Noćne more..

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

NIGHTMARE: Da li je i vama sjedila vještica na prsima?

Post by Krokodil Behko » 04 Aug 2012, 11:16

Bliski susreti sa jezivim stvorenjima...vanzemaljcima ... ili?

Image

Da li ste se nekada probudili bez daha i pomislili da vam neko sjedi na grudima? Vjerujte, niste jedini.

Gotovo u svim zemljama na planeti ispredaju se priče o posebnom trenutku u toku noći u kom se dešavaju misteriozne pojave, a čovjek postaje podložan natprirodnim silama. Tako ste mogli čuti mnoge starije osobe koje opisuju bliske susrete sa misterioznim ženama koje su im sjedile na grudima i oduzimale dah.

Jeziva stvorenja klečala su i na grudima Japanaca, dok su u Americi u gluvo doba noći vanzemaljci obavljali ispitivanja na ljudima.

Zapravo, u pozadini svih ovih ispovijesti, ma koliko njihovi pripovjedači u njih vjerovali, obično leži jedna pojava koja u sebi nema ničeg neprirodnog – paraliza sna.

U svijetu milioni ljudi pate od ovog poremećaja koji je na Zapadu poznat i kao sindrom stare vještice, jer je prema predanju, žena sjedila na spavačevim grudima, izazivala mu prekide u disanju i slala košmarne snove.

Procjenjuje se da bar 60 odsto ljudi barem jednom iskusi paralizu sna, dok oko pet odsto ima ponovljene epizode.

Ne samo da ovo stanje može biti u najmanju ruku uznemirujuće, nego kod nekih ljudi može izazvati strah od spavanja i iscrpljenost.
“Paraliza sna događa se za vreme REM faze sna, odnosno faze u kojoj sanjamo”, objašnjava stručnjak za spavanje dr Nil Stenli. Tokom tog perioda koji traje od pet do 15 minuta i ponavlja se na svakih 90, mozak gasi većinu mišićnih funkcija i parališe vas, kako ne biste reagovali na san.

“Kada je osoba u paralizi sna, ona se budi ali prelaz između sna i jave nije u potpunosti ostvaren. Mnogi čak i otvore oči i shvate da ne mogu da se pomijeraju. Sve to vrijeme oni i dalje sanjaju.

Paraliza traje samo nekoliko sekundi ili minuta, ali može biti zastrašujuća zbog živopisnih halucinacija”, objašnjava Stenli.

Mnoge osobe u toj fazi čuju ili vide duhove ili druge prijeteće pojave. Neki čak osjete da ih nešto dodiruje, sjedi na njima ili vuče s kreveta.

“Iako je to sasvim normalan fenomen, može izazvati velike muke”, kaže Edrijan Vilijams, profesor medicine spavanja i konsultant Londonskog centra za spavanje.

“Štaviše, neki nikom ne smiju da kažu šta su doživjeli iz straha da ne budu ismijani”.

Bilo šta što remeti šemu spavanja može dovesti do paralize sna – stres, rad u smenama, promjena vremenskih zona, neki lijekovi, bolest, pa čak i previše alkohola ili kofeina.

Kako biste spriječili ovakve epizode, važno je da se kvalitetno i zdravo hranite, redovno vježbate i izbjegavate alkohol i kofein prije spavanja.

Od pomoći vam može biti i partner, jer su neki ljudi iskusili da ako ih osoba pored koje spavaju dodirne, košmar prestaje.

Ukoliko vam se to dešava često, trebalo bi da posjetite ljekara koji vam može propisati lijekove za suzbijanje paralize sna.
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: NIGHTMARE: Da li je i vama sjedila vještica na prsima?

Post by Dust » 04 Aug 2012, 15:03

Meni se desilo neku noc. Boze sacuvaj koji ruzan osjecaj. San je bio grozan, sjecam se cudovista i ostrih zuba i samo sam cula glas nekoga koji kaze uci, uci. Ali kako kada ne mogu nijedan misic na sebi da pomjerim... agonija.. i onda se odjednom probudim, haman sam i neko sure ucila, pogledam na sat... 4 ujutro. Osjetim zedj, al' djavola ustani i otidji do kuhinje..od straha, nisam smjela nos da provirim ispod pokrivaca :D
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: NIGHTMARE: Da li je i vama sjedila vještica na prsima?

Post by silence » 04 Aug 2012, 15:11

Dust wrote:Meni se desilo neku noc. Boze sacuvaj koji ruzan osjecaj. San je bio grozan, sjecam se cudovista i ostrih zuba i samo sam cula glas nekoga koji kaze uci, uci. Ali kako kada ne mogu nijedan misic na sebi da pomjerim... agonija.. i onda se odjednom probudim, haman sam i neko sure ucila, pogledam na sat... 4 ujutro. Osjetim zedj, al' djavola ustani i otidji do kuhinje..od straha, nisam smjela nos da provirim ispod pokrivaca :D

:valja

I meni se isto dogodilo neko veće...bila sam u snu svjesna da je neko prisutan i da me mori... Imala sam samo glas, a sve ostalo je bilo paralisano. Rekla sam "IM"..."Ne možete vi meni ništa, otjeraću ja vas." I učila sam u snu glasno suru Ihlas više puta. Osjetila sam kako su me popustili. Probudila sam se, a osjećaj je bio jako čudan. Osjećala sam kao da mi je tijelo bilo u ledu, bez trunke života, a onda sam osjetila kako se toplota upija u svaku poru, kao kada se sjedi pored vruće peći... Neka mi vještica sigurno bila u posjeti, ali sam je uspjela otjerati... :valja
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119657
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5645 times
Been thanked: 12152 times
Contact:
Status: Online

Re: NIGHTMARE: Da li je i vama sjedila vještica na prsima?

Post by Maja » 05 Aug 2012, 02:43

A to je toooooooooo...... Moj rođak je isto tako tvrdio da mu je na prsima sjedila naša komšinica za koju je tvrdio da je vještica :D

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: NIGHTMARE: Da li je i vama sjedila vještica na prsima?

Post by paparaci » 05 Aug 2012, 05:47

cuj, ako se on svidio komsinici ili ona njemu - onda je svasta moguce. mozda mu je cak sjedila i na glavi :D.

to su zaista zeznuti snovi. imao sam i ja jedan jako jeziv. jedva zivu glavu izvuce :oo

spas je zaista u ucenju, kao sto su to Dust i silence cinile. meni je to takodjer - mogu cini mi se slobodno reci, iako nevjerovatno zvuci - zivot spasilo. issssh, nalet ih Bog ucinio :D
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: NIGHTMARE: Da li je i vama sjedila vještica na prsima?

Post by Konsultant » 05 Aug 2012, 07:44

meni nije na prsima, vec malo nize :plavi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: NIGHTMARE: Da li je i vama sjedila vještica na prsima?

Post by Krokodil Behko » 08 Aug 2012, 00:03

Mislim da je i moja mati, davno to imala.
Tvrdi da je riješila stvar sa glogovim prućem iza uzglavlja.
Jao....jao... Kao srednji vijek :grana
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: NIGHTMARE: Da li je i vama sjedila vještica na prsima?

Post by Dust » 08 Aug 2012, 00:14

Moja je tvrdila da je kao dijete vidjela nekakvu vjesticu narandzaste kose :zao.. Haman je u to vrijeme bilo svakojakih babaroga, a gdje li su samo nestale?
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: NIGHTMARE: Da li je i vama sjedila vještica na prsima?

Post by Krokodil Behko » 08 Aug 2012, 00:20

Nisu one nestale, nego je nestalo slobodno vrijeme, za prepričavanje
tih strašnih priča. U mom komšiluku, kad sam bio dijete, bio je neki Suljaga.
Psihički labav tip a bio je neko vrijeme i u kreki. A narod ko narod. Toliko
priča su izmislili na njegov račun, da nijedno dijete, tim sokakom nije smjelo
ni da prodje :lupa
online

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: NIGHTMARE: Da li je i vama sjedila vještica na prsima?

Post by Sheval » 08 Aug 2012, 00:24

Evo,ja i sad imam osjećaj da mi neko sjedi na prsima.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119657
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5645 times
Been thanked: 12152 times
Contact:
Status: Online

Re: NIGHTMARE: Da li je i vama sjedila vještica na prsima?

Post by Maja » 08 Aug 2012, 00:29

Ban Kulin bi volio da sjedi na mnogim prsima. Ali moliću lijepo...ništa manje od šestice, da su okrugle, podignute i tvrde ko kamen, a da nisu silikonske :ooo

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: NIGHTMARE: Da li je i vama sjedila vještica na prsima?

Post by STrendzer » 08 Aug 2012, 09:31

i da im bradavica nije ni manja ni veca od prosjecnog klikera.. :hihi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: NIGHTMARE: Da li je i vama sjedila vještica na prsima?

Post by Zagorka » 08 Aug 2012, 14:53

Konsultant wrote:meni nije na prsima, vec malo nize :plavi
pa to je to valjda :plavi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Noćne more..

Post by gejsha » 10 Mar 2013, 13:07

Meni su noćne more prošle same od sebe.
Zaista ne znam da sam promijenila nešto u načinu života.
Prije godinu, dvije redovno sam imala noćne more.. a i oglasila sam se već na ovoj temi i to napisala.
Hvala Bogu da su prošle, kako je mirnije spavati bez njih :klanja
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Noćne more..

Post by STrendzer » 10 Mar 2013, 13:29

kad sam bio 4 ili 5 godina(tesko to mogu sa sigurnoscu reci jer djeca uglavnom imaju drugaciji osjecaj za vrijeme i godine)...bio sam sa roditeljima kod mame od moje majke,tu smo i prenocili,ja sam spavao do zida,lijevo...siguran sam da nisam sanjao,satima me nesto pritislo na grudima i ne mogu skoro ni da disem,zvao bih majku ili oca ali nema glasa,okrenuo bih se ali ne ide ni to,nesto sam tek poceo u Mehtefu ucit iz nase vjere u sebi jer nema glasa i to sam ponavljao ali ne znam da li je i to sta pomoglo...u svakom slucaju bilo je gadno i odjednom sam nakon dugo vremena osjetio da je to nesto sto me pritiskalo otislo...odahnuo sam sretan,presretan jer sam mislio da me nece ostavit na miru..i poslije me bilo strah toga da nece opet doci...srecom nije vise nikad doslo a i ja nisma isao neni dugo godina...kad sam roditeljima ispricao za to oni su sve odbijali na salu,kao mozda sam ja to sanjao...ali samo ja znam da to nije bio san..
mnogi ne vjeruju u ovo,ja vjerujem i ne sprdam se sa ovim jer sam dozivio...

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37869
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2939 times
Been thanked: 2278 times
Status: Offline

Re: Noćne more..

Post by Pasaga » 10 Mar 2013, 14:32

Dobro si se sjetio da proucis koju rjec.
Cojk nikad nezna gdje sevap cini.
Meni tako cesto dodje,tesko,dovoljno da
proucis ono sto znas,otjeras sejtana.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119657
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5645 times
Been thanked: 12152 times
Contact:
Status: Online

Re: Noćne more..

Post by Maja » 10 Mar 2013, 23:04

Kad je nena umrla sanjala sam jedan čudan san. Ovdje u Stocu ona je uvijek sjedila na istom mjestu, na dvosjedu ispod prozora ovamo skroz desno do naslona odakle su se mogle vidjeti stepenice koje vode na sprat.
Sanjala sam kako se budim, ustajem i silazim niz te stepenice i vidim nenu kako leži na podu i jauče a iznad nje moja sestra. Priđem im i vidim kako tobejarabi sestra pila neni noge a nena leži u lokvi krvi. Počnem vrištati, govorim sestri šta to radiš, guram je, ali ne mogu je pomaknuti. Budim se kao u filmovima uz snažan uzdah. Osjećala sam kao da nemam zraka uopšte, a srce lupa ko ludo. Vidim da je tek 3:15. Legnem, proučim neni fatihu i sve sure koje sam znala i zaspim.
Sanjam opet isto...budim se, silazim niz stepenice, gledam prema neninom kauču. Ali ovaj put je sjedila mirna, zdrava i smiješila mi se.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31650
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7198 times
Been thanked: 3913 times
Status: Online

Re: Noćne more..

Post by Mister No » 10 Mar 2013, 23:15

Majini snovi samo za one iznad 30 godina.
High Hopes...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119657
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5645 times
Been thanked: 12152 times
Contact:
Status: Online

Re: Noćne more..

Post by Maja » 06 Apr 2015, 10:55

Jedan od mojih najčešćih snova je da za dvije sedmice počinju ispiti a ja još nisam ni nabavila literaturu :D
Nije neka noćna mora ali je frustrirajuće :D
I osjetiš veliko olakšanje kad se probudiš.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Noćne more..

Post by Biba » 06 Apr 2015, 15:17

Mislim da sam rijetko imala nocne more..Sanjala sam da je mom suprigu krvavo oko i da krv tece za njim...i da me zeli ubiti.jezala sam kroz puno soba i puno vrata otvorila...nije me nasao ali...dan poslije mog sna je tucao metak i povrijedio oko...bas kao u mom snu, jedino me nije ganjaao vec zavrsio u bolnici ali ono sto mi je u bolnici rekao...znala sam da cu ga ostaviti...
Jednom sam sanjala veliku zmiju kako pada kroz nas dimnjak.Nisam vikala vec sam u snu ustala i dosla u kuhinju.Kad god sam bila pod veliki stresom...mjesecarila sam...to je bilo jako davno...vise me ne mogu tave stbari stresirati :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests