Komunikacija i obrada informacija

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Komunikacija i obrada informacija

Post by Konsultant » 04 Oct 2019, 14:04

Ponukan jucerasnjim piskaranjem na onoj temi, nesto ne zagolica kako osobe pogresno protumace recenicu. Kasnije jos krene zidanje, prosirivanje, proracuni kao da se fusija galaksija preracunava.

Dok smo bili djecica,bilo joj ...pitala/o te olovku,sigurno joj/mu se svidjas. A trebala je samo olovka, nista vise.

Dobar primjer je igra kineski shaptac. Svi smo je igrali dok smo bili mali. Video pokazuje slican experiment.


Pitanja
- Je li vam se desavalo da osobe totalno drugacije tumace informacije koje im kazete? Nisu gluhi, vec opletu po svom
- Zbog cega osobe pogresno protumace recenicu i dramaticno reaguju?
- Kako ljudima reci bas ono sto treba da cuju? Npr. ako hocu limun, ne pitam za svjeze voce

Suprotna dimezija je kako proniknuti u komunikaciju tj. nesto vas pita, a ko nezgodno mu/joj. Nesto ispipava, izokole pokusava doci do informacije od vas.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Krokodil Behko » 04 Oct 2019, 14:23

Zato što sami programiramo svoj mozak, pa ako nam neko ko nam se ne dopada i kaže nešto dobronamjerno, mozak to protumači drugačije. Programiramo se i da volimo i da mrzimo. Postoje i pravi profesionalci u programiranju vlastitog mozga i to su oni pametnjakovići, koji ne podnose nikog i ništa, smeta im svaki stav, a po pravilu zauzimaju najsavršeniji, mada tako u stvari ne misle.
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14246 times
Been thanked: 3773 times
Status: Online

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Veca » 04 Oct 2019, 14:24

...ja ne volim to okolo okolo, pa na mala vrata! ................eto, nadam se da sam skontala temu, ako nisam, recite mi! :) ...ja imam tih problema da me skontaju, iako im nacrtam 1+ 1 +1= 3 :zubi ...iako uvijek tako radim da bih bas bila sigurna u tom svom kontanju :) ...imala sam slucaj u familiji, gdje me je osoba toliko uvrijedila, to sam osjetila kao noz u srce!..................eh, dodje vrijeme i ja rekoh :stop ...da si mi od srca otp'o STOP, nece da moze vise! ...fino u oci objasnim to i to i to=STOP!!! ...kaze meni, ma ti si luda! ...a ja kazem, JESAM, DA SAM BOGDOM PRIJE POLUDILA! :) ......................pa onda tako nesto kazem, kaze daj baaaa, a ja opet nacrtam i na kraju dobijem tu trojku, eeeeeeeeeeeee kaze, tako sagledano i iz tih kutova, tako je! ...ma daj more, gonte se od mene, nemojte sa mnom ozbiljno pricati, ajmo se samo zajebavati i saliti! :ha :zubi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Salko » 04 Oct 2019, 14:27

informacija traži mozak
:ooo
"ignorance is bliss"

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14246 times
Been thanked: 3773 times
Status: Online

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Veca » 04 Oct 2019, 14:27

Krokodil Behko wrote: 04 Oct 2019, 14:23 Zato što sami programiramo svoj mozak, pa ako nam neko ko nam se ne dopada i kaže nešto dobronamjerno, mozak to protumači drugačije. Programiramo se i da volimo i da mrzimo. Postoje i pravi profesionalci u programiranju vlastitog mozga i to su oni pametnjakovići, koji ne podnose nikog i ništa, smeta im svaki stav, a po pravilu zauzimaju najsavršeniji, mada tako u stvari ne misle.

...Behko ba, nas dva mozga se ne daju programirati, pa nek' puknu dusmani! :djed :valja

















:ljub
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by lejlamo » 04 Oct 2019, 14:42

Konsultant wrote: 04 Oct 2019, 14:04

Pitanja
- Je li vam se desavalo da osobe totalno drugacije tumace informacije koje im kazete? Nisu gluhi, vec opletu po svom
- Zbog cega osobe pogresno protumace recenicu i dramaticno reaguju?
- Kako ljudima reci bas ono sto treba da cuju? Npr. ako hocu limun, ne pitam za svjeze voce

biće da ima mnogo šumova pa dolazi do nerazumijevanja.

pogrešno/različito tumačimo zbog različitih percepcija, znanja i stavova.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Socrates » 04 Oct 2019, 15:07

Ja bih morao da vidim konkretne primjere da uopste komentarisem.
. . . . . . . . .

User avatar
Maksuz svratila
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2387
Joined: 28 Mar 2019, 17:05
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Maksuz svratila » 04 Oct 2019, 15:09

...razabire svako kako mu kurcu ćejf, da prostiš... :kafa ...a makar bilo rečeno nešto skroz lijevo ono je sebi produmalo na način koji mu u datome momentu odgovara...pms, nejebica, namćor sam po sebi ili mu crijevo na lijevo pa odlučilo da pili druge eto taj dan... jer mu se može ...a preći neće i priznati da nije to to nema teorije...

...mene handri nemanje takta, jebajiga... :kafa
...jesi čuo za onoga...šta... šta......jesi čuo za onu...ooooooo...da li si čuo za onoga...šta, šta, šta, šta, šta, šta, šta...
...da li si čuo za onu...c, c, c, c, c, c, c...

...razvela se, kurvala se, prevarila, propio se...raskućila, zabagreo, otrcala, poludeo...

...ihihi kafu turi...ihihi ću ti pričam...ihihi gola govna...ihihi a ja nisam...

...jesi čuo za onoga, jesi čuo za onu...sečem uvo k'o Van Gog, k'o Betoven sad sam gluv...

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Socrates » 04 Oct 2019, 15:13

Pa ne znam ja, da li vi očekujete da svako razabire kao vi?
. . . . . . . . .

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Julia-Klara » 04 Oct 2019, 15:15

Ebo te, komunikologija se studira :cudi
Ne cudi me sto razlicito razumijemo, tumacimo, dozivljavamo receno :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14246 times
Been thanked: 3773 times
Status: Online

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Veca » 04 Oct 2019, 15:19

...ima i ona kad nisi siguran da si razumio, kako to tacno mislis, ne kontam? ...bar je tako kod mene! :)
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Julia-Klara » 04 Oct 2019, 15:21

Slično kao i u mnogim srodnim znanostima, postoji više desetaka, pa čak i stotina različitih definicija komunikacije i još uvijek nema jedne koju bi prihvatila većina znanstvenika koji se bave ovim znanstvenim poljem.[1]

Harold Lasswell, američki politolog i komunikolog, opisao je njene sastavnice poznatom, tzv. Lasswellovom formulom :’Tko, kaže Što, kojim Kanalom, Kome i s kojim Efektom?’, ali teoretičari komunikacije nisu se na tome zadržali.

Katherine Miller u knjizi ‘Communication Theories: Perspectives, Processes, and Contexts’ daje pregled čak sedamnaest različitih definicija komunikacije kroz povijest: Weaver, npr. kaže da komunikacija ‘uključuje sve procedure kojima ljudi utječu jedni na druge’, a Hawes komunikaciju naziva ‘strukturiranim ponašanjem u prostor-vremenu sa simboličkom odrednicom’.

U svima njima komunikacija se promatra ili kao proces ili kao stvaranje značenja ili kao prijenos određene informacije ili poruke, a vrlo često i kao kombinacija dvaju pogleda, ili čak kao sve troje zajedno.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Julia-Klara » 04 Oct 2019, 15:22

Evo malo vise:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Komunikacija

Da sad upisujem fakultet studirala bih komunikologiju i zurnalistiku
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Konsultant » 04 Oct 2019, 15:22

Percepcija je slucaj da li je casa do pola puna ili pola prazna. Ovo sto sam pisao se granici s nekulturom, zabijanjem nosa, ...
Edit: Ima tu percepcije recimo kada vise osoba razmjenjuju informacije. Ovo sto pominjem je nasa realnost 2-3 osobe u lancu, dekodiranje informacije ode negdje van nase galaksije.

Nekada davno je recimo bio fazon odnijeti kolace, pa izokole pitati i skontati odakle su gosti.

Kancelarija, zajednicki prostor, pitas osobu olovku, nesto treba popuniti. Osoba do nje komentarise, ko sto je uvijek pitas ili jednostavno tutne komentar vidi fukare nema ni olovke.
Nemam, jer je nisam imao ni na fakultetu.
Pa kako si zavrsio? Kupio diplomu, pa ja.
Onda normalna osoba tu gladi. On je na tastaturi zavrsio fakultet, olovke su proslost.
E tu se nadje ova uvijedjena, sta hocete reci da sam star/a?
Alo olovka mi samo treba, fak ju dot ba.

@Sokrate, kako bi pitao sljedeci put olovku?

Ovo bi trebalo definisati kao junk communication, tu je, cesto je sastavni dio, a ne mozes je se kutarisati. Pitanje je kako najbezbolnije komunicirati.
Last edited by Konsultant on 04 Oct 2019, 15:29, edited 1 time in total.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14246 times
Been thanked: 3773 times
Status: Online

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Veca » 04 Oct 2019, 15:28

Maksuz svratila wrote: 04 Oct 2019, 15:09 ...razabire svako kako mu kurcu ćejf, da prostiš... :kafa ...a makar bilo rečeno nešto skroz lijevo ono je sebi produmalo na način koji mu u datome momentu odgovara...pms, nejebica, namćor sam po sebi ili mu crijevo na lijevo pa odlučilo da pili druge eto taj dan... jer mu se može ...a preći neće i priznati da nije to to nema teorije...

...mene handri nemanje takta, jebajiga... :kafa

...imam ja takta kad treba :ovaj ...................a kad me izbaci iz takta, bas zbog onoga sto sam gore napisala, ondak :puca ...............................ma yebem ja i te sve takticare uvijek! :djed ... taktika je dobra kad igram sah! :djed ...u drustvu sa dragim ljudima itd. necu da imam taktiku! :)
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14246 times
Been thanked: 3773 times
Status: Online

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Veca » 04 Oct 2019, 15:37

...Kons, @ to je zenska glova :ha :zubi ...samo daj da se melje, kaze to je momuniciranje :grana ...umjesto da da odmah olovku i okrene se svom poslu, platu zaradjivat :ha :zubi

...mrzim onu-zasto jednostavno, kad moze i komplikovano?!


:sunja
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Konsultant » 04 Oct 2019, 15:46

Bravo, zasto jednostavno kad moze komplikovana.

Pitanje za zenske, je li vas doticni ikad pitao direct ala sta radis tad-tad, mozemo li izaci na dajt? Ili je bilo neko okolisanje, namisljanje...
Je li nekultuno pitati nesto direktno, da ne ispadne s neba pa u rebra?

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Socrates » 04 Oct 2019, 15:53

To meljenje, kako ga Veca nazva, je dugotrajni proces u kojem se komunikacija spušta na taj nivo.

Ako svi meljemo, ili, barem, pristajemo da je to meljenje osnovni vid komunikacije, nikad ne možemo očekivati drugačiji vid komunikacije.

I, prije ili kasnije, ćemo i sami imati nesporazume zbog tog nivoa.

Recimo, u pravom životu, ja znam kako da dignem grupnu komunikaciju na viši nivo. I nema šanse da budem dio takvog meljenja.

Već na forumu :D.
. . . . . . . . .

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by lejlamo » 04 Oct 2019, 15:56

mljevenje ba, :hihi

User avatar
Maksuz svratila
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2387
Joined: 28 Mar 2019, 17:05
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Maksuz svratila » 04 Oct 2019, 15:57

Image
...jesi čuo za onoga...šta... šta......jesi čuo za onu...ooooooo...da li si čuo za onoga...šta, šta, šta, šta, šta, šta, šta...
...da li si čuo za onu...c, c, c, c, c, c, c...

...razvela se, kurvala se, prevarila, propio se...raskućila, zabagreo, otrcala, poludeo...

...ihihi kafu turi...ihihi ću ti pričam...ihihi gola govna...ihihi a ja nisam...

...jesi čuo za onoga, jesi čuo za onu...sečem uvo k'o Van Gog, k'o Betoven sad sam gluv...

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests