Ludilo

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42833
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14105 times
Been thanked: 12693 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Masamune » 20 May 2021, 00:07

Veca wrote: 19 May 2021, 23:56
MarlboroGold wrote: 19 May 2021, 23:29 I samo ludilo se može klasificirati. Ideološko ludilo smo iskusili sa Ratkom Mladićem i kompanijom. Opsesija turcima i slično.

...nije to ludilo, lega, nego ZLO, nazovi pravim imenom! ;)
Jeste i zlo.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26711
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14767 times
Been thanked: 3949 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Veca » 20 May 2021, 00:12

...nemojte vi meni ludilo-LUDILO dijagnoza ne postoji! ...evo, ja sam luda, a nejmam papir! :)
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Lavlje_srce » 20 May 2021, 00:40

Maja wrote: 19 May 2021, 22:37 Sta je ludilo?
Znamo da postoji niz psihickih poremecaja ali sta se u psihologiji smatra ludilom?
Je li ludilo samo stanje covjeka u kojem ne zna sta radi, ne razumije svoje postupke, nema vezu sa stvarnoscu i totalno ovisi o drugima ili tu spadaju i blazi oblici psihickih poremecaja.
Moze li psihicki zdrava osoba trajno poludjeti. Znaci ne mislim na zivcane slomove i privremene krize, vec trajno ludilo.
Gdje tu spadaju idioti, debili i kreteni?
Je li sizofrenija ludilo?
Sta je s bipolarnim poremecajem?
Moze li stanje depresije i anksioznosti s vremenom dovesti do ludila?

Svasta sam ja tu udrobila al nadam se da ce Srce i Shark povezati konce.
Prije svega trebas preimenovati temu u Mentalna oboljenja jer su to bolesti kao i sve druge, a ljudi sa mentalnim oboljenjima ljudi kao i svi drugi. 'Ludilo' je misnomer i ima pogrdnu konotaciju.

U teska mentalna oboljenja spadaju psihoze u kojim se desava (uglavnom privremeni) gubitak veze sa stvarnoscu. Sizofrenija je najpoznatija i ima podgrupe - paranoidnI, hebefrenI, simple i katatonicki oblik. Kod paranoidne sizofrenije osoba ima paranoidne deluzije - da je prate komsije, tajne sluzbe i sl. Auditorne halucinacije prate ostale oblike sizofrenije, obicno ne paranoidnu. Zabluda je da su ljudi sa teskim mentalnim oboljenjima agresivni, tj. veci je rizik da ce oni biti zrtve agresije nego ispoljiti agresivnost, medjutim agresivnost je moguca kod osoba koje se 'samolijece' narkoticima da bi ublazile krejnje neprijatne simptome, posebno culne halucinacije. Mediji takodjer ne pomazu ovoj miskoncepciji jer je zanimljivija vijest da je jedan od milion paranoidnih sizofrenika ubio clana porodice nego da je neko ubio paranoidnog sizofrenika. Opet kazem, mnogo je veci rizik da ce oni biti izlozeni agresiji nego vice versa. Takodje, stopa samoubistava je povisena kod teskih mentalnih oboljenja.

Hronicni PTSP je mnogo pogodnije tlo za jako promjenjiva mentalna stanja i sklonost agresivnosti nego psihoza kao takva. Ljudi sa sizofrenijom su npr. mnogo skloniji povlacenju iz svijeta nego agresiji, kao sto sam navela iznad. Ljudi sa PTSP se ne mogu izboriti sa traumom, flashbacks i poremecajem sna, pa vidljivo 'pucaju'.

Drugi najcesci oblik psihoza su karakterizirani deluzijama - deluzije mogu biti deluzije grandioznosti u kojim je osoba duboko uvjerena da je u rodu s Kraljevskom porodicom npr., erotomanske - kada osoba vjeruje da je tiha patnja nekom film-staru, somatske - kad je osoba duboko uvjerena da s nekim organom u njenom tijelu nesto nije u redu, deluzije ljubomore - kad je osoba cvrsto ubijedjena da je parter vara, kao i paranoicne deluzije.

Pitanje da li psihicki zdrava osoba moze poludjeti je retoricko. Naravno da je moguce da bilo ko postane mentalno bolestan pod uvjetima visokog stresa.

Osobe sa niskim stupnjem inteligencije na koje si se referirala kao 'idoti, debili, kreteni' nisu psihicki bolesne u striktnom smislu rijeci - oni imaju poteskoce s ucenjem i potreban im je skrbnik kroz cijeli zivot.

Bipolarni poremecaj ima svoje karakteristike koje su u spektru od hipomanije do manije (pojacane energije, zapocinjanje niza poslovnih poduhvata, snova o svetskoj slavi, nestanka potrebe za spavanjem, nezaustavljivom potrebom za pricanjem) koja moze biti pracena nekim od simptoma psihoze, a i ne mora. Kada prodje manicna faza, bipolarci obicno potonu u manje ili vise tesku depresiju.

Depresija i anksioznost kao takve uglavnom ne dovode do psihoticnih stanja, ali visoka razina anksioznosti moze osobi subjektivno izgledati kao da je presla crtu i tesko mentalno oboljela.

User avatar
Tasmanijski tigar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 628
Joined: 15 Nov 2019, 21:58
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Tasmanijski tigar » 20 May 2021, 00:54

Lavlje_srce wrote: 20 May 2021, 00:40
Maja wrote: 19 May 2021, 22:37 Sta je ludilo?
Znamo da postoji niz psihickih poremecaja ali sta se u psihologiji smatra ludilom?
Je li ludilo samo stanje covjeka u kojem ne zna sta radi, ne razumije svoje postupke, nema vezu sa stvarnoscu i totalno ovisi o drugima ili tu spadaju i blazi oblici psihickih poremecaja.
Moze li psihicki zdrava osoba trajno poludjeti. Znaci ne mislim na zivcane slomove i privremene krize, vec trajno ludilo.
Gdje tu spadaju idioti, debili i kreteni?
Je li sizofrenija ludilo?
Sta je s bipolarnim poremecajem?
Moze li stanje depresije i anksioznosti s vremenom dovesti do ludila?

Svasta sam ja tu udrobila al nadam se da ce Srce i Shark povezati konce.
Prije svega trebas preimenovati temu u Mentalna oboljenja jer su to bolesti kao i sve druge, a ljudi sa mentalnim oboljenjima ljudi kao i svi drugi. 'Ludilo' je misnomer i ima pogrdnu konotaciju.

U teska mentalna oboljenja spadaju psihoze u kojim se desava (uglavnom privremeni) gubitak veze sa stvarnoscu. Sizofrenija je najpoznatija i ima podgrupe - paranoidnI, hebefrenI, simple i katatonicki oblik. Kod paranoidne sizofrenije osoba ima paranoidne deluzije - da je prate komsije, tajne sluzbe i sl. Auditorne halucinacije prate ostale oblike sizofrenije, obicno ne paranoidnu. Zabluda je da su ljudi sa teskim mentalnim oboljenjima agresivni, tj. veci je rizik da ce oni biti zrtve agresije nego ispoljiti agresivnost, medjutim agresivnost je moguca kod osoba koje se 'samolijece' narkoticima da bi ublazile krejnje neprijatne simptome, posebno culne halucinacije. Mediji takodjer ne pomazu ovoj miskoncepciji jer je zanimljivija vijest da je jedan od milion paranoidnih sizofrenika ubio clana porodice nego da je neko ubio paranoidnog sizofrenika. Opet kazem, mnogo je veci rizik da ce oni biti izlozeni agresiji nego vice versa. Takodje, stopa samoubistava je povisena kod teskih mentalnih oboljenja.

Hronicni PTSP je mnogo pogodnije tlo za jako promjenjiva mentalna stanja i sklonost agresivnosti nego psihoza kao takva. Ljudi sa sizofrenijom su npr. mnogo skloniji povlacenju iz svijeta nego agresiji, kao sto sam navela iznad. Ljudi sa PTSP se ne mogu izboriti sa traumom, flashbacks i poremecajem sna, pa vidljivo 'pucaju'.

Drugi najcesci oblik psihoza su karakterizirani deluzijama - deluzije mogu biti deluzije grandioznosti u kojim je osoba duboko uvjerena da je u rodu s Kraljevskom porodicom npr., erotomanske - kada osoba vjeruje da je tiha patnja nekom film-staru, somatske - kad je osoba duboko uvjerena da s nekim organom u njenom tijelu nesto nije u redu, deluzije ljubomore - kad je osoba cvrsto ubijedjena da je parter vara, kao i paranoicne deluzije.

Pitanje da li psihicki zdrava osoba moze poludjeti je retoricko. Naravno da je moguce da bilo ko postane mentalno bolestan pod uvjetima visokog stresa.

Osobe sa niskim stupnjem inteligencije na koje si se referirala kao 'idoti, debili, kreteni' nisu psihicki bolesne u striktnom smislu rijeci - oni imaju poteskoce s ucenjem i potreban im je skrbnik kroz cijeli zivot.

Bipolarni poremecaj ima svoje karakteristike koje su u spektru od hipomanije do manije (pojacane energije, zapocinjanje niza poslovnih poduhvata, snova o svetskoj slavi, nestanka potrebe za spavanjem, nezaustavljivom potrebom za pricanjem) koja moze biti pracena nekim od simptoma psihoze, a i ne mora. Kada prodje manicna faza, bipolarci obicno potonu u manje ili vise tesku depresiju.

Depresija i anksioznost kao takve uglavnom ne dovode do psihoticnih stanja, ali visoka razina anksioznosti moze osobi subjektivno izgledati kao da je presla crtu i tesko mentalno oboljela.
Možeš li mi objasniti zašto vole dugo boraviti u wc-u?
:123

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Lavlje_srce » 20 May 2021, 00:57

Tasmanijski tigar wrote: 20 May 2021, 00:54Možeš li mi objasniti zašto vole dugo boraviti u wc-u?
Ne bih nagadjala. Upitaj datu osobu.

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31579
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2680 times
Been thanked: 5127 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Matan » 20 May 2021, 01:09

Ludilo je kad si sretan, a nemas pojma sto... :123
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by dadojović » 20 May 2021, 09:09

Što je ludilo? Kada, inače, mirni i povučeni čovjek; samozatajni i bogobojazni otac, sin i zet, zaposlenik lokalne pilane, bez ikakve psihološke bolesti u obiteljskoj anamnezi, jedno jutro, bez ikakvog razloga zatuče na spavanju troje malodobne dječice, a zatim i suprugu i mirno, lakoćom pravednika pripremi sebi doručak? Ili kada, nazovimo ga Ilijom, kršni, brkati Ličanin, dika i ponos svoga roda, jedne kasno rujanske večeri, umjesto da kako i priliči, gospićkom trgom prošeće u vunenom džemperu, on to učini odjeven samo u roze tange?

Film Dan ludila, Noela Schumachera je remek djelo koje progovara o ovoj temi.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55972
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5774 times
Status: Online

Re: Ludilo

Post by Duminjo » 20 May 2021, 09:23

dadojović wrote: 20 May 2021, 09:09 Što je ludilo? Kada, inače, mirni i povučeni čovjek; samozatajni i bogobojazni otac, sin i zet, zaposlenik lokalne pilane, bez ikakve psihološke bolesti u obiteljskoj anamnezi, jedno jutro, bez ikakvog razloga zatuče na spavanju troje malodobne dječice, a zatim i suprugu i mirno, lakoćom pravednika pripremi sebi doručak? Ili kada, nazovimo ga Ilijom, kršni, brkati Ličanin, dika i ponos svoga roda, jedne kasno rujanske večeri, umjesto da kako i priliči, gospićkom trgom prošeće u vunenom džemperu, on to učini odjeven samo u roze tange?

Film Dan ludila, Noela Schumachera je remek djelo koje progovara o ovoj temi.
Zar to nije samo ispoljavanje ludila? Mozda je coek bio lud nekad od ranije samo se nekako kontrolisao ili ga neko kontrolisao pa dosao taj momenat kad coek eksplodira i napravi belaj, tzv Burnout.

Problem kod ludila je kako prepoznati simptome. Da bi se simptomi uocili, potrebno je mnogo vremena provoditi sa tom osobom. Sa ljudima, najviše vremena provodi porodica ili neki uzi krug prijatelja koji obicno i nisu bas objektivni. Vodjeni emocijama, cesto ne mogu vidjeti simptome ludila a kad i vide, bar na nasim prostorima, malo se to gura pod tepih a rijetko se ide doktoru i trazi se strucna pomoc. Otud reakcije komsija i poznanika kako je bio dobar ko hljeb a ne znaju da je covjek ustvari bio na klackalici..

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42833
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14105 times
Been thanked: 12693 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Masamune » 20 May 2021, 09:25

Ludilo koliko sam upućen ne mora uopšte biti da neko nekome učini nešto loše. Možda eventualno možemo govoriti da postoji potencijal da osoba tako nešto uradi, ali ne i da će učiniti. Mada ljude je strah, pa onda pomišljaju na sve i svašta.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24910
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 6617 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Koraci_u_noci » 20 May 2021, 09:28

Najsmjesnije tamo na zatvorenom odjelu je sto svi nesto zicaju, obicno cigare, ali je i kafa visoko rangirana, to ti odmah traze kad te vide. Na vratima sobe kod dezurnog pise velikim slovima 'NEMA KAFE'
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by dadojović » 20 May 2021, 09:37

paja patak wrote: 20 May 2021, 09:23
dadojović wrote: 20 May 2021, 09:09 Što je ludilo? Kada, inače, mirni i povučeni čovjek; samozatajni i bogobojazni otac, sin i zet, zaposlenik lokalne pilane, bez ikakve psihološke bolesti u obiteljskoj anamnezi, jedno jutro, bez ikakvog razloga zatuče na spavanju troje malodobne dječice, a zatim i suprugu i mirno, lakoćom pravednika pripremi sebi doručak? Ili kada, nazovimo ga Ilijom, kršni, brkati Ličanin, dika i ponos svoga roda, jedne kasno rujanske večeri, umjesto da kako i priliči, gospićkom trgom prošeće u vunenom džemperu, on to učini odjeven samo u roze tange?

Film Dan ludila, Noela Schumachera je remek djelo koje progovara o ovoj temi.
Zar to nije samo ispoljavanje ludila? Mozda je coek bio lud nekad od ranije samo se nekako kontrolisao ili ga neko kontrolisao pa dosao taj momenat kad coek eksplodira i napravi belaj, tzv Burnout.

Problem kod ludila je kako prepoznati simptome. Da bi se simptomi uocili, potrebno je mnogo vremena provoditi sa tom osobom. Sa ljudima, najviše vremena provodi porodica ili neki uzi krug prijatelja koji obicno i nisu bas objektivni. Vodjeni emocijama, cesto ne mogu vidjeti simptome ludila a kad i vide, bar na nasim prostorima, malo se to gura pod tepih a rijetko se ide doktoru i trazi se strucna pomoc. Otud reakcije komsija i poznanika kako je bio dobar ko hljeb a ne znaju da je covjek ustvari bio na klackalici..
Što se tiče psihijatrije, znanost, za razliku od drugih grana medicine, još uvijek nije našla posve adekvatne i učinkovite načine za liječenje takvih oboljenja. Uz to to je grana medicine, koja se vjerojatno najsporije razvija. Uzmimo primjer Rorschacov test mrljama, koji se koristi već...koliko?...sedamdeset, osamdeset godina. Zamisli da dođeš kod kirurga ili zubara i da te oni operiraju ili tretiraju, tehnologijom i tehnikama od prije sedamdeset godina. Ljudska psiha je, uz Marijansku brazdu, jedno od rijetkih do kraja neistraženih područja.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55972
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5774 times
Status: Online

Re: Ludilo

Post by Duminjo » 20 May 2021, 09:38

MarlboroGold wrote: 20 May 2021, 09:25 Ludilo koliko sam upućen ne mora uopšte biti da neko nekome učini nešto loše. Možda eventualno možemo govoriti da postoji potencijal da osoba tako nešto uradi, ali ne i da će učiniti. Mada ljude je strah, pa onda pomišljaju na sve i svašta.
Povlacenje u sebe, samopovredjivanje, svakodnevne svadje sa svima oko sebe..
Nego, ovo povredjivanje drugih nam je nekako "najbliže" pa ga mozda zato uzimamo 🙈

User avatar
pizarro
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 13556
Joined: 08 Nov 2019, 18:06
Has thanked: 4267 times
Been thanked: 5070 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by pizarro » 20 May 2021, 09:52

sad kad autor teme uleti i kaze da se promasio cijeli fudbal :oo

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 51795
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19323 times
Been thanked: 22032 times
Status: Online

Re: Ludilo

Post by Zanki » 20 May 2021, 09:56

Odmah se sitin ove scene 🙈
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42833
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14105 times
Been thanked: 12693 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Masamune » 20 May 2021, 09:59

paja patak wrote: 20 May 2021, 09:38
MarlboroGold wrote: 20 May 2021, 09:25 Ludilo koliko sam upućen ne mora uopšte biti da neko nekome učini nešto loše. Možda eventualno možemo govoriti da postoji potencijal da osoba tako nešto uradi, ali ne i da će učiniti. Mada ljude je strah, pa onda pomišljaju na sve i svašta.
Povlacenje u sebe, samopovredjivanje, svakodnevne svadje sa svima oko sebe..
Nego, ovo povredjivanje drugih nam je nekako "najbliže" pa ga mozda zato uzimamo 🙈
Pa da. Mada osobe ne moraju nužno predstavljati opasnost za druge. Mogu i same sebi, a kao što ti reče to treba prepoznati. Ovdje smo se uglavnom dotakli stajališta psihijatrije. Ona ga upravo klasificira i daje mu karakteristike. Postoje i razna filozofska stajališta... eh tek je tu zajebancija. Možda bolje da ne započinjem.
Last edited by Masamune on 20 May 2021, 10:01, edited 2 times in total.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Naseef Mushroom » 20 May 2021, 09:59

Ja na kojem god mjestu sam bio koje ima jednog lokalnog mentalno poremećenog skoro svaki od njih ima historiju kako je ta osoba bila izrazito inteligentna. Uglavnom je "Poludio od puno učenja".
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by dadojović » 20 May 2021, 10:04

Naseef Mushroom wrote: 20 May 2021, 09:59 Ja na kojem god mjestu sam bio koje ima jednog lokalnog mentalno poremećenog skoro svaki od njih ima historiju kako je ta osoba bila izrazito inteligentna. Uglavnom je "Poludio od puno učenja".
Dobro zapažanje.
Vjerojatno se samo na ovim prostorima djecu plaši baukom učenja: ako budeš učio poludjeti ćeš kao Pero koritarov. Baš zanimljiva teza, po kojoj se ludi od previše učenja.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 51795
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19323 times
Been thanked: 22032 times
Status: Online

Re: Ludilo

Post by Zanki » 20 May 2021, 10:13

Ne bih rekla da su sizofrenicari ne agresivni kako sam povise procitala, moja majka je defektolog i u skoli u kojoj je radila je bilo dosta dice (dosta njih je bilo smjesteno u internatu u skoli) koji su bili s tom dijagnozom i bilo je dosta problema ako se dobro ne pazi na njih ili dogadjalo se da stvari izmaknu kontroli i neki od njih postanu dosta agresivni... jedan mali je godinama pratio kcer od profe, prijetio joj i svasta nest, dobijao batine, sklanjali su ga, majka je govorila da ga se ne moze iskontrolirati ponekad s terapijom i dogadjaju se sranja, ali ne sad neka preopasna uglavnom pizdarije tipa ovog sta san povise napisala ...
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Krokodil Behko » 20 May 2021, 10:27

koteljubi_kadnisamtu wrote: 19 May 2021, 22:41 Ludilo je stanje u kojem covjek ne moze da kontrolise svoje emocije.

Ima ih koji su mnogo opasniji, kad nešto čine potpuno svjesno i uz maksimalno učešće mozga.
Da li je i to ludilo, ili je možda izopačenost? Ako je izopačenost, šta to onda znači? :poludio
online

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Ludilo

Post by Sibila » 20 May 2021, 10:30

ne znam dal da dusu otvaram.... :ooo

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests