Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima svađe

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima svađe

Post by niska grana » 19 Dec 2011, 17:32

Znam da postoji slična tema, ali čini mi se da se samo djelomično dotakla ovog pitanja.

Dakle, nastupa sukob između bliskih osoba i pritom pljušte salve uvreda i prljavog veša: da li izgovorene riječi i kvalifikacije u takvim situacijama znače da njihov/a autor/ica sve vrijeme zapravo i misli kako je onaj drugi stvarno takav kakvim ga te riječi opisuju?
Ili možda ne misli, nego iz trenutne pakosti ili odbrambeno-oslobodilačkog mehanizma na već postojeće nedostatke suparnika samo nadodaje ili potpuno izmišlja što bolnije uvrede da ga nadjača i što više povrijedi.

I potom – da li su svađe, kao što se često može čuti, korisne u smislu učvršćivanja, osvježavanja, začinjavanja (+ još nekoliko sličnih veleumnih izraza) svakog odnosa i veze, bila ona ljubavna, bračna, prijateljska, porodična itd. (ne računajući situacije u kojima to ljudi rade na obostrano zadovoljstvo i čisto zato jer drugačije ne bi mogli funkcionisati, tj. kojima je to fetiš)?

Pri čemu bih - za slučaj da neko eventualno počne spominjati light svađe koje nekada zaista znaju biti i konstruktivne - istakao da na našem divnom i legendarnom poluostrvu zvanom Balkan takve još nisam doživio. Naprotiv, kada nastupi dernek onda u 99% slučajeva i hala do temelja dogori (štaviše, obično i najgluplja rasprava ne može proći bez bjesomučnog urlanja, psovki pa i prijetnji).....zapravo, samo sam jednom u životu u stanu svog prijatelja prisustvovao porodičnoj svađi koja je u odnosu na naš prosjek izgledala čak i simpatično, do te mjere da mi se učinilo da sam se našao usred nekog američkog serijala za tinejdžere tipa “Friends“....

Pa ako ste imali živaca da sve ovo pročitate, zaista bi me zanimalo vaše cijenjeno mišljenje i odnos prema svemu tome :)
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima sv

Post by Luna. » 19 Dec 2011, 17:41

ja ne volim vrijedjat´... al´ zato kad bas predje granica, onda volim jest zivce i rec´ nesto za to znam da ce onog drugog raspizdit´... pa makar dosla i u opasnost da zube poberem ili sve jos gore time napravim... volim se nasladit´ da se onaj drugi zdere, ma kakva god bila cijena... inace, ne galamim toliko, ako nisam primorena da nadglasam onog drugoga :D...
ono sto svadje definitivno donose i sta je najbolje kod njih, sex poslije svadje :D... e to je pravi vatromet...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima sv

Post by Luna. » 19 Dec 2011, 17:55

mandibulas wrote:posto sam tesko zlopamtilo, pokusavam "u miru" (tj dok smo cool) natuknuti da dugo pamtim svaku uvredu (i najcesce je vratim kad-tad). samim tim i tokom svadje imam obicaj u vise navrata reci "pazi dobro sta ces reci", ili cak kazem "aj da se sutra oko ovog raspravimo hladne glave"

al' kad je to neko nekog u huji uspio ubijediti da "ostavi da prenoci"?? - nikad niko.
jedino sto ja znam - kad mene jednom za srce ujede, tu nema popravke. sa curama se slabo svadjam, kazi sta mislis i to je. sa muskima, pustim do prve psovke....posle toga vatromet, ne vidim razloga za trosenje energije na besciljne rasprave i uvrede kad je jasno cemu to vodi - i ja "fljaaaas" po sred nosurde (nogom ili rukum)
drago oko skorpijsko :) ... haman je tako kod svihU nas :D ... ne mogu da ne pamtim i ne vratim, to je jace od mene... nije vazno kolko cu cekat, znam da cu vratit tri put jace...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7771 times
Status: Offline

Re: Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima sv

Post by Krokodil Behko » 19 Dec 2011, 18:07

Prvo bih rekao,da nemam obicaj,bas do u bobu,odmjeriti svaku rijec koja mi se kaze.
Ko bi to sve odmjerio i razvrstao? Uostalom,svakom se moze desiti,nehoticna uvreda
ili nesto slicno. Nije mi jasno,odnosi li se ovo samo na veze ili inace.
Shvatih da se odnosi samo na veze,pa cu u tom kontekstu i pisati. Ukratko receno,
ako shvatim,da brod tone,trudim se da ne potone,mojom krivicom. U vezi moje najduze veze,
znao sam i mjesecima prije,da ce puci ali izdrzao sam do kraja. Mozda nekima malo neobicno,
ali ja se bas i ne svadjam u vezama. Planem samo,ako se nakupi dosta toga,sto treba "pretresti" i ako sam siguran,da je to tako. Ukoliko u tim momentima,ne postoji kooperacija
"druge strane" onda to,obicno bude "to".
online

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima sv

Post by sann » 19 Dec 2011, 18:24

.dok sam bila u braku..cutanjem kazem sve,ili nista...
pokusavam rijeci birati,mada nekad'se desi da kazem nesto, ali da vrijedjam,to nikad ne bih mogla,karakter mi ne odzvoljava..

ako sam kriva :oo za svadju'izvinjenje dobije'
ali tek kada je momenat za to....
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima sv

Post by niska grana » 19 Dec 2011, 19:28

Krokodil Behko wrote:Nije mi jasno,odnosi li se ovo samo na veze ili inace.
Prevashodno, ali i inače na svaku vrstu odnosa s ljudima koji su vam na bilo koji način blsiki.
mandibulas wrote:sa muskima, pustim do prve psovke....posle toga vatromet, ne vidim razloga za trosenje energije na besciljne rasprave i uvrede kad je jasno cemu to vodi - i ja "fljaaaas" po sred nosurde (nogom ili rukum)
Razumije se, ali nadam se da to ipak nije slučaj ako je u pitanju recimo neki vrlo blsiki jaro ili član porodice/rodbine :D
Luna. wrote:ono sto svadje definitivno donose i sta je najbolje kod njih, sex poslije svadje :D... e to je pravi vatromet...
:oo
Zanimljivo, reklo bi se da ti takve situacije nisu mrske i da smatraš da od njih ipak ima neke koristi.
sann wrote:ako sam kriva :oo za svadju'izvinjenje dobije'
ali tek kada je momenat za to....
Kako ono ti simpatično kažeš....momennt :oo

Koliko sam uspio shvatiti, trenutni rezultat između Mislim što kažem u bijesu i Ne mislim, mlatim samo da što više iznerviram iznosi 2:1.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima sv

Post by Heidi » 19 Dec 2011, 20:39

....a kad se mirimo to je tek vatromet... :srce :oo

prije, dok sam bila mladja - halabuka, histerija i vadjenje duse, :oo dok nisam shvatila da to na kraju ipak samo meni steti.... ;)
sad samo verbalno masakriranje :valja :oo salim se - ne znam... :oo ....ako me neko svjesno povrijedi, ne garantujem nista.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119237
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5519 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Online

Re: Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima sv

Post by Maja » 20 Dec 2011, 02:58

Kad se svađam ne vrijeđam, nego samo govorim istinu :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7771 times
Status: Offline

Re: Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima sv

Post by Krokodil Behko » 20 Dec 2011, 07:31

Maja wrote:Kad se svađam ne vrijeđam, nego samo govorim istinu :D
Obicno to budu,najvece uvrede :kafa


Dakle,posto grana rece,da je ovo "inace" topic,da kazem,katkad,umijem biti lak na
okidacu. Medjutim,ima tu i jedna velika utjeha za protivnicku stranu. Ako prezive
dvoboj,nek znaju da nisam zlopamtilo. Naucno dokazano.
Kod mene,moze bit sve kako je bilo i posle svega desetak minuta. Bez obzira na to,
koliko mi je istine sasuto u lice,sto bi Maja rekla.
Ovo se ne odnosi na zlopamtila!
I tako,dodjemo do nekih konkretnijih zakljucaka. Ko je u stanju,da proguta svasta i
brzo se odljuti,u stanju je i biti prijatelj i neko cije rijeci,treba katkad i poslusati,
bez obzira na to,sta mi je rekao.
Sto se tice zlopamtila,tu slabo ima opravdanja. jedino ako se uzme,da su oni bili
potpuno u pravu,tokom te neke svadje i da su izvrijedjani ama bas,na pravdi boga.
A to opet,moze biti istina,jednom u milion puta. I to najvise toliko.
Takvi drzim na distanci,tek toliko,da shvate cinjenicu,da ni oni,nisu neduzni u svemu.
pa prema tome,kad ostali pregrme i progutaju svasta,mogu i oni.
Bezgrjesnici nepostoje zar ne?
online

User avatar
mailed
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3696
Joined: 30 Nov 2010, 10:00
Status: Offline

Re: Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima sv

Post by mailed » 20 Dec 2011, 19:57

Poznavala sam neke parove koji kad su u drustvu toliko se toboz vole i paze :bua a kad dodje do svadje ne zna se ko koga vrijedja vise, bilo je tako ruzno da mi se povracalo. Mrzim takve svadje,naravno mogla bih ja vrijedjati i sto puta vise al nije mi to fazon, jer posle se izgubi sva ona bliskost i postovanje,vise nikad ne moze biti kao sto je bilo. I jos ne mogu da shvatim kako neki predju preko svega brzo i lako kao da nista nije bilo.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima sv

Post by gejsha » 22 Dec 2011, 18:34

Izgovorenu riječ ne možeš povratiti.

Toga se i držim i ne govorim svašta,pa ni u najvećim svađama i sukobima.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima sv

Post by Luna. » 28 Dec 2011, 15:55

niska grana wrote:
Luna. wrote:ono sto svadje definitivno donose i sta je najbolje kod njih, sex poslije svadje :D... e to je pravi vatromet...
:oo
Zanimljivo, reklo bi se da ti takve situacije nisu mrske i da smatraš da od njih ipak ima neke koristi.

.
e vala niski, zbog takvih stvari se isplati svadjat... oni sto se nikad ne svadjaju i ne znaju kakav sex propustaju :D
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7771 times
Status: Offline

Re: Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima sv

Post by Krokodil Behko » 29 Dec 2011, 00:42

Luna. wrote:
niska grana wrote:
Luna. wrote:ono sto svadje definitivno donose i sta je najbolje kod njih, sex poslije svadje :D... e to je pravi vatromet...
:oo
Zanimljivo, reklo bi se da ti takve situacije nisu mrske i da smatraš da od njih ipak ima neke koristi.

.
e vala niski, zbog takvih stvari se isplati svadjat... oni sto se nikad ne svadjaju i ne znaju kakav sex propustaju :D
Znaci,zato ti volis,sa mnom,prvo da se posvadjas :D
A vidim ja,da ti uvijek imas inspiraciju za te marifetluke.
Bas sam se pitao,odakle crpis sve to. Kad ono,sve ono sto nisi
postigla svadjom,postizes nakon nje. Unistenje do kraja. zar ne :cvike
online

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima sv

Post by Luna. » 29 Dec 2011, 01:17

Krokodil Behko wrote:

Znaci,zato ti volis,sa mnom,prvo da se posvadjas :D
A vidim ja,da ti uvijek imas inspiraciju za te marifetluke.
Bas sam se pitao,odakle crpis sve to. Kad ono,sve ono sto nisi
postigla svadjom,postizes nakon nje. Unistenje do kraja. zar ne :cvike
strategija je uvijek najbitnija :D
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima sv

Post by paparaci » 29 Dec 2011, 01:35

niska grana wrote: Dakle, nastupa sukob između bliskih osoba i pritom pljušte salve uvreda i prljavog veša: da li izgovorene riječi i kvalifikacije u takvim situacijama znače da njihov/a autor/ica sve vrijeme zapravo i misli kako je onaj drugi stvarno takav kakvim ga te riječi opisuju?
Ili možda ne misli, ....


ne mislim i ne zelim nikom lose, a najmanje bliskim osobama. vodim racuna da se problem/sukob mirno rijesi. medjutim, iako sam inace mirne prirode, nekad znam i brzo da planem :oo
uvrede koje dijelim bliskoj osobi nisu tako strasne, jer se cesto neobicno "castimo". rijetko se desi da se preletim u tim naletima bijesa - ono jezik brzi od mozga (sto je jako cest slucaj kod mene :hihi ) - pa se odmah ili kasnije nakon sto se malo ohladim izvinem.
nisam zlopamtilo i ne volim osvete. to mi je nekako skroz bezze. nemam volje, niti snage za to.
I potom – da li su svađe, kao što se često može čuti, korisne u smislu učvršćivanja, osvježavanja, začinjavanja (+ još nekoliko sličnih veleumnih izraza) svakog odnosa i veze, bila ona ljubavna, bračna, prijateljska, porodična itd.


u neku ruku to sigurno mogu biti. npr. ako doticne osobe slabo ili nikako izrazavaju svoje nezadovoljstvo po pitanju neceg. pa se tako toga nagomila i jednom pukne. u najboljem slucaju, tad napokon popricaju o tome i rijese problem - u najgorem, razidju se. u slucaju da ishod bude dobar, obe strane bi kao pouku mogle izvuci da ubuduce o onome sto ih tisti popricaju sa drugom stranom i tako izbjegnu mnoge frustracije i daljnje svadje.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7771 times
Status: Offline

Re: Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima sv

Post by Krokodil Behko » 14 Apr 2012, 18:25

gejsha wrote:Izgovorenu riječ ne možeš povratiti.

Toga se i držim i ne govorim svašta,pa ni u najvećim svađama i sukobima.

Ili i ako je možeš vratiti, obično moraš izgovoriti puno riječi ali i učiniti neka djela, da bi
se iskupio, za jednu jedinu riječ, koja je možda, odnekud istrčala u afektu.
online

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima sv

Post by gejsha » 26 Mar 2013, 13:56

Krokodil Behko wrote:
gejsha wrote:Izgovorenu riječ ne možeš povratiti.

Toga se i držim i ne govorim svašta,pa ni u najvećim svađama i sukobima.

Ili i ako je možeš vratiti, obično moraš izgovoriti puno riječi ali i učiniti neka djela, da bi
se iskupio, za jednu jedinu riječ, koja je možda, odnekud istrčala u afektu.
Behko, to što si ti naveo je izvlačenje kad već uprskaš.
Kad želiš ublažiti ono što si rekao, popraviti..
Izgovorena riječ i dalje ostaje izgovorena.. ne može se obrisati..

Ja zaista pazim šta ću kome da kažem i rijetko mi se dešava da požalim zbog pogrdnih riječi, jer ih ne koristim u svađama.
Poslije svađe mi niko ne može nabiti na nos da sam mu rekla nešto ružno :zubi
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima sv

Post by Pasaga » 26 Mar 2013, 14:00

cure nesmiju govorit ruzne rjeci :ne
sta ako momci cuju... :lupa
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima sv

Post by Fatma » 26 Mar 2013, 14:10

Juče sam doživila da mi draga osoba prebaci nešto,ko biva u šali...a bolje bi bilo, što narod kaže,da me je zviznuo šakom...još ne mogu sebi doći...

I što je najgore,kad sam mu rekla da me je povrijedio,nije našao za shodno ni da se izvine,jer kaže da nije ništa loše mislio....fuuuj

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Teške riječi u naletu bijesa i uopšteno o blagodetima sv

Post by Pasaga » 26 Mar 2013, 14:12

Fatma wrote:Juče sam doživila da mi draga osoba prebaci nešto,ko biva u šali...a bolje bi bilo, što narod kaže,da me je zviznuo šakom...još ne mogu sebi doći...

I što je najgore,kad sam mu rekla da me je povrijedio,nije našao za shodno ni da se izvine,jer kaže da nije ništa loše mislio....fuuuj
...ha ga vidis...ni pet ni sest...vec.....sikter... :tjesi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests