Mandela efek(a)t

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Mandela efek(a)t

Post by Nice try » 02 May 2020, 16:41

Moja jedina, ikad otvorena tema na ovom forumu :julia

Uprkos slabom odzivu, ovakve teme su mi jako zanimljive i volim da pričam i čitam o ovakvim fenomenima.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Mandela efek(a)t

Post by Nice try » 02 May 2020, 16:41

dadojović wrote: 02 May 2020, 16:33 Jedan od najpoznatijih primjera za ovaj fenomen je cipela Nikite Hruščova. Naime, godinama je, čak i na globalnoj razini, bilo uvriježeno mišljenje da je ovaj sovjetski čelnik, za vrijeme govora pred glavnom skupštinom UN, u jednom trenutku izuo cipelu i počeo s njome lupati po govornici.
Mnogi su se bili spremni zakleti da su više puta vidjeli snimak na kojoj on to radi, ali taj snimak uopće ne postoji. Kao što svjedoci, koji su uživo nazočili tom
govoru, tvrde da se to uopće nije ni dogodilo.
Za ovaj slučaj prvi put čujem.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Mandela efek(a)t

Post by dadojović » 02 May 2020, 16:48

Nice try wrote: 02 May 2020, 16:41
dadojović wrote: 02 May 2020, 16:33 Jedan od najpoznatijih primjera za ovaj fenomen je cipela Nikite Hruščova. Naime, godinama je, čak i na globalnoj razini, bilo uvriježeno mišljenje da je ovaj sovjetski čelnik, za vrijeme govora pred glavnom skupštinom UN, u jednom trenutku izuo cipelu i počeo s njome lupati po govornici.
Mnogi su se bili spremni zakleti da su više puta vidjeli snimak na kojoj on to radi, ali taj snimak uopće ne postoji. Kao što svjedoci, koji su uživo nazočili tom
govoru, tvrde da se to uopće nije ni dogodilo.
Za ovaj slučaj prvi put čujem.
Ah, ta ljepota mladosti...
Ovo datira malo dalje u prošlost, pa ne čudi da ti nije poznato. Postalo je opet aktualno zadnjih godina, kada je nekoliko novinara/tv- kuća htjelo snimiti dokumentarac ili prilog o ovome. Tako je i otkriveno da snimak, za koji smo mislili da smo ga barem jednom vidjeli uopće ne postoji.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Mandela efek(a)t

Post by insomnia » 02 May 2020, 16:49

Ma kakv Nikita mislim da je pobjednik "Luke, I am Your Father."
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Mandela efek(a)t

Post by Nice try » 02 May 2020, 16:54

dadojović wrote: 02 May 2020, 16:48
Nice try wrote: 02 May 2020, 16:41

Za ovaj slučaj prvi put čujem.
Ah, ta ljepota mladosti...
Ovo datira malo dalje u prošlost, pa ne čudi da ti nije poznato. Postalo je opet aktualno zadnjih godina, kada je nekoliko novinara/tv- kuća htjelo snimiti dokumentarac ili prilog o ovome. Tako je i otkriveno da snimak, za koji smo mislili da smo ga barem jednom vidjeli uopće ne postoji.
Nisam ja mlada :D.

Prije nekoliko godina sam gutala članke o ovakvim stvarima i jedino nisam čula, niti pročitala neko ozbiljno stručno mišljenje.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Mandela efek(a)t

Post by Nice try » 02 May 2020, 16:55

insomnia wrote: 02 May 2020, 16:49 Ma kakv Nikita mislim da je pobjednik "Luke, I am Your Father."
Misliš ili znaš sigurno?
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Mandela efek(a)t

Post by insomnia » 02 May 2020, 17:00

Danas vecina ljudi nije uopste cula za Nikitu a kamo li njegovu cipelu
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Mandela efek(a)t

Post by Nice try » 02 May 2020, 17:00

Evo nekih primjera na ovom linku

DA LI VAM SE DEŠAVALO DA SE SEĆATE NEČEGA IZ PROŠLOSTI, ŠTO SE ZAPRAVO NIJE NI DESILO I NE POSTOJI NAČIN DA SE DESILO BAŠ ONAKO KAKO GA SE SEĆATE? DA MISTERIJA BUDE JOŠ VEĆA, POSTOJE LJUDI KOJI POTVRĐUJU VAŠU VERZIJU SEĆANJA, PA SE ZAPITATE – KO JE LUD U CELOJ PRIČI?

https://www.vajbmagazin.com/mandela-efe ... univerzum/
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Mandela efek(a)t

Post by dadojović » 02 May 2020, 17:01

Nice try wrote: 02 May 2020, 16:54
dadojović wrote: 02 May 2020, 16:48
Ah, ta ljepota mladosti...
Ovo datira malo dalje u prošlost, pa ne čudi da ti nije poznato. Postalo je opet aktualno zadnjih godina, kada je nekoliko novinara/tv- kuća htjelo snimiti dokumentarac ili prilog o ovome. Tako je i otkriveno da snimak, za koji smo mislili da smo ga barem jednom vidjeli uopće ne postoji.
Nisam ja mlada :D.

Prije nekoliko godina sam gutala članke o ovakvim stvarima i jedino nisam čula, niti pročitala neko ozbiljno stručno mišljenje.
O ovom slučaju nekakvo logično objašnjenje bilo bi u ljudskoj sklonosti ka vizualnom. Kada smo čuli za taj slučaj s cipelom, mahinalno smo si to vizualizirali i na taj način "prevarili" mozak stvarajući snimak, koji uopće ne postoji. Slično je i sa ostalim događajima.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mandela efek(a)t

Post by jelena... » 02 May 2020, 17:35

A slično je sa predrasudama i opažanjem uopšte i to u bliskoj prošlosti.
Ne mora uopšte biti tako daleka kao u primjeru te famozne cipele - što jeste zanimljiv primjer.

Sigurno ste čitali o tome da postoje i eksperimentalni dokazi za to...npr. grupa ljudi posmatra isceniran dramatični događaj, pljačku ili nešto tome slično, i bez obzira na to što su svi vidjeli isto, detalji koje oni, ponaosob, iznose u kasnijem ispitivanju i prepričavanju onoga čemu su svjedočili znaju se razlikovati do neprepoznatljivosti.
Tako neki tvrde da su vidjeli crnca u ulozi pljačkaša, a ono bio bijelac ili kažu da su vidjeli nekog u plavoj odjeći, a odjeća bila crvena ili obrnuto...ili nešto treće, uglavnom...nigdje veze.

Sjećanja su mnogo nepouzdanija nego što možemo zamisliti i povjerovati u to...čini mi se. :lud

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Mandela efek(a)t

Post by Zana » 02 May 2020, 18:50

Mene je ova dotukla :sok

Life is Like a Box of Chocolates"
... is not what Forrest Gump (played by the amazing Tom Hanks) actually said. If you listen closely he says, "Life was like a box of chocolates." ...
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Mandela efek(a)t

Post by Hannibal » 02 May 2020, 20:05

Zannalee wrote: 02 May 2020, 18:50 Mene je ova dotukla :sok

Life is Like a Box of Chocolates"
... is not what Forrest Gump (played by the amazing Tom Hanks) actually said. If you listen closely he says, "Life was like a box of chocolates." ...
ne mogu da dodjem sebi 😱
🐽

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Mandela efek(a)t

Post by Zana » 02 May 2020, 20:28

Hannibal wrote: 02 May 2020, 20:05
Zannalee wrote: 02 May 2020, 18:50 Mene je ova dotukla :sok

Life is Like a Box of Chocolates"
... is not what Forrest Gump (played by the amazing Tom Hanks) actually said. If you listen closely he says, "Life was like a box of chocolates." ...
ne mogu da dodjem sebi 😱

Zezaš? :ovaj
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37372
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24771 times
Been thanked: 4684 times
Status: Online

Re: Mandela efek(a)t

Post by ElTriconi » 02 May 2020, 20:58

Jel to ono kad pretvaras kvadratne centimetre u metre pa ti izadje boze sacuvaj cudan broj? :hm
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Mandela efek(a)t

Post by dadojović » 02 May 2020, 22:21

jelena... wrote: 02 May 2020, 17:35 A slično je sa predrasudama i opažanjem uopšte i to u bliskoj prošlosti.
Ne mora uopšte biti tako daleka kao u primjeru te famozne cipele - što jeste zanimljiv primjer.

Sigurno ste čitali o tome da postoje i eksperimentalni dokazi za to...npr. grupa ljudi posmatra isceniran dramatični događaj, pljačku ili nešto tome slično, i bez obzira na to što su svi vidjeli isto, detalji koje oni, ponaosob, iznose u kasnijem ispitivanju i prepričavanju onoga čemu su svjedočili znaju se razlikovati do neprepoznatljivosti.
Tako neki tvrde da su vidjeli crnca u ulozi pljačkaša, a ono bio bijelac ili kažu da su vidjeli nekog u plavoj odjeći, a odjeća bila crvena ili obrnuto...ili nešto treće, uglavnom...nigdje veze.

Sjećanja su mnogo nepouzdanija nego što možemo zamisliti i povjerovati u to...čini mi se. :lud
Historijska čitanka, knjiga od Miljenka Jergovića najbolje to oslikava. On je, u tom djelu, pisao priče o nekim događajima iz prošlosti, koji su stanovnicima ovih prostora ostali u kolektivnom sjećanju. Ali pisao ih je na način da se služio isključivo vlastitim sjećanjem, a ne arhivima ili dokumentiranim podacima. Naravno, sjećanje varljivo kakvo jeste, dovelo ga je do toga da je napisao puno netočnih podataka. Lijepota tih priča je u tome da svaki čitatelj, vođen vlastitim sjećanjem, različito pamti opisane događaje.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Mandela efek(a)t

Post by Zana » 02 May 2020, 22:27

ElTriconi wrote: 02 May 2020, 20:58 Jel to ono kad pretvaras kvadratne centimetre u metre pa ti izadje boze sacuvaj cudan broj? :hm


Nie
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Mandela efek(a)t

Post by Hannibal » 02 May 2020, 22:30

ja s ovim nemam problem, ja sam zaboravio vecinu stvari koja mi se desila u zivotu. cim neko pocne pricu sa sjecas li se kad smo, odmah kazem ne sjecam se haha
🐽

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Mandela efek(a)t

Post by dadojović » 02 May 2020, 22:31

ElTriconi wrote: 02 May 2020, 20:58 Jel to ono kad pretvaras kvadratne centimetre u metre pa ti izadje boze sacuvaj cudan broj? :hm
To ti je više ono kada ti neka ćusta cura kaže: ja to rekla? Nisam nikada! To si ti nešto sebi umislio.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Mandela efek(a)t

Post by greeneyes » 02 May 2020, 22:33

Ja tako podjahkad mislim da je naki komsija vec godinama mrtav, a on i sad ziv :D.
Samo sabura

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Mandela efek(a)t

Post by Zana » 02 May 2020, 22:47

Hannibal wrote: 02 May 2020, 22:30 ja s ovim nemam problem, ja sam zaboravio vecinu stvari koja mi se desila u zivotu. cim neko pocne pricu sa sjecas li se kad smo, odmah kazem ne sjecam se haha

+1
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests