Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Post by lejlamo » 21 Dec 2018, 13:19

malo sam listala psihološku literaturu i naiđoh na ovaj sindrom.

proguglala sam malo i u najkraćem...

Termin se prvi put pojavljuje 1978. godine u kliničkim istraživanjima psihologinja Pauline Rose Clance i Suzanne Imes, koje su otkrile da značajan broj vrlo uspješnih osoba vjeruje kako su „zavarale“ svoju okolinu i sasvim slučajno došle do postignuća koja im se pripisuju. Zanimljivo je što je riječ o osobama s iznimnim akademskim i karijernim postignućima koje, umjesto da vjeruju u same dokaze vlastitog uspjeha, drže kako uopće nisu inteligentne niti sposobne. Drugim riječima, cijeli svijet je uvjeren u njihovu sposobnost osim njih samih. (i uglavnom se odnosi na žene)

kontam, zaista smo mnogo izloženi tekstovima, videima, raznoraznim tutorijalima i savjetima kako da budemo bolji, produktivniji, uspješniji, kako da što bolje iskoristimo dan, kako da što ljepše sredimo stan, kako da što bolje odgajamo djecu…blabla
ok, dosta toga može da utiče pozitivno i motivišuće ali nerijetko sami sebi namećemo pritisak i nerealna očekivanja...perfekcionizam nas polako savladava...i istovremeno i taj nekakav osjećaj da to što radimo nije big deal, to može svako...pa onda ona ohrabrujuća "uvijek može bolje".... :lupa ne podnosim tu rečenicu.

sve to srozava samopouzdanje, osjećaj da vrijedimo i doprinosimo...primjećujem da je sve manje pohvala za uspješno odrađen posao ili bilo šta drugo...kao podrazumijeva se da je dobro....goni dalje....ali kada pogriješiš ili ne ispuniš očekivanja...satrat će te....

eheto, rekoh da progovorim koju i na ovu temu... :123 ...ne vidjeh da postoji u arhivi, ako postoji, neka moderacija spoji.

i, ako ima ko još raspoložen da baci koju šuplju, bujrum.

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Post by Salko » 21 Dec 2018, 13:37

Pa vidi i "društvo" a i mi sami smo nekako naviknuti na takve stvari. Rjetko će ti neko od nadređenih reći Job Well done pa nekako čovjek i kada uradi nešto odlično i ne očekuje to tapšanje po leđima, već baš kako reče završio si i goni dalje...

A te tutoriale pihh..
Bavim se takvim poslom gdje imamo te tzv prodajne treninge i filozofije prodaje gdje konstantno ljudi tupe neke stvari i uvijek je ali uvijek pritisak i nerealna očekivanja uz rečenice može to puno bolje....
Jedno vrijeme sam prigovarao i bio ozbiljan, sada kada odem zajebavam se do te mjere da se i ostali pomame (mislim na zafrkanciju u humorističnom smislu) jer drugačije čovjek i nemre dobit na samopouzdanju....

Al to e to
Mašina melje.....
"ignorance is bliss"

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Online

Re: Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Post by Rum » 21 Dec 2018, 13:44

Lejla oci moje gdje uljez :p
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Post by lejlamo » 21 Dec 2018, 13:53

mad_max_ba wrote: 21 Dec 2018, 13:37 Pa vidi i "društvo" a i mi sami smo nekako naviknuti na takve stvari. Rjetko će ti neko od nadređenih reći Job Well done pa nekako čovjek i kada uradi nešto odlično i ne očekuje to tapšanje po leđima, već baš kako reče završio si i goni dalje...


Al to e to
Mašina melje.....
razumijem da je generalno takva atmosfera, ali se ne slažem s tim...
to je protiv čovjekove prirode...većina nas, ako ne i svi očekujemo makar nekakvu pozitivnu reakciju na dobar rezultat i produkt onoga za šta smo uložili trud, vrijeme, emociju...bilo šta...i u poslovnom i privatnom segmentu..to te motiviše da ideš dalje, pokazuje da vrijediš, da te cijene...a ovako...njah...pritisak, nezdrava atmosfera, ubijanje elana i kod nekih ljudi samopouzdanja.

onda uopšte ne vidim smisao da se insistira na podilaženju djeci (makar i banalnostima poput one teme o postojanju djeda mraza i sličnog....zaboga ne ubijaj im snove), poštivanju njihovih prava, tetošenju i obazrivosti, pohvalama i tapšanju i za najmanji napredak.....i sve to...a čim se zamomče i zacure...noga u dupe i sve im ukineš...koji je to šok...
onda i ne čudi što je sve više anksioznih, depresivaca i sl.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Post by lejlamo » 21 Dec 2018, 13:54

Rudolph wrote: 21 Dec 2018, 13:44 Lejla oci moje gdje uljez :p
u ovom nizu:
janje tele kupus pile

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Post by Salko » 21 Dec 2018, 14:05

lejlamo wrote: 21 Dec 2018, 13:53

razumijem da je generalno takva atmosfera, ali se ne slažem s tim...
to je protiv čovjekove prirode...većina nas, ako ne i svi očekujemo makar nekakvu pozitivnu reakciju na dobar rezultat i produkt onoga za šta smo uložili trud, vrijeme, emociju...bilo šta...i u poslovnom i privatnom segmentu..to te motiviše da ideš dalje, pokazuje da vrijediš, da te cijene...a ovako...njah...pritisak, nezdrava atmosfera, ubijanje elana i kod nekih ljudi samopouzdanja.

onda uopšte ne vidim smisao da se insistira na podilaženju djeci (makar i banalnostima poput one teme o postojanju djeda mraza i sličnog....zaboga ne ubijaj im snove), poštivanju njihovih prava, tetošenju i obazrivosti, pohvalama i tapšanju i za najmanji napredak.....i sve to...a čim se zamomče i zacure...noga u dupe i sve im ukineš...koji je to šok...
onda i ne čudi što je sve više anksioznih, depresivaca i sl.
pa čuj, atmosfera jeste takva, sada slagali se sa njom ili ne to je do nas samih. Još jedna izlizana rečenica je ona bit će bolje-nekad....

Ali kada, šta mi kao jedinka doprinosimo? A nešto vele kao jedinke i ne možemo.
Apropo toga čitam neki članak na kliksu kako su ova dvojica glumaca ovog trećeg zafrkali da obuće džemper i dolje u komentarima između ostalog stoji:
"kad ljude boli neka stvar za politikom i slicnim starima pa uzivaju u zivotu"

Generalno naša situacija je zategnuta ko treger, sama po sebi je nezdrava "elanubijajuća" upravo što ne vidimo neku svijetliju budućnost što se opet refletira na sve oko nas uključujući i djecu...
"ignorance is bliss"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Offline

Re: Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Post by Venera » 21 Dec 2018, 15:00

lejlamo wrote: 21 Dec 2018, 13:19
kontam, zaista smo mnogo izloženi tekstovima, videima, raznoraznim tutorijalima i savjetima kako da budemo bolji, produktivniji, uspješniji, kako da što bolje iskoristimo dan, kako da što ljepše sredimo stan, kako da što bolje odgajamo djecu…blabla
ok, dosta toga može da utiče pozitivno i motivišuće ali nerijetko sami sebi namećemo pritisak i nerealna očekivanja...perfekcionizam nas polako savladava...i istovremeno i taj nekakav osjećaj da to što radimo nije big deal, to može svako...pa onda ona ohrabrujuća "uvijek može bolje".... :lupa ne podnosim tu rečenicu.

sve to srozava samopouzdanje, osjećaj da vrijedimo i doprinosimo...primjećujem da je sve manje pohvala za uspješno odrađen posao ili bilo šta drugo...kao podrazumijeva se da je dobro....goni dalje....ali kada pogriješiš ili ne ispuniš očekivanja...satrat će te....

eheto, rekoh da progovorim koju i na ovu temu... :123 ...ne vidjeh da postoji u arhivi, ako postoji, neka moderacija spoji.

i, ako ima ko još raspoložen da baci koju šuplju, bujrum.
lejlamo, puno osoba su odrastale u porodicam au kojim se oceivalo preise od njih , zato doticne osobe cesto puta razviju anksioznost i samopouzdanje im je naruseno u godinama formiranja licnosti ; mislim da se ovaj sindrom nemoze razaviti, preko noci, u kasnijim godinama :hm

pa ni kompanije ne znaju u poptunosti sto je najbolje za njih, zato konstatno mjenajaju metode postizanja uspjeha,a radnici su konstano pod ekeprimentom, to je uobicajena pojava , ne samo u kompanijama, vec u svim drustvima :p
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Post by lejlamo » 21 Dec 2018, 16:05

pa ne znam, brigo...
kontam da psihologija uzroke za razne devijacije traži u djetinjstvu...
ali sam se i sama zapitala da li na osobu... koja je u djetinjstvu bivala ohrabrivana i podsticana na dalji rad pozitivnom povratnom informacijom.... utiče što u već u nekom adolescentskom dobu sve to pada u vodu, okolina je nemilosrdna i prestaje sa pozitivnim i ohrabrujućim uticajem, a stvara pritisak....

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Offline

Re: Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Post by Venera » 21 Dec 2018, 16:13

lejlamo wrote: 21 Dec 2018, 16:05 pa ne znam, brigo...
kontam da psihiologija uzroke za razne devijacije traži u djetinjstvu...
ali sam se i sama zapitala da li na osobu... koja je u djetinjstvu bivala ohrabrivana i podsticana na dalji rad pozitivnom povratnom informacijom.... utiče što u već u nekom adolescentskom dobu sve to pada u vodu, okolina je nemilosrdna i prestaje sa pozitivnim i ohrabrujućim uticajem, a stvara pritisak....
naravno da utice , narocito na osobe koje nisu ambicioazne kao brat ili sestra ili rodtiljei, znam masu takvih primjera , i nije uredu podcjenjicati takve osobe , jednstaavno , najveci uzrok problema su upravo roditleji i uza sredina , a osoba koja je pod pritiskom se moze odlicno oduprijeti ili postati isfrustrirana i iskompleksirana , meni nije jasno sto rodtielji to rade djeci umjesto da ih prihvate i usmjere ka potrebama djeteta , i da jdnostavnno vole svoje djete :123
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Post by Socrates » 22 Dec 2018, 02:41

Glavni problem je najcesce u megalomanskom individualizmu.

Kao ekstremni drustveni liberal, ja sam uvijek za individualizam. Međutim, ljudi ga najčešće pogrešno razumiju. Počesto, individualizam je samo izgovor za lijenost mozga. Nijedan pojedinačni ljudski život neće i ne može, iz razloga vremenske ograničenosti, da donese posebno revolucionarne rezultate u bilo kojem ljudskom naporu. Možda ima nekih primjera koji naizgled opovrgavaju ovu moju tvrdnju, ali to je samo zato jer vecina ljudi površno sagledava stvari.

Treba se uvijek sjetiti fraze da je svaki čovjek "patuljak koji stoji na ramenima divova". Ovo podrazumijeva da sve svoje napore i dostignuca u bilo kojoj oblasti čovjek nadograđuje na dostignuća onih prije njega.

Toliko je primjera ovoga iz nauke, književnosti, muzike, filozofije, psihologije, itd.

Nećeš postati dobar pisac, ako prije toga nisi pročitao stotine knjiga. Nećeš postati dobar muzičar ako nisi preslusao stotine albuma, nećeš imati šta reci u filozofiji ako prije toga nisi pročitao stotine filozofa prije tebe.

Onda dođe neki "individualac", kojem je bilo mrsko da sve ovo radi, bio lijen, pa vjeruje da je upravo on taj koji ima revolucionarne ideje koje će same po sebi drastično promjeniti svijet u bilo kojem pogledu. I onda se razocara kada se to ne desi.

Ovo je primjenljivo i na društvo u kojem čovjek živi. Nećeš ga promjeniti drastično, ali ga možeš promjeniti samo toliko da možeš dostojanstveno predati stafetu onima poslije tebe. Oni ce nastaviti dalje. Da bi ovo uopste bio u stanju, treba se naći način da se uopste osjecas kao dio društva.

E tu uglavnom dolazi do problema. Ako ne pripadaš drustvu, ne pripadaš ničemu. Bez obzira što možda to društvo djeluje i negativno na tvoju motiviranost, ti moraš sam da pronadjes dublje duhovne razloge zašto je tvoja pripadnost društvu važna. Nije tu u pitanju samo sadašnjost, nego i čitava istorija ljudskog roda. Ona možda jeste i tragična u mnogo pogleda, ali lako vidljiv je i napredak.

Prije svega, naravno, treba izabrati poziv koji te čini sretnim. A onda razumjeti da si tu samo da preuzmes štafetu, protrčis sa njom casno kroz svoj život, das svoj mali ali dragocjen doprinos napretku, i predas je drugima, koji dolaze za tobom. Jednom kad ovo razumijes, nijedan negativni aspekt društva oko tebe te ne može demoralizirati.

Onda ćeš znati da si važan. Onda ćeš znati da tvoja individualnost ima smisao.

"Standing on the Shoulders of Giants"

"Nanos Gigantum Humeris Insidentes"
Last edited by Socrates on 22 Dec 2018, 03:11, edited 1 time in total.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Post by Socrates » 22 Dec 2018, 03:01

Ili kao sto to reče Tin Ujevic, sa malo forumaske slobode, da dočaram kako "mi" može koegzistirati sa "ja". :pivo

Pobratimstvo Lica u Svemiru

Ne boj se! nisi sam! ima i drugih nego ti
koji nepoznati od tebe žive tvojim životom.
I ono sve što ti bje, ću i što sni
gori u njima istim žarom, ljepotom i čistotom.

Ne gordi se! Tvoje misli nisu samo tvoje! One u drugima žive.
Mi smo svi prešli iste putove u mraku,
mi smo svi jednako lutali u znaku
traženja, i svima jednako se dive.

Sa svakim nešto dijeliš, i više vas ste isti.
I pamti da je tako od prastarih vremena.
I svi se ponavljamo, i veliki i čisti,
kao djeca što ne znaju još ni svojih imena.

I snagu nam, i grijehe drugi s nama dijele,
i sni su naši sami iz zajedničkog vrela.
I hrana nam je duše iz naše opće zdjele,
i sebični je pečat jedan nasred čela.

Stojimo čovjek protiv čovjeka, u znanju
da svi smo bolji, međusobni, svi skupa tmuša,
a naša krv, i poraz svih nas, u klanju,
opet je samo jedna historija duša.

Strašno je ovo reći u uho oholosti,
no vrlo srećno za očajničku sreću,
da svi smo isti u zloći i radosti,
i da nam breme kobi počiva na pleću.

Ja sam u nekom tamo neznancu, i na zvijezdi
dalekoj, raspreden, a ovdje u jednoj niti,
u cvijetu ugaslom, razbit u svijetu što jezdi,
pa kad ću ipak biti tamo u mojoj biti?

Ja sam ipak ja, svojeglav i onda kad me nema,
ja sam šiljak s vrha žrtvovan u masi;
o vasiono! Ja živim i umirem u svjema;
ja bezimeno ustrajem u braći.
. . . . . . . . .

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Post by Hurija » 04 Apr 2022, 21:56

sindrom-uljeza-varalice-impostor-syndrome-lutajuci-psiholog-psihologija-kristina-sestak-lingvistika-nisko-samopouzdanje-uspjeh-neuspeh-pobedi-sebe-1024x1024.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ostalo je cutanje.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42175
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13797 times
Been thanked: 12341 times
Status: Online

Re: Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Post by Masamune » 04 Apr 2022, 22:11

When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18781
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 663 times
Been thanked: 914 times
Status: Offline

Re: Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Post by Nora Ibsenova » 04 Apr 2022, 22:14

MarlboroGold wrote: 04 Apr 2022, 22:11
to je to
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Post by Hurija » 04 Apr 2022, 22:15

:D Ihh nije u kući i kod ženinih stručnjače.Rabi se to posebno na zapadu .
Ostalo je cutanje.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42175
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13797 times
Been thanked: 12341 times
Status: Online

Re: Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Post by Masamune » 04 Apr 2022, 22:16

Jesam popio, ali garant i da nisam opet ne bih shvatio šta govoriš
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Post by Hurija » 04 Apr 2022, 22:19

:sok

Zar ti piješ za Ramazan ?.
Ostalo je cutanje.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42175
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13797 times
Been thanked: 12341 times
Status: Online

Re: Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Post by Masamune » 04 Apr 2022, 22:21

Što, neki problem? Nije meni Ramazan, nego tebi. I onda dižeš strip bar teme... sramota
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53257
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1878 times
Been thanked: 14903 times
Status: Offline

Re: Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Post by HAVANA » 04 Apr 2022, 22:22

Hurija wrote: 04 Apr 2022, 22:19 :sok

Zar ti piješ za Ramazan ?.
Ne cudi me za njega. Cudi me da ti u ovom mjesecu razmisljas o pickama na stangli.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Imposter syndrome-Sindrom uljeza

Post by Hurija » 04 Apr 2022, 22:23

:D

Nista nista samo nastavi MG .

Fin provod opusti se .

I ti sa njim Havana .
Last edited by Hurija on 04 Apr 2022, 22:23, edited 1 time in total.
Ostalo je cutanje.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests