Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Post by Julia-Klara » 10 Mar 2013, 12:45

vidi Burek, moje misljenje o skupim stvarima je mislim vec poznato, i moj stav se ne moze promijeniti, on ostaje... meni nije bolji sapun za ruke od Lancome od onog iz DMa ! to je jednostavno sapun! i meni je glupost KUPOVATI IME umjesto proizvoda, o tome se radi!

I kupiti "nesto bolje" jer imam para, a ne svidja mi se ili ne volim ??? Kupiti jastoga samo zato jer je jastog, a sanjam cevape? Neka hvala! Radi se o sljedecem-pustiti da te mediji izmanipulisu jer je Karl Lagerfeld "dizajnirao zlatne patike sa stiklom i znakom CC", ili starke... Meni KL ni CC ne znace nista, niti ce ikada! Taman da imam milijarde,a ne milione! Neko se da kupiti "skoljicama, svjetlucavim zlatom i kamencicima, imenima", ja bas i ne...
Imam ja i sad saasvim dovoljno da si kupim skupu odjecu,ali meni licno je davanje 100-200 eura za odjevni predmet (ako to nije zimska jakna ili kaput za 5-=100 eura) bacanje para!
Covjek prvo treba znati koliko mu je potrebno za zadovoljavanje njegovih potreba pa tek onda reci sta ce kupiti. Jer bitnije mi je pruziti mojim roditeljima i sestri pomoc, nego sebi kupiti tasnu od 300 eura...
Ali, sreca, nismo svi isti
Svakoga zadovoljavaju drugacije stvari, i pune mu srce
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11737 times
Contact:
Status: Online

Re: Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Post by Maja » 10 Mar 2013, 23:14

Kad već poredimo zapadnjake i nas, zapadnjaci imaju neku sigurnu platu i poslije će imati finu penziju, a kod nas se radi dan za danom. Niko ti ne garantuje da nećeš sutra dobiti otkaz i nije ni čudo što ljudi žele da sebi osiguraju makar smještaj jer nekretnina ti je sve. Barem znaš da ti sutra dijete neće biti na ulici.
Ne kažem da je u redu kad se roditelj čitav život pati kako bi nešto ostvario djetetu. Djeca treba sama da se snalaze kroz život. Ali vidimo da je situacija u državi sve gora i gora i ko zna kako će to sve izgledati u budućnosti.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Post by Jonas » 10 Mar 2013, 23:26

Da li novac obavezno promijeni covjeka?Da.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Post by Jonas » 10 Mar 2013, 23:37

Prvi put napisao sam post koji nisam mogao poslati. Morao sam se jos jednom "prijaviti". :jonas

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Post by STrendzer » 10 Mar 2013, 23:58

Julia-Klara wrote:vidi Burek, moje misljenje o skupim stvarima je mislim vec poznato, i moj stav se ne moze promijeniti, on ostaje... meni nije bolji sapun za ruke od Lancome od onog iz DMa ! to je jednostavno sapun! i meni je glupost KUPOVATI IME umjesto proizvoda, o tome se radi!

I kupiti "nesto bolje" jer imam para, a ne svidja mi se ili ne volim ??? Kupiti jastoga samo zato jer je jastog, a sanjam cevape? Neka hvala! Radi se o sljedecem-pustiti da te mediji izmanipulisu jer je Karl Lagerfeld "dizajnirao zlatne patike sa stiklom i znakom CC", ili starke... Meni KL ni CC ne znace nista, niti ce ikada! Taman da imam milijarde,a ne milione! Neko se da kupiti "skoljicama, svjetlucavim zlatom i kamencicima, imenima", ja bas i ne...
Imam ja i sad saasvim dovoljno da si kupim skupu odjecu,ali meni licno je davanje 100-200 eura za odjevni predmet (ako to nije zimska jakna ili kaput za 5-=100 eura) bacanje para!
Covjek prvo treba znati koliko mu je potrebno za zadovoljavanje njegovih potreba pa tek onda reci sta ce kupiti. Jer bitnije mi je pruziti mojim roditeljima i sestri pomoc, nego sebi kupiti tasnu od 300 eura...
Ali, sreca, nismo svi isti
Svakoga zadovoljavaju drugacije stvari, i pune mu srce

nista me nisi razumila,ne radi se uopste o tim stvarima ali eto,nejse...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Post by Julia-Klara » 11 Mar 2013, 09:33

@burek
pa skontali smo da se ne razumijemo i ne slazemo u svemu, to je normalno... komunikacij ana ovaj nacin je previse plasticna
no, imam svoje misljenje,a i ti svoje, to je ok... ne pokusavam te ubijediti u suprotno tvome misljenju, samo ti pricam kakva sam ja, i kakvo je moje vidjenje stvari
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Post by STrendzer » 11 Mar 2013, 09:42

Julija,ako nista drugo a ono bar da smo se slozili da se u ovoj temi ne slazemo :D. ...i to je nesto
akceptiram ;)

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Post by Jonas » 11 Mar 2013, 11:44

E vas dvoje, ja samo vidim da mijesate jabuke i tikvice. Razlučite tikvice od jabuka prije no što nastavite raspravu. :obrve

camargue,
slažem s tvojim mišljenjem. :ooo

Julia,
mozel li sad pruziti svojim roditeljima i sestri neku pomoc?

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Post by Calla » 11 Mar 2013, 12:34

ne znam,moguce je da mjesecna plata ili zaradeni novac na ovaj ili onaj nacin moze covjeka promjeniti odnosno zadovoljiti na kratke staze !!
ja licno novac koristim da ga zaradim podjelim i potrosim,,i moram dobro da uskladim zaradu stednju i potrosnju (godinama mudro rasporedujem)
volim da je mala suma uvjek u novcaniku prisutna do 100Eura jer me ta suma cini sigurnijom ako spontano odlucim otici negdje na kafu,pice ili rucak ,
,a za sve ostale promjene u zivotu kao sto su daljnja putovanja,,markirana odjeca markirana auta odlazenje za vikend u wellneshotele,,bavljenjem skupim sportom,,golf,,tenis,
potrebna je ipak malo veca suma,!!!(sto znaci i dalje moram znati dobro stedjeti:))))
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Post by Julia-Klara » 11 Mar 2013, 12:53

Jonas wrote:E vas dvoje, ja samo vidim da mijesate jabuke i tikvice. Razlučite tikvice od jabuka prije no što nastavite raspravu. :obrve

camargue,
slažem s tvojim mišljenjem. :ooo

Julia,
mozel li sad pruziti svojim roditeljima i sestri neku pomoc?
Da,mogu
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

dacina_curica
Status: Offline

Re: Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Post by dacina_curica » 11 Mar 2013, 13:17

...ne obavezno...Novac donekle olaksa zivot, mislim, nema one trke frke, razbijanja glave hoce li se imati za ovo ili ono, jesmo li u stanju pruziti pomoc nekome kome je potrebna itd....
Novac ne mijenja ono sto je iskonski u nama, u nasem karakteru, on samo kao lupa uvelica te nase osobine...znaci ako smo altruisti onda cemo biti jos veci, ako smo materijalisti onda cemo biti jos veci...Potpuni obrtaj karaktera je vec nsto sto bi se trebalo posmatrati kroz psiholosku prizmu.

Ja licno dijelim Julijino misljenje :) (osim ovih second hand shop-ova - muke moje :grana)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Post by Calla » 11 Mar 2013, 13:22

ehs ja tek sada procita uvodni,:lupa
,sto se tice novcane sume onih nezaradenih milijuna dobivenih na lotu ili nekom kvizu ne znam bas kako bih se odmah u tom trenutku ponasala euforicno ushiceno ,zbunjeno ,
ali vjerujem posle oporavljenja iznenadenja da bi se ponasala isto onako kao sto se i danas dan ponasam ,
velike sume novca bi zasigurno posvrstala i podjelila drugima za svrsishodnost drustvenih zajednica dobivenim novcem poboljsala bih svakodnevnicu (djeci bez roditelja,nepomocnim starim ljudima u starackim domovima ,samohranim nezbrinutim majkama ili nezbrinutim porodicama )!
pa cak i mladim generacijama napravila bih fabrike sa stalnim zaposljenjem i samim time stvorila bi dobru perspektivu za njihovu zivotnu buducnost(stvaranje porodica)!!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Post by Julia-Klara » 11 Mar 2013, 13:31

dacina_curica wrote:...ne obavezno...Novac donekle olaksa zivot, mislim, nema one trke frke, razbijanja glave hoce li se imati za ovo ili ono, jesmo li u stanju pruziti pomoc nekome kome je potrebna itd....
Novac ne mijenja ono sto je iskonski u nama, u nasem karakteru, on samo kao lupa uvelica te nase osobine...znaci ako smo altruisti onda cemo biti jos veci, ako smo materijalisti onda cemo biti jos veci...Potpuni obrtaj karaktera je vec nsto sto bi se trebalo posmatrati kroz psiholosku prizmu.

Ja licno dijelim Julijino misljenje :) (osim ovih second hand shop-ova - muke moje :grana)
:bali joj kako ja njih volim, i kakvih se stvari sve moze naci :bali
a tek u Berlinu! jedan (odvratan, samo stvari iz 80ih unutra),ali su zene tako originalno obucene da nije normalno... i nadjem cipele, Martens, NOVE, i ne kupim... sad mi krivo ...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Johny
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3313
Joined: 03 Mar 2012, 22:25
Status: Offline

Re: Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Post by Johny » 16 Mar 2013, 19:54

Ovo je individualna stvar..ali u sustini promjeni sigurno svakom covjeku neke osobine.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Post by STrendzer » 16 Mar 2013, 22:40

Calla wrote:ne znam,moguce je da mjesecna plata ili zaradeni novac na ovaj ili onaj nacin moze covjeka promjeniti odnosno zadovoljiti na kratke staze !!
ja licno novac koristim da ga zaradim podjelim i potrosim,,i moram dobro da uskladim zaradu stednju i potrosnju (godinama mudro rasporedujem)
volim da je mala suma uvjek u novcaniku prisutna do 100Eura jer me ta suma cini sigurnijom ako spontano odlucim otici negdje na kafu,pice ili rucak ,
,a za sve ostale promjene u zivotu kao sto su daljnja putovanja,,markirana odjeca markirana auta odlazenje za vikend u wellneshotele,,bavljenjem skupim sportom,,golf,,tenis,
potrebna je ipak malo veca suma,!!!(sto znaci i dalje moram znati dobro stedjeti:))))

Calla,ne razbacujem se ni ja s novcem,ni slucajno,toliko ga bas nemam da bih ga razbacivao,ali je fin osjecaj ides na klopu i ne mislis koliko ce kostat,ides na odmor i ne trazis bas najjeftiniji,hoces kupit jeans i ne gledas prvo na cijenu nego kakav je kvalitet,model,izrada,ides u Bosnu i ne gledas koliko ces ustedit ako ides busom u odnosu na auto,jednostavno ne gledas te stvari,nek kosta koliko hoce vise ,nebitno..pokvarili se televizor ili komp nema frke-ima da se kupi odmah drugi bez kredita itd...meni licno je jako drag taj osjecaj,sto ne znaci da se rasipam,niti toliko imam ...ali za neke stvari ima da bude..
a za stednju si u pravu,valja malo i to bolje razmotrit..

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Post by Konsultant » 17 Mar 2013, 07:07

Moze ga promjeni, samo mnoge ljude mozete procitati i prije nego steknu kapital. Onaj ko je skroman ostat ce takav i kada imadne i ne imadne para. Svi tezimo boljem i nekom savrsenstvu, samo umjereno naravno tipa nabavka nekih kucnih stvari ili renoviranje kuce/stana nije bacanje novca.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Post by Rockefeller » 25 Apr 2013, 15:22

Ovo se zove zamjena teza. Novac ne mijenja čovjeka nego se čovjek mora promijeniti da bi imao novac. Pričamo o ogromnim parama, ja pretpostavljam 5 miliona eura i iznad. Dobici na lotu su šokovi i nepripremljeni ljudi se ne znaju ponašati. Onaj ko taj novac stekne on već zna kako ide i ne mijenja se.

Sitni novac ne može promijeniti ni dijete.
Da možete birati iznos koji ćete dobiti koji biste izabrali?
Baš milione ili par hiljada/desetina hiljada da pokrijete dugove, izađete iz kredita i da vam ostane nešto "u šteku".
Ne želim dobiti besplatno niti centa, niti me je kad zanimala tako laka para.
Ako biste već odlučili da nekom pomognete kome bi pomogli i kako?
Beskućnicima. Ustanovio bih fondaciju, prob'o dokučiti šta ih zanima i platio im seminare ne bi li uspjeli naći posao. Onda bih im (pošto imam para jelde) dao stanove da žive i plaćali bi samo cijele mjesečne troškove, kako ja ne bih bio u minusu.
Jesu li to samo puste priče nas koji novac NEMAMO.
Čuli ste za onu... što više novca imaš, teže ga potrošiš na druge...
Možda bi i mi postali takvi.
Ne vjerujem da je istina. Mnogi bogati ljudi daju mnogo para u humanitarne svrhe. Krenemo od Angeline završićemo kod Buffeta i Bill Gatesa.


Dvije stvari bih volio nadodat na ovo. Pasivni prihodi su mnogo važniji od količine para na banki.

I moja magična cifra, izračunajte sami koliko bi para zaradili u godini da imate 521 euro (ili neku drugu valutu) na sat. :ble :djed Radite osam sati i 21 dan u mjesecu. :valja
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Post by POSAVLJAK » 25 Apr 2013, 17:55

Ostajem isti, ne znam kako bi reagovao na milionče, ali cifre od nekoliko tisuća me definitivno ne mogu promjeniti.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Post by Krokodil Behko » 28 Oct 2013, 19:31

Možda ovo ima veze i sa starosnom dobi kao i sa vlastitim mogućnostima, kako intelektualnim tako i sa bilo kojim drugim. Ima tu i "stava" da tako kažem. Preciznije, ukoliko novac dođe u nekoj srednjoj starosnoj dobi, ljudi već imaju izgrađene stavove i tu i tamo poneku neostvarenu želju. Npr ja :oo
Ne bi bilo loše da imam skroz novu kuću, par stanova, auto, džip, svu moguću tehniku... Ne bi bilo loše ni obići razna mjesta na planeti.. Sigurno se ne bih promijenio :p
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Da li novac obavezno promijeni covjeka?

Post by Lebowski » 29 Oct 2013, 12:52

Imao bih iste želje ko i sad da mi padne kakva laka lova tipa dobitak na lutriji. Ništa posebno drugačije, samo što bih priuštio neka putovanja. Ne bih ga davao ni beskućnicima, niti bih ga dijelio prijateljima, pomogao bih malo svojima i baš bliskim osobama, na prijatelje i poznanike ne bih trošio znatno više od prosjeka.
Možda bih imao malo manje povjerenja u nove prijatelje al kao što rekoh ne bih trošio na njih van granica normale.
Ne bih izlazio u kafane i trošio svaku noć, ne bih droge probao, ne bih uzimao luksuzna auta, niti pravio vile. Tehnike mi pun *urac.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests