Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 296 times
Status: Offline

Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by BritkiMozak » 05 Nov 2022, 21:17

Kako pomoći prijatelju šizofreničaru? U pitanju je klasična šizofrenija. Obolio je od nje u dvadesetim godinama. Radi mnoštva lijekova koje uzima za psihu ima puno nuspojava koje ublažava pušenjem. Spava 12-13 sati dnevno. Koristi gotovo maksimalne doze tih lijekova i unatoč tome zna čuti glas s televizora koji mu, kada npr pomisli da bi išao k meni kaže E, opsovao si "Ugradbenog Mozga". Ja mu kažem, pa Mario (ime je lažno) tko na svijetu uopće zna da ti postojiš osim onih koji ti daju mirovinu i osim nas nekoliko tvojih prijatelja u selu

Moja stara ne voli te njegove posjete k meni jer baš puno puši. Treba mi dan, dan i pol da potpuno prozračim sobu. Osim toga, kada njoj kaže da mu je glas rekao da je opsovao nekoga, na koga je on pomislio; ona mu odvrati - "A nemaš se kome žalit (na glas)" čime nesvjesno potpiruje njegovo psihotično stanje. Rekao sam joj da mu govori da nitko ne zna za njega i da će ga tako uputiti da manje pažnje obrača na taj glas.

Ona zna škrgutati zubima kad čuje da će on doć. A ja bi je onda najrađe udario mokrom krpom po glavi, jer puno ide u crkvu, puno se moli i u crkvi i u kući. Kad joj spomenem da je jedno od 7 djela tjelesnog milosrđa posjetiti bolesnika i utamničenika, nakratko se zamisli, pa onda opet nastavi po svome.

On je star 50+ godina, njegova majka 70+ i bojim se da kad ona umre, da će se on skroz zapustiti jer neće imati tko o njemu brinuti i da će ga smjestiti trajno u neku psihijatriju.

Najbolje bi mu mogao pomoći kad bih imao dosta novaca za kupnju velike količine b kompleks vitamina, objasniti mu da su to dodaci prehrani i da duševno bolesni ljudi naročito trebaju vitamine b kompleksa, vitamin C i omega 3 masnoće. Najprioritetniji je b-kompleks. Ako šizofreničar kroz duže vremena uzima sva tri nutrijenta u odgovarajućoj dozi stanje mu se popravi. To se na CT-u mozga vidi kao normalizacija moždanih komora. U šizofreničara su te moždane komore premale, pa izgleda kao da je mozak skvrčen.

Izračunao sam da mu treba 7 ovih bočica mjesečno b-kompleks vitamina. I to da pije najmanju terapeutsku dozu za šizofreničare koja iznosi 1,5 grama vitamina B1, B2, B3, B5, B6, puno vitamina B7, B9 i B12. Što sa dodatnim vitaminom C u prahu (natrij askorbat) i nekim vitaminsko-mineralnim tabletama iznosi cca 750kn (187,5KM). Na taj bi način mogao smanjiti potrebe za antipsihoticima, nebi morao pušiti niti oboliti od bromhitisa. Najmanje 1000kn (250KM) daje za cigarete. Kad su mu sugerirali da kupuje i mota duhan, rekao je da neće, jer je u njemu otrov (a kao u cigaretama nema otrova, pa u njima ima najmanje duhana) Ima i osteoporozu, jer neki antipsihotici ometaju metabolizam bjelančevina koje sadrže kalcij.

Ali malo koji psihijatar u HR želi pristupati liječenju na takav način. Općenito liječnici nisu skloni tome da se pacijenti liječe na što je moguće prirodniji način.

O terapiji vitaminima nisam raspravljao s njime, sve što mogu je voditi površne razgovore i grize me što imam ovo znanje, a ne primjenjujem ga. Vjerujem da kad bi mu rodbina prva tri mjeseca snosila troškove za navedene preparate, da bi uvidio njihovu dobrobit i na kraju ih sam kupovao.

Problem je u tome što ne znam kako da mu pristupim, budući da s njime mogu voditi samo površne razgovore. Pa se bojim da me neće poslušati. Jedna od ideja bila je da odem k njegovoj majci ili jednom njegovom rođaku i iznesem mu / joj cijelu stvar. Ali se bojim, ako kažem njegovoj majci da bi ona njemu mogla izlanuti da sam s njom razgovarao o tome, a nisam najprije o tome razgovarao s njim. Pa bi mogao zauvijek izgubiti njegovo povjerenje. Ako odem rođaku za kojeg znam da se neće izlanut, njega možda neće poslušat. Ako uopće ikoga posluša, prije će poslušat mater.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Melek » 06 Nov 2022, 06:34

Ne vjerujem da tu ima puno pomoci. Tu gdje se cuju glasovi, prividjaju utvare i desavaju raznorazne druge halucinacije, tu lijeka ni pomoci nema.
Jedini savjet je da trebas biti oprezan.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Duh » 06 Nov 2022, 09:38

ostavi to profesionalcima.
mozes ga posjecivati, provjeriti prije, jel mu neki glas rekao da te opici cjepanicom, jer si iz tajne vlade...
koliko poznam forumase, moguce da ti preporuce nesto od luka.

User avatar
DocSportello
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1388
Joined: 16 Feb 2016, 13:33
Location: Na balkonu, chuchim na drvima, hvatam konin wifi :D
Has thanked: 326 times
Been thanked: 183 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by DocSportello » 06 Nov 2022, 09:53

Doslovno jedini savjet, budi na oprezu.
Misli malo na sebe lice.
Mene bi bilo strah bit sa takvom osobom u kontaktu, sto zbog svojih sto zbog mene.
More bit i da sam plaho paranoican al jbga.
Ne mozes sve ni spasit nit treba.
Ne budi betmen druze, nije zivot film.
Neke borbe jednostavno nemaju pobjednika.
Lik otiso i sta ces, neka stanja su nepopravljiva.
“The reason I talk to myself is because I’m the only one whose answers I accept.”
― George Carlin

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 296 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by BritkiMozak » 06 Nov 2022, 10:02

Melek wrote: 06 Nov 2022, 06:34 Ne vjerujem da tu ima puno pomoci. Tu gdje se cuju glasovi, prividjaju utvare i desavaju raznorazne druge halucinacije, tu lijeka ni pomoci nema.
Jedini savjet je da trebas biti oprezan.
Oprezan sam. On nema vidne halucinacije. Onome tko osim slušnih, ima i vidne halucinacije, puno se teže može pomoć nego nekome tko samo čuje glasove.
Duh wrote: 06 Nov 2022, 09:38 ostavi to profesionalcima.
mozes ga posjecivati, provjeriti prije, jel mu neki glas rekao da te opici cjepanicom, jer si iz tajne vlade...
koliko poznam forumase, moguce da ti preporuce nesto od luka.
Rado bih to ostavio profesionalcima, ali kao što sam napisao liječnici u Hrvatskoj nisu skloni liječiti pacijente na iole prirodan način. U ovom slučaju samo antipsihotici i ništa drugo. Najraqdije bi platio nekog privatnog psihijatra koji bi bio voljan ući u ovakav poduhvat, što zbog komercijalnog interesa, jer je kod privatnika pregled 500kn (125KM) a valjda bi našao i usavršavanje u struci kao dodatni motiv da krene u takav poduhvat.

glede boldanog... to o čemu pričaš zove se poslušnost zapovjednim slušnim halucinacijama iliti na engleskom imperative auditory hallucination obedience. Malo koji duševni bolesnik će postupiti prema zlim zapovijedima glasa ili glasova koje čuje. Ono što se u psihotičnoj epizodi događa je pacijentov pokušaj odupiranja tim glasovima, a ne poslušnost glasovima. Ono u što ih je teško uvjeriti je da oni ne postoje i da on nije ni po čemu poseban da bi se npr. sa televizora baš njemu obračali i govorili mu koješta.

Kad bi ga nadzirao profesionalac, on bi mu smanjio doze samo onih lijekova koje mu izazivaju najviše nuspojava..
DocSportello wrote: 06 Nov 2022, 09:53 Doslovno jedini savjet, budi na oprezu.
Misli malo na sebe lice.
Mene bi bilo strah bit sa takvom osobom u kontaktu, sto zbog svojih sto zbog mene.
More bit i da sam plaho paranoican al jbga.
Ne mozes sve ni spasit nit treba.
Ne budi betmen druze, nije zivot film.
Neke borbe jednostavno nemaju pobjednika.
Lik otiso i sta ces, neka stanja su nepopravljiva.
On posjećuje i druge ljude i ti drugi ljudi imaju svoje obitelji i puštaju ga ne plašeći se da će povrijediti njih ili nekog njihovog.
Last edited by BritkiMozak on 06 Nov 2022, 12:29, edited 3 times in total.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
DocSportello
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1388
Joined: 16 Feb 2016, 13:33
Location: Na balkonu, chuchim na drvima, hvatam konin wifi :D
Has thanked: 326 times
Been thanked: 183 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by DocSportello » 06 Nov 2022, 10:07

Ma mene ne bi bilo strah kakve on halceve ima predamnom, vec kakve ima kad ode kuci pa bog zna sta moze umislit do sabaha.
Jos ako gleda tv, pa ga nadrkaju negativom, pa jos malo paranoje, lik pokolje tri domacinstva, sta bilo, nafuro se da je kreno rat.
Druze ja ti ne bi bio u kozi da mi kamion toblerona sad das.
Nek ti bog na pomoći jarane.
Pamet u glavu a guzicu uza zid.
“The reason I talk to myself is because I’m the only one whose answers I accept.”
― George Carlin

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53232
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14898 times
Status: Online

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by HAVANA » 06 Nov 2022, 10:08

Pa uzima li terapiju? Haldol, zyprexa? Za slusne bi trebalo pomoci...Doktor, nadzor, radna terapija, vitamini svakako i ishrana... Al da ce ga vitamini izlijecit mozes sanjat samo...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Taare » 06 Nov 2022, 10:12

Za duševne bolesti obratit se ljekaru za duševne bolesti. Dakle, vodi ga hodži :zubi
Svi mi se morete obratit

Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Duh » 06 Nov 2022, 10:12

moras ga ubjediti da i on trazi nesto od tog imperativnog glasa.
npr da mu objasni kvantnu fiziku.

User avatar
Anestzijaaa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3902
Joined: 23 Dec 2020, 22:51
Location: Nebesa
Has thanked: 2246 times
Been thanked: 1750 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Anestzijaaa » 06 Nov 2022, 10:22

Jagomir
:zubi

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 31333
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Dalekoodočiju
Has thanked: 18910 times
Been thanked: 16260 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Morgen » 06 Nov 2022, 10:27

Ugradbeni,
Ja razumem da ti verujes u alternativnu medicinu. Inpomaze u dosta slucajeva.
Ali ovskve bolesti nazalost ne. I sto pre TI to shvatis, to bolje po tebe.
Mario ako izostavi terapiju iz bilo kojeg razloga, moze da bude kobno za sve vas.
Znaci, prvobitno je da zastitis sebe i majku.
I koliko god tuzno zvucalo, nekad neke ljude treba pustiti.

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24720
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 6515 times
Status: Online

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Koraci_u_noci » 06 Nov 2022, 10:30

Pa dobro, ne djeluje sad tako dramaticno, nema neku istoriju agresivnog ponasanja, ali svakako bi trebao biti pod strucnim nadzorom
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 31333
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Dalekoodočiju
Has thanked: 18910 times
Been thanked: 16260 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Morgen » 06 Nov 2022, 10:33

Koraci_u_noci wrote: 06 Nov 2022, 10:30 Pa dobro, ne djeluje sad tako dramaticno, nema neku istoriju agresivnog ponasanja, ali svakako bi trebao biti pod strucnim nadzorom
To je potisnuto tabletama. Sizofrenicari nisu svi agresivni. Neki su opsednuti naprimer, uhode itd.

I ne mora se skroz distansirati, umesto da sede u sobi nek prosetaju.

Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Duh » 06 Nov 2022, 11:03

odnjeti covjeku burek i nista vise.

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 296 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by BritkiMozak » 06 Nov 2022, 12:34

HAVANA wrote: 06 Nov 2022, 10:08 Pa uzima li terapiju? Haldol, zyprexa? Za slusne bi trebalo pomoci...Doktor, nadzor, radna terapija, vitamini svakako i ishrana... Al da ce ga vitamini izlijecit mozes sanjat samo...
Ni ne sanjam da će ga vitamini izliječit. Samo mu umanjit potrebnu razinu antipsihotika, time smanjiti nuspojave i time smanjiti pušenje što će usporiti njegovo ukupno tjelesno propadanje.

Kakva ba, radna terapija? Mi živimo u seoskoj sredini i jedino tko mu može pomoći su rodbina i prijatelji.

Kada mi dođe donese vrečicu s lijekovima jer ih mora piti nekoliko puta na dan.
Taare wrote: 06 Nov 2022, 10:12 Za duševne bolesti obratit se ljekaru za duševne bolesti. Dakle, vodi ga hodži :zubi
On je Kršćanin. Više vjeruje liječnicima nego istjerivačima zlih duhova.
Duh wrote: 06 Nov 2022, 10:12 moras ga ubjediti da i on trazi nesto od tog imperativnog glasa.
npr da mu objasni kvantnu fiziku.
Auuuu, bio bi bolji od matematičara, ekonomiste i šizofreničara Johna Nasha.
Last edited by BritkiMozak on 06 Nov 2022, 13:39, edited 1 time in total.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Duh » 06 Nov 2022, 12:50

ocito je da i ti cujes neki glas-spasi prijatelja.
ako hoces vec neko prirodno ljecenje, odi malo u sumu i igraj se.
uzmi neku klipu i izudaraj se po glavi.
mozda nece pomoci prijatelju, ali tebi hoce.
inace, za gluposti neke i mjesanje u ljecenje bi te trebalo mozda i u zatvor strpati.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Taare » 06 Nov 2022, 12:56

UgradbeniMozak wrote: 06 Nov 2022, 12:34 On je Kršćanin.
Pa? Samo ti njeg dobaci do bosne. Msm, ako već klasična medicina ne može pomoći, red je tražiti alternativu.
Nema šta izgubiti, jelte :cudi
dođe, bude sat-dva i vrati se.
Svi mi se morete obratit

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 296 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by BritkiMozak » 06 Nov 2022, 13:49

Duh wrote: 06 Nov 2022, 12:50inace, za gluposti neke i mjesanje u ljecenje bi te trebalo mozda i u zatvor strpati.
Nekad su gluposti bile "kočije koje idu same bez konja, grme i dime dok se kreču"
Nekad su gluposti bile velike željezne ptičurine koje lete zrakom, grme i ostavljaju trag na nebu.
A da ne govorim kako je nekad glupo zvučalo "naprava koja čovjeku pomaže misliti i sjećati se"

Za treću od ovih "gluposti" znam pouzdano da je koristiš, pa ako je glupost nemoj ju koristiti, pokloni ju nekome.

A ako koristiš prvu "glupost", otegli je na smetlište i odmah mi dojavi di si je oteglio.

Eh da... za one koji misle da je liječenje vitaminima, biljkama i mineralima alternativna medicina... ne, ona nije alternativna, nego nadopunjavajuća iliti komplementarna medicina.

A možda se i ne pružanje djelotvorne pomoći nekome tko je u nevolji neće svidjet Bogu, a onda sam tek nadrapao.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
DocSportello
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1388
Joined: 16 Feb 2016, 13:33
Location: Na balkonu, chuchim na drvima, hvatam konin wifi :D
Has thanked: 326 times
Been thanked: 183 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by DocSportello » 06 Nov 2022, 13:59

Ja bgm prvi vjerujem prije svega u holisticki pristup lijecenju al sto se ovog slučaja tice jab od toga bjezo ko djavo od krsta.
j... ti to jarane.
“The reason I talk to myself is because I’m the only one whose answers I accept.”
― George Carlin

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53232
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14898 times
Status: Online

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by HAVANA » 06 Nov 2022, 14:05

Kakav ba hodza tare dragi ne zna bubuljicu istisnut a ne da izlijeci sizofreniju. Ja sve kontam vi se zajebavate. Doktor, doktor, doktor i doktor. Samo on i koliko toliko terapija moze to drzati u granicama funkcionalnosti i iole normalnijeg zivota. Ako je to bila depresija pa psihoza i samo slusne halucinacije to se moze i vratiti u neke funkcionalne tokove zivota. Ako je bas cista sizofrenija, nema tu pomoci trajne. Ovo prvo sam imao u kuci i sa sestrom, u ratu se desilo i otislo u katastrofalno stanje. Poslije desetak godina lijecenja od njemacke do bih i sto jada danas je funkcionalna osoba koja je sposobna i za samostalan zivot, vodi kucu i brine o majci itd Doktori i terapije su je vratili...Da ne spominjem te budalastine sto je nana vodala od hodze do salijevanja strave, bionergije, iz ocaja i svega... Pije lijekove i pice ih citav zivot ali ima zivot i zivi ga.Uzasna bolest i patnja i za njih same i za okolinu.A dobra ishrana, vitamini, fizicka aktivnost svakako su potrebni. I obaveza, ne vici im ne mozes, nemoj, lezi... Jok. Mozes, bravo, radi, idi... Bilo sta,nek je sitnica al nek zna da je on uradio..Naravno uz odgovarajucu terapiju. Hemija je ovde neizbjezna. I obavezna.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests