Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by MunDzi » 04 Jul 2020, 00:23

Pravo je izuzetak razmisjanje da oni koji ne vole narodnjake za sebe misle da su visa vrsta. :cudi

Ja bih prije rekla da ljudi koji ne prihvataju cinjenicu da ne voli svako narodnjake imaju kompleks nize vrijednosti zbog nekog razloga, pa u ljubiteljima neke druge muzike vide ufuranost.

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by MunDzi » 04 Jul 2020, 00:30

Maja wrote: 03 Jul 2020, 17:09 Je li nam lakse sloziti se s tudjim misljenjem ili stvoriti svoje jer, makar mislili isto ko drugi, drugacije cemo iskazati to
Nikad dvije glave ne misle identicno.
Moze se s nekim sloziti u globalu do nekle, ali kad krenes po detaljima vidjet ces da se ne mozes 100% sloziti bas u svemu.
Zasto teziti da se s nekim slozis u svemu i svacemu. :cudi
Ja i ne tezim tome.
Svjesna sam da razlike uvijek postoje.
I treba da postoje.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Socrates » 04 Jul 2020, 00:35

Ova tema je o epistemologiji. :obrve
. . . . . . . . .

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Čarobni » 04 Jul 2020, 00:58

Otprilike, 90, od 100 ljudi, ima mišljenje kakvo mu proslijedi klix, dokazano milion puta, pa čak i na ovom forumu.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by insomnia » 04 Jul 2020, 02:48

A cuj. Ako mirise ko crnac, izgleda ko crnac, ponasa se ko crnac onda je crnac da jebe rak raka
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53263
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1878 times
Been thanked: 14907 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by HAVANA » 04 Jul 2020, 07:58

Maja wrote: 03 Jul 2020, 17:09 Kad pisemo na forumu ili razgovaramo s ljudima o bilo kojoj temi, koliko pricamo ono sto smo sami razmisljanjem spoznali a koliko samo prenosimo sto smo culi od drugih ili izguglali, saznali iz medija, pa cak i procitali u nekim knjigama jer i tad dolazimo do informacija i zakljucka zahvaljucu autoru teksta a ne vlastitim razmisljanjima.
Zasto nekad imam osjecaj da jedni od drugih samo "prepisujemo". Je li nam lakse sloziti se s tudjim misljenjem ili stvoriti svoje jer, makar mislili isto ko drugi, drugacije cemo iskazati to misljenje.
Npr kad nekog pitas za stav o:
- paradi ponosa
"Nemam ja nista protiv njih al nek to rade medju svoja cetiri zida"
- gejevima
"Treba ih sve na goli otok...muske...protiv lezbejki nemam nista"
- koroni
"To su smisljeno uradili da bi se eliminisao dio stanovnistva jer svijet ne moze izdrzati ovoliku prenapucenost."
- islamu
"Nisu vjernici ko sto su nekad bili, sad se uvode neke novotarije, vehabije dosle medju nas a onim nindzama placaju da budu skroz pokrivene"
- drustvenim mrezama
"Nisi nigdje bio, nista radio ako to nisi objavio na fejsu / parovi glume srecu a ja znam kakav im je brak / jedna drugoj lajka a mrze se."
- sapunicama i rijalitijima
"Slucajno listao kanale i stao na nekoj sapunici...." ono zaglavila mu se tipka pa zna sva desavanja a inace to nista ne gleda
- ljudima koji ne vole narodnjake
"Svi se vi presaltate na narodnjake kad popijete koju u kafani"
- azilima za zivotinje
"Trose se pare na zivotinje a toliko je gladne djece"
- valentinovu
"Marketinski trik da se trosi vise...
kad volim, svaki dan mi je valentinovo"
- 1. Maju
"Svugdje u svijetu za prvi maj prosvjeduju, samo bosnjo rostilja"

I da ne nabrajam nama svima poznate fraze.
Imate li osjecaj da vec duze vrijeme stagnirate, eto necu reci zatupljujete.
Radimo li po principu copy/paste i je li danas doslo takvo vrijeme kad hocemo da sebi olaksamo u svemu pa i u razmisljanju.
Ja na forumu il se zajebavam il pricam price iz licnog iskustva o poslu,porodici,zajebanciji,icu,picu,gudri,zivotu...Pa su mi cak i rekli da sam dosadan a ne znam sta bi trebao,o tudjem? Nemam problem sa iznosenjem svojih stavova i o ratu,vjeri,politici...al obicno me onda banuju zbog google ratnika. :cudi Sa muzikom je najlakse,slusam i sviram sve,u svakoj ima nesto lijepo.A ima skoro u svakoj po mom uhu.Osim jale,cane,stane... :oo O seksu ne pisem,stidljiv sam. :rumenko :obrve Inace citav zivot zivim po svom i pravim poteze koji su mnogim iz moje okoline cudni,od malih nogu i stranputica do odraslog covjeka i nekog normalnog porodicnog zivota.A iskreno zaboli me qrac sta ko misli osim meni bitnih i dragih ljudi. :cudi Bitno je da ja postignem sta sam zamislio i zivim kako zelim,koliko je to moguce u ovom ludom svijetu...A i prepisati od drugog nije problem,nauciti od ljudi koji prave poteze koji se meni svidjaju je super.Ucis dok si ziv.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80137
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7037 times
Been thanked: 11343 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by spacebound » 04 Jul 2020, 08:13

Evo ja razmisljam otkad sam procitala uvodni post i cini mi se da jos nemam odgovor :123

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by greeneyes » 04 Jul 2020, 08:27

Svi smo razliciti na isti nacin
Samo sabura

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Hurija » 04 Jul 2020, 08:40

Volim i saslusati ali mrzim najvise od svega ono dodvoravanje i pokondiranost,ima ona narodna selo iz seljaka nikad neces isćerati🌝,da ne skrenem sa teme ne volim kada mi ljudi prenose seljakluk i ne
Kulturu i nameću svoje,posebno ,kič, i šund
Ostalo je cutanje.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by ina » 04 Jul 2020, 09:15

Puno zavisi koliko je čovjek navik'o detaljnije sagledavati stvari ili ljude s kojim se nađe u bilo kakvom dijalogu.
Generalno kao ljudska vrsta napredujemo..

Što se tiče foruma..
Zatupljivanje vidim najcesce u nekim namjernim uvredama/spustanjem/ progananjem druge strane. Mislioni kako drugi nemaju pojma a mi popili svu pamet svijeta.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Lavlje_srce » 04 Jul 2020, 09:29

Tesko da je moguce bti u potpunosti neovisan mislilac jer smo svi oblikovani sredinom i (ne)iskustvima. Osim toga nemaju svi ni snagu niti hrabrost razmisljati usprkos opsteprihvacenom misljenju. Niti je to nuzno dobro jer postoje stvari u kojim je konsenzus neophodan, mada je istovremeno pozeljno razvijati vlastiti stav o vecini pojava s kojim se susrecemo.

S druge strane, vecina ni ne zeli znati istinu, jer ne zna sto bi s njom. Rethna cini mi se ima dobar potpis koji kaze 'question everything' i mislim da bi to bio dobar pocetak za one koji teze razumijevanju bilo cega.
Last edited by Lavlje_srce on 04 Jul 2020, 15:00, edited 1 time in total.

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Grom » 04 Jul 2020, 10:16

Maja wrote: 03 Jul 2020, 17:09
- paradi ponosa
Pisao sam na Klixu kada je bilo za paradu da podržavam jedino ako će se obući i ponašati normalno kao obična raja. Ono na zapadu što se oblače k'o spodobe i nema šta ne rade neću nikada podržati. Vidio sam poslije da je kod nas samo jedna došla na paradu sa nekakvim lancima, ostala raja normalna.
- gejevima
Znam ih dvojicu, redovne su mi mušterije, znam sa njima često i pričati. Okej su. Imam ih na FB sigurno 20 blokiranih koji su mi slali poruke i nabacivali se. Od ovih mi je se smučilo.
- koroni
E o ovome ništa ne mislim posebno. Malo ispočetka pratio i batalio to. Krivo mi radi posla jedino u onom periodu što je sve palo.
- islamu
O vjeri ne mislim loše iako nisam u vjeri. I ja sam imao negativno mišljenje o vehabijama, a onda sam spletom okolnosti uvidio da ih ima dobrih i loših. Poslovno sam imao saradnju sa grupom jedno vrijeme i tako sam pričao sa nekim. Upoznao sam tako starijeg čovjeka koji je obrazovan, govor, ponašanje - i kroz priču sam stekao poštovanje prema njemu; isto tako čovjek poštuje druge koji ne razmišljaju poput njega. Jest da ih ima zatucanih, ali sam kasnije počeo da ih gledam drugačije. I sad ih ima sa kojima sam dobar, svako svoj život fura.
- drustvenim mrezama
Sve je ovo dobro i loše, sve zavisi od načina na koji se koriste. I forum nam je također društvena mreža i sami odlučujemo kako ćemo ga koistiti.
- sapunicama i rijalitijima
E ovo ništa ne pratim ima sigurno deset godina. Meni je to gubljenje vremena, ko voli nek' izvoli što se mene tiče.
- ljudima koji ne vole narodnjake
Ja je slušam i to je to. A ta stigma o slušanju/pjevanju pod dozom postoji jer je istinita, ali ne važi za svakoga.
- azilima za zivotinje
Dobra i pozitivna stvar.
- valentinovu
Joj u ovome sam tanak, al' nek' se raja ba voli, bolje je tako.
- 1. Maju
Volim ga samo ako ne pada kiša. Nek' prosvjeduje ko hoće, meni se druži i uživa.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42189
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13802 times
Been thanked: 12345 times
Status: Online

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Masamune » 04 Jul 2020, 10:17

Ljudi to uglavnom rade jer nemaju dovoljno informacija za formiranje vlastitog mišljenja, pa se ista uzimaju od drugih kako bi se dodvoravali grupi koja generalno ima takvo mišljenje. Ljudi jednostavno izbjegavaju da sami preispitaju tvrdnju koju uzmu od drugih jer misle da su vjerovatno u pravu, pa i da ne bi ispali idioti u očima drugih. Pogotovo u našem okruženju treba imati baš dosta samopouzdanja da se čovjek tome suprotstavi i iznese svoje pravo vlastito mišljenje. Međutim, s druge strane, treba biti izuzetno oprezan sa time. Kad bi svaka osoba u svakom momentu govorila ono što misli u kontekstu isključivo vlastitog mišljenja stvari bi bile loše. Tako bi se učtivost svela na minimum minimuma. Ne treba se izgubiti u tom sivilu tuđih mišljenja i gledati da čovjek ima svoje, ali ujedno trebamo biti fleksibilni i često zadržati to mišljenje za sebe. Ovo je upravo ono na šta je Behko upozorio i u pravu je.

Odlična tema Majo :ok
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Socrates » 04 Jul 2020, 12:15

Ja bih nekim ljudima platio da nemaju mišljenje.

Ili barem da ga ne iznose javno. Druga opcija je lobotomija. I to bih im platio.
. . . . . . . . .

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42189
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13802 times
Been thanked: 12345 times
Status: Online

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Masamune » 04 Jul 2020, 12:31

Mislim da su najmanje posljedice kad čovjek, u nedostatku informacija i ostalog, ipak kaže ne znam ili ne zanima me - pogotovo ako ga drugi pokušavaju uvući da razmišlja kao oni. Ako im se jasno suprotstavi sa određenim mišljenjem (često nepripremljeno) onda postane predmet ismijavanja ili čak gore, a ako im se priključi onda postane dio tog mentaliteta koji zna biti poguban za čovjeka kao individuu.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Grom » 04 Jul 2020, 12:35

Joj razmišljanja, koji ste vi faktor da možete odlučivati ko ne treba da razmišlja, ispoljava svoje mišljenje; ili ovaj gore što bi nekakve lobotomije vršio? Po čemu se vi smatrate da ste iznad ostalih? A po stavovima vidi se da smatrate da ste bolji od drugih.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36846
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23159 times
Been thanked: 4508 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by ElTriconi » 04 Jul 2020, 12:38

Ja sam bolji od svakog ko nema granicu u picu. Ja dernem dvi case/pive i kaem dobroe ☺️
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42189
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13802 times
Been thanked: 12345 times
Status: Online

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Masamune » 04 Jul 2020, 12:41

almir90 wrote: 04 Jul 2020, 12:35 Joj razmišljanja, koji ste vi faktor da možete odlučivati ko ne treba da razmišlja, ispoljava svoje mišljenje; ili ovaj gore što bi nekakve lobotomije vršio? Po čemu se vi smatrate da ste iznad ostalih? A po stavovima vidi se da smatrate da ste bolji od drugih.
Otiđi u entitet RS u kafanu pa reci da su genocidaši.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
tuzlak1212
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3792
Joined: 16 Nov 2019, 04:04
Has thanked: 213 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by tuzlak1212 » 04 Jul 2020, 12:43

Najlakse je za sebe reci da imas formirano misljenje, licnost i da su drugi upitni i da trebaju doci tebi ili slicnim tebi na finalizaciju upitnosti.

Generalno svako misljenje u kojem neces nikome ugroziti one ustavne slobode je legalno misljenje i te gluposti oko lobotomije pokazuje da ste vi za lobotomije s tim ekstremnim mastama...

Tema je sta onda kada stagniramo na tim misljenjima, bez obzira da li je nas stav po nekoj temi pozitivan ili negativan, jel samo ja imam osjecaj da ste svi profulali temu sa svojim postovima?

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42189
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13802 times
Been thanked: 12345 times
Status: Online

Re: Koliko razmisljamo a koliko prenosimo razmisljanja drugih?

Post by Masamune » 04 Jul 2020, 12:46

Samo smo je malo proširili.

Socratesova lobotomija jeste ekstremna, ali nije da nije potrebna...
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests