Ludilo

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by shark-attack » 21 May 2021, 02:09

Duminjo wrote: 20 May 2021, 11:53
MarlboroGold wrote: 20 May 2021, 09:59
Pa da. Mada osobe ne moraju nužno predstavljati opasnost za druge. Mogu i same sebi, a kao što ti reče to treba prepoznati. Ovdje smo se uglavnom dotakli stajališta psihijatrije. Ona ga upravo klasificira i daje mu karakteristike. Postoje i razna filozofska stajališta... eh tek je tu zajebancija. Možda bolje da ne započinjem.
Ma mozes započeti, ja cu vjerovatno odustati.. 🙈

Sto se simptoma tice, osim sto ih je tesko prepoznati, tesko ih je samom sebi priznati. Nedavno se kolegica otvorila i pricala o mladjoj sestri. Sestra sa 19 godina dobila dijete i usla u neku fazu "ludila" gdje je u pojedinim trenucima bila opasna za dijete. Jedna od tezih stvari je bila da prizna samoj sebi kako je "luda" i da ima neki poremecaj. Onda se razvela i dijete jednostavno dala mužu a ona isla na terapiju i neko lijecenje. Elem, poslije 7-8 godina, ponovo se udala i ima sa novim muzem opet dijete. Vec tri godine nema nikakve napade ali i dalje ide na terapije i uzima neke pilule.
Je li izlijecena ili tabletama drzi sebe pod kontrolom, pitanje je.
Samo je sigurno da ne bi mogla ponovo naci nekoga nit ponovo imati dijete da nije na pocetku sama sebi priznala kako ima problem i da nije zatražila strucnu pomoc.
poslijeporodjajna depresija...

"borderline" i "bipolar", veoma cesto dijagnosticiraju se zajedno..mada ne rijetko se previdi..jer se "poklapaju' ili se ponashanje mijenja...
KIAORA

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119644
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5644 times
Been thanked: 12149 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Maja » 21 May 2021, 02:28

A zasto neke zene imaju postp. depr. i sta je to tacno. Znam kako izgleda, kako se zene ponasaju, ali zasto dodje do toga, sta se poremeti.

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by shark-attack » 21 May 2021, 02:32

Maja wrote: 21 May 2021, 02:28 A zasto neke zene imaju postp. depr. i sta je to tacno. Znam kako izgleda, kako se zene ponasaju, ali zasto dodje do toga, sta se poremeti.
sve se mijenja, od hormona,emocija, fizickog ...
KIAORA

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by shark-attack » 21 May 2021, 02:36

imash i postpartum sajkoticke epizode...
KIAORA

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26704
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14756 times
Been thanked: 3941 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Veca » 21 May 2021, 10:27

...a neke dozive i traumu kroz porodjaj! :(
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55944
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1949 times
Been thanked: 5760 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Duminjo » 21 May 2021, 12:57

shark-attack wrote: 21 May 2021, 02:09
Duminjo wrote: 20 May 2021, 11:53

Ma mozes započeti, ja cu vjerovatno odustati.. 🙈

Sto se simptoma tice, osim sto ih je tesko prepoznati, tesko ih je samom sebi priznati. Nedavno se kolegica otvorila i pricala o mladjoj sestri. Sestra sa 19 godina dobila dijete i usla u neku fazu "ludila" gdje je u pojedinim trenucima bila opasna za dijete. Jedna od tezih stvari je bila da prizna samoj sebi kako je "luda" i da ima neki poremecaj. Onda se razvela i dijete jednostavno dala mužu a ona isla na terapiju i neko lijecenje. Elem, poslije 7-8 godina, ponovo se udala i ima sa novim muzem opet dijete. Vec tri godine nema nikakve napade ali i dalje ide na terapije i uzima neke pilule.
Je li izlijecena ili tabletama drzi sebe pod kontrolom, pitanje je.
Samo je sigurno da ne bi mogla ponovo naci nekoga nit ponovo imati dijete da nije na pocetku sama sebi priznala kako ima problem i da nije zatražila strucnu pomoc.
poslijeporodjajna depresija...

"borderline" i "bipolar", veoma cesto dijagnosticiraju se zajedno..mada ne rijetko se previdi..jer se "poklapaju' ili se ponashanje mijenja...
Eh to, Borderline je spominjala..

Mada je ona, kako sestra prica, bila" na svoju ruku" i prije porodjaja. Onda je tek ekslodirala

User avatar
pizarro
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 13556
Joined: 08 Nov 2019, 18:06
Has thanked: 4267 times
Been thanked: 5070 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by pizarro » 21 May 2021, 13:01

a izgleda da borderline i nije tako rijetka pojava.
u knjizarama uvijek vidim ima 4-5 knjiga vezane za tu temu.

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Sibila » 21 May 2021, 19:08

mislim da sam ovdje pored srculenteta prilicno kompetentna ....kao jedan jel registrovan cijenjen .

. psihotican slucaj :pusi


Gdza Bipolarac , drago mi je :ruke :oo :pusi

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Sibila » 21 May 2021, 19:11

nekad citam a nekad slusam ljude o ovim temama...

i jako zaista jako malo ljudi zaista zna o tim stvarima a kamoli razumije....


a sprdancije na taj racun su kao npr. sprdacine na racun raka pluca itd ..sta ja znam...vrlo bijedne i mizerne...

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by shark-attack » 22 May 2021, 05:58

Duminjo wrote: 21 May 2021, 12:57
shark-attack wrote: 21 May 2021, 02:09

poslijeporodjajna depresija...

"borderline" i "bipolar", veoma cesto dijagnosticiraju se zajedno..mada ne rijetko se previdi..jer se "poklapaju' ili se ponashanje mijenja...
Eh to, Borderline je spominjala..

Mada je ona, kako sestra prica, bila" na svoju ruku" i prije porodjaja. Onda je tek ekslodirala
da, zato je bitna "istorija bolesti" , shta je prije bilo, kao i generalno zdravstveno stanje...
Pravilna dijagnostika(kriteriji, shta/kako/kad ) je najbitnije..
onda konstantno 'pracenje' pacijenta..da li se mijenja, zashto. Da li je Bipolar II, preshao u Bipolar I..etc

Odvojiti simptome/ponashanje nastale od medikamenata koji izazivaju "mood disorder' (somaticki tretmani za depresiju,droge, toxicni..), ili odvojiti od "schizoaffective disorder" (schizophrenija,schizophreniform/delusional/psychotic disorder)

da li su trenutni kriteriji sa manijaknim.mix ili teshki depresevni.

uspostaviti dijagnozu kao:
Bipolar I sa jednom manijaknom epizodom
Bipoalr I gdje je zadnja "hypomanic" epizoda
Bipolar i..zadnja epizoda depresivna
ii gdje je zadnja "manijakalna" epizoda

Onda drugi kriteriji da li je sa "catatonic" ili "postpartum"
hronicno sa "melancholic/atypical

shta se sve 'uracuna", shta se "izbacuje..veoma zahtjevno i zahtijeva punu paznju

Neke situacije kao shto 'hypomanijakalna epizoda" sa simptomima hronicne depresije koje nisu toliko ucestale da bi se mogle dijagnosticirati pod "cyclothymic" prepishu kao Bipolar II koji je preshao u Bipolar I ..etc..

Bipola II sa sobom obicno "nosi" u dijagnozi.,bordeline..adhd/anorexia nervosa/strah od odvajanja/sexulno ili drugi vid zlostavljanja...i ceshce zene nego mushkarci

Nazalost shto zbog objektivnih (bolnica/tretmani dostupni) shto subjektivnih (nezainteresovanost,neznanje) razloga cesto dovodi do tog da se samo "zalijepi" etiketa shizofrenija, bipolar...i to je to..ustaljena shema..
KIAORA

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37862
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2937 times
Been thanked: 2277 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Pasaga » 23 May 2021, 19:50

Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42793
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14076 times
Been thanked: 12675 times
Status: Online

Re: Ludilo

Post by Masamune » 23 May 2021, 20:06

Samo nek su dobro i ona i beba.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37862
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2937 times
Been thanked: 2277 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Pasaga » 23 May 2021, 20:07

MarlboroGold wrote: 23 May 2021, 20:06 Samo nek su dobro i ona i beba.
tuga je ovo drug ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42793
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14076 times
Been thanked: 12675 times
Status: Online

Re: Ludilo

Post by Masamune » 23 May 2021, 20:10

Pasaga wrote: 23 May 2021, 20:07
MarlboroGold wrote: 23 May 2021, 20:06 Samo nek su dobro i ona i beba.
tuga je ovo drug ....
Šta ćeš... možda je prije vremena, a ona izašla da prošeta. Mada ne bi trebala biti sama u takvim situacijama pred porođaj, ali ko zna zbog čega je tu bila sama. Jeste tuga što je tako završeno, ali daleko od ikakvog ludila i slično.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Melek » 23 May 2021, 22:02

Bipolarnost:

Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by shark-attack » 24 May 2021, 01:52

Shta sve moze prouzrokovat sajkoz sajkoticne napade, koje hemijske reakcije u mozgu, veoma, veoma teshko ustanoviti/obrazloziti/razumjeti.
Iz tog razloga osobe se moraju hospitalizirati, 'pratiti' ustanoviti pravilnu dijagnozu i odreiti adekvatna terapija.
Nazalost (i iz ovog primjera koji sam i prije postavljao) nebriga/neznanje uzrok su ubistva neduznog mladica
Da je sve uradjeno po 'protokolu' ali...




The Bizarre Case Of Twins Ursula And Sabina Eriksson

584 SHARES
TWEET


AMANDA TULLOS
@LivnDeadGrl87
November 10, 2016
In May 2008, a film crew was shadowing police and expecting to see a routine call on the M6 Motorway in London. Instead, the crew of the reality show “Motorway Cops” was stunned by the bizarre situation that would play out before their cameras when they arrived to see two women, Sabina and Ursula Eriksson, dashing into oncoming traffic.

The Swedish twins had reunited only hours before the strange event. From the moment they were together they started behaving strangely, and embarked on a spontaneous trip to Liverpool. The sisters were kicked off a tour bus when they refused to check their bags and began acting suspiciously. It was then that they decided to take a shortcut across the busy freeway.

CCTV cameras capture the images of Sabina and Ursula creeping into the frame, hopping over the guard rail and running into the road without hesitation. Panic and chaos ensue as cars attempt to swerve out of the way to avoid the women; however, the sisters were unable to escape the fenders of the speeding cars.

sabinaursulaeriksson

Police and paramedics soon came and as they assessed the situation, it became progressively worse. As police stood with the twins on the side of the road, Ursula suddenly dashed back out into traffic as an officer tried his best to stop her. She managed to get out of his grip and was struck by a car. She suffered serious injuries to her legs.

Seconds later, Sabina followed in her sister’s footsteps and darted out into traffic too. Her body slammed into an oncoming car, rolled up the hood and flung into the air before smashing back onto the ground with a thud. The sound of screeching tires and screams rang in the wind as Sabina got right back up, rushed to the center median, and jumped back out into traffic again.

Surprisingly, both twins survived the incident and were taken to a hospital for treatment and evaluation—but not without putting up a fight. The duo fought police and paramedics, insisting someone was trying to take their organs, and shouted at the individuals who were trying to help them.

sabina-erikkson

Doctors couldn’t explain why the twins persistently ran into oncoming traffic, but some believed Sabina and Ursula had experienced a shared psychosis. The psychological disorder begins in the mind of one individual whose delusions are transmitted into another person.

Following the shared psychotic episode, Ursula was hospitalized in a mental facility for three months. Sabina on the other hand, was released back into society shortly after. Within hours of her release, she would murder a man.

Sabina was strolling down the street, still experiencing delusions, when she encountered two men. One of the men, Glenn Hollinshead, felt sorry for Sabina and wanted to help. He invited her to stay at his place, and even aided her in her search for her sister. The following day, Sabina stabbed Hollinshead five times and killed him.

The mentally unfit woman fled the scene with a hammer, and began striking herself in the head with it. Paramedics chased Sabina through the neighborhood and watched in horror as she leapt from a bridge. Miraculously, she survived the fall and was hospitalized.

sabina-erikkson

Immediately following her hospitalization, she was charged with murder. She was sentenced to five years in prison. Hollinshead’s brother Gary blamed police for failing his brother by releasing Sabina out into society so quickly.

He told media, “Her mental condition should have been properly assessed after what she did on the motorway and the experiences the police had. Her mental disorder should have been picked up prior to her being let out in to the community.”



No one really knows what happened with Sabina and Ursula that day on the motorway. The close bond the pair shared led to a shared mental breakdown that ended tragically. The Eriksson’s relationship is comparable to the relationship of the Silent Twins, who shared an unhealthy co-dependency until death.

A BBC documentary MADNESS IN THE FAST LANE was made on the Eriksson sisters, and featured the unsettling footage of their dance with death on the motorway. You can view a clip from the documentary below, but be warned, the video is disturbing to watch.
KIAORA

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by srculence7 » 25 May 2021, 03:32

Prvenstveno treba poći od toga u odnosu na šta se definiše to "ludilo".
Ono što je patološko se uvek određuje u odnosu na to šta se smatra normalnim, šta se podrazumeva pod zdravim.
Nešto što uopšteno važi da odlikuje zdravu osobu je sposobnost da voli i radi.
Dosta toga je napisano u prethodnim postovima ali neke pojave još uvek su dosta nerazjašnjene i od strane stručnjaka, za neke ne znamo zašto se uopšte dešavaju, ne možemo sa sigurnošću tvrditi da određena etiologija stoji iza toga, možemo se rukovoditi pretpostavkama i iskustvom.
Svakako da genetika, porodične okolnosti, period ranog razvoja, uspostavljanje bliskih veza i uticaj stimulacije iz okoline igraju bitnu ulogu u tome.
Mi često i neke ekscentrične osobe znamo stigmatizovati jer odudaraju od većine, velikog broja onih koji funkcionišu na uobičajen način.
Zato što nismo u stanju razumeti, što nije nama blisko ponašanje nekog pojedinca, što se ne približimo i ne možemo sagledati njegovim očima, donosimo određen sud da je taj neko lud.
Postoje i termini koji bliže mogu objasniti ovo o čemu govorimo poput:
derealizacije - otuđenje od sveta, kao da nije stvaran, uz to je izobličen i osećaj za vreme, 
depersonalizacije - otuđenje od samog sebe, gubitak osećaja ličnog identiteta i
dezorijentacije- osoba se ne snalazi u prostoru, ne prepoznaje ljude oko sebe, gubitak dodira s vremenom, nije u stanju da da podatke o sebi...
Uzevši ovo u obzir, treba reći da je normalno da se ponekad osećamo „isključeno“ iz sveta ali generalno, ti simptomi mogu biti znak poremećaja ako počnu da remete svakodnevni život.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Grom » 25 May 2021, 03:44

joj šta ja čitam u ova doba

ja bih reko da mi svi imamo u sebi određenu dozu ludila za dijagnoze, nakupi se svega kroz život jebiga

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Sibila » 07 Jun 2021, 21:05

Grom wrote: 25 May 2021, 03:44 joj šta ja čitam u ova doba

ja bih reko da mi svi imamo u sebi određenu dozu ludila za dijagnoze, nakupi se svega kroz život jebiga
tako je,


ja uvijek kazem ...ko zna koliko ih hoda gradom..ide sa mnom na posao...foruma itd. a bez dijagnoze.... :ooo

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests