Kad je neko lijen!

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Trepavica
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by Trepavica » 17 Feb 2014, 22:38

:D.
Krokodil Behko wrote:Sufijski šejh iz Zenice preporučuje da lijene žene treba tući

Image


Sufijski šejh Mustafa Čajlaković iz Zenice ima običaj da putem svoje web-stranice odgovara na pitanja brojnih vjernika.

Pitanja se tiču brojne problematike, od vjerskih nedoumica do porodičnih problema, pa i onih koji se tiču sasvim privatnih potreba.

Međutim, Čajlaković pri svojim odgovorima zna nekada i preliti čašu pa one koji imaju "probleme" sa suprugama preporučuje da ih se - istuče.

Jedan od sramotnih Čejvanovićevih savjeta osvanuo je nedavno kada ga je nepoznati čitalac upitao za savjet kako riješiti probleme sa svojom suprugom za koju je ustvrdio da "je lijena i kako ne voli raditi po kući".

- Eselam Alejkum, želio bih vas pitati da li će bolje biti moja hanuma, s njom nešto nije u redu, ona nije nikad vesela, ne voli radit po kući a niti negdje drugdje samo bi voljela spavati tako da bih vas zamolio da mi pomognete. Imam s njom jedno dijete na putu je drugo pa bih vas zamolio da u ime Allaha da nam pomognete da ona bude dobro, eto unaprijed vam zahvaljujem i neka vas dragi Allah nagradi, glasilo je pitanje neznanog čitaoca na što mu je Čajlaković odgovorio:

- Nije joj ništa, čista lijenost, za skidanje lijenosti potreban je prut.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by Sheval » 17 Feb 2014, 22:43

Evo meni se piša ali sam lego...brzo će jutro,mogu izdrzati :cool

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by alma75 » 21 Feb 2014, 13:17

Trepavica wrote::D.
Krokodil Behko wrote:Sufijski šejh iz Zenice preporučuje da lijene žene treba tući

Image


Sufijski šejh Mustafa Čajlaković iz Zenice ima običaj da putem svoje web-stranice odgovara na pitanja brojnih vjernika.

Pitanja se tiču brojne problematike, od vjerskih nedoumica do porodičnih problema, pa i onih koji se tiču sasvim privatnih potreba.

Međutim, Čajlaković pri svojim odgovorima zna nekada i preliti čašu pa one koji imaju "probleme" sa suprugama preporučuje da ih se - istuče.

Jedan od sramotnih Čejvanovićevih savjeta osvanuo je nedavno kada ga je nepoznati čitalac upitao za savjet kako riješiti probleme sa svojom suprugom za koju je ustvrdio da "je lijena i kako ne voli raditi po kući".

- Eselam Alejkum, želio bih vas pitati da li će bolje biti moja hanuma, s njom nešto nije u redu, ona nije nikad vesela, ne voli radit po kući a niti negdje drugdje samo bi voljela spavati tako da bih vas zamolio da mi pomognete. Imam s njom jedno dijete na putu je drugo pa bih vas zamolio da u ime Allaha da nam pomognete da ona bude dobro, eto unaprijed vam zahvaljujem i neka vas dragi Allah nagradi, glasilo je pitanje neznanog čitaoca na što mu je Čajlaković odgovorio:

- Nije joj ništa, čista lijenost, za skidanje lijenosti potreban je prut.
Bože sačuvaj. Pa u pitanju je trudna žena, zato joj se stalno spava. Ja da mi kakvu motku da ovog šejha namlatim tako da mu prva misao bude kako će kad se oporavi uvući jezičini!

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by Pasaga » 21 Feb 2014, 16:22

:plavi ...mozes ti sve istuci...
samo jezik nemozes..... :D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Awenary
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 366
Joined: 22 Nov 2013, 22:58
Location: Monstropolis
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by Awenary » 23 Feb 2014, 00:35

Kad je neko lijen to sam ja) Mada "donesi ovo odnesi ono" nikad ne kažem)
Al' što se tiče posla tu je sve u redu, samo moram da počnem rad.
I'm to busy to be charmed (c)

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by sann » 07 Jun 2014, 00:38

.....stecene navike,ostaju!
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12252 times
Contact:
Status: Online

Re: Kad je neko lijen!

Post by Maja » 07 Jun 2014, 00:47

Lijeno mi napisati post na ovu temu.

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28515
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1545 times
Been thanked: 1523 times
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by uvijek_kontra » 07 Jun 2014, 22:35

''Trazi posao, a moli Boga da ga ne nadje.''
..tako bi rekla moja mama. :hihi

Takve osobe su mi bezveze.
Ne nerviraju me, ne ljute al' su bezveze.
Jos kad (u slucaju da nemaju posla) kukaju kako su drugi krivi
za to i traze razloge i opravdanja za svoj lijeni guZ.. :grana

Ko zeli da radi, naci ce posao.
Ko ne, svaki izgovor mu dobar.

A sto se ove ljenosti za sve ljude tice, svi ponekad imaJU dan
kad im se nista ne da i to je sasvim OK. Neki to podnose mirno,
normalno, a ja.. ja ludim.. ne da mi djavo mira, mora sve bit onako
kako treba pa to ocekujem i od ljudi oko sebe.. tip top.

Men se cini, da sam pomalo OCD. :hihi
Idemo anđele, jos samo malo..

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by Spanac_113 » 07 Jun 2014, 22:43

Ja sam ljencina teska :cudi
U stvari mozda sam samo jako inertan. Nista mi se be da a onda opet kad krenem ne mogu stat.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by Luna. » 07 Jun 2014, 23:43

ne volim nikako kad je neko lijen.
volim plandovat i mogla bi se satima izlezavat ali nakon sto odradim sve sto ima.
izlezavat se dok me poso ceka ne mogu.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by Dzagoda » 08 Jun 2014, 02:20

Krokodil Behko wrote:Sta mislite,ima li gore osobine od lijenosti??
Ima, briznost oko toga je'l "neko" lijen il nije :hihi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by drugrankovic » 08 Oct 2014, 00:42

mora se uzeti u obzir da je danas lenjost na poslu mnogo povezana sa motivacijom... plate uglavnom bjedne, od kojih ne znaju kako će platiti komunalije i djeci objezbedit hranu a kamoli šta drugo... ako i izgube taj posao naće drugi jer ih je danas sa minimalnom zaradom koliko hoćeš... kad već rade za neku siću gledaju svaku mogućnost za luft što je i normalno jer za čega ginuti?


drugo je zapad gdje ti brate dobijaš adekvatnu zaradu i onda nema zabušavanja već za te pare motivisan gineš... i nije ti ništa teško...


ovdje od poštenja ispada sirotinja to je svakom jasno... dakle poslovodjo ako si ti njih platio kako treba onda te razumjem a ako si im dao plate kakve jesu na ovim prostorima onda nemoj se mnogo čudiš...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by Biba » 04 Mar 2015, 18:09

Behko je odlicno konstatirao...moj jedan muz je bio lijencina i po, bjezao s posla itd....na kraju je ozenio ratnu udovicu samo da ne mora raditi....ma zlo i naopako, e on je jednom prilikom izjavio da bi ozenio babu i hebavo i babe i njihove kerove samo da ne mora raditi, rodzene mi majke....lijenost je danas vidljiva i ocita kod djece i mladih, oni su nauceni na trenutno zadovoljenje svojih potreba ...nisu nauceni uloziti napor i trud da nesto postognu i da se zbog toga raduju....vlada opca bezvoljnost...nije to samo zato sto su mnogi nezaposleni, cesto su takvi i oni zaposleni....nasa spremacica mi je rekla da ne moze vise gledati svoju kci koja ustane oko podneva ih kreveta a onda se opet uvali u kauc u kuhinji....a druga kci radi u trgovini, e ta kad dodze musterija gleda ga ko da ce da ga ujede, pa lijeno bona..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120480
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Online

Ljudi su stvoreni da budu lijeni

Post by Krokodil Behko » 11 Sep 2015, 20:22

Image
Ljudi su biološki stvoreni da budi lijeni, sugerira kanadska studija koju prenosi BBC. Kanadski naučnici zatražili su da devet dobrovoljaca stavni nožne proteze koje otežavaju hod njihovim uobičajenim tempom. Za svega nekoliko minuta svaki je dobrovoljac pronašao način da prilagodi svoj standardni ritam hoda, koji se možda razvija i desetljećima, kako bi koristio manje energije.

Istraživači s fakulteta Simona Frasera kažu da podsvjesni živčani sustav, kad je prepušten sam sebi, usklađuje pokrete tako da se troši što manje energije. A to je sasvim u skladu s tendencijom da se u zadatke uloži što je moguće manje truda.

"Ovdje smo pokazali psihološki temelj lijenosti, kaže vodeći autor studije Max Donelan. Demonstrirali smo da čak i kod dobro uvježbanih pokreta, poput hoda, živčani sustav podsvjesno nagleda korištenje energije i kontinuirano usklađuje pokrete u stalnoj zadaći da se prođe što 'jeftinije'", naglasio je u članku objavljenom časopisu Current Biology.
online

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Ljudi su stvoreni da budu lijeni

Post by Čarobni » 11 Sep 2015, 23:19

Image

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Ljudi su stvoreni da budu lijeni

Post by Melek » 12 Sep 2015, 14:28

Čarobni wrote:Image
Intrigantno je to Bilovo rezonovanje: "he will find out..". Znaci angazovao bi lijencinu i to iskljucivo muskarca. Znaci i po njegovom arsinu su zene tu da peru, peglaju, puse...
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Ljudi su stvoreni da budu lijeni

Post by kuplung » 12 Sep 2015, 16:17

tanka mu prica mozda ce jedan-dva biti od koristi samo ne mozes imati armiju ljencina

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Ljudi su stvoreni da budu lijeni

Post by Čarobni » 12 Sep 2015, 16:56

Melek wrote:
Čarobni wrote:Image
Intrigantno je to Bilovo rezonovanje: "he will find out..". Znaci angazovao bi lijencinu i to iskljucivo muskarca. Znaci i po njegovom arsinu su zene tu da peru, peglaju, puse...
Kad vidim šta je sve postig'o, ne bih se usudio držat mu lekcije.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Ljudi su stvoreni da budu lijeni

Post by Heidi » 12 Sep 2015, 17:21

Suplja.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120480
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Online

Japanski lijek liječi lijenost za samo jednu minutu

Post by Krokodil Behko » 03 Feb 2017, 16:51

Image
U ljudskoj je prirodi da postavljamo ciljeve. Manje, veće, jednostavnije ili komplikovanije, ponekad i nedostižne. Ali volimo da se nadamo, volimo da vjerujemo da možemo da usvojimo nove navike, postignemo određeni napredak i učinimo svoj život onakvim kakvim smo ga u idealnom scenariju zamislili.

I kad se konačno pokrenemo i uložimo napor, na vidjelo obično izlazi ona druga strana koju svako od nas ima. Nastupaju lijenjost, odustajanje, strah od promjene i osjećaj tereta odgovornosti koju smo sami sebi natovarili na leđa. Tad nam se sve to učini previše i smatramo da je najbolje ili pak najjednostavnije - odustati.
Ali,u Japanu se ne predaju tako lako pred samim sobom. I zato je u njihovoj kulturi prepoznatljiva tehnika nazvana “Kaizen”.

Zasnovana na “principu jednog minuta”, suština ove metode leži u ideji da je svakodnevno dovoljan samo jedan minut da promijenimo svoje navike i oplemenimo život. Ključ je da taj “revolucionarni” minut bude svakoga dana u isto vrijeme.

Jedan minut za postizanje promjene? Zvuči nemoguće, ali dovoljno je vremenski beznačajno da niko od nas nema opravdanje da ne pokuša da ne primijeni ovu metodu.

Dakle, nebitno je da li ćete svakoga dana u, na primjer u 7 ujutru, jedan minut raditi čučnjeve, pročitati stranicu knjige na stranom jeziku ili samo duboko i mirno disati – “Kaizen” metoda, uvjereni su Japanci, pretvorit će vašu novu malu rutinu u aktivnost koja će vam pričinjavati sreću i zadovoljstvo. Sitnim koracima napredovat ćete ka samousavršavanju i ostvariti odlične rezultate.

Ali, imajte na umu da, kad želite da postignete određeni cilj, važno je prevladati osjećaj nepovjerenja prema samome sebi i svojim sposobnostima. Ono što je najbitnije kako biste shvatili da ste se pomakli s mrtve tačke jeste činjenica da ste uopšte počeli. Podstaknuti tom spoznajom, vremenom ćete početi da produžujete vaš “minut promjene” i on će postajati sve smisleniji.

Ovu tehniku, koja se sastoji od dve riječi “kai” (promjena) i “zen” (mudrost) osmislio je Masaki Imai, teoretičar ponašanja u organizaciji i savjetnik za menadžment, čovjek koji vjeruje da je ova filozofija podjednako uspješna i primjenjiva i u poslovnom i u privatnom životu.

(SB)
online

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests