Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by srculence7 » 20 Aug 2017, 21:23

Remzudin wrote: 20 Aug 2017, 20:35
srculence7 wrote: 19 Aug 2017, 00:41 Remzo, nedostajao si :srce
sanjavas o meni ?
Jesi li me to začarao? :love
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4964
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Remzudin » 20 Aug 2017, 21:35

srculence7 wrote: 20 Aug 2017, 21:23
Remzudin wrote: 20 Aug 2017, 20:35
srculence7 wrote: 19 Aug 2017, 00:41 Remzo, nedostajao si :srce
sanjavas o meni ?
Jesi li me to začarao? :love
zbog cega bi ? nevidim tu ikakav razlog !

User avatar
DocSportello
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1388
Joined: 16 Feb 2016, 13:33
Location: Na balkonu, chuchim na drvima, hvatam konin wifi :D
Has thanked: 326 times
Been thanked: 183 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by DocSportello » 23 Aug 2017, 09:46

Znaci sve ove snove sam sanjao, najverovatnije cete citat o meni u skorijoj buducnosti kao o serijskom ubici na jednom poznatom zenickom izletistu :D
“The reason I talk to myself is because I’m the only one whose answers I accept.”
― George Carlin

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Bla » 23 Aug 2017, 10:18

Maja wrote: 19 Aug 2017, 13:31Ne brabonjaj
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Bla » 23 Aug 2017, 10:18

:oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Mutevelija » 23 Aug 2017, 11:04

:oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by srculence7 » 05 Oct 2017, 02:40

Osam najstrašnijih poremećaja spavanja

Imate li stresnu svakodnevicu, dobro je postaviti pitanje kada ste se zadnji put, onako, baš dobro naspavali?
A zašto je to tako, evo kojih je osam najčešćih i najstrašnijih poremećaja spavanja.

1. Nesanica

Uzroci: Visok stres, određeni lijekovi, anksioznost ili depresija, droga ili alkohol.
Simptomi: Osoba ne uspijeva zaspati i održavati san. Naime, dok svatko s vremena na vrijeme ne uspijeva zaspati ili ima problema sa snom, nesanica je kronični problem. Kako Dr. David Neubaer s odjela psihijatrije na medicinskom centru Johns Hopkins kaže, osoba bi trebala imati nesanicu barem tri mjeseca zaredom želi li dobiti dijagnozu.
Liječenje: Kognitivna terapija ponašanja ili terapija lijekovima.
Učestalost: Vjeruje se da jedna trećina Amerikanaca pati od nesanice.

2. Gušenje u snu

Uzroci: Kompletna ili djelomična blokada ždrijela.
Simptomi: Umor tijekom dana, jutarnje glavobolje i snažno hrkanje. Gušenje u snu, naime može uzrokovati prestanak disanja nekoliko puta tijekom noći, a zanimljivo je da osoba to uopće neće primijetiti sve dok joj to netko ne kaže.
Liječenje: Postoji nekoliko varijanti kako je moguće "izliječiti" hrkanje, a može se pokušati raspršivačem "Tihosan", flasterom "Diši lakše", promjenom jastuka ili čak i magnetnom štipaljkom "Snorefree".
Učestalost: Vjeruje se da jedna od pet odraslih osoba pati od gušenja u snu.

3. Sindrom nemirnih nogu (restless leg syndrome - RLS)

Uzroci: Neurološki poremećaj zbog kojeg tijekom sna ne možete kontrolirati motoričkim funkcijama.
Simptomi: Neprestana potreba za pomicanjem svih udova, ne samo nogu. Najčešće se pojavljuje tijekom popodneva ili za vrijeme drijemanja. Osoba se tijekom spavanja svake noći pomakne više stotina puta.
Liječenje: Redovna tjelovježba, smanjenje unosa kave i alkohola, a za najozbiljnije slučajeve liječnik može prepisati i neke lijekove.
Učestalost: Oko 10% svjetske populacije boluje od RLS-a, a učestalija je kod žena.

4. Poremećaj REM faze sna

Uzroci: Slično kao i kod RLS-a, neurološki poremećaj zbog kojeg tijekom sna ne možete kontrolirati motoričkim funkcijama.
Simptomi: Iznenadno i intenzivno pomicanje tijekom sna. Ljudi s poremećajem REM fazne sna mogu primjerice iskakati iz kreveta, udarati namještaj, pa čak i obavljati veliku nuždu u krevetu.
Liječenje: Najčešće se prepisuju lijekovi.
Učestalost: Ovaj je poremećaj iznimno rijedak, te zahvaća manje od 1% svjetske populacije.

5. Narkolepsija

Uzroci: Abnormalno funkcioniranje dijelova mozga koji kontroliraju REM fazu sna.
Simptomi: Narkolepsija se najčešće otkriva ukoliko osoba dobije iznenadan napadaj sna u neprimjerenim situacijama. Oboljeli često imaju neprekidan noćni san, kao i abnormalan ritam spavanja tijekom dana, što se nerijetko može protumačiti kao nesanicom. Kod osobe koja boluje od narkolepsije REM faza sna nastupa unutar pet minuta, dok kod većine ta faza nastupa oko sat vremena kasnije.
Liječenje: Uglavnom se prepisuju lijekovi.
Učestalost: Vjeruje se da je godišnje dijagnosticirano manje od 200.000 odraslih koji boluju od ovog poremećaja.

6. Somnabulizam (mjesečarenje)

Uzroci: Nedostatak sna, neki lijekovi, bolest ili prehlada.
Simptomi: Najbolje se otkrije ukoliko druga osoba mjesečaru kaže da ga je vidjela kako nesvjesno hoda po kući. U mnogim se slučajevima osobe same probude shvativši da se primjerice nalaze u kuhinji jedući jabuku, a zapravo su namjeravale otići u kupaonicu oprati zube.
Liječenje: Smanjiti unos tekućina prije spavanja i spavati u što tišem okruženju, bez zvukova televizije ili glazbe.
Učestalost: Zanimljivo je kako je mjesečarenje najčešće dijagnosticirano kod djece, no nitko nije siguran zašto je to tako.

7. Noćni teror (ne misli se na noćnu moru)

Uzroci: Nedostatak sna, bolest i neki lijekovi.
Simptomi: Noćni teror jedan je od najneugodnijih poremećaja spavanja, kako za onoga koji spava, tako i za onoga koji to promatra. Najčešće se prepozna po urlikanju i nasilnom pomicanju u snu. Kada osoba ima napadaj, promatrač ih često pokušava smiriti, no to je nemoguće obzirom da osoba nije svjesna svojih radnji. Također, bez obzira na naziv, noćni teror i noćna mora nisu isto, no može se dogoditi da osoba pati od slabijih noćnih terora ukoliko se naglo, vičući probudi i kaže "uh, koja noćna mora".
Liječenje: Poboljšati okruženje u kojem se spava, a ako su noćni terori ekstremne prirode, osobi se prepisuju lijekovi.
Učestalost: Od ekstremnih varijanti najčešće boluju djeca i mali broj odraslih.

8. Paraliza sna

Uzroci: Stres, zabrinutost, nedostatak sna, pa i genetika.
Simptomi: Osoba se u jednom trenutku probudi iz sna, no shvati da se ne može pomaknuti. Razlog tome jest REM faza sna zbog koje mišići postanu nepokretni, a štiti nas od povrede. Ipak generalno najviše uznemirujući simptom za osobu koja pati od paralize sna jesu uglavnom zastrašujuće halucinacije koje se pojavljuju u 75% slučajeva. Srećom, te epizode traju svega nekoliko sekundi, što je doduše sasvim dovoljno da vas dobrano zastraše.
Liječenje: Još nema učinkovitog lijeka, a hipnoza može samo pogoršati situaciju.
Učestalost: Najčešće kod tinejdžera, ali i kod svih ostalih s nedostatkom sna.

(index.hr)

Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by srculence7 » 06 Dec 2017, 03:18

Hipersomnija

Image

Hipersomnija je stanje, gde osoba može spavati 12-15h dnevno i opet osećati umor.
Ređe se javlja od insomnije, često ukazuje na mogućnost ozbiljnije bolesti. Privremena hipersomnija se može javiti kod zdravih ljudi tokom nekoliko noći ili dana nakon razdoblja nespavanja ili neuobičajene fizičke aktivnosti.
Hipersomnija koja traje više od nekoliko dana može biti simptom psihološkog poremećaja kao što su teška anksioznost ili depresija, prekomerne upotreba hipnotičkih lekova, pomanjkanja kiseonika i gomilanja ugljen dioksida u telu zbog apneje pri spavanju ili bolesti mozga. Hronična hipersomnija koja započinje u ranoj dobi može biti simptom narkolepsije.

Kada je prekomerna pospanost nedavna i nagla, lekar pita o raspoloženju osobe, poznavanju tekućih događaja i o bilo kakvim lekovima koje osoba možda uzima. Budući da uzrok može biti bolest, lekar pretražuje srce, pluća i jetru; bolest mogu potvrditi laboratorijske pretrage. Nedavna hipersomnija, koja se ne može lako protumačiti bolešću ili prekomernim uzimanjem leka, može uzrokovati psihijatrijska bolest (kao što je depresija) ili neurološki problem (kao što su encefalitis, meningitis ili tumor koji raste unutar lobanje). Neurološki pregled može upućivati na depresiju, oštećeno pamćenje ili nenormalne neurološke znakove. Za osobu koja ima znakove neurološkog problema određuje se CT ili MRI i osoba se šalje neurologu.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by srculence7 » 19 Apr 2018, 02:44

Image

Noćne more nikad nisu zabavne, a nakon njih se često budimo depresivni, nenaspavani i zbunjeni. Iako svako sanja drugačije, postoje noćne more koje su najčešće, a uz ona tipična, narodna objašnjenja, donosimo i ona naučna koja objašnjavaju šta vam telo zapravo pokušava reći:

Noćna mora: Paukovi

Popularno objašnjenje: Ovaj san najčešće znači da se neko u vašem životu (uglavnom roditelj) previše upliće u ono što radite.

Naučno objašnjenje: Paukovi su jedna od najčešćih hipnagognih halucinacija, a one se događaju pre nego što utonete u duboki san. Tokom hipnagogne halucinacije osoba može čuti, videti pa čak i osetiti miris nečega čega zapravo nema. Oko 10 posto ljudi u nekom periodu života doživi hipnagognu halucinaciju.

Noćna mora: San o padanju

Popularno objašnjenje: Ako sanjate da padate, to znači da imate osećaj da ste u nekom području života doživeli poraz ili da nemate kontrolu nad određenom situacijom.

Naučno objašnjenje: Osećaj da padate zapravo ima veze s prolaskom fluida u vašem srednjem uhu. Ako uz osećaj padanja osetite i trzaj, reč je o hipnagognom trzaju, pojavi koja se događa kod 70 posto ljudi.

Noćna mora: Ispadanje zuba

Popularno objašnjenje: Prema starom tumačenju, ispadanje zuba u snu značilo je nečiju smrt, ali ima i drugih objašnjenja. Ispadanje pokvarenih zuba znači kraj nečeg starog i bolesnog što više nije funkcionisalo.

Naučno objašnjenje: Prema Frojdu , ispadanje zuba znači seksualnu anksioznost i sputanost, Jung kaže da to simboliše preporod i obnovu, a nauka kaže da je ispadanje zuba u snu direktno povezano s anksioznosti.

Noćna mora: Neko vas juri

Popularno objašnjenje: Ovaj san simboliše da se osećate bespomoćno ili da bežite od problema koji ne znate da rešite.

Naučno objašnjenje: Aktivirala vam se reakcija nazvana “borba ili beg” (fight or flight) koju telo koristi kad oseća opasnost, a ovaj fenomen u snu doživi oko 26 posto ljudi.

Noćna mora: San da ste umrli

Popularno objašnjenje: Ovaj je san znak da vas u životu čekaju velike promene i najčešće se smatra pozitivnim znakom novih početaka i otkrivanja bolje verzije samog sebe. Takođe može simbolisati i kraj veze.

Naučno objašnjenje: San u kojem umirete je način na koji se vaše telo nosi s dramatičnim, tužnim ili stresnim situacijama koje vam se događaju u životu.

(stil.kurir.rs)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Sheval » 19 Apr 2018, 07:10

Sanjam ponekad da padam.
Padam na zadnjem paru u 90+.
Ono, neki smiješni autogolovi, fatalne greske golmana, golovi sa 70 metara...
Noćna mora: San o padanju

Popularno objašnjenje: Ako sanjate da padate, to znači da imate osećaj da ste u nekom području života doživeli poraz ili da nemate kontrolu nad određenom situacijom.
Istina. Bas tu sam dosta puta dozivio pad u sudackoj nadoknadi.
I istina, nemam kontrolu nad tom situacijom, ne igram ja :ooo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by storm » 19 Apr 2018, 07:12

Brijem, da nije rijec o tom "padanju" :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Sheval » 19 Apr 2018, 07:18

Pad je pad:)
Na guzicu ili na glavu, opet je pad.
I nekad onaj pad koji ne ostavlja vidljive povrede, moze biti bolniji od pada sa trećeg sprata.
Ono kad se probudis u gluho doba noci, mokar i van kontrole...uhvatis sebe kako u bunilu govoris...NIJE BIO OFSAJD...e to je gadno :ooo

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by srculence7 » 03 Jun 2018, 04:45

Ne-24-časovni ciklus budnosti i sna sindrom

Ovaj čudni (i vrlo redak) poremećaj počiva na tome da telo osobe ne prepoznaje ciklus sna i budnog stanja u okviru 24 sata. Posledično, telo ne dopušta da se uspava po regularnom šablonu dan/noć.

Ako se ne leči, ovaj sindrom karakterišu promene ciklusa san-budnost na dnevnoj osnovi, do stepena da je potrebno više od 24 sata da se ispuni čitav ciklus. Ciklus se može menjati, i eventualno vratiti na „normalan“ na dan ili dva pre nego što ponovo postane nepredvidiv.

U mnogim slučajevima može biti potrebno i nedelju dana da telo dovrši jedan ciklus ovako poremećenog šablona. Da bi stvari bile još čudnije, ovaj poremećaj uglavnom pogađa slepe ljude (iako je zabeleženo da su i jedna do dve osobe sa vidom patile od njega).
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4964
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Remzudin » 05 Jun 2018, 22:40

nista nisam to tvoje kontao !

izgleda da bi trebao posjetiti neki kurs za bosanski jezik :gejsha

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Podrinjac » 05 Jun 2018, 22:53

Ja ne pamtim kada sam zadnji put sanjario. Doduše, kada sam sanjario imao sam i dobar san. A nedostatak sanjarenja mogu pripisati samo sopstvenom problemu spavanja. A najbolji dokaz da loše spavam je da se probudim umorniji nego što sam bio kada sam zaspao. A to mene prati mjesecima.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Hannibal » 05 Jun 2018, 23:10

🐽

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Čupava » 05 Jun 2018, 23:12

Podrinjac wrote: 05 Jun 2018, 22:53 Ja ne pamtim kada sam zadnji put sanjario. Doduše, kada sam sanjario imao sam i dobar san. A nedostatak sanjarenja mogu pripisati samo sopstvenom problemu spavanja. A najbolji dokaz da loše spavam je da se probudim umorniji nego što sam bio kada sam zaspao. A to mene prati mjesecima.
Dnevni stres, obilne vecere mogu biti uzrok loseg sna...
.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Mutevelija » 06 Jun 2018, 00:23

Ja sam sanjao cigane :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119203
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11737 times
Contact:
Status: Online

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Maja » 06 Jun 2018, 09:20

Boze sacuvaj. Nekad davno sam sanjala jednu katedralu svu u zelenilu, unutar kruga visokih stabala, ama ljepota. I tacno znam kako je izgledala ulica i put do nje, grad, rijeka.
A na tom putu do nje je kao neki supermarket ali sa neobicnim i zanimljivim stvarima.
Sinoc sanjam da je prijateljica odselila u taj grad (ne znam mu ime) i govorim jednoj curi kako je grad lijep, spominjem supermarket i katedralu.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by srculence7 » 06 Jun 2018, 16:12

Podrinjac wrote: 05 Jun 2018, 22:53 Ja ne pamtim kada sam zadnji put sanjario. Doduše, kada sam sanjario imao sam i dobar san. A nedostatak sanjarenja mogu pripisati samo sopstvenom problemu spavanja. A najbolji dokaz da loše spavam je da se probudim umorniji nego što sam bio kada sam zaspao. A to mene prati mjesecima.
Treba ti nešto za opuštanje, mogu ti preporučiti neke tehnike pa ti vidi da li funkcioniše :)
Ja sam nedosledna po tom pitanju, zato se patim sa nespavanjem :oo

Od čudnijih snova, par puta mi se dešavalo da sanjam kako posmatram svoje beživotno telo sa neke distance...Kao znaš da si umro i misliš šta će sada biti, neki osećaj koji ne mogu ni opisati, ali u snu ni najmanje nisam uznemirena zbog toga, samo mi se nameću neka pitanja na koja ne znam odgovore :oo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests