Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Post by Čupava » 11 Apr 2017, 21:36

Zašto mora biti sve odmah, iako neke stvari mogu da čekaju - nekim to predstavlja ozbiljan problem..stvaraju nervozu time i sebi i drugima samo zato sto cekati ne znaju ili ne zele..


Hoće da je sve odmah obavljeno u trenutku kada to zamisle..



Da li je žurba normalna stvar ili je stvar organiziranosti ..?! Da li oni koji uvijiek žure imaju prioritete?

Imate li strpljenja, ili sve mora biti pod "hitno"...


Da podsjetim samo "hitni slučajevi " su za HITNU !
.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26742
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14891 times
Been thanked: 3972 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Post by Veca » 11 Apr 2017, 21:54

...sta me briga, bona!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Post by Mutevelija » 11 Apr 2017, 22:03

Nije turski hitjet.

A sad bez zezanja neke stvari ne mogu čekati jer su povezane.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Post by Čupava » 11 Apr 2017, 22:06

Mutevelija wrote:Nije turski hitjet.

A sad bez zezanja neke stvari ne mogu čekati jer su povezane.
Ma i ono sto cekati moze.. Kod njih ne moze.
.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Post by Mutevelija » 11 Apr 2017, 22:08

Pa ne može uzmimo npr, da kod nekih ljudi ovisi posao egzistencija o nečemu.
Nek bude neki kvar u vodovodu, odmah hitan slučaj, nek nestane struje to je hitno, nek nestane interneta i to je hitno.
A naizgled to izgleda kao luksuz.
Ili npr osoba koja radi sa mobitelima, ako joj se pokvari uređaj, mora pod hitno popraviti ga ili naći drugi.
Ako se automobil pokvari a treba stići na vrijeme na posao itd.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18144
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3747 times
Been thanked: 3710 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Post by srculence7 » 12 Apr 2017, 02:46

Mislim da imam dosta strpljenja, gledajući i posao kojim se bavim, ono je neophodno a ujedno predstavlja i dobar trening :123
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Post by SPINERKA » 12 Apr 2017, 05:15

Mislim da se ovdje mnogi mogu naci.


Zašto je tako teško biti u vezi ovih dana? Zašto iznova i iznova ne uspevamo u ljubavi, iako se toliko trudimo? Zašto su ljudi odjednom postali nevešti kada je održavanje veze u pitanju? Da li smo zaboravili kako se voli? Ili, još gore – jesmo li zaboravili šta je to ljubav
Nismo spremni. Nismo spremni za žrtvu. Nismo spremni za kompromise. Nismo spremni za ljubav. Nismo spremni da uložimo sve što je potrebno da bi jedna veza uspela. Želimo sve odmah. I želimo to što lakše. Odustajemo. Dovoljna je samo jedna prepreka da se sve potpuno raspadne. Ne dopuštamo ljubavi da poraste. Dižemo ruke pre vremena
Nije ljubav to što tražimo u životu. Tražimo samo uzbuđenje i ushićenje. Želimo nekoga ko će gledati filmove sa nama i s kim ćemo se zabavljati, a ne nekoga ko nas razume i kada smo najćutljiviji. Provodimo zajedničko vreme, ali ne stvaramo uspomene. Ne želimo dosadan život. Ne želimo partnera za ceo život. Želimo nekoga pored koga ćemo se osećati živo, baš sada, u ovom trenutku. Kada uzbuđenje izbledi, shvatamo da nas niko nije pripremio za takvu svakodnevnicu. Ne verujemo u planove i želje za budućnost, jer smo previše zaslepljeni željom za avanturom.
Zatrpavamo se najnebitnijim stvarima svakodnevnog života, neostavljajući mesta za ljubav. Nemamo vremena da volimo. Nemamo strpljenja da se bavimo vezama. Mi smo zauzeti ljudi koji jure materijalne snove i nemamo prostora za ljubav. Veze su samo dodatak. Ništa više od toga.
Želimo instant zadovoljstvo u svemu što radimo – u postovima na društvenim mrežama, u karijerama koje biramo i u ljudima u koje se zaljubljujemo. Odmah želimo stabilnost u vezi, do koje se, inače, dolazi vremenom. Odmah želimo jaku emotivnu povezanost, koja se, inače, razvija godinama. Želimo osećaj da nekome pripadamo, dok još uvek jedva da poznajemo partnera. Po svemu sudeći, ništa nije vredno našeg vremena i strpljenja – čak ni ljubav.
Radije ćemo provesti jedan sat sa stotinu ljudi, nego ceo dan sa jednom osobom. Verujemo u “mogućnost izbora”. Veoma smo “društveni”. Više verujemo u izlaske i muvanje, nego u istinsko upoznavanje. Pohlepni smo. Želimo sve da imamo. Ulazimo u veze čim osetimo najmanju privlačnost i izlazimo iz njih, čim nađemo nekog boljeg. Ne želimo da izvučemo najbolje iz te osobe. Želimo da budu savršeni. Izlazimo sa mnogo ljudi, ali retko im dajemo pravu šansu. Razočarani smo u sve.
Tehnologija nas je zbližila. Toliko nas je zbližila da ne možemo da dišemo. Gušimo se. Naše fizičko prisustvo je zamenjeno tekstualnim porukama, govornim porukama, video pozivima, slikama, četovima. Ne osećamo više potrebu da provodimo vreme jedni sa drugima. Previše nam je drugih. Nije ostalo više tema za priču.
Mi smo generacija “skitnica”. Ne želimo da se zadržimo predugo na jednom mestu. Plašimo se vezivanja. Verujemo da veze nisu za nas. Ne želimo da se skrasimo. Čak je i pomisao na to zastrašujuća. Ne možemo da zamislimo da ćemo do kraja života biti sa jednom osobom. Odlazimo. Preziremo bilo šta trajno. Ponašamo se kao da je to najveće zlo. Želimo da verujemo da smo “drugačiji” od ostalih. Želimo da verujemo da se ne povinujemo društvenim normama.
Mi smo generacija koja sebe naziva “seksualno oslobođenim”. Možemo da razlikujemo seks od ljubavi. Barem tako mislimo. Prvo imamo seks, pa onda donosimo odluku da li ćemo nekoga voleti ili ne. Imati seks nije ništa strašno. Biti veran jeste. “Kresnuti se” postaje novo “napiti se”. Radiš to ne zato što voliš onog drugog, već zato što hoćeš da se osećaš dobro. Privremena ispunjenost je sve što nam je potrebno. Seks van veze više nije tabu tema. Veze uopšte više nisu jednostavne. Postoje otvorene veze, seks drugari, viđanja samo radi seksa, seks za jednu noć, veza bez obaveza – ostavili smo tako malo prostora za ljubav prema jednom partneru.
Mi smo generacija koja živi u realnosti i vodi se samo logikom. Više ne znamo kako da volimo ludo. Ne bismo otišli do druge zemlje samo da vidimo nekoga koga volimo. Raskinuli bismo, jer je daljina prevelika. Previše smo razumni za ljubav. Previše smo razumni za svoje dobro.
Mi smo uplašena generacija. Plašimo se da zavolimo. Plašimo se da se vežemo. Plašimo se da padnemo. Plašimo se da budemo povređeni. Plašimo se da nam srce bude slomljeno. Ne puštamo nikoga previše blizu, niti se prepuštamo i volimo svim srcem. Skrivamo se iza zidova koje smo sami napravili, tražeći ljubav i bežeći glavom bez obzira onoga trenutka kada je zaista i pronađemo. Od jednom “ne možemo da se nosimo s tim”. Ne želimo da budemo ranjivi. Ne želimo da ogolimo svoju dušu pred bilo kim. Previše smo zatvoreni.
Uopšte više i ne cenimo veze. Napuštamo najdivnije ljude, zbog “drugih riba u moru”. Više nam ništa nije sveto, pa ni takvi ljudi.

Ne postoji stvar na svetu koju ne možemo da pokorimo, a opet, potpuno smo nemoćni u igri ljubavi – najosnovnijim od svih ljudskih instinkata. Evolucija, tako to zovu.
izvori: Shutterstock,
Image

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18144
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3747 times
Been thanked: 3710 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Post by srculence7 » 12 Apr 2017, 07:48

E spini, pored tog opsežnog izlaganja, ono osnovno što nije navedeno a ključno je za opstanak jedne ljubavne veze je usvojen obrazac ponašanja i stečeno ikustvo u primarnoj porodici koje kasnije prenosimo u svoj odnos sa partnerom.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Post by Nice try » 12 Apr 2017, 08:02

Meni čekanje ne predstavlja problem,ali inače u svim sferama života ljudi generalno ne mogu da čekaju.Baš,kako reče kolega gore,sve je povezano i čovjek htjeo,ne htjeo mora žuriti.
Pa, kad i ne mora nekako je ta žurba ušla u sve pore naših života.
Naviklo se da sve bude odmah i sad,kakvo čekanje.
Kad smo prije čekali po sedmicu odgovor od prijateljice u pismu ili je eventualno zvali jednom mjesečno,bilo je nezamislivo da ćemo se danas ljutiti ako nam neko ne odgovori na poruku u roku odmah :kafa
Ali,tako je kako je,prilagoditi se mora,ko zna...možda i ova vremena budemo nekad spominjali u pozitivnom kontekstu.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Post by Maja » 12 Apr 2017, 10:18

Nestrpljiva sam, hocu sve i hocu sad

Kad nesto zamislim/nanijetim to mora biti ODMAH, juce ako moze.
Nekad me savjetuju u nekim stvarima da jos sacekam, mozda ce kasnije biti bolje ali jok. Mora biti odmah. I ako mi ne uspije da bude odmah stalno to visi negdje iznad glave, trazim nacin kako da ubrzam i sva sam u tome dok ne bude kako sam zamislila. Bez obzira sta je u pitanju. Jednom cu se nesto pravo zahebat sto posto.

Ne bih znala odgovoriti na naslov teme.
Nisam ni u stisci s vremenom, nisam ni pohlepna, ambiciozna pa da grabim. Nisam radoholicarka ni nestrpljiva u svakodnevnim stvarima tipa...da nemam strpljenja pogledati film do kraja ili sjediti na kafi satima itd.
Mozda sam nestrpljiva da osjetim zadovoljstvo i mir nakon izvrsenja planiranog :hm
Jer kad "strpljivo" cekam stalno mi to okupira misli a to ne volim.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Post by Melek » 12 Apr 2017, 10:19

Jel' to isto vazi i za sexualne porive? :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Post by Maja » 12 Apr 2017, 10:20

Napusti temu

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Post by vila » 12 Apr 2017, 10:30

Kad nesto zamislim i organiziram se onda mora biti odmah...nema tu danas cu,sutra cu,mrsko mi...
Odradim i tocka!
Ja i rucak kuham uvjek u isto vrime :ooo
Ili je gotovo do 11 ili nema nikako
Kad ne ovisi samo od mene,imam razumjevanja,ne guram se preko reda u trgovinama niti kad placam racune
Niti forsiram kad mi netko drugi treba nesto odraditi ali ako si mi rekao npr.za tri tjedna onada je to tocno tada i nemam bas tolerancije za cekanje
Na poslu me izlude oni koji sve traze "hitno" sa glupim izlikama tipa putujem,zenim se,umirem
Pa koji si klinac cekao zadnji tren da se sjetis imati lijep osmjeh
Mrzim neorganizirane ljude i u pravilu je njima uvik nesto hitno!

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Post by Username » 12 Apr 2017, 10:35

vila wrote: Niti forsiram kad mi netko drugi treba nesto odraditi ali ako si mi rekao npr.za tri tjedna onada je to tocno tada i nemam bas tolerancije za cekanje
Kako se manifestuje manjak tolerancije u tom slucaju?

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25703
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3144 times
Been thanked: 4159 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Post by ina » 12 Apr 2017, 10:37

*Vozis malo sporije ili bas pratis ogranicenja, odma bi te preletjeli
(na neki nacin i hoce) i usput gotov ili bas gurnuli u kanal.
*Nedostatak strpljenja sa onim koji trebaju nauciti... Fataj odma jer nema tu
ponavljanja ili mozda svjesnosti da ucitelj objasnjava na pogresan nacin.
*Konstantno dirkanje tipkice za pozivanje lifta... (eto kao ubrzace proces)
*I ne zavrsis pricati a oni ti vec citaju misli. Nemaju strpljenja saslusati.
*Brak, kuca, novo auto, djeca... I dugova preko glave... :cudi
"Treba" sve odma.
Polahko brate/sestro mila neke stvari se skupo placaju.

I ok svi smo ponekad nestrpljivi, zavisi samo u kojim situacijama.
Zadnji primjer a i prvi puno su znacaniji i drugaciji (za mene) od driblanja tipkice lijenoga
lifta ili nedovrsenje gledanje filma.
Svijest ima sidrište.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Post by vila » 12 Apr 2017, 10:37

Username wrote:
vila wrote: Niti forsiram kad mi netko drugi treba nesto odraditi ali ako si mi rekao npr.za tri tjedna onada je to tocno tada i nemam bas tolerancije za cekanje
Kako se manifestuje manjak tolerancije u tom slucaju?
Sve ovisi je li mi "krivac" simpatican ili ne

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Post by Chloe » 12 Apr 2017, 11:25

vila wrote:Kad nesto zamislim i organiziram se onda mora biti odmah...nema tu danas cu,sutra cu,mrsko mi...
Odradim i tocka!
Ja i rucak kuham uvjek u isto vrime :ooo
Ili je gotovo do 11 ili nema nikako
Kad ne ovisi samo od mene,imam razumjevanja,ne guram se preko reda u trgovinama niti kad placam racune
Niti forsiram kad mi netko drugi treba nesto odraditi ali ako si mi rekao npr.za tri tjedna onada je to tocno tada i nemam bas tolerancije za cekanje
Na poslu me izlude oni koji sve traze "hitno" sa glupim izlikama tipa putujem,zenim se,umirem
Pa koji si klinac cekao zadnji tren da se sjetis imati lijep osmjeh
Mrzim neorganizirane ljude i u pravilu je njima uvik nesto hitno!
:ok ... baš 'vako nekako ...
Svaki dan mi je uglavnom organizovan, ne volim kulati poslove i obaveze al' ne bih to zvala nestrpljivošću nego odgovornošću i savjesnošću,

jer bez obzira koliko me posla čekalo organizovano i smireno pristupam realizaciji i izvršenjima, bez napetosti i nervoze,
zato i kad mi je najgore neki misle kako je meni sve lako i jednostavno. ( :lupa neke žene bi na mom mjestu ludile )
:123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Post by Čupava » 12 Apr 2017, 11:59

ina wrote:*Vozis malo sporije ili bas pratis ogranicenja, odma bi te preletjeli
(na neki nacin i hoce) i usput gotov ili bas gurnuli u kanal.
*Nedostatak strpljenja sa onim koji trebaju nauciti... Fataj odma jer nema tu
ponavljanja ili mozda svjesnosti da ucitelj objasnjava na pogresan nacin.
*Konstantno dirkanje tipkice za pozivanje lifta... (eto kao ubrzace proces)
*I ne zavrsis pricati a oni ti vec citaju misli. Nemaju strpljenja saslusati.
*Brak, kuca, novo auto, djeca... I dugova preko glave... :cudi
"Treba" sve odma.
Polahko brate/sestro mila neke stvari se skupo placaju.

I ok svi smo ponekad nestrpljivi, zavisi samo u kojim situacijama.
Zadnji primjer a i prvi puno su znacaniji i drugaciji (za mene) od driblanja tipkice lijenoga
lifta ili nedovrsenje gledanje filma.
Najjači su mi oni koji na semaforu nemaju strpljenja sačekati da se zeleno upali i vec na narandzastom bi krenuli... :grana

A također oni koji kasne na zakazane termine i kad dodu počnu priču kako su u žurbi :rol te kako ih jos i more obaveza...ma briga me za njihovu žurbu.. :D.


Samo ne dozvoljavam da zbog njihovog kašnjenja kvare moj plan i program...kasnjenjem ne cijene tude vrijeme..a također su u nedostatku respekta prema drugima.
.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Post by SPINERKA » 12 Apr 2017, 12:24

:D
srculence7
E spini, pored tog opsežnog izlaganja
..Da samo izgleda, ali su samo zapazanja sa kojima se slazem.

Rjesenja su individualna.
Image

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi nemaju (više) strpljenja?

Post by Mutevelija » 12 Apr 2017, 12:36

Svi kobejagi imate strpljenja a kad vam komp zastopa klikcete f5 da refreshujete ko mahniti :roll

Ili onaj kruzic kad vam pretrazivac zastopa
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 57 guests