DEPRESIJA

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Frustriranost

Post by kuplung » 18 Jul 2015, 21:11

danas nekom klinji mal nespucah samar... inshuligun ponesi kuci

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by Mala_Mu » 15 Jan 2016, 11:28


11 prirodnih načina kako otjerati depresiju


Depresija i tjeskoba kao i opsesivno kompulzivni poremećaj duševna su stanja koja su sve izraženija u današnje vrijeme.

Pretpostavlja se da je brzi i neprirodan način života, sve udaljeniji od prirodnog ritma, glavni okidač ovih psihičkih poremećaja.

Depresija je poput neželjenog pratioca koji vas kao dodatni teret stalno koči i sputava u normalnom funkcioniranju.

Može postati i ozbiljna bolest s kojom se pojedinac teško nosi.

Saznajte kako si možete pomoći i kako prirodnim sredstvima i tretmanima spriječiti, olakšati ili pobijediti negativna duševna stanja.

Postoji puno prirodnih sredstava koji će u takvim situacijama biti od pomoći.

Pripremili smo za vas 11 savjeta kojima sami možete znatno popraviti vaše raspoloženje.


1. Jedite zdravo


Postoje određene vrste namirnica koje prirodnim putem povećavaju razinu serotonina u mozgu i koje vas prirodno čine sretnijima.

Kako biste bili sretni i opušteni, konzumirajte:

omega-3 masne kiseline
kokosovo ulje
lanene sjemenke
višnje

2. Izbjegavajte kavu


Kada je u pitanju depresija, kava ima negativan učinak.

To je zbog toga što na kratko podiže vaše raspoloženje, a nakon toga vas ostavlja iscrpljene.


3. Pijte zeleni čaj


Zeleni čaj sadrži dva sastojka koja u međusobnoj sinergiji poboljšavaju raspoloženje.

To su L-teanin i kofein. Kada se ova dva sastojka konzumiraju zajedno, dovode do povećanja razine neurotransmitera dopamina u mozgu.


4. Meditirajte


Meditacija može pomoći u poboljšanju raspoloženja.

Dnevna meditacija u trajanju od 45 minuta pomoći će da dođete u ravnotežu, spoznate sami sebe, razbistrite um i riješite se negativnih misli.

Započnite s 2-3 minute dnevno, a zatim s vremenom produljite trajanje meditacije.


5. Isprobajte akupunkturu


Veliki broj studija pokazuje da akupunktura učinkovito pomaže ne samo kod uklanjanja boći, već i kod depresije i tjeskobe.

Kada igla prodre u vašu kožu, na jednu od 400 točaka koje se koriste u akupunkturi, tijelo odgovara tako što ispušta endorfine koji vas umiruju i izazivaju osjećaj sreće i opuštanja.


6. Pijte čaj od kamilice


Depresiju pojačava nedostatak sna.

Flavonoidi u kamilici pomažu da se lakše opustite i spokojnije spavate. U kombinaciji s mlijekom i medom, ovo je idealni napitak za umirenje.


7. Koristite gospinu travu


Gospina trava je tradicionalno sredstvo u borbi protiv lošeg raspoloženja.

Koristi se za umirenje unutarnjeg nemira ili nervoze još od vremena stare Grčke.

Sadrži hipericin koji potiče rad neurotransmitora i na prirodan način djeluje kao antidepresiv.


8. Povećajte unos vitamina B


Vitamin B igra važnu ulogu u proizvodnji serotonina, dopamina i epinefrina koji u mozgu utječu na poboljšanje raspoloženja.

To je i inače izuzetno važan vitamin koji pomaže mnoge tjelesne funkcije i normalno funkcioniranje organizma.


9. Povećajte unos magnezija


Magnezij je jedan od najvažnijih minerala.

Posebno je važan za djelovanje više od 300 enzima koji kontroliraju razne biološke funkcije. Među ostalim održava i stabilnu kemiju mozga.

Organizam ga ne može sam proizvesti te ga trebate uzimati kroz hranu.

Neke od namirnica bogate magnezijem su:

bademi
indijski oraščići
crni grah
banane
špinat
sojino mlijeko

10. Vježbajte


Vježbanje je idealno za održavanje tijela u ravnoteži, a jednako tako i za poboljšanje vašeg duhovnog stanja.

30 minuta svakodnevnog trčanja ili 15 minuta šetnje znatno će popraviti vaše raspoloženje. Pomoći će oslobađanju endorfina tako da ćete se osjećati dobro i zadovoljno.


11. Konzumirajte sjemenke bundeve


Bundevine sjemenke sadrže zdrave masnoće i magnezij - dva značajna sastojka koji mogu poboljšati raspoloženje.

Također sadrže i amino kiselinu L-triptofan koja sudjeluje u proizvodnji serotonina.

Prirodna sredstva za liječenje raspoloženja nisu čarobni štapić koji će u trenutku riješiti sve probleme.

Ali, zato, na duge staze, njihova pomoć imat će pozitivan učinak i osigurati vašu trajnu psihičku stabilnost.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by Biba » 15 Jan 2016, 12:50

Menscini da su zaboravili svjetlost..sunce...ama basca je najbolja...nema bolje meditacije
Za kafu se ne bih slozila.
Cim ju popijem, progledam i sve pet
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by Zagorka » 15 Jan 2016, 14:53

ha braco mila............jos jedan clanak.......udahni.....izdahni.......popij malo caja.........grickaj malo spica
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28515
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1545 times
Been thanked: 1523 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by uvijek_kontra » 16 Jan 2016, 21:50

Ako cete dovoljno dugo hodati, izaci cete iz depresije.
I ne salim se. Samo vi sebi nakupite kilometrine, proci ce.
Ako ne sve, bar pola. :ok
Idemo anđele, jos samo malo..

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by Biba » 23 Jan 2016, 21:06

Krokodil Behko wrote:Najgore je to, što čovjek nema volje, nema snage. a baš mu je tad potrebno i jedno i drugo.
Podrazumijeva se, da bi prisustvo eventualnih stresnih situacija, duboko produbilo osjećaj besmislenosti i bezvoljnosti.
Inače, koristio sam prije nekoliko godina Amyzol, ali nisam primjetio neke spektakularne rezultate. Stanje se malo popravilo, da bi sad u zadnjih par godina, iz nekih razloga, postalo i gore nego što je bilo.
Prva moja depresivna epizoda je bila u 6. razredu osnovne.
Ja nisam znala sto se dogadja sa mnom, a nitko drugi nije primijecivao nista.
Pred kraj osnovne skole sam od ujaka donijela neku knjizurinu i shvatila sve..
Nisam jela i nisam mogla spavati.
Gotovo ni s kim nisam razgovarala dvije godine u srednjoj skoli
Zbog toga me profesor vuko za usi...nitko nije primiiecivao bas nista ...
Dobila sam tablete Tavor...ubrzo ih nisam htjela piti a doktor psihijatar je sve pobrkao i proglasio me tabletomanom..budala..
Lijekovi ponekad prestanu djelovati....moraju se mijenjati dok se ne nađe odgovarajući...
Nikad nisam bila sklona piienju puno tableta...evo i operaciju godinama odgadjam..
U dvadeset drugoj godini mi je dijagnosticirana depresija ali nisam pioa antidepresive vec anksiolitike...
Godinama nisam pila nikakve tablete...

Kad sam polagala vozacki, zdrmalo ke dobro...ali nisam pilamjos uvijek nista i oporavila sam se..

Prije 6 godina sam imala najtezu epizodu...to je pakao...
Nisam imala snage ni hodati ni razmisljati a morala sam brinuti o svima..
Bojala sammse da necu biti nikako sposobna raditi...
Dobila sam jednu injekciju i tablete od kojih sam jos vise oslabila..
Tadacsammdobila pravi lijek i oporavila se za mjesec dana sasvim..
Doktoriva je odlucila promijeniti tablete i zahebala me....za3 mkeseca sam opet izgubila 12 kila...ali raspolozenje mi je bilo sasvim dobro..
Ja njoj sda kazem sta treba i koliko..

Dakle, povratno - depresivni poremecaj....
Ne mora se dogoditi nista strasno a moze se pogorsati..
Kod meje je genetika dosta doprinijela..
Nikad ne kukam da mi je tesko...
Fizicki rad na zraku je jako dobar, ali veliko fizicko maprezanje pogorsava stvar poprilicno...
Moj siin me jedmom pitao zasto sam se razbolila zbog jednog gada koji je ubiien..
Kad sam cula pucanje, jednostavno sam se slomila...
Zapravo mikad necu znati jesam li samo bolesna ili je zbog svih ovih belaja..ili zbog oboje..
Mislim da nikad necu prestati piti tablete
Vec nekolik veceri ne pijem al morat cu otici po njih...
Velika moia sreca je sto sam imala dobro pamcenje..koncentracija je nekad vrlo lpsa
Ponekad mi bude cudno zbog cega sve ljudi kukaju
I sada cesto cijeli dan ne jedem
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by dobre.vibracije » 16 Jun 2016, 13:15

Depresija – zamršeno klupko bolnih simptoma

Image

Iako smo često skloni da, kadgod nas ophrva loše raspoloženje, bez mnogo razmišljanja kažemo da smo u depresiji, to najčešće nije slučaj. Depresija je ozbiljno mentalno stanje koje na godišnjem nivou odnosi ogroman broj života, a ono što nam se dešava i što olako proglasimo depresijom zapravo je depresivnost – prolazno stanje lošeg raspoloženja i gubitka energije.U ovom tekstu se, međutim, bavimo depresijom – njenim simptomima, kompleksnošću njihove međusobne povezanosti i jednom pričom iz prve ruke.

Kako bi dijagnostikovali ovo stanje, psihijatri i psiholozi često koriste duge ček-liste simptoma, koje se zatim sabiraju, bez pravljenja razlike u važnosti i težini simptoma. Međutim, jedno istraživanje iz prošle godine (Fried et al., 2015) otkrilo je da su neki simptomi depresije mnogo važniji za ovo stanje od ostalih.

Od 28 različitih simptoma depresije, ova četiri su najvažnija:
Tužno raspoloženje
Smanjeno interesovanje za život i životna zadovoljstva
Gubitak energije
Problemi sa koncentracijom

Dr Eiko Frajd, vođa istraživanja kaže: „Potrebno je da prestanemo da razmišljamo o deperesiji kao o bolesti koju izaziva veliki broj promenljivih simptoma. Depresija je složeni, ekstremno heterogrni sistem simptoma koji su u interakciji. A neki od tih simptoma daleko su značajniji od ostalih.“

Istraživači su pregledali 28 različitih simptoma depresije kao jedan povezani sistem. Dr Frajd objašnjava: „Ako o depresiji razmišljamo kao o mreži u kojoj postoji interakcija simptoma, onda je jasno da jedan simptom može izazvati drugi. Na primer, nesanica može dovesti do zamora, što može izazvati probleme sa koncentracijom, koji ponovo izazivaju nesanicu. Ovaj primer začaranog kruga pokazuje da specifični simptomi o kojima osoba izveštava, kao i njihova interakcija mogu biti od ključnog kliničkog značaja.“

Takođe je pronađeno da su simptomi poput, promena u telesnoj težini i uznemirenosti, manje važni za depresiju. Dr Frajd nastavlja: „Depresija nije poput, recimo, boginja. Kada imate boginje, vaši simptomi pomažu doktoru da shvati koja bolest ih izaziva. I kada jednom postavi dijagnozu, nije bitno koji ste od mogućih simptoma dobili ili niste. A lečenje same bolesti uklanja sve vaše simptome. Depresija je dosta komplikovanija od toga. To nije infekcija niti specifična bolest mozga. Ne postoji jednostavan lek koji čini da svi simptomi nestanu. Zbog toga se moramo usmeriti na simptome koje potkrepljuju pacijentovu depresiju.“

Iskustvo iz prve ruke
Ejmi govori o svom iskustvu sa depresijom.

„Depresija… jednostavno vas izjeda iznutra. Ona je poput čudovišta u vašoj glavi koje vas obuzima. Najgora stvar je znanje da moja porodica i prijatelji čine sve što mogu, a opet, ja se i dalje osećam veoma usamljeno. Šta god da mi neko kaže, ja uspem da ga pretvorim u lošu stvar. Bukvalno sam sama sebi najveći neprijatelj. Došla bih kući i osetila se toliko iscrpljenom od svih tih glasova u mojoj glavi i spavala kako ih više ne bih čula. Nisam želela da se probudim, jer je život bio noćna mora. Bilo mi je loše koliko sam se plašila noći, jer su tada glasovi postajali još glasniji. Bila sam veoma isfrustrirana jer nisam uspevala da zaspim, kao da su se nesanica i depresija udružile protiv mene.

Znala sam da mi je potrebna pomoć, ali traženjem iste osećala sam se kao teret. Želela sam da se oslobodim lekova, doktora, savetnika, bolnica i negativnih misli. Nisam više znala ko sam, izgubila sam sebe i osećala sam da nikad više neću biti ista. Nisam imala motivaciju da išta uradim, jer nisam videla budućnost za sebe. Zbog anksioznosti sam mislila da se svi pretvaraju da me vole. „Oraspoloži se“ – je bila najgora stvar koju je neko mogao da mi kaže. Te dve reči su pokretale lavinu užasnih misli i krivila sam sebe što ne skrivam dovoljno dobro to kako se osećam.

Image

Želela sam da svi znaju kako se osećam, ali se nisam usuđivala da im kažem. Na kraju sam se jednostavno povukla u svoju sobu, jer kada nisam u kontaktu sa drugim ljudima, ništa ne može poći po zlu, zar ne?

Danas se oslanjam na lekove i zahvalna sam na njima, jer znam da su mi zaista pomogli. A želju da ih se oslobodim suzbijam strahom da to može dovesti do recidiva.

Najstrašnija stvar u čitavom procesu oporavka je činjenica da jedina osoba koja mi zaista može pomoći jesam ja sama. Naučila sam da utičem na svoj misaoni tok i da ne maltretiram sebe. Bila je to navika koju sam teško iskorenila, ali sada znam da sam postigla pozitivne promene.

2013. godina bila je poput vožnje rolerkosterom sa mnogo više padova nego uspona. Kao da sam bila do pakla i nazad. Ali kada bi me pitali da li bih volela da to promenim, moj najiskreniji odgovor bi bio ne. To ne znači da je depresija dobra stvar, jer definitivno nije; međutim, moja parola je da se negativna iskustva mogu pretvoriti u pozitivna.

Da nisam prošla kroz te stvari, ne bih naučila da je najvažnija stvar u životu biti srećan. Upravo sam dobila ponudu sa univerziteta da studiram menadžment u fudbalu i mogu da vidim svoju budućnost. Nadam se da ću izgraditi karijeru u poslu koji volim, u nečemu što će me čitniti srećnom, ne obraćajući pažnju na to šta drugi žele od mene.

Ako bi trebalo da dam jedan savet drugima koji se bore sa depresijom, rekla bih im da ne pate u tišini. Postoje ljudi koji su prošli kroz sve sa čime se trenutno suočavate, a koji su ipak uspeli da se izbore. Ustvari, njihovo iskustvo ih je načinilo onakvim kakvi su danas. Možda vam se čini da je nemoguće izboriti se, ali verujte mi, uspećete.

Nemojte se osećati krivim što se osećate, kako se osećate, jer je depresija bolest kao i svaka druga, nije ništa više okrenuta ka vama od, recimo, slomljene noge. Uvek su mi govorili da pokazujem sebi istu količinu poštovanja i brige kao i drugima. Lako prihvatamo delove tela koji nam se slome, zašto se ne bismo tako ophodili i prema našem umu takođe?“

Izvori: Psyblog, Mind
Prevod i adaptacija: Katarina Mladenović

http://www.psihoverzum.com/depresija-za ... -simptoma/
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
phenom
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 06 Mar 2016, 18:36
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by phenom » 16 Jun 2016, 13:27

Depresija - kada zbog jedne stvari za koju mislimo da je najvaznija poništavamo važnost drugih koje ništa nisu manje važne od ove prve , ali ih mi u tom trenutku ne cijenimo. "Sve" lađe potonule zbog jedne lađe.
A ja? Ja ću stajati sa strane i voleti te VIŠE OD SVIH!!!

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Blagdanska i post blagdanska depresija..

Post by dr laganini » 03 Jan 2017, 21:15

..prosinac koji zbog blagdana prije svih kod nas sv. nikola božić i nove godine bi tribali bit dani radosti i veselje ali stručnjaci tvrde da su i dani depresije..

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Blagdanska i post blagdanska depresija..

Post by dr laganini » 03 Jan 2017, 21:32

depresija se očituje depresivnim raspoloženjem, smanjenim aktivnošću, letargijom, smanjenim libidom kao i atipičnim simptomima kao što su povećani apetit i unos ugljikohidrata, porast tjelesne težine, hipersomnija, te pogoršanje raspoloženja u kasnim poslijepodnevnim satima. U većini slučajeva depresivne epizode započinju u jesen ili zimu i prestaju u proljeće...

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Blagdanska i post blagdanska depresija..

Post by Bla » 03 Jan 2017, 21:48

joj ko će sutra ustati :lupa
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18144
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3747 times
Been thanked: 3705 times
Status: Offline

Re: Blagdanska i post blagdanska depresija..

Post by srculence7 » 07 Jan 2017, 04:07

Da, to je tačno, obično sva problematika nastaje iz doma i zbog raznih porodničnih dešavanja, pa je u to vreme praznika, naročito onih koji se proslavljaju u krugu porodice izraženija simptomatologija i povećan broj suicida.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Depresiju možete izliječiti i u grobu

Post by Krokodil Behko » 01 Mar 2017, 16:06

Image
Kinezi imaju poprilično čudne načine borbe s tugom, apatijom ili depresijom. Jedna od njihovih bizarnih metoda je nedavno obišla sve svjetske medije i izazvala veliki interes, ali i čuđenje svijeta, jer su liječili depresiju ležeći u grobu.

Riječ je o metodi borbe s depresijom nakon razvoda. Ovu "grobnu" meditacju rade u kineskom gradu Chongqing, gdje je nekolicina žena meditirala u plitko iskopanim grobovima, a mahom je riječ o razvedenim ženama.

Inače, meditacija u grobovima je ideja Liu Taiđie, koja je i sama razvedena. Ona danas pomaže velikom broju žena da se izbore s bolnim i traumatičnim posljedicama razvoda. Liu priznaje da se udala mlada, kada je imala svega 19 godina. Nakon dvije godine postala je majka i živjela je idilično sve do 2015. godine kada se njen svijet iznenada raspao. Muž joj je zatražio razvod.

Iako joj je bilo teško, nekako je uspjela da se izvuče iz depresije, i to uz jednu neobičnu metodu. Danas, ona i ostalim ženama pomaže da se na isti način izbore s teškim razvodom. Suština meditacije u grobovima jeste da žene shvate da prošlost moraju zakopati te nastaviti sa svojim životom.

- Znam kako se žene osjećaju u tom periodu - osjećaju se napušteno i iznevjereno. Ja sam čak pomišljala i na samoubistvo nakon razvoda - kaže Liu.

Ona dodaje da osobe koje su očajne na neki način imaju osećaj da su blizu smrti. Zato je ona odlučila da meditira u grobu, kako bi i sama prošla kroz to iskustvo. Kada je shvatila da joj to pomaže, počela je da promovira svoju metodu. Dodaje da meditacija pomaže da zaborave prošlost i okrenu se novom životu.

Liu na svom imanju ima iskopane plitke grobove, koje koristi za potrebe meditacije a ona podrazumijeva da one leže sklopljenih očiju, s rukama u položaju molitve. Na ovaj način simuliraju smrt, dakle ostavljaju prošlost za sobom. Kada završe s ovim ritualom, ustaju iz groba i kreću u novi život.

Seanse meditacije u grobovima su besplatne i održavaju se svakih nekoliko mjeseci.

- Doživjeti neuspjeh u životu, poput razvoda, ne mora biti nešto zastrašujuće. Sve što želim jeste da te žene nastave sa svojim životom i postignu zacrtane ciljeve - kaže Liu.

(avaz)
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Depresiju možete izliječiti i u grobu

Post by SPINERKA » 01 Mar 2017, 16:25

:hm
žena meditirala u plitko iskopanim grobovima, a mahom je riječ o razvedenim ženama.

.A sta rade sa muskarcima -razvedenim --njima iskopaju dublje grobove , pa ih zatrpaju.

:??
Image

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Depresiju možete izliječiti i u grobu

Post by Nice try » 01 Mar 2017, 16:36

SPINERKA wrote::hm
žena meditirala u plitko iskopanim grobovima, a mahom je riječ o razvedenim ženama.

.A sta rade sa muskarcima -razvedenim --njima iskopaju dublje grobove , pa ih zatrpaju.

:??
Oni imaju posebne metode za izlazak iz depresije...ako uopšte i upadnu u nju :oo
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Depresiju možete izliječiti i u grobu

Post by SPINERKA » 01 Mar 2017, 16:38

:hm

Zasto mislis da oni ne 'upadaju'.?
Image

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Depresiju možete izliječiti i u grobu

Post by Nice try » 01 Mar 2017, 19:20

SPINERKA wrote::hm

Zasto mislis da oni ne 'upadaju'.?
Pa,kažem "ako",neki jesu,neki nisu.
Isto vrijedi i za žene :zubi
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Na antidepresive trošimo 13 miliona KM

Post by Krokodil Behko » 23 Mar 2017, 09:55

Image
Mentalna slika stanovništva u Bosni i Hercegovini drastično je promijenjena. I to nagore! Upozoravaju na to psiholozi, navodeći da zbog stresa, straha od otkaza, porodičnih problema, nezaposlenosti, neimaštine... postajemo sve depresivnije društvo. Također, posljednjih godina višestruko je povećan broj građana koji dolaze po pomoć u psihijatrijske klinike. Podaci iz susjedstva govore da od depresije boluje po 300.000 Srbijanaca i Hrvata, a smatra se da je isto toliko depresivno i bh. građana.

Spas u porodici

Da depresija „pogađa“ sve više Bosanaca i Hercegovaca, pokazuju podaci Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, u kojima se navodi da se ona nalazi među vodećim poremećajima zdravlja stanovništva.

- Rezultati ukazuju da skoro polovina opće populacije u FBiH poznaje osobu s mentalnim poremećajem. U slučaju pojave nekog psihičkog problema, rješenje polovina ispitanika našeg istraživanja najčešće pokušava pronaći unutar porodice, dok je svega 30 posto njih posjetilo zdravstvenu ustanovu zbog mentalnog poremećaja – navode iz ZZO FBiH.

Ovaj Zavod prije nekoliko godina uradio je i Istraživanje stavova javnosti prema osobama s mentalnim poremećajima u FBiH. Istraživanje je provedeno na 1.200 odraslih osoba. Rezultati su pokazali, između ostalog, da je zbog mentalnog poremećaja zdravstvene ustanove posjetilo 29,1 posto ispitanika, više osobe ženskog spola, nižeg stepena obrazovanja, sudionici koji žive na selu i koji svoj životni standard ocjenjuju znatno nižim od prosječnog.

Čak 4,4 posto ispitanih, od čega 5,6 posto žena i 3,3 posto muškaraca, izjavilo je i da im je doktor medicine dijagnosticirao depresiju. Zanimljivo je da je među depresivnima najviše građana od 35 do 55 godina starosti, odnosno onih koji su u najproduktivnijoj životnoj dobi, i to više žene nego muškarci, u omjeru 2:1.

Stoga ne iznenađuju ni podaci Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, u kojima se navodi da potrošnja lijekova za smirenje alarmantno raste. U jednoj godini bh. građani na psihoanaleptike izdvoje oko 13 miliona KM, što čini 2,3 posto ukupne potrošnje lijekova na tržištu BiH. No, zabrinjavajuće je i to da se tu cifra ne zaustavlja, već da je u stalnom porastu. Neka istraživanja pokazala su da u BiH 25 od 1.000 stanovnika dnevno uzima antidepresive, a sredstva za smirenje čak 68 od 1.000 stanovnika.

Da nam nacija postaje depresivna, govore i psihijatri, koji kao "okidač" takvog stanja vide posebno u užurbanoj svakodnevici. Depresija se, prema njegovim riječima, javlja i zbog nesrazmjera između "naših očekivanja i htijenja".

- Živimo u vremenu tranzicije u kojem je nužan dobar adaptacijski sistem. Oni koji ga nemaju, nažalost, "pucaju" - kaže psiholog Čedomir Novaković.

On napominje i da se sve veći broj mladih ljudi javlja psihijatrima zbog problema s depresijom. No, ono što je najgore je što, kako navodi, većina njih i prije odlaska ljekaru uzima tablete “na svoju ruku”, što je opasno. Da je to tako, priča nam i Almir iz Sarajeva, koji svaki dan pije „apaurin“ ili „lekxilium“.

- Znam da je jako štetan kad se uzima kontinuirano jer izaziva ovisnost, no koristim ga jer mi pomaže da prevaziđem stres na poslu – kaže on.

Upravo njegovo iskustvo pokazuje da sve više ljudi i u BiH uzima antidepresive na vlastitu odgovornost, što je, kako kaže Novaković, opasno.

Tihi ubica

Navodi da postoje teži i blaži oblici depresije, ističući da ljudi depresiju shvataju ozbiljno tek kada je kasno.

- Depresivnost je nešto što označava gubitak energije, bezvoljnost, apatiju, gubitak volje za životom ili smisla, snage, potrebe da se čovjek bori i ona spada u takozvane tihe ubice – pojašnjava Novaković.

On objašnjava da depresija zapravo donosi i invaliditet, jer ljudi idu često na bolovanja i izostaju s posla.

- Kad je osoba depresivna, prvo se motorički mobilizira, bježanjem u skučeni prostor. A drugo, svodi se na minimum bilo kakvo planiranje. Oni imaju osjećaj da nema sutra, smatraju da su najnesretnija osoba na svijetu. Zato je zdrav duh važno održavati – poručuje Novaković.

(avaz)
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Na antidepresive trošimo 13 miliona KM

Post by Chloe » 23 Mar 2017, 10:07

7.4. se označava kao Svjetski dan zdravlja - pa ćemo ga kao i svake godine obilježiti predavanjem za žene. Ove godine će tema biti "Depresija".

U razgovoru sa profesoricama, pedijatricom i psihijatricom vezano za predavanje, spomenule su našu djecu :sok koja sve masovnije pokazuju
znakove depresije. :tuga Slušala sam šta pričaju i ibretila se. :tuga
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Na antidepresive trošimo 13 miliona KM

Post by SPINERKA » 23 Mar 2017, 11:31

Upravo njegovo iskustvo pokazuje da sve više ljudi i u BiH uzima antidepresive na vlastitu odgovornost, što je, kako kaže Novaković, opasno.
Zar se mogu nabaviti bez ljekarskog recepta ?
Image

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests