Kako komunicirati sa sagovornikom

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25675
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3122 times
Been thanked: 4120 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by ina » 15 Oct 2019, 18:32

U Fudi cuci gay... :hihi :sok


Sad ce Konsultant da te naruzi :D. Zbog neozbiljnog pristupa. :oo
Svijest ima sidrište.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5664 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Online

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Maja » 16 Oct 2019, 00:10

Onako kako je Behko davnih dana objasnio.

Gledaj je ko kobra dok prica.
Ne trepci ko zuto na semaforu

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Konsultant » 16 Oct 2019, 06:23

@ina, skin, mislim da zavisi i od psihe nadredjene osobe koja radi mansplaning. Upratih nekoliko tipova
- Opecheni. Dosta osoba se zalilo kako novi privatnici vole objasnjavati kako ce nesto uraditi. Opeklo ih, po dzepu. Imali svakvih radnika i kada dodje novi a strucan i njemu/njoj idu na vijege. Slicno sa sefovima kojima je neko stvorio nekih strah kako nije uradjeno dobro i onda svakom nesto objasnjavaju. Njima bas treba neki kurs komunikacije i kako psiha funkcionise. Vecinom nisu losi vec podsvjest im takva.
- Saosjecajni. Emotivni smo i volimo pomoci. Tako i sefovi. Cesto se kod mojih prijatelja(studenata) javila odbojnost u slucaju kada ih neko pita za ispite, onda im taj neko nadrobi kako trebaju ovako onako to spremiti ili uraditi. Volimo pomoci, nesvjesno se namecemo - odgovor beskoristan. Ovakvi sefovi su dobri i treba im pomoci, usmjeriti ih.
- Ublehasi. Kako ce drzati sastanak ako ne znaju o cemu se radi. Pitaju vas i onda umjesto kratke preporuke glume vrsne poznavaoce, nadrobe sto vec znate i sto ne kontaju.
- Blebetavci. Mozda najgora kategorija. O svemu nesto pametuju i smaraju. Recenice im kilometarske. Svi ih izbjegavaju. Tesko da ih se moze resetovati.
- Nejasni odgovaraci. Imaju znanje medjutim satrase se objasnjavajuci. Ovako otprilike pravnici odgovaraju, nasiroko i nadugo umjesto moze po tom zakonu i clanu jer to i to. Pocesto to sroce konfuzno. Odluke se donose na osnovu prezentiranih cinjenica, a ne sta je neciji stav. Prava je vjestina takvima postaviti pitanje i dobiti kraci odgovor. Doduse Deming je rekao...

Ovo je bilo striktno mansplaining nadredjeni-podredjeni. Mansplaining u real life medju poznanicima zna biti stvarno bolan, cesto se navodi voda na svoj mlin.

Anyway, jos davno je Sokrat izvlacio znanje postavljanjem pitanja. Do ovoga sam isto sam dosao hempirijski jer osobe jako cesto vec imaju neko rjesenje u glavi. Ne traze objasnjenje vec odluku na njihovo dvoumljenje. Ne kazu imam problem, razmatrao sam to i to, sta mislis sta je bolje.

Mozda ovo nije toliko interesantno. Sta znam. Forumi su nekada sluzili i za diskusije ozbiljnje. Pinkologika je zavladala. Valjda je tako bolje.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25675
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3122 times
Been thanked: 4120 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by ina » 16 Oct 2019, 09:32

Stoje razlike i rekla bih pogotovo:
Ublehasi. Kako ce drzati sastanak ako ne znaju o cemu se radi. Pitaju vas i onda umjesto kratke preporuke glume vrsne poznavaoce, nadrobe sto vec znate i sto ne kontaju.
- Blebetavci. Mozda najgora kategorija. O svemu nesto pametuju i smaraju. Recenice im kilometarske. Svi ih izbjegavaju. Tesko da ih se moze resetovati.
- Nejasni odgovaraci. Imaju znanje medjutim satrase se objasnjavajuci. Ovako otprilike pravnici odgovaraju, nasiroko i nadugo umjesto moze po tom zakonu i clanu jer to i to. Pocesto to sroce konfuzno. Odluke se donose na osnovu prezentiranih cinjenica, a ne sta je neciji stav. Prava je vjestina takvima postaviti pitanje i dobiti kraci odgovor. Doduse Deming je rekao...
Prije spomenuti idu u drugacija polja.


Najgori. Njih treba nogom u testise :D
75432.jpg
:puca


A tema je :ok
Skin je generalno zanimljiva a i opservacija:
sam navela da u -splaining ponasanje upadamo svi, i muskarci i zene.
Iako bih rekla da je tu (najcesce) vise muskog odzvananja.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Konsultant » 16 Oct 2019, 10:27

Mozda ima i do genetike jer muski su bili vodje, dominantni.

Dali bi se ovi tipovi profilirati. Sigurno ima jos koji.
Isto tako bi se mogao napraviti model onih koji su ugrozeni spamanjem, da li je sve OK na njihovoj strani, od procjene osobe, pocetka komunikacije, sta izbjeci ...

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Konsultant » 17 Oct 2019, 05:26

Vjerovatno ste citali. Ako niste...

http://www.manager.hr/naslovnica/item/p ... i-menadzer

izvorno sam cuo bez kontexta zena, replicirano je po sajtovima

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by storm » 17 Oct 2019, 06:05

Konsultant wrote: 17 Oct 2019, 05:26 Vjerovatno ste citali. Ako niste...

http://www.manager.hr/naslovnica/item/p ... i-menadzer

izvorno sam cuo bez kontexta zena, replicirano je po sajtovima
Pa pozicija u društvu, korporaciji itd, uvelike određuje način komuniciranja poslovno, a nešto drugo je privatno.
Sto ne mora biti uvijek negativne konotacije.
Ja ne mogu, i ne smijem biti jednako pristupačan i susretljiv privatno i poslovno...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Konsultant » 19 Oct 2019, 10:54

Korisne asertivne tehnike
„Pokvarena ploča”

Vrlo korisna tehnika kada je naš zahtev jasan i kratak. Sastoji se u tome da kao „pokvarena ploča” ponavljamo zahtev.

Odbijanje tuđeg zahteva

Kada želimo da odbijemo neki zahtev u tome treba biti odlučan. Dovoljno je reći ne, objasniti svoje razloge (vrlo kratko) i zatim ponavljati odlučno - Ne.

Asertivnost uključuje:
  • Izražavanje vlastitog mišljenja
  • Izražavanje vlastitih osećaja
  • Naglašavanje posledica neželjenog ponašanja (ako se ponašanje nastavi tada ...)
  • Izražavanje razumevanja za drugu osobu (razumem da ... ALI ja ...)
  • Ponavljanje jasnog zahteva
Stručnjaci smatraju da postoje tri najčešće barijere prema asertivnosti. Pre svega, mnogi veruju da uopšte nemaju prava da budu asertivni. Naime, takvim ponašanjem bi mogli ostaviti utisak uobražene osobe. Drugi razlog je strah od asertivnosti, jer takvo ponašanje možda neće naići na odobravanje kolega, što bi, smatraju mnogi, moglo izazvati negativne posledice. I treći razlog, možda i najvažniji, nedostatak je socijalnih veština za efikasno samoizražavanje.

Detaljnije

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Username » 19 Oct 2019, 11:02

Nikako

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Chloe » 13 Sep 2020, 12:14

Možda nije baš u skladu sa temom, ali sam naišla na ovo i zapelo mi za oko:

"Ćutnja kao odgovor na tuđi pokušaj rješavanja konflikta ili bilo koji pokušaj komunikacije predstavlja svojevrsno poništavanje druge osobe."
FB_IMG_1599991366078.jpg

Šta mislite o ovom?

@Lavlje
@Jelena.. I ostali naravno.... :D

Meni se čini pretjerano, preCrno, jer znam one koji ne vole razgovarati ( prva ja kad mi neko predje prag tolerancije, ućutim i po godinu dana ne progovorim s tom osobom) :grana a nisam se našla u gore navedenom. 🙈

Fakat me zanima zašto ljudi odbijaju razgovarati o nesporazumima, situacijama, emocijama, ljutnji, ljubavi itd. ?
Zašto se insistiranje na rješavanju nekog problema/razgovor zove dramom što je u totalnoj suprotnosti ljudske psihologije...? :hm
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Lavlje_srce » 13 Sep 2020, 15:56

Chloe wrote: 13 Sep 2020, 12:14 Možda nije baš u skladu sa temom, ali sam naišla na ovo i zapelo mi za oko:

"Ćutnja kao odgovor na tuđi pokušaj rješavanja konflikta ili bilo koji pokušaj komunikacije predstavlja svojevrsno poništavanje druge osobe."

FB_IMG_1599991366078.

Šta mislite o ovom?

@Lavlje
@Jelena.. I ostali naravno.... :D

Meni se čini pretjerano, preCrno, jer znam one koji ne vole razgovarati ( prva ja kad mi neko predje prag tolerancije, ućutim i po godinu dana ne progovorim s tom osobom) :grana a nisam se našla u gore navedenom. 🙈

Fakat me zanima zašto ljudi odbijaju razgovarati o nesporazumima, situacijama, emocijama, ljutnji, ljubavi itd. ?
Zašto se insistiranje na rješavanju nekog problema/razgovor zove dramom što je u totalnoj suprotnosti ljudske psihologije...? :hm
Takozvana 'tiha misa', odnosno iskazivanje stava sutnjom je pasivno-agresivno ponasanje i samim tim toksicno. Sigurno je da nanosi stetu jer lisava drugu stranu istine ma kakva da je, mogucnosti odgovora, razrijesenja konflikta. Mislim da je ekstremno porediti to ponasanje sa ubistvom, ali nema nikakve sumnje u to da nanosi stetu drugoj strani.

Svoje konflikte (ako se dese) rijesim odmah, otvorenim razgovorom i tako skoro uvijek naucim nesto. U stvarnosti izuzetno rijetko koristim ovu metodu i ako je iskoristim to je znak da sam iscrpila sve ostale mogucnosti. U mojoj svijesti to je znak da smo stigli do kraja. Nemam vise sta reci, ne mislim da bi donijelo bilo kakav rezultat i kada bih rekla, jer sam ranije pokusala i nisam mogla doprijeti do osobe i postici iskren i otvoren razgovor. Ili 'ja u klin, on u plocu', pa nemam sta dodati. To je to.

Neki ljudi ovu metodu koriste redovno, jer tako zadrzavaju stepen kontrole nad drugom stranom i tako postizu odredjeni stepen (jadne) psiholoske prednosti.

Na forumu ponekad moras izignorirati nesto, jer je tu komunikacija grupna i samim tim multidimenzionalna i ako krenes, tome nikad kraja.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Chloe » 13 Sep 2020, 16:11

Lavlje_srce wrote: 13 Sep 2020, 15:56 Takozvana 'tiha misa', odnosno iskazivanje stava sutnjom je pasivno-agresivno ponasanje i samim tim toksicno. Sigurno je da nanosi stetu jer lisava drugu stranu istine ma kakva da je, mogucnosti odgovora, razrijesenja konflikta. Mislim da je ekstremno porediti to ponasanje sa ubistvom, ali nema nikakve sumnje u to da nanosi stetu drugoj strani.

Svoje konflikte (ako se dese) rijesim odmah, otvorenim razgovorom i tako skoro uvijek naucim nesto. U stvarnosti izuzetno rijetko koristim ovu metodu i ako je iskoristim to je znak da sam iscrpila sve ostale mogucnosti. U mojoj svijesti to je znak da smo stigli do kraja. Nemam vise sta reci, ne mislim da bi donijelo bilo kakav rezultat i kada bih rekla, jer sam ranije pokusala i nisam mogla doprijeti do osobe i postici iskren i otvoren razgovor. Ili 'ja u klin, on u plocu', pa nemam sta dodati. To je to.

Neki ljudi ovu metodu koriste redovno, jer tako zadrzavaju stepen kontrole nad drugom stranom i tako postizu odredjeni stepen (jadne) psiholoske prednosti.

Na forumu ponekad moras izignorirati nesto, jer je tu komunikacija grupna i samim tim multidimenzionalna i ako krenes, tome nikad kraja.
Isto kao i ja, dam od sebe sve moguće ( bar mislim da dam), jednostavno dignem ruke.

A zaista ne kontam, kakva prednost, čemu korist od toga...?! 🙈

Forum je druga priča, to znam. Više me zanima u reali.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Lavlje_srce » 13 Sep 2020, 16:17

Chloe wrote: 13 Sep 2020, 16:11A zaista ne kontam, kakva prednost, čemu korist od toga...?! 🙈
Pa to su manipulatori koji uzivaju u tome da te ignorisu i na taj nacin nerviraju/brinu dok se u biti igraju s tvojim emocijama. Uz to kupuju vrijeme za svoju verziju 'istine' - laz koju ce priopciti onda kad to njima bude odgovaralo. U svakom slucaju ti daju snaznu negativnu poruku.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by navika » 13 Sep 2020, 16:50

Chloe wrote: 13 Sep 2020, 12:14 Možda nije baš u skladu sa temom, ali sam naišla na ovo i zapelo mi za oko:

"Ćutnja kao odgovor na tuđi pokušaj rješavanja konflikta ili bilo koji pokušaj komunikacije predstavlja svojevrsno poništavanje druge osobe."

FB_IMG_1599991366078.jpg


Šta mislite o ovom?

@Lavlje
@Jelena.. I ostali naravno.... :D

Meni se čini pretjerano, preCrno, jer znam one koji ne vole razgovarati ( prva ja kad mi neko predje prag tolerancije, ućutim i po godinu dana ne progovorim s tom osobom) :grana a nisam se našla u gore navedenom. 🙈

Fakat me zanima zašto ljudi odbijaju razgovarati o nesporazumima, situacijama, emocijama, ljutnji, ljubavi itd. ?
Zašto se insistiranje na rješavanju nekog problema/razgovor zove dramom što je u totalnoj suprotnosti ljudske psihologije...? :hm
:mogul iz reda ostalih :hihi

Ja ne dozivljam sutnju tako. Mnogo sam puta pomislila da ja osoba koja mi presuti pametnija od mene.
A sama cu cesto sutiti kad:
- se radi o preosjetljivoj osobi, i kad mislim da bi je povrijedilo moje neslaganje s njom.
- se radi o sveznaderu. Sta mozes reci osobi koja je umislila da vec sve zna, i najbolje zna? Koja ne vodi razgovor, vec predavanje?
- kad razgovor zapocinje osoba a u tonu osjecam da zeli stvoriti konflikt, ili prostor/mjesto gdje bi ti saopcila svoju istinu, koja je podrazumijeva se jedina ispravna :hihi
- se radi o osobi koja s trenutnom svijescu i znanjem ne moze dokuciti sta zelim reci. Ne potcjenjujem snagu posadjenog sjemena, ali nekad stvarno nema fajde, i treba pustiti ljude da sami nauce.
- nekad jer jednostavno svaki razgovor u nekom casu mora i zavrsiti.
- nekad jer se i nemam vremena objasnjavati, i idem za precim stvarima.
Last edited by navika on 13 Sep 2020, 17:19, edited 1 time in total.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Chloe » 13 Sep 2020, 17:10

Navika.... Razumijem navedene primjere, i slažem se da svako ima svoj razlog, i da ne moraju u krajnosti biti manipulativni :cudi maada ništa od navedenog nije opravdanje osim tog, da je završena priča, a i razlozi su velikim dijelom podcjenjivački i omalovažavajući..... :cud

I ja imam sa druge strane preosjetljive, uvjerene da su u pravu, donose poprijeke zaključke, osude, imam i ja obaveze ali se potrudim da ipak raščistim. :cudi

Mada, uzela sam stav, ako je to za nju ispravno, sretna i zadovoljna, halalim sav svoj trud da do nje dodjem. Tačka. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Chloe » 13 Sep 2020, 17:24

Lavlje_srce wrote: 13 Sep 2020, 16:17
Chloe wrote: 13 Sep 2020, 16:11A zaista ne kontam, kakva prednost, čemu korist od toga...?! 🙈
Pa to su manipulatori koji uzivaju u tome da te ignorisu i na taj nacin nerviraju/brinu dok se u biti igraju s tvojim emocijama. Uz to kupuju vrijeme za svoju verziju 'istine' - laz koju ce priopciti onda kad to njima bude odgovaralo. U svakom slucaju ti daju snaznu negativnu poruku.

Za ovo treba biti baš baš loša osoba... 🙈 Starta uvjerena da druga strana želi manipulisati, puna nepovjerenja i uuh... 🙈

Moj povod za ovo je bio zbog poznanice, i nije ona taj tip, ma jook, Dobrica 100%, definitivno nije manipulatorica. :D
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Lavlje_srce » 13 Sep 2020, 19:36

Chloe wrote: 13 Sep 2020, 17:24
Lavlje_srce wrote: 13 Sep 2020, 16:17

Pa to su manipulatori koji uzivaju u tome da te ignorisu i na taj nacin nerviraju/brinu dok se u biti igraju s tvojim emocijama. Uz to kupuju vrijeme za svoju verziju 'istine' - laz koju ce priopciti onda kad to njima bude odgovaralo. U svakom slucaju ti daju snaznu negativnu poruku.

Za ovo treba biti baš baš loša osoba... 🙈 Starta uvjerena da druga strana želi manipulisati, puna nepovjerenja i uuh... 🙈

Moj povod za ovo je bio zbog poznanice, i nije ona taj tip, ma jook, Dobrica 100%, definitivno nije manipulatorica. :D
Svasta. Pa zato si okacila fotku iznad koja ti kaze slijedece: Tretman cutanjem (proizvodi slijedece posljedice):

a) predstavlja najgori oblik psihickog nasilja...

To i ostalo nije slucajno napisano.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Julia-Klara » 13 Sep 2020, 19:45

Ako imamo pricati o cemu ok, bujeum, hajmo pricat, sve ok.

Ali, kad me neko iz samo njemu poznatog razloga izvrijedja, nazove pogrdnim imenima-ja trebam traziti objasnjenje i razloge?
Niposto!
Rekao je sta je imao, zavrsili smo komunikaciju za cijeli zivot.
Desilo se i ovdje, par puta, pa izvinjenje, bilo je u afektu, prihvatim izvinjenje, da bi se posljednji put nagovorio tako kao da sam mu pola familije pobila.
Ma idi ti malo u Honduras!
Neam ja sta s tobom pricat, daleko ti kuca od moje.
:kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by navika » 13 Sep 2020, 19:46

Chloe wrote: 13 Sep 2020, 17:10 Navika.... Razumijem navedene primjere, i slažem se da svako ima svoj razlog, i da ne moraju u krajnosti biti manipulativni :cudi maada ništa od navedenog nije opravdanje osim tog, da je završena priča, a i razlozi su velikim dijelom podcjenjivački i omalovažavajući..... :cud

I ja imam sa druge strane preosjetljive, uvjerene da su u pravu, donose poprijeke zaključke, osude, imam i ja obaveze ali se potrudim da ipak raščistim. :cudi

Mada, uzela sam stav, ako je to za nju ispravno, sretna i zadovoljna, halalim sav svoj trud da do nje dodjem. Tačka. :)
Chloe, fer rascistiti bilo bi uciniti to tako da obje strane budu u jednakoj mjeri zadovoljene. Ja se nisam toga nagledala u zivotu, i mozda cu bas i zbog toga nekad da presutim.

I ako je u pitanju konfliktan razgovor, kako god on zavrsio, svako se k sebi vraca i dalje uvjeren u svoju istinu.
Pa stoga ako je razgovor prosao s kojom manje, tim bolje.

Rijeto sam se kajala sto ssm sutila.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Chloe » 13 Sep 2020, 20:00

Lavlje_srce wrote: 13 Sep 2020, 19:36
Chloe wrote: 13 Sep 2020, 17:24


Za ovo treba biti baš baš loša osoba... 🙈 Starta uvjerena da druga strana želi manipulisati, puna nepovjerenja i uuh... 🙈

Moj povod za ovo je bio zbog poznanice, i nije ona taj tip, ma jook, Dobrica 100%, definitivno nije manipulatorica. :D
Svasta. Pa zato si okacila fotku iznad koja ti kaze slijedece: Tretman cutanjem (proizvodi slijedece posljedice):

a) predstavlja najgori oblik psihickog nasilja...

To i ostalo nije slucajno napisano.
Znam, maloprije sam u vožnji imala jezikovu juhu od tetične koja je upućena u sve, svašta mi je izgovorila zbog te žene jer opet je opravdavam. :lupa

Ukratko:
Imale smo dogovoren produženi vikend nas sedam, ona se ispričala dan prije da ne može. I moja ekipa u koju sam dotičnu uvukla, i ja, imamo svoje pravilo, zbog jedne "vojska" ne stoji i mi smo otišle po planu.
Bila sam u frci I obavezama, pa otišla u Sa, I nisam stizala do nje kao obično, ali smo se čule i činiloi se da nešto nije ok što sam joj rekla a ona me uvjerila da griješim.
Krajem augusta sam bila u Mostaru, nisam je zvala, ali nije bila ni prilika da je zovem. Kad je vidjela da sam u Mostaru javila se i pitala jesam li je zaboravila.
Objansnila sam joj lijepo sve. Završile razgovor sasvim ok.
Po dolasku sam je zivkala, čak i otišla kući do nje, ali nisam je zatekla kući.
Nakon toga, napisala poruku i javila se da sam dolazila i itd... odgovor je bio :"Bebooo nisam u Kladuši" I na to sam joj napisala da se javi kad dodje. Kako tad tako danas. Nazvala sam je još par puta, nije se javljala, a samo taj dan nije bila u Kladušu. Skontala sam da me izbjegava nakon iskorištenih svih opravdanja.
Mene to jede... Tek tako zaćutati, nakon svega što sam za nju učinila me boliii... A izvukla sam je iz depre, uvukla u društvo, vukla sa sobom gdje god sam mogla. Imala je težak život, pretežak.
Ne mogu je vidjeti kao manipulator icu, ili ja to ne prihvatam.
Eto... :grana
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests