Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Post by Krokodil Behko » 25 Oct 2017, 10:02

Image

U Beogradu je tokom proteklog vikenda, tačnije od 19. – 22. 10. 2017. u hotelu „M“ održan VII kongres psihoterapeuta, a glavna tema kongresa bila je „Moć psihoterapije“.
Kongres okuplja psihoterapeute iz svih krajeva bivše Jugoslavije, a sljedeće godine ovdje se održava evropski kongres psihoterapeuta. Iako ima nekoliko stotina psihoterapijskih modaliteta, svi oni imaju zajednički cilj: stručno usavršavanje i što bolja pomoć i posvećenost klijentima.


Neke od najčešćih tema koje su bile izložene na kongresu su:“ Sindrom Boga kod psihoterapeuta“; „Moć u psihoterapiji“; „Psihoterapijska moć“, „Zloupotreba moći u psihoterapiji“…, a našu zemlju predstavila je psihoterapeutkinja i književnica, Vahida Djedović, koja je, osim prezentacije rada pod nazivom „Detronizacija Boga“, organizovala radionicu iz biblioterapije pod nazivom „Moć bajke u psihoterapiji“.
Zbog sve veće popularnosti i korisnosti biblioterapije u zapadnoj Evropi, kolege i koleginice psihoterapeuti, pokazali su veliko zanimanje za ovu radionicu.

Naša psihoterapeutkinja i književnica, koja je zasigurno najbolji poznavalac biblioterapije u regionu, jer ima obrazovanje i iz književnosti i iz psihoterapije, ima preko deset godina kliničkog iskustva u ovoj oblasti, a na čemu je i magistrirala, Vahida Djedović iz Tuzle, sa svojom radionicom izazvala je naročitu pažnju.
Imajući u vidu neočekivanu zainteresovanost za ovo polje, Vahida će ubrzati rad na izdavanju nove knjige koju posvećuje biblioterapiji, a na kojoj već uveliko radi.

„Ovo će biti prva knjiga u regionu posvećena biblioterapiji, sa kliničkom praksom. Odavno se već znaju blagodeti pisane riječi, ali kod nas se do sada rijetko koristila. Biblioterapija je najstarija zapisana psihoterapijska metoda, a najpoznatija i najstarija biblioterapeutkinja na svijetu je Šeherzada iz „1001 noći“. Vjerujem da će moj angažman, kao i istraživanja koja sam radila i dobila korisne rezultate, ovaj vid psihoterapije uvrstiti kao obavezan tretman u psihijatrijskim ustanovama.“


(aura)
online

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3615 times
Status: Offline

Re: Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Post by srculence7 » 25 Oct 2017, 14:03

Zanimljiva je, ok da bude kao neka alternativna metoda poput muzikoterapije ali za baš obavezan tretman nisam sigurna :hm
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Post by Mutevelija » 25 Oct 2017, 18:55

Jel to egzorcizam
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Post by Bla » 25 Oct 2017, 20:26

nisam čitao tekst, ali sam po naslovu nakon što sam ga ugledao danas mislio da se radi o nekoj terapiji čitanjem :lupa
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Post by Zagorka » 25 Oct 2017, 23:10

Ovo je skroz popularno, bilo sta objavi o tome kako si naglo spoznao boga, ili lijecenje kroz bibliju bla bla, i prodaje se.....i kod nas veliki trend citiranje hadisa insanu sto slucajno do tebe kupuje paprike
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Post by Socrates » 25 Oct 2017, 23:11

Nije rijec samo o bibliji nego o pisanoj rijeci.
. . . . . . . . .

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Post by Hannibal » 25 Oct 2017, 23:13

cito sam jucer da u rusiji ima vise likova sto lijece biblijom nego doktora
🐽

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Post by Socrates » 25 Oct 2017, 23:16

Tako je u svim post-komunistickim zemljama.

Posljedica genijalne ideje KP Idiota
. . . . . . . . .

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Post by Hannibal » 25 Oct 2017, 23:23

mene je mama vodila kod hodze da me lijeci,mislili jedno vrijeme da sam skrenuo. al to bilo jos u osnovnoj skoli. zvala je uciteljica u skolu kaze on maltretira djecu ovo ono napravila slucaj od tog sto je malom krenula krv iz nosa. stari nije dao kaze pusti budalu i stara me odvede na foru da stari ne zna
🐽

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3615 times
Status: Offline

Re: Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Post by srculence7 » 25 Oct 2017, 23:46

Za one koje zanima da se informišu nešto više o ovom vidu terapije ...ja sam rezervisana po tom pitanju ;)

Biblioterapija se može podvesti pod deo tzv. Ekspresivne terapije, u koju bi se još uvrstile terapija pisanja, muzikoterapija, psihodrama, terapija plesom i pokretom. To je dakle vid terapije ekspresijom (izražavanjem) bilo čitanjem, pisanjem, slušanjem muzike, glumom ili plesom, a u svrhu oduška sebe i psihofizičkog prekomponovanja, pri čemu je taj efekat u prvom planu, a u drugom, samo moguće umetničko ostvarenje.Ona primenjuje konkretan sadržaj knjige ili pisanog sadržaja kao terapiju. Biblioterapija se često može kombinovati sa terapijom pisanjem. Pokazala se efikasnom u lečenju depresija, i ovi rezultati su dugotrajni.

Reč je o "vođenom" čitanju kojim rukovode stručnjaci, kako bi pomogli ljudima da savladaju teške trenutke i život učine vedrijim i kvalitetnijim. Književnost tako dobija krajnje upotrebnu vrednost, jer nudi oslobađanje stresa, jača samopouzdanje, poboljšava koncentraciju, stepen emocionalne i socijalne inteligencije podiže na viši nivo, podstiče kreativnost... Preporučuje se čak i u slučaju zavisnosti od alkohola, droge i kocke, poremećaja u ishrani, kod porodičnih trauma, hiperaktivnosti dece.

Širom razvijenih zemalja sprovodi se u ustanovama koje se bave zaštitom, negom i obrazovanjem, ali i kroz čitaonice ili čitalačke klubove. Opšte je mišljenje da, iako može da se primene na sve uzraste i strukture, biblioterapija nije za svakog niti za svaku situaciju. Ne može da se prepiše nekom ko ne voli da čita, jer njena primena podrazumeva druženje sa knjigom koje treba da bude zadovoljstvo, a ne muka. Dobra stvar je to što je zabavna i prilagođena osobi - individualizovana je. Vrlo je "mobilna", jer može da se praktikuje kod kuće, na radnom mestu, u parku. Možete da čitate bilo šta, bilo gde, a da niko ne zna zbog čega to radite. Niko vas neće gledati ispod oka i pitati se da li ste dobro.

Klijentu se da ili preporuči određena knjiga. Nakon što ju je pročitao zajedno diskutujemo na temu svih relevantnih oblasti i pitanja koje su se pojavile tokom čitanja. On se ohrabruje da tokom iščitavanja piše beleške ili dnevnik, što mu pomaže da kasnije sa terapeutom kvalitetnije proradi sve date teme. Biblioterapija može da se završi već posle jednog ili više razgovora, u zavisnosti od važnosti priče koja se obrađuje. Kada dođe do određenih promena u ponašanju, zasnovanih na biblioterapijom pokrivenim temama, smatramo da je došlo do trajne promene.

Suština je da se knjigom okupira um, ojača misaoni proces, oslabi pritisak u glavi, podstakne na konstruktivno razmišljanje. Ako se čitalac uvuče pod "tuđu kožu", identifikuje se sa junakom ili događajem, trebalo bi da osvesti svoje probleme, dileme, uloge, situacije i iskaže svoje emocije. Na taj način postaje svestan i kadar da ih rešava. Jer, dok čitamo o drugima, čitamo o sebi. Mnogo bolje kada priču razumemo kao da smo u njoj, a ne kao da je ona izvan nas.

Jedno britansko istraživanje je pokazalo da je čitanje brži i efikasniji način opuštanja i od slušanja muzike i šetnje. Zato u toj zemlji mnogi doktori preporučuju pacijentima knjige samopomoći, koje mogu da im olakšaju u slučaju depresije. I to umesto lekova.

FAZE OPORAVKA

DA bi biblioterapija pozitivno delovala, potrebno je da se uz pomoć terapeuta prođu sledeće faze:

* Identifikacija - osoba mora da se identifikuje sa likovima iz knjige, prepozna neko lično iskustvo.

* Projekcija - to je proces preispitivanja svog sistema vrednosti, ponašanja u određenim životnim situacijama, poređenje sa onim iz knjige.

* Katarza - osećaj empatije sa likom iz dela uz osvešćivanje sopstvenih osećanja, tako da osoba doživljava emocionalno pražnjenje i olakšanje.

* Uvid - svest o unutrašnjem ili konfliktu sa drugim ljudima, što je prvi korak ka njegovom rešavanju.

(biblioterapija.rs)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Post by Krokodil Behko » 25 Oct 2017, 23:56

Ma ja mislim da je to malo pretjerano. Ok, knjiga opusti čovjeka, smiri i usmjeri misli, malo ga i uspava, pred spavanje, ali to ne bi moglo kod previše napetih ili depresivnijih osoba, kod raznih sanjalica i sl.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Post by Zagorka » 26 Oct 2017, 00:01

Sa kim cu se identificirati citajuci bibliju ili ove vahidine bajke? Sa vahidom?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Post by Krokodil Behko » 26 Oct 2017, 00:02

Pa ima još knjiga, osim biblije i hadisa :D.
online

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3615 times
Status: Offline

Re: Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Post by srculence7 » 26 Oct 2017, 00:03

Kod psihoza teško, čudi me za depresiju da se pokazala efikasno, možda neki blaži oblici, ljudi u tom stanju su neizanteresovani za tv i mnoge druge lakše sadržaje, nemaju pažnju, koncentraciju, jer im je fokus na misli tako da mi je neverovatno da se usredsredi na smisao onog što pročita, razgovor je već nešto drugo :hm
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Post by Zagorka » 26 Oct 2017, 00:04

Krokodil Behko wrote: 26 Oct 2017, 00:02 Pa ima još knjiga, osim biblije i hadisa :D.
Pa drzim se ponudjenih naslova iz uvoda, da ne kazu po drugi put veceras da oftopickarim.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Post by Bla » 26 Oct 2017, 01:14

gdje ti je bilo prvi put?
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Post by gospođa Brams » 26 Oct 2017, 03:17

Kakva Biblija? :oo

Za terapiju citanjem, odnosno ljekovitu moc knjige se zna vec od antickog doba. Koliko se sjecam, uglavnom se koristi kod laksih poremecaja, ili npr. kao pomoc u nosenju sa teskom zivotnom situacijom
Ovdje se redovno provodi u jednoj klinici. Za vrijeme Domovinskog rata provodio se ekstenzivan program biblioterapije za djecu u ratom pogođenim podrucjima. Meni osobno jako zanimljivo podrucje jer i bibliotekari imaju svoju ulogu u cijelom procesu
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Post by Mutevelija » 26 Oct 2017, 06:19

Rescitovanje svete knjige nekim osobama se radi iskljucivo zbog egzorcizma, ali ako osoba vjeruje da mu pomaze ima efekta, ako ne vjeruje dzaba se uci i Sveta Knjiga ide protiv njega, ne pomaze mu.
A moc takvih metoda se ogleda u tome sto je se recitovanjem Kurana lijecio otrov zmije.
Moze recitovanje svete Knjige pomoci ali u odredjenim granicama ne u svim.
Jednom prilike ashab dolazi kod Poslanika i kaze imam bolove nekakve, tom prilokom su sjedili tu krscanin i zidov koji su.bili doktori, on odgovara ashabu.
Obrati se njima.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Post by Julia-Klara » 27 Oct 2017, 11:16

:rol
Vazda se igramo gluhih telefona,ali mi ne pada na pamet ponavljati vec nekoliko puta ponovljenu cinjenicu vezanu za tekst, koju su ponavljali i isticali drugi :kafa

Sto se tice same biblioterapije i mog iskustva sa istom , davno sam pisala da imam par knjiga koje me "dizu i cupaju" iz stanja ucmalosti i negativnosti,ali i onih koje me dokusure i zbog kojih tresnem na dno, sto je ponekad neophodno za ponovno dizanje.

Sve sto pomaze da mozak i misli ostanu sabrane i ciste (smirene) je uvijek dobrodoslo, pa tako i biblioterapija (svi pravci, najvise pisanje ;) )
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Najaktuelnija psihoterapijska metoda: Biblioterapija!

Post by Sibila » 27 Oct 2017, 12:31

ma sta znam, knjige i to...sve super.

ali ja bih voljela probat tu stravu da salijem ...to nikad nisam uradila...kazu budes ko nov :ooo
:o
mozda sam off ali eto...

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests