Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Grom » 04 Jul 2020, 12:47

MarlboroGold wrote: 04 Jul 2020, 12:41
Otiđi u entitet RS u kafanu pa reci da su genocidaši.
Kakve to veze ima s onim što ja napisah?

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42178
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13798 times
Been thanked: 12341 times
Status: Online

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Masamune » 04 Jul 2020, 12:52

almir90 wrote: 04 Jul 2020, 12:47
MarlboroGold wrote: 04 Jul 2020, 12:41
Otiđi u entitet RS u kafanu pa reci da su genocidaši.
Kakve to veze ima s onim što ja napisah?
Primjer gdje ne treba ispoljavati svoje mišljenje osim ako hoće da ga prebiju na mrtvo ime - bez obzira što je bio genocid.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Mutevelija » 04 Jul 2020, 12:54

Ako.ima cakiju ili pistolj treba. :mmm
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Grom » 04 Jul 2020, 12:56

MarlboroGold wrote: 04 Jul 2020, 12:52
Primjer gdje ne treba ispoljavati svoje mišljenje osim ako hoće da ga prebiju na mrtvo ime - bez obzira što je bio genocid.
Da, i? Što neko voli da tako uradi i primi batine njegov problem, nije moj. A realno ovo samo pišu onlajn ratnici, još nisam čuo da je neko izvodio ovakve akrobacije uživo. Ako je neko svoj život posvetio tome, mene zaboli briga. Odavno ne pratim ništa vezano za nacionalizam i ne čitam takve gluposti, meni bogme dobro preporučejm i drugim isto kome smeta to sve.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53257
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1878 times
Been thanked: 14903 times
Status: Online

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by HAVANA » 04 Jul 2020, 12:58

Vrlo cesto nema potrebe ispoljavati svoje misljenje.Gubis vrijeme na budale.Zivis po svom a i djela su bitnija od rijeci.Pa i u tom gore primjeru.Sta se imas ti sa nekim raspravljat i objasnjavat,pici svoje i cao.Jbt,juce me se budala naka na poslu svezala sa pricom o zavjerama korone,iskopavaju sanduke sa pijeskom,nista to nije,sve je suplja...Viko ja ma ja,jest,aha,ok...Jedva ga se kutarisa. :lupa Potrosi mi pola sata zivota bezveze.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55533
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1862 times
Been thanked: 5576 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Duminjo » 04 Jul 2020, 13:02

Pa isto vam je kada Venera uleti. Moze trista ljudi pisati jednu stvar, ona ce drugu.
Mene zanima zasto je ubjedjujemo po nekoliko dana i zasto je ne pustimo/prihvatimo sa tim njenim misljenjem?

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Grom » 04 Jul 2020, 13:04

Duminjo wrote: 04 Jul 2020, 13:02 Pa isto vam je kada Venera uleti. Moze trista ljudi pisati jednu stvar, ona ce drugu.
Mene zanima zasto je ubjedjujemo po nekoliko dana i zasto je ne pustimo/prihvatimo sa tim njenim misljenjem?
I ja se ne skažem sa većinom onoga što napiše, ali nisam ja ili bilo ko drugi faktor više sile da smatram da njoj ili bilo kome drugom treba zabraniti da izraze svoje mišljenje, ili ne daj Bože lobotomiju izvršavati.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55533
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1862 times
Been thanked: 5576 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Duminjo » 04 Jul 2020, 13:10

almir90 wrote: 04 Jul 2020, 13:04
Duminjo wrote: 04 Jul 2020, 13:02 Pa isto vam je kada Venera uleti. Moze trista ljudi pisati jednu stvar, ona ce drugu.
Mene zanima zasto je ubjedjujemo po nekoliko dana i zasto je ne pustimo/prihvatimo sa tim njenim misljenjem?
I ja se ne skažem sa većinom onoga što napiše, ali nisam ja ili bilo ko drugi faktor više sile da smatram da njoj ili bilo kome drugom treba zabraniti da izraze svoje mišljenje, ili ne daj Bože lobotomiju izvršavati.
Venera je samo jedan od stotinu primjera jer je skoro najgkasnija.
Na temama o politici najbolje mozemo vidjeti koliko ljudi postuju drugacije misljenje. Da ne spominjem sada koliko puta sam procito da je neko napiso "mozda grijesim".. Ne znam, ne sjecam se 😂
Fino je to za Forum npr kad je tako, kad se ljuti raspravljaju i ubjedjuju. Ali u vecini rasprava ja ne vidim da se nadje zajednicki jezik, da se sugovornici nadju negdje na pola. Ne daju ljudi svoje i bog..
Da ne Bude nešto drugaciji ovo ono.. Isti sam cesto 😂

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42178
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13798 times
Been thanked: 12341 times
Status: Online

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Masamune » 04 Jul 2020, 13:11

Ne treba zabraniti... što bi jedan rekao samo joj postove treba ostaviti i poslati na studij komunikologije.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53257
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1878 times
Been thanked: 14903 times
Status: Online

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by HAVANA » 04 Jul 2020, 13:14

Duminjo wrote: 04 Jul 2020, 13:02 Pa isto vam je kada Venera uleti. Moze trista ljudi pisati jednu stvar, ona ce drugu.
Mene zanima zasto je ubjedjujemo po nekoliko dana i zasto je ne pustimo/prihvatimo sa tim njenim misljenjem?
Ma to je forumska suplja, ubijes vrijeme, satro se raspravis... Pa necu se valjda s njom posvadjat oko duzeg il debljeg, niti sam kad. Neka je, dobra je ona. :oo Problem je kad na forumima predje na licno, vrijedjanje i podbadanje... A ima dosta takvih kompleksasa,sveznalica, sto se u svaki qrac petlja. Zajebavat se ne zna, opusten nije, a voli ujest. Nesta ga to hrani.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Socrates » 04 Jul 2020, 13:20

Epistemologija je grana filozofije, i jedan od njenih glavnih ciljeva je da diferencira justified belief od mišljenja.

Odatle i misao da svako ima mišljenje i guzicu.

Kako mi kažemo "justified belief"?
. . . . . . . . .

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Grom » 04 Jul 2020, 13:25

Duminjo wrote: 04 Jul 2020, 13:10
almir90 wrote: 04 Jul 2020, 13:04

I ja se ne skažem sa većinom onoga što napiše, ali nisam ja ili bilo ko drugi faktor više sile da smatram da njoj ili bilo kome drugom treba zabraniti da izraze svoje mišljenje, ili ne daj Bože lobotomiju izvršavati.
Venera je samo jedan od stotinu primjera jer je skoro najgkasnija.
Na temama o politici najbolje mozemo vidjeti koliko ljudi postuju drugacije misljenje. Da ne spominjem sada koliko puta sam procito da je neko napiso "mozda grijesim".. Ne znam, ne sjecam se 😂
Fino je to za Forum npr kad je tako, kad se ljuti raspravljaju i ubjedjuju. Ali u vecini rasprava ja ne vidim da se nadje zajednicki jezik, da se sugovornici nadju negdje na pola. Ne daju ljudi svoje i bog..
Da ne Bude nešto drugaciji ovo ono.. Isti sam cesto 😂
Ma ja sam prvi koji često zna imati stavove sa kojima se drugi ne slažu, ali mi to ne daje za pravo da kažem da sam ja u pravu i da drugi se moraju složiti sa mnom i prihvatiti moje razmišljanje. Meni moji stavovi nekada služe dobro, nekada loše; ali u principu svi smo individue i nema na svijetu dvije potpuno iste osobe, kamoli više. Sad bih ja trebao zagovarati cenzuru i lobotomiju što ostali nisu poput mene? Da, al' u penisu.

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by jelena... » 04 Jul 2020, 13:34

Socrates wrote: 04 Jul 2020, 13:20 Epistemologija je grana filozofije, i jedan od njenih glavnih ciljeva je da diferencira justified belief od mišljenja.

Odatle i misao da svako ima mišljenje i guzicu.

Kako mi kažemo "justified belief"?
Haj navedi nam primjere i jednog i drugog...

justified belief bi moglo biti neko čvrsto uvjerenje, uglavnom nešto bazirano na subjektivnom doživljaju, iskustvu i vjerovanju?

A mišljenje u kontekstu ovog tvog objašnjenja bi trebalo da bude mišljenje, stav, sud, tvrdnja...sve to zasnovano na činjenicama, dakle, nečem objektivnom?

Ako sam dobro shvatila.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Socrates » 04 Jul 2020, 13:37

Najinteresantniju rečenicu na ovoj temi je napisala Nice Try, u kojoj kaže kada počne da čita.

Ne slagati se sa nekim je, naravno, prihvatljivo u bilo kojoj temi, ali pričati o bilo čemu a nemati pojma sta su o tome rekli neki kompetentni prije nas je samo nasumično lupanje.

Citaj. Uči. Donosi zaključke. Daj svoj doprinos. Mali. Malo je ljudi koji imaju kapacitet da daju neizmjerljivo veliki doprinos u bilo čemu. Toliko malo da je beznačajno za prosječan ljudski život. Prenesi štafetu. Sutra će neki novi dati mali doprinos. I tako je bilo oduvijek.

Najgore je kad ljudi misle da su neprejebivo originalni, i da niko nikad nije mislio ono što oni misle, a da uopste nisu pročitali tri slova o datoj temi.

"Standing on the shoulders of giants"
. . . . . . . . .

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55533
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1862 times
Been thanked: 5576 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Duminjo » 04 Jul 2020, 13:42

Socrates wrote: 04 Jul 2020, 13:37 Najinteresantniju rečenicu na ovoj temi je napisala Nice Try, u kojoj kaže kada počne da čita.

Ne slagati se sa nekim je, naravno, prihvatljivo u bilo kojoj temi, ali pričati o bilo čemu a nemati pojma sta su o tome rekli neki kompetentni prije nas je samo nasumično lupanje.

Citaj. Uči. Donosi zaključke. Daj svoj doprinos. Mali. Malo je ljudi koji imaju kapacitet da daju neizmjerljivo veliki doprinos u bilo čemu. Toliko malo da je beznačajno za prosječan ljudski život. Prenesi štafetu. Sutra će neki novi dati mali doprinos. I tako je bilo oduvijek.

Najgore je kad ljudi misle da su neprejebivo originalni, i da niko nikad nije mislio ono što oni misle, a da uopste nisu pročitali tri slova o datoj temi.

"Standing on the shoulders of giants"
Kako bi ti pametni donosili pametne zakljucke da nije onih manje pametnijih koji valjaju "gluposti"? Bil ti pametni mogli uopste ista uraditi bez ovih drugih?

Mislim da ne bi i da na taj način i jedni i drugi doprinose

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Socrates » 04 Jul 2020, 13:45

jelena... wrote: 04 Jul 2020, 13:34
Socrates wrote: 04 Jul 2020, 13:20 Epistemologija je grana filozofije, i jedan od njenih glavnih ciljeva je da diferencira justified belief od mišljenja.

Odatle i misao da svako ima mišljenje i guzicu.

Kako mi kažemo "justified belief"?
Haj navedi nam primjere i jednog i drugog...

justified belief bi moglo biti neko čvrsto uvjerenje, uglavnom nešto bazirano na subjektivnom doživljaju, iskustvu i vjerovanju?

A mišljenje u kontekstu ovog tvog objašnjenja bi trebalo da bude mišljenje, stav, sud, tvrdnja...sve to zasnovano na činjenicama, dakle, nečem objektivnom?

Ako sam dobro shvatila.
Upravo suprotno. Belief je rijec koja ovdje, slazem se, unosi ovu zabunu. Justified belief je zasnovan na objektivnom sagledavanju činjenica, pojava itd. i izvlačenja logičnih zaključaka iz njih. Ima tu drugih (filozofskih) problema oko ovoga, ali za potrebe teme je ovo dovoljno.

Mišljenje, sa druge strane, je formirano potpuno subjektivno, i tu nam se uplecu sve manjkavosti ljudskog uma, kojima smo svi mi podložni.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Socrates » 04 Jul 2020, 13:48

Duminjo wrote: 04 Jul 2020, 13:42
Socrates wrote: 04 Jul 2020, 13:37 Najinteresantniju rečenicu na ovoj temi je napisala Nice Try, u kojoj kaže kada počne da čita.

Ne slagati se sa nekim je, naravno, prihvatljivo u bilo kojoj temi, ali pričati o bilo čemu a nemati pojma sta su o tome rekli neki kompetentni prije nas je samo nasumično lupanje.

Citaj. Uči. Donosi zaključke. Daj svoj doprinos. Mali. Malo je ljudi koji imaju kapacitet da daju neizmjerljivo veliki doprinos u bilo čemu. Toliko malo da je beznačajno za prosječan ljudski život. Prenesi štafetu. Sutra će neki novi dati mali doprinos. I tako je bilo oduvijek.

Najgore je kad ljudi misle da su neprejebivo originalni, i da niko nikad nije mislio ono što oni misle, a da uopste nisu pročitali tri slova o datoj temi.

"Standing on the shoulders of giants"
Kako bi ti pametni donosili pametne zakljucke da nije onih manje pametnijih koji valjaju "gluposti"? Bil ti pametni mogli uopste ista uraditi bez ovih drugih?

Mislim da ne bi i da na taj način i jedni i drugi doprinose
Ne vidim nikakvu logiku u ovom postu. :cudi

Nije stvar pametnih i onih drugih. I ne koristim takvu terminologiju, osim kad se zezam.
. . . . . . . . .

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by jelena... » 04 Jul 2020, 14:16

Socrates wrote: 04 Jul 2020, 13:45
jelena... wrote: 04 Jul 2020, 13:34

Haj navedi nam primjere i jednog i drugog...

justified belief bi moglo biti neko čvrsto uvjerenje, uglavnom nešto bazirano na subjektivnom doživljaju, iskustvu i vjerovanju?

A mišljenje u kontekstu ovog tvog objašnjenja bi trebalo da bude mišljenje, stav, sud, tvrdnja...sve to zasnovano na činjenicama, dakle, nečem objektivnom?

Ako sam dobro shvatila.
Upravo suprotno. Belief je rijec koja ovdje, slazem se, unosi ovu zabunu. Justified belief je zasnovan na objektivnom sagledavanju činjenica, pojava itd. i izvlačenja logičnih zaključaka iz njih. Ima tu drugih (filozofskih) problema oko ovoga, ali za potrebe teme je ovo dovoljno.

Mišljenje, sa druge strane, je formirano potpuno subjektivno, i tu nam se uplecu sve manjkavosti ljudskog uma, kojima smo svi mi podložni.
Aha. Jasno. Sad razumijem zašto si naveo i ono poređenje mišljenja i guzice.

Hvala. :ok

Ali...i dalje ne mogu smisliti adekvatan prevod za sintagmu justified belief. Bukvalan prevod nema tu jačinu u našem jeziku. Kod nas je uvjerenje nešto bazirano na vjerovanju ili potvrđeno iskustvom (opravdano iskustvom, jel) a ništa od toga nije objektivno i uopšte ne mora biti istina, koliko god stečeno uvjerenje bilo čvrsto...opravdano. :cudi

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42178
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13798 times
Been thanked: 12341 times
Status: Online

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Masamune » 04 Jul 2020, 14:24

Treba postojati i jedna određena doza skepticizma.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by jelena... » 04 Jul 2020, 14:31

MarlboroGold wrote: 04 Jul 2020, 14:24 Treba postojati i jedna određena doza skepticizma.
Skepticizma da, ali olakog negiranja činjenica ne - to već zalazi u domen primitivizma,

samo što mi o tome ne razmišljamo dok nas ''Zemlja je (možda, ipak) ravna ploča'' ne klepi po glavi.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests