DEPRESIJA

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by gospođa Brams » 10 Jun 2021, 09:50

Ako je istina ono sto je ona napisala u svom pismu, imala je preporuku psihijatra za bolovanje, ali doktorica opce prakse je ignorirala, jer misljenje psihijatrija o nesposobnosti za rad za doktora opce prakse nije obvezujuce, i na kraju je odluka na njima. Al sve i da nije imala taj nalaz, zena je ocito bila jako rastresena i spremna si nauditi. Pa ne mozes osobu koja ti kaze da ce se ubiti (i da ce tebe ubiti) pustiti kuci.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18085
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3709 times
Been thanked: 3614 times
Status: Online

Re: DEPRESIJA

Post by srculence7 » 10 Jun 2021, 09:59

Ne možeš bez upoznatosti sa detaljima samo na osnovu njenog pisanja to utvrditi. Ukoliko je ozbiljna situacija, čudi me da nije hospitalizovana.
A to nešto u vašem zdravstvenom sistemu ne funkcioniše kako treba, prvenstveno u komunikaciji među stručnim službama. Otkud to da mišljenje specijaliste dr opšte prakse osporava? :hm
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by gospođa Brams » 10 Jun 2021, 10:07

srculence7 wrote: 10 Jun 2021, 09:59 Ne možeš bez upoznatosti sa detaljima samo na osnovu njenog pisanja to utvrditi. Ukoliko je ozbiljna situacija, čudi me da nije hospitalizovana.
A to nešto u vašem zdravstvenom sistemu ne funkcioniše kako treba, prvenstveno u komunikaciji među stručnim službama. Otkud to da mišljenje specijaliste dr opšte prakse osporava? :hm
Mene to uopce ne cudi. Pokrenuta je nekakva istraga, ali nista jos nije utvrdeno
Otkud to? Ne znam, nisam ja uredivala sustav. Cinjenica je da misljenje psihijatra o nesposobnosti za rad nije obavezujuce za doktora opce prakse.


Citat iz članka:
Njezina je liječnica otišla u mirovinu pa se tako prijavila kod nove, a u međuvremenu je otišla i psihijatrici, koja joj je dijagnosticirala anksiozni poremećaj i povratni depresivni poremećaj te preporučila mjesec-dva poštede od rada.


Iz njezinog pisma :

Kada sam došla s nalazom doktorici, dovela je u pitanje nalaz i mišljenje moje psihijatrice, koja je priznati stručnjak i certificirani kognitivno-bihevioralni terapeut, i rekla da mi neće dati bolovanje. Uputila me da tražim drugog liječnika. Prijavila sam se kod druge liječnice i otišla s papirima u HZZO", piše pedagoginja.
U HZZO-u su joj, kaže, rekli da mora čekati godinu dana da bi dobila promjenu liječnika te da se do tada obrati trenutnoj liječnici.
...
Danima govorim svima da sam dovedena do ruba, ljudi me ne prepoznaju. Iako se borim s depresijom i anksioznošću posljednjih 12 godina, bolovanje sam uzela dvaput – na jedan dan kad sam operativno vadila umnjak i na dva dana kad sam imala streptokoknu anginu i temperaturu 40 stupnjeva. Nikad u životu nisam povisila ton na učenike ili kolege, smirena sam i staložena osoba. Ponovno sam otišla doktorici i ponovila sam joj da sam na rubu, rekla sam joj pred svjedocima da sam akutno suicidalna, bijesna i u strahu za svoje postupke. Ona me ponovno uputila na kontrolora HZZO-a. Rekla sam joj da sam u stanju oduzeti život sebi ili nekom drugom, ali odbila me primiti kao pacijenta i prijavila me policiji za prijetnje
.

Tu je i ostatak pisma
https://www.google.com/amp/s/dnevnik.hr ... 38704.html
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by gospođa Brams » 10 Jun 2021, 10:10

Moze ona napisati sto hoce u svom pismu, ali je cinjenica da je dobila dijagnozu psihijatrice i preporuku za postedu od rada, a njena doktorica opce prakse je to izignorirala. Zasto? Jer moze, jer ju nije briga, jer je ludakinja bez empatije. Tko ce znati. Al trebala je biti hospitalizirana ili barem na bolovanju ili pod nekakvim nadzorom s obzirom na ocito akutno suicidalno stanje.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11329 times
Status: Online

Re: DEPRESIJA

Post by spacebound » 10 Jun 2021, 10:25

Nevjerovatno :grana I sama sam jednom potrazila strucnu pomoc, jer sam poslije drugog poroda bila neuracunjiva, plasila sam se da ne naudim bebi, a zamalo da naudim sebi. Cim sam psihologinji pokazala oziljak zvala je psihijatricu, dugo smo razgovarale, ponudila mi lijekove, koje sam kupila, ali ipak nisam pila, jer mi je bilo zao da prekinem s dojenjem. Ponudila i razgovore, sto je bilo daleko korisnije. U svaka doba sam je mogla nazvati, a i ona je svakodnevno zvala mene. Uz njenu pomoc, sagledavanje stvari iz malo drugacijeg ugla i oslonac i pomoc mojih najblizih vrlo brzo sam se presabrala i vratila u svoju normalu.

Ne mogu da shvatim da nekog ko kaze da ce se ubiti svi iznevjere, posebno ljekari :tuga

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by gospođa Brams » 10 Jun 2021, 10:50

Postporođajna depresija?

Meni je doktorica bila ok i odmah me uputila psihijatru kad sam to trazila, al ja sam pak naisla na nerazumijevanje od strane obitelji, pogotovo mame, koja se i dalje ne moze pomiriti s cinjenicom da pijem antidepresiv i smatra to svojim i mojim osobnim porazom, jer valjda je bolje da sam s 27 dozivjela zivcani slom nego da sam potrazila pomoc. Ona isto ima psihickih problema (anksioznost, PTSP i napadaji panike), i tek sa skoro 60 je pristala otici psihijatrici, ali je naravno odbila piti tablete. Htjela bi na razgovore, ali nema vremena. Uvijek mi kaze da se svatko mora boriti sam, uz podrsku bliznjih i da je to dovoljno. Svjez zrak itd. Pa eto sad se pojede od brige i otjerat ce se u grob tako. Puno puta sam ju molila da razmisli o tim tabletama, jer je psihicki lose, pogotovo nakon korone i potresa, objasnila sam joj milijun puta sve u detalje o tom antidepresivu, kako djeluje, da ne izaziva ovisnost, da se moze skinuti s toga kad zeli, ali nista. Kao da pricam zidu.
Al zato ce cuvati stare antibiotike i sama ih sebi prepisivati i piti kad se razboli :klanja
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11329 times
Status: Online

Re: DEPRESIJA

Post by spacebound » 10 Jun 2021, 10:56

Vecinom je to kod nas tako. Sve druge ljekare se posjecuje, samo psihijatra sramota, jer sta ce reci mahala. A mahala jedva ceka da cuje, pa prica dok i sama ima problema koji bi zahtijevali ljekarsku pomoc.
Nazalost, mentalno zdrvalje se kod nas ne njeguje, nikakav mu se znacaj ne pridaje, a odatle puno problema krece, koji se kasnije odraze na druge sisteme organa.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by gospođa Brams » 10 Jun 2021, 11:04

Istina, a puno je psihickih problema pogotovo kod mladih, i istina je da ima psihijatara koji dijele tablete sakom i kapom, i to ne antidepresive koji ne izazivaju ovisnost nego druge, puno teze. Pa i doktori opce prakse masovno propisuju Normabele i Helexe koji su puno gori od jednog antidepresiva, jer izazivaju ovisnost i rezistenciju. E da, mama ce bez problema popiti taj Normabel "po potrebi", ali nedaj boze da pije antidepresiv par mjeseci samo da joj se ustabili stanje. A na Normabel se mozes navuc samo tako i proc pakao da se skines. Al to je "po potrebi" pa je ok. Hrpa je takvih ljudi, zgrazat ce se sto netko ide na psihoterapiju, a tamo prije spavanja krkne 3 Normabela svaku vecer i to mu je normalno.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

medvjed23
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3034
Joined: 27 Mar 2019, 22:01
Has thanked: 504 times
Been thanked: 370 times
Status: Online

Re: DEPRESIJA

Post by medvjed23 » 11 Jun 2021, 14:43

too dark for finding my ground.. and trees.. shiver and sway..

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18085
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3709 times
Been thanked: 3614 times
Status: Online

Re: DEPRESIJA

Post by srculence7 » 11 Jun 2021, 22:56

gospođa Brams wrote: 10 Jun 2021, 10:07
srculence7 wrote: 10 Jun 2021, 09:59 Ne možeš bez upoznatosti sa detaljima samo na osnovu njenog pisanja to utvrditi. Ukoliko je ozbiljna situacija, čudi me da nije hospitalizovana.
A to nešto u vašem zdravstvenom sistemu ne funkcioniše kako treba, prvenstveno u komunikaciji među stručnim službama. Otkud to da mišljenje specijaliste dr opšte prakse osporava? :hm
Mene to uopce ne cudi. Pokrenuta je nekakva istraga, ali nista jos nije utvrdeno
Otkud to? Ne znam, nisam ja uredivala sustav. Cinjenica je da misljenje psihijatra o nesposobnosti za rad nije obavezujuce za doktora opce prakse.


Citat iz članka:
Njezina je liječnica otišla u mirovinu pa se tako prijavila kod nove, a u međuvremenu je otišla i psihijatrici, koja joj je dijagnosticirala anksiozni poremećaj i povratni depresivni poremećaj te preporučila mjesec-dva poštede od rada.


Iz njezinog pisma :

Kada sam došla s nalazom doktorici, dovela je u pitanje nalaz i mišljenje moje psihijatrice, koja je priznati stručnjak i certificirani kognitivno-bihevioralni terapeut, i rekla da mi neće dati bolovanje. Uputila me da tražim drugog liječnika. Prijavila sam se kod druge liječnice i otišla s papirima u HZZO", piše pedagoginja.
U HZZO-u su joj, kaže, rekli da mora čekati godinu dana da bi dobila promjenu liječnika te da se do tada obrati trenutnoj liječnici.
...
Danima govorim svima da sam dovedena do ruba, ljudi me ne prepoznaju. Iako se borim s depresijom i anksioznošću posljednjih 12 godina, bolovanje sam uzela dvaput – na jedan dan kad sam operativno vadila umnjak i na dva dana kad sam imala streptokoknu anginu i temperaturu 40 stupnjeva. Nikad u životu nisam povisila ton na učenike ili kolege, smirena sam i staložena osoba. Ponovno sam otišla doktorici i ponovila sam joj da sam na rubu, rekla sam joj pred svjedocima da sam akutno suicidalna, bijesna i u strahu za svoje postupke. Ona me ponovno uputila na kontrolora HZZO-a. Rekla sam joj da sam u stanju oduzeti život sebi ili nekom drugom, ali odbila me primiti kao pacijenta i prijavila me policiji za prijetnje
.

Tu je i ostatak pisma
https://www.google.com/amp/s/dnevnik.hr ... 38704.html
Službena dužnost je, ukoliko postoji mogućnost da osoba naudi sebi ili nekome, da se obavesti policija. Isto je i po pitanju kršenja zakona, na primer ako klijent tokom seanse otkrije da je ubio nekoga, to je onaj momenat gde se lekarska etika vezano za poverljivost ne ispoštuje.

U praksi se dešava da terapeut/psihijatar savetuje klijentu da promeni lekara ili ga uputi nekom kolegi ukoliko nakon izvesnog vremena ne postoji napredak, to nije ništa neobično, ali to često bude stresno za klijente jer moraju sa nekim novim da prolaze sve ispočetka, da se gradi i taj odnos poverenja itd. zbog čega se često javlja otpor i često govore da ne mogu, naročito kod onih koji se bore sa depresijom.
Ali ne treba ih ostaviti samo tako da čekaju dok ne počnu da posećuju drugog lekara...
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by Mutevelija » 11 Jun 2021, 23:00

gospođa Brams wrote: 10 Jun 2021, 11:04 Istina, a puno je psihickih problema pogotovo kod mladih, i istina je da ima psihijatara koji dijele tablete sakom i kapom, i to ne antidepresive koji ne izazivaju ovisnost nego druge, puno teze. Pa i doktori opce prakse masovno propisuju Normabele i Helexe koji su puno gori od jednog antidepresiva, jer izazivaju ovisnost i rezistenciju. E da, mama ce bez problema popiti taj Normabel "po potrebi", ali nedaj boze da pije antidepresiv par mjeseci samo da joj se ustabili stanje. A na Normabel se mozes navuc samo tako i proc pakao da se skines. Al to je "po potrebi" pa je ok. Hrpa je takvih ljudi, zgrazat ce se sto netko ide na psihoterapiju, a tamo prije spavanja krkne 3 Normabela svaku vecer i to mu je normalno.
Antidepresivi ti samo dadnu bezveze energiju ja kad sam trosio bio ko na drogama 🙈😂
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by Mutevelija » 11 Jun 2021, 23:02

Kod nas kad bi i imao depresiju recimo i kad bi imao bolovanje za to rekli bi ti da si lijen kad bi ti vidjeli doznake :cudi

Mislim da bi ta osoba dobila otkaz kad bi isla na bolovanje jedno sedmicu dvije, bilo bi ma ona je lijena sta ce ona imat depresiju ili on.


Mada.kod.svakog nije isto, moja deprrsija je bila vezana za odredjeno fizicko stanje.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1074 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by bagra » 12 Jun 2021, 09:28

japan ima interesantan pogled na depresiju

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by vrhbosnica » 12 Jun 2021, 09:32

bagra wrote: 12 Jun 2021, 09:28 japan ima interesantan pogled na depresiju
Mislis ona šuma?
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42138
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13768 times
Been thanked: 12323 times
Status: Online

Re: DEPRESIJA

Post by Masamune » 12 Jun 2021, 09:39

Kad stariji prestanu smatrati da osoba samo jer je mlada po defaultu ne može imati probleme ovo društvo će možda po tom pitanju postati odgovornije. Ovo je jedan od najvećih problema koji se od malena usađuje, a kad se onda desi neko sranje onda se isti ti stariji ibrete, pa i tad znaju reći "joj mlada".
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1074 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by bagra » 12 Jun 2021, 11:18

vrhbosnica wrote: 12 Jun 2021, 09:32 Mislis ona šuma?
ne
mislim japan kao zemlja ima
interesantan i jedinstven
stav prema depresiji
kaka sad suma :DD
Last edited by bagra on 12 Jun 2021, 11:45, edited 1 time in total.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36825
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23121 times
Been thanked: 4502 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by ElTriconi » 12 Jun 2021, 11:27

vrhbosnica wrote: 12 Jun 2021, 09:32
bagra wrote: 12 Jun 2021, 09:28 japan ima interesantan pogled na depresiju
Mislis ona šuma?
Morda misli na karoshi, radit prekovremeno dok ne umres :hm
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36825
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23121 times
Been thanked: 4502 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by ElTriconi » 12 Jun 2021, 11:31

bagra wrote: 12 Jun 2021, 11:18
vrhbosnica wrote: 12 Jun 2021, 09:32 Mislis ona šuma?
ne, mislim kao kao zemlja ima
interesantan i jedinstven
stav prema depresiji
kaka sad suma :DD
Kakav? :jutarnja
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1074 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by bagra » 12 Jun 2021, 11:32

ElTriconi wrote: 12 Jun 2021, 11:27 Morda misli na karoshi, radit prekovremeno dok ne umres :hm
jes. toe
kod njih jedno od najcescih imena
karoši sepuku :cudi
:oo
kod njih je sve povezano s poslom
radisan narod, stas
nes ko mi pa naizvrat :kafa
vjerovatno nezaposleni i ne mogu
past u depru u japanu
ako uopce i imaju nezaposlenih to
jest, vidis, nisam o tom istrazivo :hm

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by vrhbosnica » 12 Jun 2021, 13:34

bagra wrote: 12 Jun 2021, 11:18
vrhbosnica wrote: 12 Jun 2021, 09:32 Mislis ona šuma?
ne
mislim japan kao zemlja ima
interesantan i jedinstven
stav prema depresiji
kaka sad suma :DD
Suma za samoubistva ba...gledala ja neki doku o tome..poslije i horor neki u toj shumi lol
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests