Lako je tebi

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Doris
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 206
Joined: 23 Jan 2021, 14:57
Mood:
Status: Offline

Lako je tebi

Post by Doris » 19 Mar 2021, 09:43

Nekako otkako znam za sebe prati me ovo iz naslova teme "lako je tebi". Sklona sam promišljanju i pokušavam se sjetiti kad sam zadnji put pomislila da je nekome lako. Ne sjećam se. Čini mi se da mi je oduvijek jasno da se većina ljudi uči živjeti i nosi sa svojim životima kako najbolje znaju i umiju.

Kroz glavu mi prolaze segmenti sjećanja na periode kad mi je "bilo lako" i sjećam se ratne 1994. i spavanja u nedovršenoj kući bez fasade. Nas desetak smo spavali šćućureni po podovima na spužvama. Zimi su se na bijelim zidovima sobe sjajili kristali leda. Budila sam se u 4 ili najkasnije 5 ujutro, dok još svi spavaju, da u hladnoj sobi uz lampu na petrolej radim zadaću ili ponavljam gradivo. Tokom dana bilo je nemoguće naći trenutak mira, što od buke, što od obaveza jer smo svi morali doprinositi zajedničkom životu i opstanku. U sedam ujutro bih kretala iz kuće. Put do škole je trajao sat vremena pješačenja i uključivao je pola sata hoda kroz mračni i prljavi željeznički tunel. Pošto sam se i u tim ratnim uslovima i toj improvizaciji života i nastave isticala radom, ubrzo sam postala meta djeci kojoj je sve to u vezi škole bio neki čudan vic. Ujutro su ulazili u tunel prije mene i postavljali mi zamke. Iskakali bi iz mračnih proširenja i prepadali me. Podizali bi debele kablove za struju da se spotaknem preko njih i više puta sam padala i dolazila na nastavu od glave do pete umazana masnom čađi željeznice. Nakon nekoliko takvih epizoda mama mi je dala da nosim petrolejsku lampu da makar mogu da vidim kuda hodam kroz tunel. Svako ko je ikada hodao po starim željezničkim pragovima zna koliko je teško hodati preko pragova i o čemu govorim. Kad bi roditelji drugu djecu pitali kako ja mogu učiti a oni ne mogu, rekli bi "lako je njoj".

Prošlo je puno godina i puno tunelskih priča i puno situacija kad su mi posredno ili direktno rekli "lako je tebi". Jutros sjedim u tuđem domu pitajući se hoću li se razboliti, a svoj dom sam bila prisiljena prepustiti neodgovornom rođaku koji je u doba pandemije odlučio da ne smije propuštati ništa u životu pa je donio virus i ugrozio i svoje i zdravlje šire porodice.

Srednje sam životne dobi i ustajem u 6 ujutro da u miru pravim planove šta sve uraditi taj dan, čistim, kuham, obavljam kupovine i radim bezbroj drugih poslova koje svaka prosječna osoba a posebno prosječna žena radi. Zaspim od umora najčešće prije 10 naveče i većinu dana sam sretna osoba. Osjećam se životno funkcionalno i ispunjeno.

Pišem jer jutros čujem da sam opet došla u rečenicu "lako je njoj". Bila sam (opet) tema razgovora državne službenice koja po pričama svojih kolega ne radi ništa na svom poslu, dolazi i odlazi s posla kad želi, elementarno je informatički nepismena do te mjere da ne zna ni funkciju copy/paste nego ako se nekad i udostoji da nešto uradi, satima prekucava dijelove teksta s prethodno odštampanog dokumenta koji joj stoji na ekranu u Wordu. Jučer nakon što je na radnom mjestu pregledala 3 epizode neke serije, a prije nego što je otišla na sređivanje obrva u 13:15, našla je vrijeme da se dotakne i mene koju nikad u životu nije vidjela i zna samo da postojim preko priče kolega s kojima dijeli posao. Rekla je ljutito koliko je nepravedno što već godinu dana samo sjedim kod kuće i ne radim ama baš ništa. Dok je to govorila o meni ja sam već 7 sati aktivno radila, rješavala nekoliko umjereno komplikovanih procesa, pružila podršku desetak ljudi koji su tražili moje usluge u okviru posla - sve uspješno i bez galame.

Ja za nju ne mislim da joj je lako. Smatram da vodi jedan meni nerazumljiv život i iskreno se nadam da se neću naći sutra u situaciji da završim u predmetu na kojem će mi ona biti sudija. Bez obzira s koje strane optužnice da se zadesim. Nekome je uvijek lako.

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24720
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 6515 times
Status: Online

Re: Lako je tebi

Post by Koraci_u_noci » 19 Mar 2021, 10:24

Bolje neg da te zale. Ionako ti ne mogu pomoci, nit mogu dokuciti kako se osjecas i kako ti je stvarno. A ti koji tako tvrde i ne zasluzuju da to znaju.
Ko ima potrebu da mrtav ozbiljan i u vidu nekakvog prigovora drugom spocitava kako mu je lako, vec time puno govori o sebi, zali sam sebe i ispoljava odredjene frustracije. I tu opet dolazi do izrazaja onaj nas gubitnicki mentalitet, nek komsiji crkne krava. Ne, ne bi on volio da je i njemu lako kao tebi, nego da tebi ne bude. I dokle god je tako, nema nam napretka
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Lako je tebi

Post by Chloe » 19 Mar 2021, 11:09

I meni je sve lako ... :cudi

Oduvijek ... I što sam starija to mi je draže. Da, lako je meni.

Bilo daje službeni ili privatni život u pitnju.

Do sad sam imala više referata u firmi, uvijek je bilo kako je meni lako do momenta kad neko drugi preuzme
a "lak" posao se pretvori u "tešak i komplikovan" još rezultati budu u padu pa sa nadređeni okome, jaooo kaaakooooo, a mene hvalili i benifite uvijek imala.

Isto kući. Čisto, skuhano, uz djecu uvijek i u službi i kao podrška, ko me zna - zna koliko sam vrijedna kao žena i domaćica, ma kako djelovalo ružno da sama to za sebe kažem. Ali kao da imam čarobni štapić - "lako je njoj". :D

Svoje brige i probleme kad pođem na posao ostavljam kući, i kad sam najslomljenija bila niko nije osjetio na svojoj koži dok ja
na poslu trpim razne PMS-ove i probleme, i opet gledam da ne sjedam nikom na muku, prećutim, gutam, lako je napraviti urnebes,
i nerjetko kući dođem ko tarač iscrpljena, više me kolektiv zna izmoriti nego posao ... "lako je njoj"

Pored svega toga društveno sam aktivna. " Lako je njoj!"

Ne kažem , odričem se drugih stvari poput serija i samog tv-a, isjedavanja uz kafu tračajući i ogovarajući sve oko sebe, ničijim životima se ne zamaram, meni su društvene mreže et' malo se družimo a ne da analiziram prijatelje, rodbinu kroz njihove objave i fotke ... zato forumam. :o

U zadnje vrijeme na komentare da je meni lako odgovorim da sam sposobna žena. :hoi

Glavu gore, kez od uha do uha, furaj svoje i nek' crkaju što je tebi "lako" ... više vrijediš sa tim lako je tebi nego da te sažalijevaju ... :cvijece

A uvijek se nađu oko nas hB oni koji znaju procijeniti i poštovati kako je nama lako. ;)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26340
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14235 times
Been thanked: 3768 times
Status: Online

Re: Lako je tebi

Post by Veca » 19 Mar 2021, 11:20

...meni kad netko kaze da mi je lako, namah kazem haj da se mijenjamo! :cudi ...a ponekad pomislim, tobe jarabi, dabogda i tebi bilo ovako lako! :cudi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26358
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1848 times
Been thanked: 4036 times
Status: Offline

Re: Lako je tebi

Post by Beni » 19 Mar 2021, 11:20

joj samo kukate
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Lako je tebi

Post by Julia-Klara » 19 Mar 2021, 11:21

meni kad neko kaze da mi je lako ja kazem JESTE :ruke
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26340
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14235 times
Been thanked: 3768 times
Status: Online

Re: Lako je tebi

Post by Veca » 19 Mar 2021, 11:24

:nokti ...cekam da se lak osusi! :)
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Lako je tebi

Post by Chloe » 19 Mar 2021, 12:31

Beni wrote: 19 Mar 2021, 11:20joj samo kukate
aaahh, pa lako je tebi .... :(
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
edo_79
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7127
Joined: 30 Aug 2019, 12:13
Mood:
Has thanked: 369 times
Been thanked: 983 times
Status: Offline

Re: Lako je tebi

Post by edo_79 » 19 Mar 2021, 12:33

Lako je meni .... poleti jedi poleti sjedi
"Znaš li šta je najlepše u životu? Želja, prijatelju."

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Lako je tebi

Post by Taare » 19 Mar 2021, 12:53

Lahko je @dori i @chloe kad imaju vremena da pišu ove duge postove.
Evo,ja nemam vremena da ih pročitam :(
Svi mi se morete obratit

Doris
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 206
Joined: 23 Jan 2021, 14:57
Mood:
Status: Offline

Re: Lako je tebi

Post by Doris » 19 Mar 2021, 13:24

Taare wrote: 19 Mar 2021, 12:53 Lahko je @dori i @chloe kad imaju vremena da pišu ove duge postove.
Evo,ja nemam vremena da ih pročitam :(
Izvini što se nepozvana javljam ali mene fascinira tvoja organizacija života. Danas ti je puna godina i četiri mjeseca otkako si stigao najmanje preko 11000 puta otvoriti stranicu samo ovog foruma, upisati makar tri tačke 11000 i kusur puta kliknuti submit i šta sve ne drugo. Kapa do poda. Tebi je stvarno lako. Ja treba da se pokunjim i stidim do groba.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Lako je tebi

Post by Taare » 19 Mar 2021, 13:28

Doris wrote: 19 Mar 2021, 13:24
Taare wrote: 19 Mar 2021, 12:53 Lahko je @dori i @chloe kad imaju vremena da pišu ove duge postove.
Evo,ja nemam vremena da ih pročitam :(
Izvini što se nepozvana javljam ali mene fascinira tvoja organizacija života. Danas ti je puna godina i četiri mjeseca otkako si stigao najmanje preko 11000 puta otvoriti stranicu samo ovog foruma, upisati makar tri tačke 11000 i kusur puta kliknuti submit i šta sve ne drugo. Kapa do poda. Tebi je stvarno lako. Ja treba da se pokunjim i stidim do groba.
A ko si sad ti, brt?
Svi mi se morete obratit

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Lako je tebi

Post by Mutevelija » 19 Mar 2021, 13:30

Meni kad kazu lahko je tebi znam da podjebaju obicno idu dvije doskočice.

EE moj mute lahko je tebi.
Što

Kae ni brige ni pameti.

I ima ona druga.
Lahko je tebi.
Što?
Pa kako bi kome drugo.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Doris
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 206
Joined: 23 Jan 2021, 14:57
Mood:
Status: Offline

Re: Lako je tebi

Post by Doris » 19 Mar 2021, 13:35

Taare wrote: 19 Mar 2021, 13:28
Doris wrote: 19 Mar 2021, 13:24

Izvini što se nepozvana javljam ali mene fascinira tvoja organizacija života. Danas ti je puna godina i četiri mjeseca otkako si stigao najmanje preko 11000 puta otvoriti stranicu samo ovog foruma, upisati makar tri tačke 11000 i kusur puta kliknuti submit i šta sve ne drugo. Kapa do poda. Tebi je stvarno lako. Ja treba da se pokunjim i stidim do groba.
A ko si sad ti, brt?
Samo autor teme na koju si došao da ostaviš svoj neprocjenjivi doprinos. Ne obaziri se na mene.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Lako je tebi

Post by Taare » 19 Mar 2021, 13:38

Doris wrote: 19 Mar 2021, 13:35
Taare wrote: 19 Mar 2021, 13:28

A ko si sad ti, brt?
Samo autor teme na koju si došao da ostaviš svoj neprocjenjivi doprinos. Ne obaziri se na mene.
Moram kad me opetovano citiraš. ustvari, ne samo da me citiraš, nego pričaš o stvarima bez da ti je poznat bekgraund :rol
Svi mi se morete obratit

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1541 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Lako je tebi

Post by TAFKAP » 19 Mar 2021, 13:49

Lako je tebi...

Zar ne znaš da je Tare forumaš mjeseca, kandidat za forumaša godine?
Pa ne može se to na lijepe oči ostvarit.
Tare je imo i drugi profil prije ovoga al je zaboravio lozinku pa je morao sve isponova...

User avatar
edo_79
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7127
Joined: 30 Aug 2019, 12:13
Mood:
Has thanked: 369 times
Been thanked: 983 times
Status: Offline

Re: Lako je tebi

Post by edo_79 » 19 Mar 2021, 13:53

Taare wrote: 19 Mar 2021, 13:38
Doris wrote: 19 Mar 2021, 13:35
Samo autor teme na koju si došao da ostaviš svoj neprocjenjivi doprinos. Ne obaziri se na mene.
Moram kad me opetovano citiraš. ustvari, ne samo da me citiraš, nego pričaš o stvarima bez da ti je poznat bekgraund :rol
Lako je tebi Taare .... tebe opetovano citiraju :plavi
"Znaš li šta je najlepše u životu? Želja, prijatelju."

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53222
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14896 times
Status: Offline

Re: Lako je tebi

Post by HAVANA » 19 Mar 2021, 14:22

Julia-Klara wrote: 19 Mar 2021, 11:21 meni kad neko kaze da mi je lako ja kazem JESTE :ruke
I ja. :plavi Kazem i haj i ti,ko ti brani?
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Lako je tebi

Post by insomnia » 19 Mar 2021, 14:25

Rastuzi me ovaj ratni dio. Jbg tunel i majka
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24720
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 6515 times
Status: Online

Re: Lako je tebi

Post by Koraci_u_noci » 19 Mar 2021, 14:28

Tacno kad ti neko kaze tebi je lako namece ti osjecaj krivice i potrebu da se pravdas, iako ni sam ne znas zbog cega.
Zato nije lako nikome kome kazu da mu je lako
Pobjeci sad od svega zelim

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests