Specifične emocije

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35713
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 588 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Venera » 27 Mar 2019, 16:53

Fazlija wrote: 27 Mar 2019, 16:43 Budizam je sve, sto god hoces, samo ne eskapizam :)

Eskapizam je kad preskacem meditaciju... kada se ne zelim suociti sa neugodom i ne zelim sagledati taj nemir koji vristi u meni :)
Budizam jeste forma eskapizma :)
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Fazlija » 27 Mar 2019, 17:19

Mozda imas romanticne predstave o tome sto bi budizam trebao biti. Mozda mislis da je to neko zamisljanje i fantaziranje, ali to je stoga sto mozda nikada nisi meditirala.

Osnovna postavka budizma je da mi imamo vrlo jednostavan motivacijski okidac. Nas u osnovi pokrecu 3 osnovna poriva.

Pohlepa - zelimo jos vise ugode
Mrznja - zelimo izbjeci neugodu

Da bi smo to postigli, nas um stalno smislja strategije kako da poveca ugodu, kako da smanji neugodu. Razvija se osjecaj ovo zelim, ovo ne zelim, volim - ne volim, ja i moje, meni a ne njima... itd.

I uslijed toga nastaje i treci poriv koji je - obmana. Nasa nesposobnost da prihvatimo stvarnost onakvom kakva ona jeste.

Dakle, nas urodjeni nagon da neugodu zatrpavamo ugodom jeste eskapizam. Tome pribjegava um svakog covjeka. Izvredjali su me na poslu, ali sam se zato napio odmah nakon posla. Tuzan sam, ali sam se dobro najeo... itd.

Budizam krece "protiv struje"... kako je to Buddha nazivao... u potpuno suprotnom smjeru. Od neugode ne bjezati. Sagledati je onakvom kakva ona jeste. Ugodu ne rasplamsavati, sagledati je onakvom kakva jeste. Ukoliko dovoljno dugo posmatras i ugodu i neugodu, shvacas da to nije tvoje, to nisi ti. Smanjuju se obmana, mrznja i pohlepa. Otvara se prostor slobode od nagonske reakcije. Otvara se mogucnost izbora.

Dakle, kako god okrenemo, budizam nije eskapizam. On je izravno suocavanje sa cinjenicom postojanja :)

Ljudi bi to trebali znati iz opce kulture. Cak i da se ne bave budizmom. Samo na razini informacije, da znaju s cime se budizam ustvari bavi i koja je kljucna tema budizma.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Vrag » 20 Jun 2019, 01:30

Balkanac budista :sok

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by ina » 25 Nov 2019, 14:08

Kaukokaipu: Trenutak kada ljudi koji potiču iz neke zemlje, a nikad nisu bili u njoj, osete nostalgiju za tom zemljom. Finci ovu reč koriste za označavanje osećanja nostalgije prema mestu koje nikad nismo posetili.
Zanimljivo....
Svijest ima sidrište.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Calla » 27 Nov 2019, 19:39

izgleda da sam ja ovdje najnenormalnija,, :plavi


nikada ovakve specificne emocije nisam imala :cudi
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5710
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1818 times
Been thanked: 2239 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Skin » 30 Nov 2019, 15:22

yūgen [幽玄]
„svijest o svemiru koja izaziva osjećaje previše duboke i misteriozne za riječi“.

suptilna gracioznost, milina, skrivena ljepota, misteriozna dubina, elegantna jednostavnost, suptilnost.
...onaj osjećaj koji dobijete kada osjetite da ste gotovo u stanju dotaknuti tu duboku stvarnost koja naglašava postojanje.
Image

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests