Samoubistvo

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Locked
User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Samoubistvo

Post by lejlamo » 03 Oct 2019, 13:56

informacije o stručnjacima i načinima na koje tretiraju različite poteškoće i unapređuju mentalno zdravlje i stabilnost su lako dostupne na netu....
ako metoda dr. iz državne službe nije odgovarajuća ili dovoljna sigurna sam da postoje stručnjaci koji će moći adekvatno pomoći. takva pomoć se, nažalost, plaća....ali sam mišljenja da je to prioritet za koji treba izdvojiti novac i vrijeme....jer, ako si mentalno slab sve ostalo ti je džaba. čovjek se ne treba zavaravati da može sam prebroditi veće poteškoće i da vrijeme liječi sve...(možda sidu i tumore )...
zdrava psiha je preduslov i za tjelesno zdravlje, a samim tim, i sve ostale životne aktivnosti.
misli o samoubistvu treba urgentno tretirati.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Samoubistvo

Post by Mutevelija » 03 Oct 2019, 14:01

Opasne su i tablete, postoje mnoge nuspojave :cudi
A.kad.odes.doktoru puno te i ne pita, uradis.neka pitanja tipa.da.li.mozes.jesti.u.javnosti,.ili da.li.si.nervozan.ako.tr neko.promatra.kad.radis, sta.ako.osoba ovo zapamti.i.slaze drugi put odgovori drugacije?
Uglavnom dobro je otici kad je covjek bas ono ocajan ali.kasnije nema smisla.ko na traci, popricaj j evo ti tablete :rol
Do.osobe je, ne vidim kako ce tablete nekome.promijeniti narav, moze.te.serotonin ucinit.amtivnijim.ali.opet neces biti drustvrn.i.pun.entuzijazma, :cudi

A i do genetike je, neki ljudi genetski imaju dijabetes, neki imaju depresiju, neki sklonost ka srčanim udarima :cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Samoubistvo

Post by lejlamo » 03 Oct 2019, 14:10

ovi što daju savjete misleći da je imati dnevno sve obroke i krov nad glavom više nego dovoljno i ne razumiju da se čovjek nosi i sa mnogo ostalih problema i izazova pored egzistencijalnih se ne bi trebali javljati na ovakve teme.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Samoubistvo

Post by lejlamo » 03 Oct 2019, 14:13

Mutevelija wrote: 03 Oct 2019, 14:01 Opasne su i tablete, postoje mnoge nuspojave :cudi
A.kad.odes.doktoru puno te i ne pita, uradis.neka pitanja tipa.da.li.mozes.jesti.u.javnosti,.ili da.li.si.nervozan.ako.tr neko.promatra.kad.radis, sta.ako.osoba ovo zapamti.i.slaze drugi put odgovori drugacije?
Uglavnom dobro je otici kad je covjek bas ono ocajan ali.kasnije nema smisla.ko na traci, popricaj j evo ti tablete :rol
Do.osobe je, ne vidim kako ce tablete nekome.promijeniti narav, moze.te.serotonin ucinit.amtivnijim.ali.opet neces biti drustvrn.i.pun.entuzijazma, :cudi

A i do genetike je, neki ljudi genetski imaju dijabetes, neki imaju depresiju, neki sklonost ka srčanim udarima :cudi
mute, napisah već, postoje razne terapije i načini pomoći. psihologija i psihijatrija pružaju zaista mnoge mogućnosti. treba se posvetiti sebi, izdvojiti malo vremena i novca i odabrati individualnu metodu. medikamenti ne liječe, oni samo suzbijaju i služe kao trenutna pomoć.

informišemo se i guglamo o svemu, možemo i o tome koje sve opcije imamo za svoje liječenje, a ima ih...

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Samoubistvo

Post by Mutevelija » 03 Oct 2019, 14:15

Depresija bi se moglo reci da je nezadovoljstvo zivotom, i neviđenje smisla da se ista promijeni u tom stanju.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Samoubistvo

Post by Mutevelija » 03 Oct 2019, 14:18

lejlamo wrote: 03 Oct 2019, 14:13
Mutevelija wrote: 03 Oct 2019, 14:01 Opasne su i tablete, postoje mnoge nuspojave :cudi
A.kad.odes.doktoru puno te i ne pita, uradis.neka pitanja tipa.da.li.mozes.jesti.u.javnosti,.ili da.li.si.nervozan.ako.tr neko.promatra.kad.radis, sta.ako.osoba ovo zapamti.i.slaze drugi put odgovori drugacije?
Uglavnom dobro je otici kad je covjek bas ono ocajan ali.kasnije nema smisla.ko na traci, popricaj j evo ti tablete :rol
Do.osobe je, ne vidim kako ce tablete nekome.promijeniti narav, moze.te.serotonin ucinit.amtivnijim.ali.opet neces biti drustvrn.i.pun.entuzijazma, :cudi

A i do genetike je, neki ljudi genetski imaju dijabetes, neki imaju depresiju, neki sklonost ka srčanim udarima :cudi
mute, napisah već, postoje razne terapije i načini pomoći. psihologija i psihijatrija pružaju zaista mnoge mogućnosti. treba se posvetiti sebi, izdvojiti malo vremena i novca i odabrati individualnu metodu. medikamenti ne liječe, oni samo suzbijaju i služe kao trenutna pomoć.

informišemo se i guglamo o svemu, možemo i o tome koje sve opcije imamo za svoje liječenje, a ima ih...
Pa meni je bio dat savjet tipa nadji sebi prijatelja, nadji sebi posao, nadji sebi curu. :ooo
Poceti ces piti ove tablete, pa ces za 2 3 mjeseca doci na kontrolu, pa cemo vidjeti rezultate...
Nađi sebi hobi neesto, eto to je to otprilike od savjeta, mada je to cijeli zivot nije to nastalo od juce, pa je neko depresivan.
To je niz koraka zbog kojeg bi se covjek mogao kajati itz prošlosti a ne vidi neki smisao da ih i promijeni u budućnosti...
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Samoubistvo

Post by lejlamo » 03 Oct 2019, 14:19

mijenjaj metodu. i sam vidiš da ti ne odgovara. u psihologiji je malo univerzalnih savjeta.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Samoubistvo

Post by Mutevelija » 03 Oct 2019, 14:20

Ma do osobe je, jednostavno si takav, ne mozes se promijeniti, samo to mozes kontrolisati..

A jest dan depresivan tacno nekaka tmuran.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Samoubistvo

Post by lejlamo » 03 Oct 2019, 14:24

niko nije jednostavno takav.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Samoubistvo

Post by Mutevelija » 03 Oct 2019, 14:25

Hocu da kazem da neke osobe drugacije dozivljavaju događaje u životu od drugih, i to ostavlja na njih drugačije posljedice od drugih osoba.
Neki su imuniji na to a neki nisu. Neki se nikad ne mogu zabrinuti a neki stalno nesto brinu.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Samoubistvo

Post by KOMESAR » 03 Oct 2019, 14:28

spacebound wrote: 03 Oct 2019, 13:12 Ovakvu temu i vapaje upomoc ne treba uzimati olako, jos manje se sprdati ili to nazvati privlacenjem paznje.I sta to mi znamo o nekome i koga uzivo znamo, a naizgled "ima sve", psihu i dusu ne vidimo, ni sta se tamo desava, ni s kojim razlozima.Zato svaki poziv upomoc treba shvatiti ozbiljno, ne pokusati umanjivati problem, vec razgovarati, i uputiti na strucne osobe.
Kad vidiš da je nekoga voda ponijela ,pusti neka ga nosi.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Samoubistvo

Post by KOMESAR » 03 Oct 2019, 14:29

Remzo šta ti veliš,jesu li ovo šejtanska posla?
Last edited by KOMESAR on 03 Oct 2019, 14:50, edited 1 time in total.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Samoubistvo

Post by lejlamo » 03 Oct 2019, 14:29

pa čovjek se treba podučiti načinu na koji će reagovati na određene situacije koje mu stvaraju nelagodu, problem, teškoću i sl. o tome se i radi. kada to savladaš, više nemaš problem.
ako kažeš on je jednostavno takav, osudio si ga na propast. svako se može podučiti i za svakoga ima metoda i rješenje. treba ih potražiti.
Last edited by lejlamo on 03 Oct 2019, 14:30, edited 1 time in total.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Samoubistvo

Post by Dorian » 03 Oct 2019, 14:30

U mom životu su trenutno tri osobe, jednu poznajem više 20 godina, jednu više od 10, jedna je nedavno ušla u moj život. Sve tri poznajem dovoljno intimno da znam zašto razmišljaju o samoubistvu, porodične i lične tragedije i njihovi senzibiliteti su razlozi. Do sada to nisu uradile, ali ne smijem reći da nisu ozbiljne, moglo bi ih baš to olako shvatanje gurnuti.

Ja sam liječen od depresije (phihoalnalitičari, Zoloft i ostali medikamenti itd) i imam melanholičnu prirodu sa na momente mračnim periodima, ali ja sam racionalna osoba pa sam se na vrijeme obraćao stručnjacima. Što preporučujem.

I mislim da sa kakvim takvim iskustvom mogu reći da nije ovo mjesto da se o tome priča osim na nivou koji ne dozvoljava dublje razmišljanje i osm ako će se nekoga uputiti da se obrati stručnjaku.

Nemojte da naši laički odgovori nekoga gurnu preko ruba, ljudi ovo nije za olako shvatiti.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Samoubistvo

Post by KOMESAR » 03 Oct 2019, 14:32

Dorian wrote: 03 Oct 2019, 14:30 U mom životu su trenutno tri osobe, jednu poznajem više 20 godina, jednu više od 10, jedna je nedavno ušla u moj život. Sve tri poznajem dovoljno intimno da znam zašto razmišljaju o samoubistvu, porodične i lične tragedije i njihovi senzibiliteti su razlozi. Do sada to nisu uradile, ali ne smijem reći da nisu ozbiljne, moglo bi ih baš to olako shvatanje gurnuti.

Ja sam liječen od depresije (phihoalnalitičari, Zoloft i ostali medikamenti itd) i imam melanholičnu prirodu sa na momente mračnim periodima, ali ja sam racionalna osoba pa sam se na vrijeme obraćao stručnjacima. Što preporučujem.

I mislim da sa kakvim takvim iskustvom mogu reći da nije ovo mjesto da se o tome priča osim na nivou koji ne dozvoljava dublje razmišljanje i osm ako će se nekoga uputiti da se obrati stručnjaku.

Nemojte da naši laički odgovori nekoga gurnu preko ruba, ljudi ovo nije za olako shvatiti.
Ne možemo mi nekoga gurnuti, mi smo slabašna stvorenja.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Samoubistvo

Post by Mutevelija » 03 Oct 2019, 14:33

lejlamo wrote: 03 Oct 2019, 14:29 pa čovjek se treba podučiti načinu na koji će reagovati na određene situacije koje mu stvaraju nelagodu, problem, teškoću i sl. o tome se i radi. kada to savladaš, više nemaš problem.
ako kažeš on je jednostavno takav, osudio si ga na propast. svako se može podučiti i za svakoga ima metoda i rješenje. treba ih potražiti.
Ma postoje tih nekih pet osobina licnosti koje se razilkuju od osobe do osobe, mogu s mijenjati tacno je ali ne mogu bas izmijniti da nko ko stalno brine da nikako ne brine, on ce opet brinuti ali manje :cudi
Image

Ova Neuroticsm - osobina je kljucna da oberes bostan kod depresije :cudi
"Neuroticizam je generalna sklonost da se dožive negativna osećanja kao što su: anksioznost, depresivnost, uznemirenost, ljutnja, osećaj krivice i povređenost. Muškarci i žene koji imaju izraženu crtu neuroticizma više su skloni iracionalnim idejama, slabije kontrolišu svoje impulse i imaju slabije kapacitete za prevladavanje stresa. Osobe koje imaju slabije izražen neuroticizam mogu se okarakterisati kao emocionalno stabilne, staložene, relaksirane, u stanju su da se suoče sa stresnim situacijama bez panične uznemirenosti.



Ekstraverzija se odnosi na društvenost i socijabilnost. Ekstravertne osobe preferiraju velike skupove ljudi, pričljive su i komunikativne, samopouzdane, aktivne, vole uzbuđenja, po prirodi su vesele i optimističe osobe, impulsivne i osobe pune energije. Nasuprot njima introverti su rezervisaniji, emotivno zatvoreni, nezavisniji (što ne znači da su asocijalni) i umereniji, bolje kontrolišu svoja osećanja, ne predaju se trenutnim impulsima itd.



Otvorenost kao crta ličnosti uključuje estetsku osetljivost, intelektualnu radoznalost, imaginativnost, preferenciju različitosti, potrebu za promenom, nezavisnost mišljenja, sklonost nedogmatskim stavovima i toleranciju dvosmislenosti. Osobe otvorenog duha su otvorene kako prema unutrašnjim doživljavanjima tako i prema spoljašnjim događanjima. Njihov život je bogat doživljajima, ove osobe su sklone eksperimentisanju, novim idejama i nekonvencionalnim vrednostima. Ove osobe intenzivnije doživljavaju kako pozitivne tako i negativne emocije. Spremne su da autoritet dovode u pitanje, otvorene su za prihvatanje novih ideja i vrednosti, što ne znači odsustvo principijalnosti i doslednosti. Osobe niske na ovoj dimenziji ličnosti su konvencionalnog izgleda i ponašanja, sklone konzervativnim stavovima, preferiraju poznato u odnosu na novo. Emocionalne reakcije su im umerenije. Interesovanja su im sužena i manje intenzivna.



Saradljivost – saradljiva osoba je bazično altruistična. Ona se simpatiše i saoseća sa drugim ljudima, ima potrebu da im pomogne i veruje da će i drugi ljudi prema njoj biti isto tako velikodušni. Osoba niska na dimenziji saradljivosti je egocentrična, skeptična u pogledu drugih, antagonistički i takmičarski nastrojena.



Savesnost kao jedna od bazičnih dimenzija ličnosti se ogleda pre svega u individualnim razlikama u procesima planiranja, organizacije i izvršavanja zadataka kao aspekta samokontrole. Savesne osobe su snažne volje, usmerene ka nekom cilju, skrupulozne, tačne i pouzdane. Osobe koje imaju slabije izraženu ovu crtu ličnosti nisu obavezno amoralne osobe, ali moralni principi koje su te osobe usvojile su za njih manje obavezujući baš kao što su te osobe daleko bezbrižnije kada je u pitanju rad koji vodi nekom cilju. Ove osobe su u većoj meri hedonisti kao i više su zainteresovane za seks."
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Samoubistvo

Post by lejlamo » 03 Oct 2019, 14:35

joj mute, to su senzibiliteti, crte ličnosti i sl.ali i tu ima individualnih odstupanja.....u skladu s njima i ide individualizirani pristup....

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Samoubistvo

Post by Salko » 03 Oct 2019, 14:40

snowie wrote: 03 Oct 2019, 11:58
Ne mozes znati nikad kako je kome i sta osjeca. Nije samo egzistencija razlog da covjek sebi naudi.
Ne zelim da govorim svoje razloge zasto sam pokusala da se ubijem i zasto i dalje o tome razmisljam jer ima ovdje clanova kojima je ova tema zajebancija pa ne zelim da im dajem dodatnog povoda da i mene pocnu ismijavati.
Šta god da je u pitanju, najiskrenije se nadam da ćeš izmoći snage da se tim crnim mislima ne baviš. Onako kroz tvoje pisanje na forumu sam došao do jednog zaključka da ti puno nekih stvari primaš srcu pa onako u nekom svom obraćanju tebi baš biram riječi.
Ono što mogu pokušati savjetovati, šta god da je u pitanju, jeste ona stara otrcana fraza when life trows you a lemon...

Ja to nekako kroz svoju prizmu vječtog optimiste, znam da ti to ništa ne znači al eto pokušaj malo optimističnije gledati na stvari i dešavanja.
"ignorance is bliss"

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80530
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7184 times
Been thanked: 11633 times
Status: Offline

Re: Samoubistvo

Post by spacebound » 03 Oct 2019, 14:43

KOMESAR wrote: 03 Oct 2019, 14:28
spacebound wrote: 03 Oct 2019, 13:12 Ovakvu temu i vapaje upomoc ne treba uzimati olako, jos manje se sprdati ili to nazvati privlacenjem paznje.I sta to mi znamo o nekome i koga uzivo znamo, a naizgled "ima sve", psihu i dusu ne vidimo, ni sta se tamo desava, ni s kojim razlozima.Zato svaki poziv upomoc treba shvatiti ozbiljno, ne pokusati umanjivati problem, vec razgovarati, i uputiti na strucne osobe.
Kad vidiš da je nekoga voda ponijela ,pusti neka ga nosi.
Kako to mislis?Neko ti kaze da razmislja o samoubistvu, a ti mu, po svom razmisljanju, ponudis najednostavniju metodu? :bua
Bilo bi lijepo nekad znati lupiti se po prstima, kad se vec ne zna stavit prst na celo i zamisliti se nad onim sto nas mozda vec iza prvog ugla ceka.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Samoubistvo

Post by Dorian » 03 Oct 2019, 14:45

Kada neke postove čitam, fakat je zlatna svaka neizgovorena...

Locked

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests