Kad je neko lijen!

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by Hannibal » 08 Jul 2017, 22:39

to ti ja kazem brt. stara te svaki dan pegla za curu, ja da sam na tvom mjestu ne bi sad iz inata naso curu
🐽

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by SPINERKA » 10 Jul 2017, 01:02

Mutevelija wrote: 08 Jul 2017, 22:19 Ja da imam curu nesto da izlazim imo b ina nesto i trosit ovako sam zasteko sebi par stotina pa mi ni ne treba.
Nije bogat onaj ko nema nego onaj ko ima, ozbiljno nije bogat onaj ko ima nego onaj kome malo treba.
Razmišljam da pređem u sufizam oni ništa ne rade sami ilaču :cudi
:D.

Mute , stavi novac na berzu , neka se kote --ili

:rol da kupimo ovce :obrve


:valja
Image

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by Mutevelija » 10 Jul 2017, 01:09

Prvo me rasparuješ od male sad me u čobane daješ ma super extra si tetka.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by SPINERKA » 10 Jul 2017, 01:12

Mutevelija wrote: 10 Jul 2017, 01:09 Prvo me rasparuješ od male sad me u čobane daješ ma super extra si tetka.
Ono je bila samo proba , da vidim kako Mala reaguje.

:hm Mislim da si joj ipak ti u :srce . Samo da znas , kada dodje vrijeme -kod mene ce te na medeni. :o
Image

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by Mutevelija » 10 Jul 2017, 01:18

Hoćemo čuvati ovce kod tebe a ja ću joj pjevati "čobanice ljepotice hajmo u planinu da čuvamo stato" :hihi :valja
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by SPINERKA » 10 Jul 2017, 01:20

Mutevelija wrote: 10 Jul 2017, 01:18 Hoćemo čuvati ovce kod tebe a ja ću joj pjevati "čobanice ljepotice hajmo u planinu da čuvamo stato" :hihi :valja
ravnica ' alo nema brda :hihi
Image

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by Hannibal » 10 Jul 2017, 09:41

to se jedino danas isplati,moj drug se time bavi evo neku godinu i za par dana ce da kupi auto od 30 hiljada maraka...
🐽

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by Mutevelija » 10 Jul 2017, 12:50

Da li je zlatna vuna kod njega :hihi

NE moze se reci da je neko lijen i kritikovati kad je nesto probao, znaci kad vidis da se ne isplati ne isplati se eno danas sam bio na kafi sa kolegom bisim iz treće firme, i kaze frkno mu ekser i ostetio mu oko sad nosi naocare za dioptriju na jednom oku izgubio i na drugom ostetio oko, ko će to sad platiti, da nije bio osiguran sad ganja ljekarsko da ga sef osigura :cudi

Eto vam nema tih para koje vid mogu vratiti.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Naučno dokazano: Lijenost je znak inteligencije

Post by Krokodil Behko » 24 Dec 2017, 22:37

Image

Čini se da lijenost možda i nije toliko loša stvar, jer novo istraživanje otkriva kako inteligentni ljudi uglavnom odmaraju, budući da se rijetko dosađuju, a često vrijeme provode zabavljajući se vlastitim mislima.

Štaviše, studija je pokazala kako aktivni ljudi tjelovježbu koriste kako bi stimulisali svoj um, za razliku od onih koji "džogiraju" vlastitim mislima.

Naime, u istraživanju provedenom na Univerzitetu Florida Gulf Coast, objašnjeno je kako je veza između znanja i tjelesne aktivnosti važno pitanje za čovječanstvo, budući da se ta poveznica vrlo vjerovatno proteže tokom cijeloga života.

Za početak, izvučeni su podaci koji objašnjavaju kako je nivo tjelesne aktivnosti usko povezan sa psihičkom. Naprimjer, jedno je istraživanje dokazalo kako se "oni koji manje razmišljaju" lakše dosađuju, a time i češće osjećaju negativne posljedice koje dosada donosi.

S druge strane, oni željni znanja nemaju taj problem budući da sami sebi pružaju dovoljnu mentalnu stimulaciju. Drugim riječima, oni željni znanja mentalno su se sposobni zabaviti sami te dosadu koriste kao priliku za produktivnost, dok oni s nižim interesom za učenjem pate od svih negativnih posljedica koje dosada donosi.

Kako bi bolje razumjeli je li lijenost zaista znak inteligencije, tim je odabrao 60 studenata od kojih je pola označeno kao "oni koji više razmišljaju", te pola kao "oni koji manje razmišljaju". Zatim je svakom pojedincu dodijeljen "aktigrafski uređaj" koji će nositi u periodu od jedne sedmice. Uređaj je trebao mjeriti njihovu tjelesnu aktivnost kako bi imali dovoljno podataka za analizu.

Nakon sedam dana, studija je imala svoje prve rezultate - grupa koja "više razmišlja" bila je puno manje aktivna od druge grupe s jednim izuzetkom - tjelesna aktivnost u obje se grupe nije u mnogo situacija razlikovala vikendima.

Naučnici su taj fenomen nazvali "vikend efektom" objašnjavajući kako bi to mogao biti proizvod činjenice da je istraživanje ipak provedeno na studentima. S druge strane, dodali su kako bi i taj "vikend efekt" mogao biti stvar koja će se mijenjati s godinama te kako je to nešto što namjeravaju pratiti u nastavku.

Ipak, ništa nije crno-bijelo, pa tako ni ovo. Naime, istraživači ipak dodaju kako previše odmora za "inteligentne" osobe može imati negativne posljedice po njihovo zdravlje.


(klix)
online

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Naučno dokazano: Lijenost je znak inteligencije

Post by ina » 25 Dec 2017, 00:05

Ljencarosi ce naci uvijek dobar razlog da opravdaju vlastitu "aktivnost". :D.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Naučno dokazano: Lijenost je znak inteligencije

Post by Podrinjac » 25 Dec 2017, 00:07

Nerad je stvorio gospodina.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Naučno dokazano: Lijenost je znak inteligencije

Post by srculence7 » 25 Dec 2017, 02:16

Može biti neki "znak" ali sigurno nije zaslužna za razvijanje inteligencije :hihi
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Naučno dokazano: Lijenost je znak inteligencije

Post by damir5 » 25 Dec 2017, 08:23

htio sam komentarisati, ali mi najednom nešto mrsko :spavanje

:oo
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Naučno dokazano: Lijenost je znak inteligencije

Post by storm » 25 Dec 2017, 09:09

Inovatori su u principu lijeni i inteligentni....smišljaju, kako bi sa što manje uloženog posla, bili što produktivniji :oo
Bez želje za inovativnošću...ovo dvoje i nije nešto :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Naučno dokazano: Lijenost je znak inteligencije

Post by Hannibal » 25 Dec 2017, 11:43

onda smo ja i muta super inteligentni
🐽

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Naučno dokazano: Lijenost je znak inteligencije

Post by Mala_Mu » 26 Dec 2017, 16:37

damir5 wrote: 25 Dec 2017, 08:23 htio sam komentarisati, ali mi najednom nešto mrsko :spavanje

:oo

Isto, zato cu te samo citirati lakse je :D.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Ova psihologinja tvrdi da lijenost ne postoji: evo što se krije iza te osobine

Post by Mutevelija » 15 Jun 2019, 19:08

IImage

Izgleda tako jednostavno: “Znam da moram stremiti ka svojim ciljevima, ali koliko god se podsjećam, ne radim to. Sigurno sam ljenčina!”

Ali evo zapanjujućeg otkrića psihologinje Laure D. Miller: lijenost je mit!

“Lijenost” je prečesto korištena kritika, ocjena karaktera, koja nam nimalo ne pomaže u tome da shvatimo zašto se netko ne trudi da bi učinio ono što želi, ili nije ono što se od njega očekuje da bude. Ako malo proučimo što se krije iza odlaganja i izbjegavanja, pronaći ćemo niz mnogo složenijih pitanja:

1. Strah od neuspjeha
Mnogi sami sebi postavljaju zapreke i odlažu ciljeve, poput pronalaženja boljeg posla, jer sebe dosta nisko procjenjuju. Boje se da, ako se potrude, na vidjelo će izaći njihova prava neposobnost i bit će uništeni. Svi poznajemo tu strategiju.

2. Strah od uspjeha
Rođak straha od neuspjeha, strah od uspjeha postoji! Mnogi se podsvjesno brinu da će uspjeti na način koji je potencijalna prijetnja drugima. Ti ljudi izbjegavaju konflikt na način da ne idu naprijed.

Zamislite ženu koja dobije promaknuće i počne zarađivati više od njenog, veoma tradicionalnog, supruga. Ili muškarca iz obitelji alkoholičara koji prestane piti. Naizgled su to sjajni ciljevi, ali promjene u ulogama koje nastaju mogu biti silno disruptivne.

3. Želja za tetošenjem i “lijenost”
Svi to želimo! Ali neki ne znaju kako pitati izravno, pa se prave beskorisni kako bi drugi učinili to za njih. Zamislite muškarca koji ne želi ispeglati svoju košulju jer zna da će njegov dečko to učiniti za njega iako će mu prigovoriti na ljenosti. Ali to je njegova prilika da osjeti kako se netko brine za njega, a da ne mora priznati da to želi. Loša strana je što ljudi koji su previše vezani uz ovu taktiku frustriraju one oko sebe, koji bi također htjeli da se ponekad netko pobrine za njih.

4. Strah od očekivanja
Ljudi koji ciljaju nisko u životu najčešće to rade da bi spriječili tuđa očekivanja prema njima. Jedna pacijentica nije nikad planirala i predstavljala se kao lijena osoba jer je htjela da drugi sve isplaniraju za nju. Tad je bila slobodna pojaviti se ili ne, ovisno o raspoloženju. Izbjegavala je obveze, dok su drugi morali preuzeti ih, izložiti se radeći stvari za nju, dok je ona ostala slobodna od odgovornosti.

5. Pasivno-agresivna komunikacija
Strah od sukoba je duboko u mnogima od nas. Bojimo se da bi otvoreno izražavanje naše frustriranosti izazvalo povrede i pucanje odnosa. Ljudi koji izbjegavaju sukobe dugo skrivaju svoje osjećaje nezadovoljstva. Mogu ih priopćiti neizravno, kroz “lijenost”, zabušavajući na način koji će uznemiriti drugu osobu.

Pacijentica koja je smatrala da je suprug zanemaruje počela je rjeđe kuhati i izbjegavala je seks. Pretpostavila je da se “ulijenila”. Ali objašnjenje je bilo da izbjegava važnije pitanje, njen nedostatak ispunjenosti, kao i želju da se i suprug osjeti zanemarenim kao i ona.

6. Potreba za relaksacijom
Mnogi pogrešno pretpostavljaju da bi uvijek trebali juriti punim gasom i okrivljuju se kad im se tijelo i um isključe u znak prosvjeda. Zapadna kultura cijeni produktivnost i naporan rad. Stvarnost je da svakom treba odmor.

7. Depresija
Uobičajeni simptomi depresije su nedostatak motivacije, umor i ahedonija (izostanak užitka u stvarima koje su ranije bile ugodne). Kritizirajući sebe za “lijenost”, netko može zanemariti znakove koji pokazuju da mu je potrebno liječenje. Deprimirani ljudi obično misle da su zapeli. Ljutnja koju osjećaju prema sebi jača depresiju. Samoprezir zbog “lijenosti” je uobičajen kod depresivnih ljudi.

Ako mislite da ste “lijeni”, pokušajte razmotriti svoje ponašanje kao simptom problema, a ne kao problem. Što više shvatite o svojoj motivaciji, više ćete moći učiniti. Je li moguće ono što izbjegavate učiniti upravljivim? Možete li zatražiti pomoć? Prije svega, prestanite se kritizirati zbog “lijenosti”. Ljudi koji se vide kao ljenčine često zapnu u tom ponašanju. Riješite li skrivena pitanja, oslobodit ćete se!
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Ova psihologinja tvrdi da lijenost ne postoji: evo što se krije iza te osobine

Post by Vrag » 15 Jun 2019, 19:09

tjesi se

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Ova psihologinja tvrdi da lijenost ne postoji: evo što se krije iza te osobine

Post by Podrinjac » 15 Jun 2019, 19:14

Da je upoznala mene, vidjela bi.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ova psihologinja tvrdi da lijenost ne postoji: evo što se krije iza te osobine

Post by Krokodil Behko » 15 Jun 2019, 21:05

Jel mi se ovo samo čini, ili je neko sebe potražio u psihijatriji?
online

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests