SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 25 Jun 2019, 06:42

SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Govno ti

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 25 Jun 2019, 10:25

Deda Ljubo je zamalo otkrio ono sto su prije 3.500 god. znali i upanisadski mudraci. Jedino sto nije potpuno shvatio jeste da svijest postoji i iznad "ja" osjecaja.
http://forum.srednjiput.rs/

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 25 Jun 2019, 11:56

Fazlija, mislim da ili nisi do kraja i kako treba odgledao priloženi video ili ga nisi razumio kako treba. Jer Svijest nije samo "osjećaj". Svijest je Sve što postoji, kako ono ispot i iznad, tako i ono u sredini. Jer činjenica je da u Svemiru osim sedam fizičkih i psihičkih procesa: naprezanja, kretanja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja ničeg drugog nema. I činjenica je da ti procesi i radnje ne mogu postojati sami po sebi, bez vršioca koji te procese i radnje vrši . A mi iz vlastitog iskustva nas samih, kako materijalnih i svjesnih bića, koji se takođe ne sastojimo ni iz čega drugog do iz tih istih sedam fizičkih i psihičkih procesa i radnji, znamo da se to, koje je sposobno u nama sve te procese da vrši, zove imenom "Svijest" i da ta Svijest u nama sebe zove imenom "JA".

NIkakve nam tu "Upanišade" ne trebaju da bi to provjerili i razumjelio. Dovoljno je samo da razumijemo sami sebe kako postojimo i kako finkcionišemo.
Govno ti

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by carobnjak N » 25 Jun 2019, 12:32

Pratim
video pogledam kasnije
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15377
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 650 times
Been thanked: 2130 times
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Laser » 25 Jun 2019, 14:13

carobnjak N wrote: 25 Jun 2019, 12:32 Pratim
video pogledam kasnije
Nisam pogledo video, nemam pojma o čemu se radi, al pratim. :D.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Maksuz svratila
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2387
Joined: 28 Mar 2019, 17:05
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Maksuz svratila » 25 Jun 2019, 14:16

...prvi post odma Gospod Bog, ajd voz....
...jesi čuo za onoga...šta... šta......jesi čuo za onu...ooooooo...da li si čuo za onoga...šta, šta, šta, šta, šta, šta, šta...
...da li si čuo za onu...c, c, c, c, c, c, c...

...razvela se, kurvala se, prevarila, propio se...raskućila, zabagreo, otrcala, poludeo...

...ihihi kafu turi...ihihi ću ti pričam...ihihi gola govna...ihihi a ja nisam...

...jesi čuo za onoga, jesi čuo za onu...sečem uvo k'o Van Gog, k'o Betoven sad sam gluv...

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by carobnjak N » 25 Jun 2019, 14:29

Ljubo, mogu se sloziti sa svim navedenim. Objasnili ste to bas skolskim definicijama. Mozda bi vise bilo primjeceno da je stil malo jednostavniji i opusteniji ali ok, to ionako ne zanima veliki broj ljudi.
Nemoj biti razocaran time sto to nema veceg odjeka jer do istih zakljucaka o jedinstvu religija je recimo dosao i islamski filozof ibn Arebi u 13 vijeku ali nista posebno se nije dogodilo po tom pitanju do danas :D
Inace, on ima odlicnu izreku kad kaze
Allah spava u kamenu
Sanja u biljci
Komesa se u hajvanu
a budi se u insanu

S tim da se kod njega pod " insan" , misli na tzv potpunog covjeka, a vecina ljudi se smatra hajvanima.

Nisam bas najbolje razumio tvoje objasnjenje o odnosu subjekat- objekat ili fenomen pojedinacne svijesti ?
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by carobnjak N » 25 Jun 2019, 14:39

Laser wrote: 25 Jun 2019, 14:13
carobnjak N wrote: 25 Jun 2019, 12:32 Pratim
video pogledam kasnije
Nisam pogledo video, nemam pojma o čemu se radi, al pratim. :D.
Naravno da imam pojma o cemu se radi , znam vec iz naslova ;)
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 25 Jun 2019, 14:50

Slazem se Carobnjace moj da je deda Ljubo sve to super izlozio. Nisam mislio reci da mu ne valja prica, nego da od toga nikakve prakticne koristi, kao sto se on nada.

Sve te stvari su govorili od drevnih tantrika i vedantinaca, do sufija i zapadnih mistika. Sve je to vec poznato, ali za narod to nema neke svrhe. Mozda bi nauka mogla izvuci neku novu paradigmu... Medjutim, ono sto se meni cini vaznim jeste da se te stvari mogu shvatiti i otkriti samo svako za sebe samog. Pojedinacno, a ne kolektivno. I to je jedina korist o te ili bilo koje druge filozofije.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 25 Jun 2019, 14:57

Evo recimo, nasa Jula... ona je krenula na onaj mindfulness. I to ce njoj pomoci samo ukoliko uspije uhvatiti neku prakticnu korist od uvida u djelovanje svojeg uma. Ako smanji svoju patnju, a ne zato sto mindfulness ima odlicnu filozofiju.

Isto tako i ovo Ljubino... ako je razradio samo jos jednu monisticku filozofiju, a bez licne du'ovne prakse, nece se to uhvatiti.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by carobnjak N » 25 Jun 2019, 14:58

Pa slazem se i s tobom. Samo mi se cini da ti pomalo upadas u zamku dogme , kad religija postane sama sebi svrha. Iako nacelno budizam nije religija jer nema nikakve price o bogu , sve ostalo ima.
Ne mozemo svi biti budisticki monasi.
Inace, budizam je vrlo cijenjen , cak mu je i Niche na neki nacin iskazao respekt.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 25 Jun 2019, 15:14

Ne govorim ovo toliko iz budisticke perspektive... osim mozda da filozofija mora biti prakticna i da spoznaja mora biti samo licna... Vise me Ljubina panteisticka filozofija podsjeca na monizam tantre, taoizma, vedante. I sam spominjes Arebija. Ima tih monistickih ucenja i Ljubino ce biti samo jos jedno u nizu. Monizam iz naseg sokaka, a ne iz Indije, Kine ili Andaluzije.

Zato je kljucno pitanje je li Ljubo razradio kakvu spoznajnu praksu ili nije. Jer treba znati da svi ti mistici i sufije, tantrici, taoisti i yogini rade svako svoju spoznajnu praksu, ne ostaju samo na teoriji.

A sto se budizma tice, barem onog ranog, on je gotovo potpuno odbacio metafiziku i usmjerio se samo na praksu i sopstveno psiho-spiritualno iskustvo.
http://forum.srednjiput.rs/

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 26 Jun 2019, 02:55

carobnjak N wrote: 25 Jun 2019, 14:29 Nisam bas najbolje razumio tvoje objasnjenje o odnosu subjekat- objekat ili fenomen pojedinacne svijesti ?
Tesla kaže: "Sve je energija, sve je svjetlost i sve je elektricitet". Naravno, Tesla je potpuno upravu, uz napomenu da ovom Teslinom još treba da se doda i kaže da je sve istovremeno i Svijest. Jer danas u nauci postoje dokazi da to što zovemo imenom "energija", "svjetlost" i "elektricitet" je istovremeno i Svijest, jer ta energija, odnosno, svjetlost, tj. elektricitet, osim što raspolaže fizičkim sposobnostima naprezanja, kretanja i vibriranja, raspolaže i psihičkih sposobnostima opažanja tog svog naprezanja i kretanja, te osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja, jer bez toga ne bi moglo da bude evolucije, tj. stvaranja matgerijalnih formi, poput atoma, nebeskih tijela, sistema nebeskih tijela, te tijela ćelija, biljaka, životinja, ljudi itd.

I kakve sad to veze ima sa pojmovima "subjekt" - "objekt"?

Ima u tome što postoje tri stanja Svijesti kroz koja se ona vječito pretače- 1. pasivno, mirujuće i odmarajuće i 2. aktivno, napežuće, pokretno, razvojno, šireće i umarajuće i 3. opuštajuće, smrujuće, slabeće, skupljajuće i na kraju raspadajuće, radi ponovnog vraćanja u mirujuće stanje i odmarajuće.

Ovdje glavno što treba da se primijeti jeste da u vrijeme kada se Svijest Svemira nalazi u mirujućem stanju, tj. u stanju kvantnog vakuuma, da se ona tada nalazi u jednom nepodijeljenom komadu, tj. u stanju u kojem ne postoji nikakva podjela na subjekt i objekt. To je stanje u kojem nikakve svjesnosti ne može da bude, niti treba da je bude jer Svijest Svemira tada spava i odmara se. Međutim, kada se Svijest Svemira nakon odmaranja i spavanja probudi i poželi da se napregne i pokrene, ona ne može cijela i tako u jednom komadu da se pokrene, jer po Ajnštajnovoj teoriji kretanja ne može da bude bez poredbenog sistema, a to znači bez postojanja najmanje dvije materijalne tačke koje se kreću i kretanjem mijenjaju svoj položaj u prostoru u odnosu jedna na drugu. Što podrazumijeva da kretanja bez odnosa na relaciji "subjekt-objekt" ne može da bude. I ne samo da kretanja bez subjekta i objekta ne može da bude, već ne može da bude ni svjesnosti, jer bez objekta subjekt ne bi mogao sebe da dovede u stanje svjesnosti jer ne bi imao šta da opaža, osjeća, pamti, misli i razumije.

Naravno, kada se Svijest Svemira napregne i pokrene, po teoriji "Velikog praska", ona sebe u tom trenutku podijeli na bezbroj dijelova i djelića, od kojih je svaki za sebe subjekt, a svi drugi dijelovi i djelići su za njega samo objekti. Što praktično znači da svaka elementarna čestica u Svemiru, svaki atom, svako nebesko tijelo, svaka galaksija, svaka ćelija i svako tijelo biljke, životinje ili čovjeka, za sebe je subjekt, a sve drugo za njega su objekti. I nebitno o kojoj od ovih vrsta subjekata da je riječ, svi oni su nestvorivi i neuništivi i u svih njih suština je ista, a to su onih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti: naprezanje, kretanje, opažanje, osjećanje, pamćenje, mišljenje i razumijevanje.

Naravno, nas ovdje najviše zanima pojam čovjekove svijesti sa značenjem subjekta. To sam u videu posebno objasnio. I čovjekova svijest je takođe samo jedno elektromagnetno polje i to ono koje je u ljudskom organizmu najveće i najšire. Ono obuhvata i prožima sve ćelije i organe tijela, pomoću koje rade tjelesna čula, mozak i nervni sistem. Čovjekova svijest, je, dakle, kolektivna svijest svih organa i ćelija u sebi. Njena uloga je još i to da telepatski informatički povezuje sve organe i ćelije u jedinstvenu, nedjeljivu cjelinu i biće. Sve materijalne forme od kojih se Svemir sastoji imaju svoje kolektivne svijesti i niiti i jedna ne bi mogla bez toga da postoji kao sistem, odnosno, kao organizacija kretanja i rada nižih materijalnih subjekata koji se unutar tog ,po hijerarhiji najvišeg subjekta, nalaze. Dakle, isto kao što niti i jedan od najraznovrsnijih strojeva koje danas ljudi prave ne bi mogao da funkcioniše bez energije koja će da ga pokreće, tako isto niti i jedna materijalna forma u Svemiru (atom, nebesko tijelo, galaksija, ćelija, biljka, životinja, čovjekk itd), koji su takođe obični strojevi, ne bi mogli da postoje i funkcionišu bez posebne energije koja ih pokreće. Što znači da svaka od materijalnih formi koje sam nabrojao ima svoju i dušu i tijelo. U mom videu sam dao sliku koja simboliše sveukupnu organizaciju kretanja i rada svih materijalnih formi od kojih se Svemir sastoji, od kojih svaka ima svoje i tijelo i dušu. I sve te materijalne forme su, po principu ruske lutke hijerarhijski posložene jedna unutar druge, koje tako grade Svemir kao cjelovito živo i svjesno biće, koje takođe ima svoju kolektivnu svijest, koja u sebi sve sadrži i sve informatički povezuje. Koja vrši ulogu po hijerarhiji najviše Svijesti Svemira, koju možemo zvati i Božanskom. Lako je to razumjeti. Na isti način kao što je građen ljudski organizam u kojem sve ćelije i organi imaju svoju zajedničku, tj. ovu našu ljudsku svijest, tako i Svemir kao cjelina ima svoju zajedničku, kolektivnu svijest.

U svemu ovome najvažnije je znati da nikada, niti i jedna svijest u Svemiru, bilo da je riječ o samo jednoj elementarnoj čestici kao subjektu, ili Svemirskoj Svijesti kao subjektu, da nikada niti i jedna ne može ni da nastane, ni da nestane. Njihovo postojanje je vječno, jer svaka od tih svijesti uvijek postoji sama po sebi, kao svoj i uzrok i posljedica, sve uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji. Kao što je važno znati i to da su sve te bezbrojne velike i male svijesti ipak u suštini SAMO JEDNA SVIJEST. Ona je JEDNA i kada je nepokretna u obliku kvantnog vakuuma, kada miruje. JEDNA je i kada se napregne i pkrene i kada se u samoj sebi podijeli na dijelove i djeliće od kojih svaki ima svoje mjesto i svoju funkciju u Svemiru kao cjelini. Isto kao što i svaka elementarna ćestica, svaki atom, svaka ćelija i svaki organ ima svoje i mjesto i funkciju u ljudskom organizmu. U kojem je svaka ta elementarna i čestica i atom i ćelija i organ svjesna i sebe kao pojedinačnog subjekta i ljudskog bića kao svog višeg jastva i subjekta, jer u ljudskom organizmu je sve to uz pomoć ljudske svijesti informatički, telepatski povezano u jedno jedinstveno i cjelovito živo i svjesno biće.

UZ napomenu da i čovječanstvo kao cjelina ima svoju kolektivnu svijest, ali ono još nije sjedinjeno s njom, jer se još uvijek nije razvilo do potrebnog nivoa, tj. organizacija života i rada sveukupnog ljudskog društva još uvijek nije prešla iz stanja haosa u stanje harmonije-.
Govno ti

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 26 Jun 2019, 03:29

Fazlija wrote: 25 Jun 2019, 15:14 Zato je kljucno pitanje je li Ljubo razradio kakvu spoznajnu praksu ili nije. Jer treba znati da svi ti mistici i sufije, tantrici, taoisti i yogini rade svako svoju spoznajnu praksu, ne ostaju samo na teoriji.
Moje spiritualno iskustvo je dosta veliko. Sigurno nije manje od bilo čijeg spiritualnog iskustva bilo kojeg mistika koji je do sada živio kao čovjek. U videu to namjeno ne pominjem, jer to je ipak samo moje lično iskustvo od kojeg drugi ljudi ne mogu imati nikakve koristi, jer tuđe subjektivno iskustvo ljudi ne mogu da provjere i razumiju, već samo vjeruju. Upravo zbog toga niti i jednan mistik koji je do sada živio nije uspio ništa drugo da podari svijetu, do vjeru. A kao što znamo od podijeljenosti svijeta po vjerama, zbog međuvjerske netrpeljivosti, mržnje i ratova, svijet nikada nije imao nikakve koristi, već samo štete. Zato moja namjera i jeste da pokušam da objasnim postojanje materije, života i Svemira uz pomoć svega onoga što se o materiji, životu i Svemiru već zna u okviru prirodnih nauka i psihologije. Imajući na umu da u okviru njih potrebna znanja i dokazi pomoću kojih sve može da i da se provjeri, objsni i razumije, već postoje. Primjera radi, kada me je, prilikom jednog od mojih mnogobrojnih "izlazaka iz tijela", moj "nebeski duhovni učitelj" upitao da li želim "da pravim čuda", odgovorio sam mu da ne želim jer čuda zaglupljuju ljude. Rekao sam mu da ja želim da objasnim i razumijem čuda. I što sam tražio to sam i dobio. To je sve ono što sam u mom videu objasnio u vezi postojanja materije, života i Svemira, osim čega nikakva druga čuda i ne postoje.

Nego, Fazlija, da ti možda nisi iz mjesta Čuništa? Poznavao sam neke Fazliće iz tog mjesta. Inače ja sam rodom iz mjesta Olovo, pedesetak kilometara od Sarajeva. A sada već više od dvadeset godina sam stanovnik i državljanin Australije.

Pozdrav svim Bosancima, mojim bivšim komšijma i drugovima!
Govno ti

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 26 Jun 2019, 17:21

Dragi Ljubo, kao sto je Carobnjak vec rekao, vrlo je plemenita vasa namjera i ja sam jako sretan sto imate tako duboke uvide u nacine djelovanja svijesti i svemira kao nezinog ispoljenja.

Medjutim, malo me brine cinjenica da vec na svijetu postoje slicna monisticka tj. panteiskticka ucenja i da to nije promijenilo svijet. Ja licno sam radio svoj diplomski svojedobno na ucenju kashmirske shaivisticke tantre, pogotovo na djelima filozofa poput Somanande i Abhinavagupte. Vase me je ucenje jako podsjetilo na njih. Ako mozda budete zainteresirani za njihovu filozofiju, postoji jedan nas Bosanac koji je trenutno vodeci svjetski autoritet na tom polju. To je prof. Boris Marjanovic iz Bosanskog broda. Mozda mozete u Australiji pronaci njegove knjige jer on predaje iskljucivo vani i izdaje knjige samo na engleskom.

Naravno, tu je i taoizam, mahayanski budizam, zapadna misticna tradicija. Evo i Carobnjak je naveo ibn Arebija iz sufijske tradicije. Dakle, takvih ucenja ima.

Ono sto se ne slazem s vama jeste da niti jedan mistik nikada nije uspio nista da podari svijetu, osim slijepe vjere. Morate priznati da vecina ljudi nema izravno iskustvo niti spoznaju o tome da su kozmicka i nasa sopstvena svijest jedno i sve sto uopce postoji. Vjerovatno cete se sloziti sa mnom da to iskustvo nece dobiti niti gledanjem vasih izlaganja, a niti citanjem knjiga bilo kojeg od tih mistika.

Upravo zato su svi ti prethodni ucitelji i davali odredjene spoznajne prakse kojima svaki covjek moze pokusati prosiriti svoj uvid i steci to iskustvo jedinstva svega tj. sveprisutne kozmicke svijesti koja se ispoljava tj. preoblikuje u sve predmete i pojave kojima svjedocimo kao pojedinacna i izdvojena bica.

Meni se cini da je to jedini nacin da provjerimo da li je takvo ucenje istinito ili samo pusta teorija. Na tom tragu se samo potpuno osvjesteni sufija moze razumjeti s potpuno osvjestenim budistom, tantrikom, taoistom ili krscanskim mistikom. Postavlja se pitanje na koji nacin covjek moze (i treba li uopce) licno spoznati jedinstvo svijesti o kojem vi pricate? Drugim rijecima, da li je potrebna neka spoznajna praksa ili je vase ucenje dovoljno usvojiti samo na teorijskoj razini?

Ako je vase ucenje samo teorijsko, vecina ljudi to ionako nece moci licno osvjedociti i to ce ostati samo jos jedna zanimljiva i plemenita teorija, kakvih vec ionako ima u opticaju u ljudskoj kulturnoj bastini zadnjih barem 3.000 godina, ako ne i vise...

Ako vase ucenje zahtjeva odredjeni spoznajni napor i uvid dublji od pukog intelektualnog razumijevanja, onda trebate zainteresiranima dati upute u tom smjeru. S time da ce se toga poduhvatiti vrlo malen broj ljudi. A i ti koji se toga poduhvate i ako u tome uspiju, oni ce moci dijeliti i primjeniti svoje iskustvo samo medjusobno ili u najboljem slucaju s potpuno ostvarenim sljedbenicima svih slicnih ucenja za koja smo vec rekli da postoje u svijetu.

Pojednostavljeno receno, nije mi jos posve jasno kakva vi imate ocekivanja u pogledu ucenja koje izlazete? Sto ocekujete da bi ljudi trebali uciniti nakon sto shvate vase ucenje?
http://forum.srednjiput.rs/

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 27 Jun 2019, 04:02

Fazlija, vidim da dobro poznaješ duhovnost Istoka i to je dobro. Dobro je i što uviđaš da bi trebalo napraviti nekakvu vezu između istočnjačke duhovnosti i duhovnosti koju ja pokušavam da propovijedam. Evo ja sam isti topik postavio i na zagrebačkom forumu psihologije i upravo o tome sam napisao jedan post, kao odgovor na pitanje koje mi je postavila jedna forumašica, koje glasi: "Ljubo, ima li išta od toga ikakvu praktičnu primjenu u psihologiji?" Mislim da je odgovor koji sam na ovo pitanje dao prigodan i može da posluži i kao odgovor na ovaj tvoj gorni post i pitanja koja si mi ti u njemu postavio i evo ja sam taj moj odgovor kopirao i prenosim ga ovde kao odgovor na tvoj gornji post. Ako te ne mrzi, možeš da pogledaš i pratiš i diskusiju i na ovom zagrebačkom forumu, čisto iz razloga da ne bih morao dva puta isto da objašnjavam i pišem na oba foruma. Ovo ti je link ove iste tema na zagrebačkom forumu.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=1154091

Leteća kaže: Pogledaj post
Ljubo, ima li išta od toga ikakvu praktičnu primjenu u psihologiji?

Naravno da ima. Razumijevajući ŠTA je Svijest, KAKO postoji i ZAŠTO, razumijevamo sami sebe, svoje postojanje, kao i smisao i svrhu našeg postojanja. Po načinu takvog razumijevanja u nama se mijenja sveukupni pogled na život i svijet, a samim tim i naš odnos prema životu i svijetu, u smislu da taj odnos, umjesto, agresivan, postaje miroljubiviji. Sa više pažnje, poštovanja i ljubavi počinjemo da se odnosimo ne samo prema svijetu koji nas okružuje, pomoću kojeg postojimo, već i prema sebi samima, jer sada razumijemo da naše istinsko JASTVO nije samo ono JA koje progovara iz našeg tijela, već da je naše JASTVO SVE ŠTO POSTOJI. MI sada razumijemo da je ono vječno, tj. da je nestvorivo i neuništivo i da će i dalje da nas bude, ma šta da nam se desi.

Sve ovo može da se sazna i razumije i na drugi način, uz pomoć meditacije i prosvjetljenja, samo što to vrlo rijetko ljudima polazi od ruke. Kojom prilikom meditanti po načinu mijenjanja talasne dužine svoje svijesti sjedinjuju svoju svijest sa sviješću Svemira, kad čovjek automatski shvati da je on vječan i da je on sve što postoji, jer se svojom sviješću uspio sjediniti sa kolektivnom sviješću svega što postoji. Na taj način se shvatanja kao i odnos prema životu, nakon povratka u ovo naš ljudsko budno stanje svijesti, u pozitivnom smislu potpuno mijenja. Zato prosvjetljeni uporno stoje na stanovištu da se život ljudi ne može promijeniti nabolje dok se ne prosvjetle, pa uporno nagovaraju ljude da meditiraju i prosvjetljuju se. Dok sam ja boravio u Yugi, u Beogradu, Maharišijevi sledbenici su bili osnovali svoju političku partiju i izašli na izbore sa programom pomoću kojega bi, uz pomoć meditacije uspjeli da preokrenu život ljudi nabolje.

Ja sada to isto želim da postignem, ali ne pomoću meditacije i duhovnog prosvjetljavanja ljudi, već pomoću NAUKE i RAZUMIJEVANJA zakona po kojima postoje materija, život i priroda, a to znači, uz pomoć INTELEKTUALNOG PROSVJETLJAVANJA ljudi. Jer, čovek je, prije svega ipak BIĆE RARZUMA. Zato je intelektualno prosvjetljavanje ljudi mnogo lakše i brže, nego duhovno, a efekt, tj, pozitivni učinak će na kraju da bude isti, kao i kad čovjek postigne duhovno prosvjetlenje.

U svakom slučaju, svi učeni ljudi danas stoje na stanovištu da se svijet ne može promijeniti nabolje dok good se čovjekova svijest ne podigne na viši nivo, mada slabo ko zna i razumije šta bi taj pojam "podizanja svijesti na viši nivo", trebalo da znači. A znači upravo to što sam naprijed objasnio, a to je da čovjek postane humanije biće nego što je do sada bio ili što inače jeste. Što može da se postigne samo na dva načina: meditacijom i duhovnim prosvjetljenjem ili 2. intelektualnim prosvjetljenje po načinu razumijevanja Zakona po kojem postoje materija, život i Svemir. Ovaj drugi način koji ja promovišem je brži i za čovjeka kao biće razuma, pogodniji, nego meditacija i duhovno prosvjetljenje. Pogotovo što je rezultat isti, jer i prilikom duhovnog prosvjetljenja čovjek ne saznaje ništa drugo do to isto što može da sazna uz pomoć intelektualnog prosvjetljenja, a to je da razumije zakone po kojima postoje materija, život i priroda, a time ujedno i on sam, kako bi samoga sebe učinio boljim i humanijim bićem nego što je do sada bio.

Sve ovo, naravno, spada u domen psihologije i to bi bio moj odgovor na tvoje pitanje da li "Zakon postojanja" ima kakvu praktičnu vrijednost za psihologiju.

Naravno, ovo sam sada objasnio kavu praktičnu vrijednost razumijevanje "Zakona postojanja" može da ima za psihologiju. Međutim, njegova praktična vrijednost je mnogo veća. Na kraju mog videa sam objasnio kakvu praktičnu vrijednost on može da ima i za druge oblasti života - za nauku, filozofiju, za svjeske religije, kao i ideologije i politiku, kao i za postizanje opšteg materijalnog blagostanje kroz ekonomiju po načinu stvaranja jdinstvenog, pravednog svjetskog društvenog i ekonomskog poretka, sa pravednom podjelom rada i rezultata rada.
Govno ti

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25675
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3122 times
Been thanked: 4120 times
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by ina » 27 Jun 2019, 09:42

Bogatije  je obliti se prirodom, nego li ljudima.
Covjecanstvo je trnovit put, krvlju zaliven i to je jedan od razloga zato i jesmo, generalno gledajuci, daleko od onog o cemu govoris...
Neke promjene mogu doci izrazene individualno.
Globalno, jako sumnjam. A dokazi su stoljecima prisutni.

A zanimljiv argument. :ok
Video cu rado pogledati, prve moguce prilike.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 27 Jun 2019, 17:24

Ljubo wrote: 27 Jun 2019, 04:02 Ja sada to isto želim da postignem, ali ne pomoću meditacije i duhovnog prosvjetljavanja ljudi, već pomoću NAUKE i RAZUMIJEVANJA zakona po kojima postoje materija, život i priroda, a to znači, uz pomoć INTELEKTUALNOG PROSVJETLJAVANJA ljudi.
Onda cete morati da pisete knjige i drzite javna predavanja. Nesto kao Eckhart Tolle.
http://forum.srednjiput.rs/

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 28 Jun 2019, 01:20

1988 godine sam objavio knjigu pod naslovom "N agon samoodržanja i materija". Tom prilikom sam sarađivao sa profesorima filozofije i psihologije sa Sarajevskog filozofskog fakulteta Muhamedom Filipovićem i Vladimirom Premecom. Takođe i sa urednikom "Svjetlosti" Mirzom Filipovićem. Na kraju su mi recenzenti bili profesori Ljubljanskog filozofskog Fakulteta, Andrej Ule i Janek Musek. A 1912 sam u Beogradu objavio novu verziju pod naslovom "Zakon postojanja". Ali slaba vajda od toga. Knjige više niko ne čita, a ni suvoparna logika nije atraktivna za šire mase i nikoga ne zanima. A ni ovo sa videima baš ne ide. A neke jake naučne javnosti i filozofa kod nas baš i nema. Čak kad to ponudim na čitanje i nekim poznatijim ličnostima u svijetu, jer ova drugu verziju sam štampao dvojezično i na engleskom, ostajem bez odgovora. Vjerovao ili ne ovu drugu verziju u PDF formatu sam poslao svim profesorima svih fakulteta u Sarajevu, Beogradu i Zagrebu i nikada niti i jedan odgovor ni od jednog profesora nisam dobio. Kome god se obratim naiđem na totalnu šutnju. Nemam nikakvo objašnjenje za to. Ili ljudi ne razumiju ili to smatraju totalnom utopijom i besmislom. A ja sam i dalje 100% ubijeđen da sam do kraja riješio problem koji još niko do danas nije - logiku i tajnu postojanja materije života i prirode. Jeste da je ta istina o postojanju svijeta na razne načine već izrečena u brojnim filozofskim i vjerskim spisima, ali samo kao vjera i dogma, bez ikakvi načunih doikaza, logike i mogućnosti provjeravanja i razumijevanja. Kod mene sada nedostataka te vrste nema. Ali i dalje to nikoga ne zanima. Svako i dalje tjhera svoje što je navikao i neće da se zamara sa nečim što nije podudarno sa njegovim, nebitno da li je njegovo ispravno ili nije. I tako svijet i dalje grca u govnima, a život teče dalje. U kom pravcu, vidjećemo. "Đekna još nije umrla, a ka'će, ne znamo".
Govno ti

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 28 Jun 2019, 12:19

A kako to mislite da ste dali nepobitne naucne dokaze za svoje tvrdnje?
http://forum.srednjiput.rs/

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests