Specifične emocije

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by greeneyes » 02 Nov 2016, 10:23

To su vam sejtanska posla. Mute kad dodje potvrdit ce vam to.
Samo sabura

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3615 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by srculence7 » 14 Mar 2017, 02:23

Upravo čitam nazive za još neke :lupa

Mbuki-mvuki (bantu) – potreba da tresemo odeću na sebi dok igramo

Desbundar (portugalski) – prepuštanje zabavi od koje smo se prethodno suzdržavali

Tarab (arapski) – stanje ekstaze ili uzbuđenja prouzrokovano slušanjem muzike

Šinrin-joku (japanski) – opuštanje od kupanja u šumi, figurativno ili doslovno

Gigil (tagalog) – neodoljiva želja da nekoga štipkamo jer ga volimo ili cenimo

Kilig (tagalog) – lepršavo osećanje koje osećamo dok razgovaramo sa nekim ko nam se sviđa

Uitwaaien (holandski) – energičnost koju nam pruža šetnja po vetru

Juan bej (kineski) – osećaj ostvarivanja potpunog i savršenog uspeha

Ikcuarpok (inuitski jezik) – osećanje iščekivanja koje osećamo dok čekamo nekoga; kada s vremena na vreme odlazimo da proverimo da li je ta osoba stigla

Nacukašii (japanski) – nostalgična žudnja za prošlošću, sreća zbog lepih sećanja i tuga jer tih trenutaka više nema

Vabi-sabi (japanski) – “mračna, oronula sublimnost”, vezana za prolazak i nesavršenost lepote

Saudade (portugalski) – melanholična žudnja ili nostalgija za osobom, predmetom ili mestom koje je veoma udaljeno, bilo u prostoru ili vremenu; sanjarenje o fenomenu koji možda čak i ne postoji

Zenzuht (nemački) – velika čežnja; intenzivna želja za alternativnim stanjima i životnim shvatanjima, čak i kada je nemoguće dostići ih

Dadiri (australijski aboridžinski) – dubok, spiritualni čin pažljivog slušanja

Pihentagju (mađarski) – doslovno znači “sa opuštenim mozgom“, a opisuje oštroumne ljude koji brzo smisle sofisticiranu šalu ili dođu do sofisticiranog rešenja problema

Desenraskanko (portugalski) – vešto se izvući iz problematičnih situacija

Sukha (sanskrit) – svepristuna sreća koja traje bez obzira na životne okolnosti

Orenda (huronski jezik) – moć čoveka da promeni svet uprkos postojanju snažnih životnih sila poput sudbine

Psiholozi će se u budućnosti potruditi da utvrde kako te emocije nastaju, odnosno da ustanove šta dovodi do njihovog formiranja i koje su posledice njihovog proživljavanja.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by SPINERKA » 14 Mar 2017, 03:27

STrendzer wrote:
Krokodil Behko wrote:
Pronoja: Osećanje surprotno paranoji – umesto da imate utisak da su se svi zaverili protiv vas, imate čudan osećaj da svi žele da vam pomognu.
Zar postoje ovoliko udareni ljudi? :sok


Hej, pa ko će kome danas pomoći?

Jel se salis il to ozbiljno ?

Uglavnom se nadje skoro uvijek neko ko ce da pomogne covjeku.

....sve manje i manje
Image

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Nice try » 14 Mar 2017, 08:22

Nacukašii (japanski) – nostalgična žudnja za prošlošću, sreća zbog lepih sećanja i tuga jer tih trenutaka više nema

Ne moraju se psiholozi truditi da utvrde otkud ova emocija ;)
Mislim da je svaki čovjek osjeća i proživljava.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Bla » 14 Mar 2017, 16:03

srculence7 wrote:Brabant: Pisac Daglas Adams objavio je 1984. godine knjigu “The Deeper Meaning of Liff: A Dictionary of Things There Aren't Any Words for Yet--But There Ought to Be“ u saradnji sa producentom Džonom Lojdom. U rečniku se našla i ova reč, koja označava namerno iritiranje druge osobe sa ciljem da vidimo koliko može da izdrži pre nego što dođe do "tačke pucanja".
Tek ugledah temu, pa mi ovo zape za oko, i poprilično sam siguran, čak šta više, smijem se zakleti u to, da postoji sketch od Pythonovaca pod nazivom "how to irritate people" u kojem je sadržana dotična stvar, a datira deceniju ranije. :ovaj
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Maja » 14 Mar 2017, 21:47

Krokodil Behko wrote:
Pronoja: Osećanje surprotno paranoji – umesto da imate utisak da su se svi zaverili protiv vas, imate čudan osećaj da svi žele da vam pomognu.
Zar postoje ovoliko udareni ljudi? :sok


Hej, pa ko će kome danas pomoći?

:D.


Nisam nista od ovog osjetila.
A kako se zove osjecaj kad pomislis sta da sad kazem to i to i sokiram prisutne.
Npr puna prostorija ljudi a ja pomislim sta da sad kazem j.... vam mater svima. Samo da vidim sokirane poglede.
Ili dok mi neko nesto prica pomislim sta kad bih sad rekla a jesi dosadan u pm.
Plus sto mi cesto prodje kroz glavu..zamisli da sad zivotinja koju vidim progovori ljudskim glasom.
Ili jos bolje...da zivotinja kaze ovo gore j...vam mater svima i jesi dosadan u pm.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Maja » 14 Mar 2017, 21:52

Za saudađi znam iz brazilskih serija :oo

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Heidi » 14 Mar 2017, 22:04

Gigil bi bio jedna od mojih nedefinisanih emocija.
Saudade - estakfirullah. Orenda mi tukne na sejtanski problem.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Melek » 14 Mar 2017, 22:28

Gnjgnj - kad hocete nekom na forumu sve po spisku da izredate i to sve uredno napisete ali ne udarite "submit" vec se predomislite.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Mutevelija » 14 Mar 2017, 22:40

srculence7 wrote:Image

Postoje emocije koje do sada nisu potpuno definisane, za njih sigurno ne znate da postoje a preživeli ste ih.
Sve njih sakupila je Tifani Vat Smit iz Centra za istoriju emocija Univerziteta kraljice Meri u Londonu i nedavno je objavila knjigu "The Book of Human Emotions" čija je tema subjektivno iskustvo emocija.

Ona je u knjizi popisala 154 reči iz svih krajeva sveta kojima se opisuju vrlo specifične emocije – toliko specifične da mnogi zapravo i ne znaju da za njih postoji naziv u nekoj drugoj zemlji, piše CNN.

Neke od njih su:

Avumbuk: Kada gosti kod vas borave dugo i jedva čekate da odu, a onda kada napokon to učine osećate neku vrstu praznine.

Toršluspanik: Život prolazi pored vas. Završni rok se približava. Panika usled osećanja da nam vreme polako ponestaje, koja nas može navesti na impulsivno ponašanje.

Lapel du vid: Čekate voz, kada se u vašoj glavi odjednom javlja pomisao – šta ako se bacim pod njega? Ili vozite bicikl na ivici litice i imate utisak kao da biste svakog trenutka mogli da okrenete volan ka ponoru. Grupa američkih psihologa objavila je 2012. godine naučni rad koji se bavi ovom pojavom. Oni je nazivaju "fenomenom visokih mesta" (ne brinite, nije reč o suicidnim mislima), ali francuski naziv je nešto pogodniji – njegov prevod glasi "zov praznine".

Brabant: Pisac Daglas Adams objavio je 1984. godine knjigu “The Deeper Meaning of Liff: A Dictionary of Things There Aren't Any Words for Yet--But There Ought to Be“ u saradnji sa producentom Džonom Lojdom. U rečniku se našla i ova reč, koja označava namerno iritiranje druge osobe sa ciljem da vidimo koliko može da izdrži pre nego što dođe do "tačke pucanja".

Depejzmo: Netipično ponašanje koje ispoljavamo kada se, na primer, nađemo u nekoj stranoj zemlji, poput započinjanja razgovora sa strancima u kafićima, iako to kod kuće nikada ne bismo uradili. Takođe označava čudno osećanje nepripadnosti, nesigurnosti i dezorijentacije koju osećamo na stranom terenu.

Ilanks: Ako ste nekada gledali mačku kako obara predmete sa ivice stola, mogli biste da kažete da izražava ilanks – čudan osećaj uzbuđenja usled bespotrebne destrukcije. Jedna od najblažih manifestacija ovog osećanja može biti šutiranje kante za đubre u kancelariji.

Kaukokaipu: Trenutak kada ljudi koji potiču iz neke zemlje, a nikad nisu bili u njoj, osete nostalgiju za tom zemljom. Finci ovu reč koriste za označavanje osećanja nostalgije prema mestu koje nikad nismo posetili.

Malu: Mnogi smatraju da su njihove konverzacijske i društvene vestine na prosečnom nivou, sve dok se ne nađu nasamo u liftu sa šefom kompanije. Malu je ‘iznenadno osećanje sputanosti, inferiornosti i neprijatnosti u blizini ljudi višeg statusa. Ovo osećanje ne treba brkati sa osećanjem posramljenosti – U indoneziji, odakle reč potiče, ovakav stav se čak smatra odrazom lepih manira.

Prono ja :ooo : Osećanje surprotno paranoji – umesto da imate utisak da su se svi zaverili protiv vas, imate čudan osećaj da svi žele da vam pomognu.

aktuelno.net
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Maja » 14 Mar 2017, 22:54

Melek wrote:Gnjgnj - kad hocete nekom na forumu sve po spisku da izredate i to sve uredno napisete ali ne udarite "submit" vec se predomislite.

E to je fina osobina :D

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Bla » 15 Mar 2017, 00:09

Maja wrote::D.


Nisam nista od ovog osjetila.
A kako se zove osjecaj kad pomislis sta da sad kazem to i to i sokiram prisutne.
Npr puna prostorija ljudi a ja pomislim sta da sad kazem j.... vam mater svima. Samo da vidim sokirane poglede.
Ili dok mi neko nesto prica pomislim sta kad bih sad rekla a jesi dosadan u pm.
Plus sto mi cesto prodje kroz glavu..zamisli da sad zivotinja koju vidim progovori ljudskim glasom.
Ili jos bolje...da zivotinja kaze ovo gore j...vam mater svima i jesi dosadan u pm.
E tako se meni dešava u liftovima, pa nekad prasnem u smijeh. :roll
U stvari počnem da se meškoljim u suzdržavanju da ne prasnem u isti. Sve u svemu jako neugodna i prečesta iskustva. :visi
Samo što ja ne psujem, nego neka ludila. :grana
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Maja » 15 Mar 2017, 00:38

Nije samo psovanje, to sam primjer navela. Ima svasta.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Bla » 15 Mar 2017, 00:39

pa jesil' tražila stručno mišljenje? :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Maja » 15 Mar 2017, 00:40

Evo srce se mi objasniti.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3615 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by srculence7 » 16 Mar 2017, 02:11

Bla wrote:
srculence7 wrote:Brabant: Pisac Daglas Adams objavio je 1984. godine knjigu “The Deeper Meaning of Liff: A Dictionary of Things There Aren't Any Words for Yet--But There Ought to Be“ u saradnji sa producentom Džonom Lojdom. U rečniku se našla i ova reč, koja označava namerno iritiranje druge osobe sa ciljem da vidimo koliko može da izdrži pre nego što dođe do "tačke pucanja".
Tek ugledah temu, pa mi ovo zape za oko, i poprilično sam siguran, čak šta više, smijem se zakleti u to, da postoji sketch od Pythonovaca pod nazivom "how to irritate people" u kojem je sadržana dotična stvar, a datira deceniju ranije. :ovaj
Pa niko ne kaže da su oni izmislili to, nego su samo objavili rečnik za moguće nazive ovih emocija.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3615 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by srculence7 » 16 Mar 2017, 02:27

Bla wrote:
Maja wrote::D.


Nisam nista od ovog osjetila.
A kako se zove osjecaj kad pomislis sta da sad kazem to i to i sokiram prisutne.
Npr puna prostorija ljudi a ja pomislim sta da sad kazem j.... vam mater svima. Samo da vidim sokirane poglede.
Ili dok mi neko nesto prica pomislim sta kad bih sad rekla a jesi dosadan u pm.
Plus sto mi cesto prodje kroz glavu..zamisli da sad zivotinja koju vidim progovori ljudskim glasom.
Ili jos bolje...da zivotinja kaze ovo gore j...vam mater svima i jesi dosadan u pm.
E tako se meni dešava u liftovima, pa nekad prasnem u smijeh. :roll
U stvari počnem da se meškoljim u suzdržavanju da ne prasnem u isti. Sve u svemu jako neugodna i prečesta iskustva. :visi
Samo što ja ne psujem, nego neka ludila. :grana
Kako se to tačno zove ne znam i za ove nazive sam skoro čula :oo
Ali oba primera bi bila neki vid nekontrolisanog ponašanja, automatski odgovor na neke stimuluse iz okruženja...
Reakcija koja je određena subjektivnim osećajem, a posledica toga je neprijatna situacija.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Maja » 16 Mar 2017, 10:12

Ma samo nek nismo ludi :oo

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Bla » 16 Mar 2017, 10:14

Pa ona ti je upravo to napisala, samo uvijeno :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Maja » 16 Mar 2017, 10:33

Nije. Ne izmisljaj.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests