Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42809
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14083 times
Been thanked: 12687 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Masamune » 04 Jul 2020, 14:32

jelena... wrote: 04 Jul 2020, 14:31
MarlboroGold wrote: 04 Jul 2020, 14:24 Treba postojati i jedna određena doza skepticizma.
Skepticizma da, ali olakog negiranja činjenica ne - to već zalazi u domen primitivizma,

samo što mi o tome ne razmišljamo dok nas ''Zemlja je (možda, ipak) ravna ploča'' ne klepi po glavi.
Tako je. Takav skepticizam je opasan.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Lavlje_srce » 04 Jul 2020, 14:57

Mene je upravo ceprkanje oko korone dovelo do sokantnih saznanja i tu ne mislim na klasicne teorije zavjere. Bas zato sam napisala da treba traziti pozadinu svega sto u sebi sadrzi nelogicnosti. Prihvatam mogucnost da su mozda ta saznanja sokantna samo meni, jer sam prije izvjesnog vremena u potpunosti digla ruke od prodavacice ljubicica politike. U svakom slucaju, mislim da je tesko poreci da mass-histerija oko korone ima duboku politicku pozadinu. S druge strane, istinska opasnost manipulacije lezi onda kada smo ubijedjeni da je nesto sasvim 'logicno'.

Korona je samo svjez i eklatantan primjer kako se formira misljenje vecine. Slicni metodi manipulacije se koriste u politickim kampanjama, promociji zvijezda u usponu, opcenito kroz mass-medije. Vecina nasih 'misljenja' od datog primjera do uvjerenja o naciji i ratova su isfabrikovana.

Kako zadrzati nivo objektivnosti? Po mom misljenju svjesnim odmakom od zakljucivanje naprecac i traganjem za sirom slikom. Knee-jerk reakcije su u najblazem obliku povrsne, a u krajnjoj instanci opasne za pojedinca, drustvo, svijet.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Socrates » 04 Jul 2020, 15:05

I skepticizam bi trebao biti zasnovan na razumnom sagledavanju svijeta i činjenica.

Čak ni skepticizam ne može, ili ne bi trebao, da unosi sumnju samo radi iznošenja sumnje.

Kad naidjes na poražavajuće logicnog skeptika, definitivno ti se svijet počne otkrivati u milion drugih boja.

David Hume je, recimo, bio jedan takav, i njega čitati je nesvakidašnji doživljaj. Meni bio prije a i danas je. Njega preporučujem svakom. :ok Slagao se ne slagao, Hume je bio jedan nevjerovatno metodičan i dosljedan čovjek.

"A wise man proportions his belief to the evidence. "
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Socrates » 04 Jul 2020, 15:17

Donositi neki zaključak sada o koroni i svemu što je okružuje je besmisleno.

Od teorija zavjere i nazad. Otprilike.

Političari su ljudi kao i svi drugi. Moguće je da su svi korumpirani, moguće je da znaju nešto što mi ostali ne znamo, a moguće je i da donose besmislene odluke. Moguće je sve što zamislis da je moguće, I guess.

Ja imam antitijela, i to je otprilike jedina opipljiva činjenica trenutno, što se mene tiče.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Socrates » 04 Jul 2020, 15:19

A moguće je i da mi to lažu, zašto da ne? :hm

U svakom slučaju, dosad su povadili mog genetičkog materijala dovoljno, ako je to neki skriveni cilj mracnim silama pod okriljem noći.
. . . . . . . . .

User avatar
Umihana
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1550
Joined: 12 Apr 2020, 03:47
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Umihana » 04 Jul 2020, 16:18

Nisam isčitala sve postove, osvrnuću se na uvodni...

Moj zaključak je da je lakše, bezbolnije, zadržati svoje mišljenje za sebe... Posebno na forumima, ili društvenim mrežama... Ni u stvarnom životu nije puno drugačije, većina nije u stanju ni saslušati, a kamo li razmisliti o onome što drugi kažu...
Naravno da okolina utiče na nas, ali ne mislim da ono o čemu se najviše govori/piše, odražava stav većine... To je stav najglasnijih, a puno je onih koji su se na neki način povukli, odustali ili im jednostavno nije bitno da iznesu svoje mišljenje...

I da, sve zavisi gdje tražite stav većine... Razlike su drastične, od portala do portala, od jedne do druge zajednice...
Bukvalno mogu izabrati da pročitam stav "stručnjaka" koji će potvrditi ono što se meni sviđa :oo
Ništa živ čovjek ne može izgubiti što mu jedno proljeće ne bi moglo povratiti, niti može biti čovjek trajno nesretan dok Bog daje da se duša liječi zaboravom, a zemlja obnavlja proljećem...

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by srculence7 » 05 Jul 2020, 21:27

Saznanja i razmišljanja drugih gledano kroz nauku nam dosta pomažu i olakšavaju svakodnevni život. Zamisli samo kako bi bilo da do svega što ti treba i što ti je korisno trebaš sama doći?
Što se tiče stavova po pitanju nekih tema koje si navela i tu nismo otrgnuti od sveta, drugih ljudi koji igraju bitnu ulogu u našem životu, onih koji su nam uzori i koji su uticali na nas tokom odrastanja, iskustva koja stičemo u interakciji sa drugima...Sad, svako ima slobodu izbora, hoće li se složiti sa nekim u mišljenju ili će se otrgnuti od predrasuda i istraživati sam, tragati za "svojom istinom".
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Melek » 05 Jul 2020, 21:39

Konkretno gledano, ogromna vecina ljudi - oni koji sebe smatraju vjernicima - su dogmatici i ne razmisljaju sopstvenom glavom u dobrom dijelu svoje mentalne sfere, uzimajuci zdravo za gotovo serviranu fantaziju i tudje misljenje kao tabu. Cak sta vise profiliraju svoj zivotni vijek bazirano na tome.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

respo
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3931
Joined: 11 Sep 2019, 10:11
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by respo » 05 Jul 2020, 22:21

ja to gledam da neoptereceni ljudi ce prenijeti necije pametno razmisljanje i reci e danas sam cuo od meleka to to i to i mislim da je to sasvim ispravno razmisljanje
dok kompleksasi ili ce to razmisljanje smatrati glupim ili ce ga nijemo prihvatiti al nece reci da je cuo od meleka posebno ako je melek neko od drustva i sl

a sad ako idem na kolektivno razmisljanje tu ima svega
do slijepog vjerovanja u necije rijeci makar on rekao nebo je zute boje
do nekih ispranih razmisljanja i sl gdje se namece kroz medije propagandu i sl
malo je onih koji da kazem nezavisno razmisljaju jer smo svi mi okruzeni necim sto utice na nase razmisljanje
odgovoran sam za ono sto kazem a ne za ono sto ti shvatis

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Sheval » 10 Jul 2020, 23:28

Toliko je sve postalo predvidivo, već vidjeno, da je naprosto poprilično monotono.
Od slikovnih čestitki za silne praznike, zeza na račun Bosanaca, Hercegovaca, Srba, laminata.. od načina pisanja sa naglašenim slovima koje odjednom svi koriste, vicevi.. isto kao da je Svijet stao.. i samo se ponavlja do besvijesti već bezbroj puta receno i vidjeno. I sve su teme mahom oko pite, ili oko kite, u širem kontekstu...
A sta sad

Tu tu tu


User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Odraz » 13 Jul 2020, 04:40

Koliko samostalno razmisljamo vidljivo je bilo u Zetri, slucaj Turabi. :plavi :plavi :plavi

Ko u toj masi zaista koristi mozak vidljivo je opet na slucaju Turabi kad je Sarajevska pivara punila boce sa vodom. :plavi :plavi :plavi

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 51740
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19310 times
Been thanked: 22013 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Zanki » 30 Dec 2020, 08:39

najbolji su ovi sto uvijek vrebaju sa strane i imaju sta za dodat, a to je uglavnom njihova ogorcenost ogrnuta kvazi duhovitosti i sirovim seksizmom ili jos gore truli sarkazam i glupi osmijeh, prajZles
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by greeneyes » 30 Dec 2020, 08:41

Nemam pojma :oo
Samo sabura

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37362
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24761 times
Been thanked: 4682 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by ElTriconi » 30 Dec 2020, 17:42

Ja sam danas des minuta razmisljo 🤔

Ceko nesto i sta cu, ne mores stalni hodat u krug, dosadi 🤗☺️
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests