Dendroterapija

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

DZANA
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 171
Joined: 01 Mar 2017, 17:22
Status: Offline

Dendroterapija

Post by DZANA » 22 Mar 2017, 19:08

Od davnina postoje priče i teorije o drveću koje liječi. Zasnivaju li se one samo na mašti narodnog kazivača ili ipak imaju realnu osnovu?


U starim ljekarničkim i medicinskim knjigama piše da je neko drveće, na primjer breza, lijek protiv svih bolesti. Gdje je mit, a gdje počinje stvarnost? Koje su to iscjeliteljske osobine drveća?

„Kupanje“ u šumskom zraku

Suvremena istraživanja, koje provode Japanski znanstvenici Qing Li i suradnici, kažu da je „kupanje“ u šumskom zraku (forest bathing trips) ljekovito, a odnosi se na boravak u šumi u cilju relaksacije i rekreacije uz udisanje isparljivih tvari nazvanih Fitoncidi (esencijalna ulja šumskog drveća) koji su antimikrobni isparljivi organski spojevi kao sto su α-pinene and limonene.

Grupa autora je objavila (u Environ Health Prev Med. 2010 January) da “Forest bathing trips” povećava aktivnost i broj NK stanica – poznatih po antikanceroznom djelovanju. Fitoncidi koje oslobađa šumsko drveće smanjuju produkciju stresogenih tvari što također povećava aktivnost NK.

Područje izučavanja djelovanja Fitoncida danas se naziva- dendroterapija, liječenje drvećem ili uz pomoć drveća, kaže Mihail Semjonovič Vinogradov, ruski znanstvenik.

Drveće zaista može izliječiti, iscijeliti, ojačati i nahraniti energijom. Najbolji u tome su: hrast, breza i bor, gotovo isto tako su vrijedni: cedar, bagrem, klen, jabuka, šljiva…

DZANA
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 171
Joined: 01 Mar 2017, 17:22
Status: Offline

Re: dendroterapija

Post by DZANA » 22 Mar 2017, 19:13

razgovor s drvetom-sve poznaatija psiho terapija

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: dendroterapija

Post by Socrates » 22 Mar 2017, 19:14

Lagani je jedino drvo na Forumu. :p
. . . . . . . . .

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81323
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10242 times
Been thanked: 7122 times
Status: Offline

Re: dendroterapija

Post by Julia-Klara » 22 Mar 2017, 19:15

Opet sugestija - de kad otvaras novu temu stavi prvo slovo veliko
:grana
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

DZANA
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 171
Joined: 01 Mar 2017, 17:22
Status: Offline

Re: dendroterapija

Post by DZANA » 22 Mar 2017, 19:21

Julia-Klara wrote:Opet sugestija - de kad otvaras novu temu stavi prvo slovo veliko
:grana
pa dosta vise kritika :ples :ble :ble :ble

DZANA
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 171
Joined: 01 Mar 2017, 17:22
Status: Offline

Re: dendroterapija

Post by DZANA » 22 Mar 2017, 19:21

Socrates wrote:Lagani je jedino drvo na Forumu. :p
hahaha

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81323
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10242 times
Been thanked: 7122 times
Status: Offline

Re: dendroterapija

Post by Julia-Klara » 22 Mar 2017, 19:22

DZANA wrote:
Julia-Klara wrote:Opet sugestija - de kad otvaras novu temu stavi prvo slovo veliko
:grana
pa dosta vise kritika :ples :ble :ble :ble
Mogu ja pocet i brisat teme koje otvoris :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

DZANA
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 171
Joined: 01 Mar 2017, 17:22
Status: Offline

Re: dendroterapija

Post by DZANA » 22 Mar 2017, 19:23

Julia-Klara wrote:
DZANA wrote:
Julia-Klara wrote:Opet sugestija - de kad otvaras novu temu stavi prvo slovo veliko
:grana
pa dosta vise kritika :ples :ble :ble :ble
Mogu ja pocet i brisat teme koje otvoris :kafa
pa brisi boli me briga :rol :rol

DZANA
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 171
Joined: 01 Mar 2017, 17:22
Status: Offline

Re: dendroterapija

Post by DZANA » 22 Mar 2017, 19:27

DZANA wrote:
Julia-Klara wrote:
DZANA wrote:
Julia-Klara wrote:Opet sugestija - de kad otvaras novu temu stavi prvo slovo veliko
:grana
pa dosta vise kritika :ples :ble :ble :ble
Mogu ja pocet i brisat teme koje otvoris :kafa
pa brisi boli me briga :rol :rol
puno mi je stalo :rol :rol :rol :rol dosla sam ovdje da se malo druzimo a na svaku moju temu me neko sabotira

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: dendroterapija

Post by storm » 23 Mar 2017, 01:10

Dobra je ta terapija :cool....nisam ni znao da se tako zove....i vjerojatno ću do sljedećeg odlaska u šumu i zaboraviti :D
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18143
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3744 times
Been thanked: 3703 times
Status: Offline

Re: dendroterapija

Post by srculence7 » 23 Mar 2017, 02:37

Obožavam breze :love
A decu često vodimo u školu prirode, tj. odmaralište koje je smešteno u borovoj šumi, to je pravo uživanje i potpuna relaksacija :medi
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7928 times
Status: Offline

Re: dendroterapija

Post by Krokodil Behko » 23 Mar 2017, 10:21

srculence7 wrote:Obožavam breze :love
A decu često vodimo u školu prirode, tj. odmaralište koje je smešteno u borovoj šumi, to je pravo uživanje i potpuna relaksacija :medi
Posadi negdje pored kuće, pa da vidimo hoćeš li je i dalje obožavati :kafa
online

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: dendroterapija

Post by Username » 23 Mar 2017, 14:25

DZANA wrote:
Julia-Klara wrote:
DZANA wrote:
Julia-Klara wrote:
Mogu ja pocet i brisat teme koje otvoris :kafa
pa brisi boli me briga :rol :rol
puno mi je stalo :rol :rol :rol :rol dosla sam ovdje da se malo druzimo a na svaku moju temu me neko sabotira
Jel to sama sebi odgovaras?

DZANA
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 171
Joined: 01 Mar 2017, 17:22
Status: Offline

Re: dendroterapija

Post by DZANA » 23 Mar 2017, 15:19

Jel to sama sebi odgovaras?[/quote]
ne

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18143
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3744 times
Been thanked: 3703 times
Status: Offline

Re: dendroterapija

Post by srculence7 » 18 Apr 2017, 03:09

Drveće oduvek zaokuplja ljudsku maštu. Zahvaljujući ciklusima rasta, opadanja lišća i ponovnog listanja u proleće, ljudi odavno doživljavaju drveće kao moćan simbol života, smrti i regeneracije.
Drveće nam je inspiracija kada nam je potrebna energija, a njegovo korenje koje nestaje duboko u zemlji nas podseća na našu povezanost i zavisnost od naše planete i života. Drveće živi stotinama ili čak hiljadama godina, zbog čega ga mi poštujemo kao čuvara davnašnjih tajni i budućnosti.

U nekim kulturama se veruje da se grljenjem drveća iz ljudskog organizma oslobađa negativna energija.
Ljudi veruju da drveće, poput ljudi i drugih oblika života, ima energetske vibracije i auru. Kako su vibracije drveća sporije i duboko povezane sa zemljom preko korenja, kontakt sa drvećem nam može pomoći da se osećamo bezbedno, sigurno i stabilno. Većina će se složiti da šetnja šumom ili samo posmatranje drveća daju osećaj dubokog mira i spokojstva i da mogu biti emocionalno i psihološki lekoviti.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: dendroterapija

Post by Čupava » 23 Apr 2017, 22:46

srculence7 wrote:Drveće oduvek zaokuplja ljudsku maštu. Zahvaljujući ciklusima rasta, opadanja lišća i ponovnog listanja u proleće, ljudi odavno doživljavaju drveće kao moćan simbol života, smrti i regeneracije.
Drveće nam je inspiracija kada nam je potrebna energija, a njegovo korenje koje nestaje duboko u zemlji nas podseća na našu povezanost i zavisnost od naše planete i života. Drveće živi stotinama ili čak hiljadama godina, zbog čega ga mi poštujemo kao čuvara davnašnjih tajni i budućnosti.

U nekim kulturama se veruje da se grljenjem drveća iz ljudskog organizma oslobađa negativna energija.
Ljudi veruju da drveće, poput ljudi i drugih oblika života, ima energetske vibracije i auru. Kako su vibracije drveća sporije i duboko povezane sa zemljom preko korenja, kontakt sa drvećem nam može pomoći da se osećamo bezbedno, sigurno i stabilno. Većina će se složiti da šetnja šumom ili samo posmatranje drveća daju osećaj dubokog mira i spokojstva i da mogu biti emocionalno i psihološki lekoviti.
Nedavno sam citala upravo o ovome i sve manje uzimaju antidepresive osobe koje se odluče na dendroterapiju. Dokrori sve vise savjetuju ovu vrsrtu terapije, i zadovoljni su rezultatima... Priroda cuda cini..
.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Post by Čupava » 16 Jun 2017, 23:27

..

Sve naše svakodnevne napetosti, borbe i problemi mogu iščeznuti s jednostavnom šumskom terapijom. Svi imamo šume i gore negdje u blizini. Kako možemo izvući najbolje iz tih ekosustava? Pročitajte prijedloge u nastavku teksta.

1. Otiđite na „šumsko kupanje“ (Shinrin Yoku)

Mnogi Japanci vjeruju kako ova ekscentrična praksa podiže imunitet, što su i potvrdila suvremena znanstvena istraživanja. Čak i kratka šetnja šumom može pridonijeti vašoj snazi i zdravlju


To se događa iz razloga što se eterična ulja šumskog drveća – fitoncidi – antibiotici biljnog porijekla emitiraju u zrak i u vašem tijelu povećavaju broj stanica ubojica. Te stanice ubojice pomažu u borbi protiv raznih bolesti, bolesti poput raka.

Zanimljivo, u 1982. godini, Japanska agencija za šume predložila je da „šumsko kupanje“ bude uključeno u zdrav način života. Japancima se toliko sviđala praksa Shinrin Yoku da njihove tvrtke danas forsiraju „šumsko kupanje“ među svojim zaposlenicima zbog dobrobiti njihovog zdravlja.

Zašto onda ne isprobati „šumsko kupanje“? Priuštit ćete svojim osjetilima mnoge užitke:

Zvuk

Zvukovi poput šuma vjetra, šuštanja lišća, pjesme ptica i šum potoka dokazano smiruju um, stoga i moždanu aktivnost. Značajno smanjuju krvni tlak.

Pogled

Samo promatranje prizora šume dokazano smanjuje broj otkucaja srca, krvni tlak i povećava osjećaj smirenosti i radosti.

Miris

Kao što kažu, u šumi “ima nešto magično u zraku”. Mirisi šume imaju zapanjujući učinak na tijelo. Šetnja šumom ima fiziološke učinke koji umanjuju krvni tlak, tjeskobu, depresiju. Usporava se disanje i smiruje se um. Sve zahvaljujući aromaterapeutskom djelovanju fitoncida.

„Šumsko kupanje“ smanjuje stres, snižava razinu šećera u krvi, povećava mentalnu koncentraciju i smanjuje bol. Nije loše za jednu šetnju šumom.
.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81323
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10242 times
Been thanked: 7122 times
Status: Offline

Re: dendroterapija

Post by Julia-Klara » 17 Jun 2017, 11:49

Obozavam moje setnje sumom :medu Uzivam u mirisima zemlje, drveca, lisca, cak i trulih oborenih stabala.
Svrkut prica, Sunce koje se probija groz granje.

Samo da nije onih biciklista i pjesaka, da sam skroz sama, eh, tad bi sve bilo perfektno. Ali de, necemo ni ovo kvarit ;) Dobro je :medi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: dendroterapija

Post by Čupava » 17 Jun 2017, 12:04

Ja volim ići u šumu rano ujutru ili pred veče.. Milina u svakom pogledu..
.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81323
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10242 times
Been thanked: 7122 times
Status: Offline

Re: dendroterapija

Post by Julia-Klara » 17 Jun 2017, 12:11

Zanimljivo je kako zauzeti i poslovni ljudi sve vise i vise bjeze u prirodu.
Brzina zivota i stres odradjuju svoje, ljudima jednostavno treba mir i otkrivanje prirode iznova
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests