivom Neuralink koji rade na tome da ljudski mozak povežu sa uređajima i da se na osnovu impulsa mogu upravljati mašine i ostalo.

https://theconversation.com/neuralink-w ... rong-76180

Dosta je zanimljiv i razvoj situacije u vezi AI, ali to nije tema.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
lilith1
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5046
Joined: 11 Nov 2020, 11:46
Has thanked: 509 times
Been thanked: 1869 times
Status: Offline

Re: Besmrtnost

Post by lilith1 » 25 Jan 2021, 09:38

Jako dobra stvar.
Ma da u pravu si.
Hvala na linku 😉👍
You got to know when to hold 'em, know when to fold 'em
Know when to walk away and know when to run
You never count your money when you're sittin' at the table
There'll be time enough for countin' when the dealing's done

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Besmrtnost

Post by prog321 » 25 Jan 2021, 09:45

Ima to u bosni. Poodavno.
Kako mislis da su u KCUS ugradili umjetnu ruku onom mladicu iz jajca prije par godina?
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests