Sta je filozofija

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Sta je filozofija

Post by Mohr » 11 Oct 2015, 19:15

Who the fuck is... :roll

Kako nema, dakle... Šta ka'e ta gospa?

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Sta je filozofija

Post by Biba » 13 Oct 2015, 21:27

Mohr wrote:Who the fuck is... :roll

Kako nema, dakle... Šta ka'e ta gospa?
Nisam sigurna Mohr tko je napisao ovo sto cu prepricati...Ne pamtim uvijek ni maslove knjiga sasvim..

Freud je tvrdio da je sreca uvjetovana kolicinom ugodnih događaja, dakle -kvantiteta ili horizontala, ali to nije tako. Svi smo svjedoci da iskren osmijeh imaju danas upravo oni koji imaju najmanje ugodnosti..sjetimo se samo djece koja nemajumsto jesti i moraju puno raditi...

Netko dozivi istinske tragedije i pati, ali n kune svoju sudbinu i me kuka i ne govori da je njemu najteze..
Nasuprot takvima postoje oni koji imaju puno, ali su nezadovoljni i uvijek im je malo...i nesretni su..

Kvalitet je u nama samima...ako uspijemo poredvsvega sto nas tišti reci da smo ipak cak imsretni zbog onoga sto imamo, a mnogi to nemaju...kvalitet je vertikala, nikada sreca ne ovisi o onome sto nam se događa...Imamo pravo biti i slabi i tuzni, ali ne znaju svi biti sretni...pogotovo danas kad nas sopaju i mediji imdrustvo time kakvi trebamo biti da bi nas netko prihvacao....
Ljudi su zaboravili kako biti sretni....dzaba su nam sva imanja i uspjesi i pamet i znanje ako nemamo u sebi duse i ako ne znamo da cemo usreciti sebe samo ako bar malo usrecimo druge....et izlaprda se ja...:pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Sta je filozofija

Post by Heidi » 13 Oct 2015, 22:05

Calla wrote:
Heidi wrote:filozofija je bezumorno traganje.... :cvijece
za onim sto je u nama kao pravilo po kojim zivimo i razmisljamo .. :ruke

Pa da. A to je zadaca percepcije, da shvati kaoticnu logiku naseg jezika na kojoj sva filozofija bazira.
Za ljubitelje ove vrste razmisljanja, jedan pomak i njegovo saznanje vuce onaj drugi, i nerado stagniraju. Permanentna zelja, da se dokuci ono izvan svega. Traganje. :cudi

Ta niko nije u majcinoj utrobi studirao strukturu logike i izletio da se dosadjuje ostatak zivota.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Sta je filozofija

Post by Mohr » 14 Oct 2015, 15:07

Biba wrote:
Mohr wrote:Who the fuck is... :roll

Kako nema, dakle... Šta ka'e ta gospa?
Nisam sigurna Mohr tko je napisao ovo sto cu prepricati...Ne pamtim uvijek ni maslove knjiga sasvim..

Freud je tvrdio da je sreca uvjetovana kolicinom ugodnih događaja, dakle -kvantiteta ili horizontala, ali to nije tako. Svi smo svjedoci da iskren osmijeh imaju danas upravo oni koji imaju najmanje ugodnosti..sjetimo se samo djece koja nemajumsto jesti i moraju puno raditi...

Netko dozivi istinske tragedije i pati, ali n kune svoju sudbinu i me kuka i ne govori da je njemu najteze..
Nasuprot takvima postoje oni koji imaju puno, ali su nezadovoljni i uvijek im je malo...i nesretni su..

Kvalitet je u nama samima...ako uspijemo poredvsvega sto nas tišti reci da smo ipak cak imsretni zbog onoga sto imamo, a mnogi to nemaju...kvalitet je vertikala, nikada sreca ne ovisi o onome sto nam se događa...Imamo pravo biti i slabi i tuzni, ali ne znaju svi biti sretni...pogotovo danas kad nas sopaju i mediji imdrustvo time kakvi trebamo biti da bi nas netko prihvacao....
Ljudi su zaboravili kako biti sretni....dzaba su nam sva imanja i uspjesi i pamet i znanje ako nemamo u sebi duse i ako ne znamo da cemo usreciti sebe samo ako bar malo usrecimo druge....et izlaprda se ja...:pusi

Vrlo dobro Bibo :D No to s (dijalektičkim) zakonom pretvaranja kvaliteta u kvantitet & obrnuto ne'a nikak'e sveze... :pusa

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Sta je filozofija

Post by Biba » 14 Oct 2015, 16:34

Ej ti gore...znas li ti otkad Marxu nema mjesta u obrazovanju...pa sto ti ne objasnis Bibi Marxa...kvantitet moze kod nekih ljudi rezultirat kvalitetom, al ne na duge staze....to je moja filozofija...sta mene briga i za Freuda sarlatana i Marxa ...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Sta je filozofija

Post by Mohr » 14 Oct 2015, 17:04

Da, naravno da znam - zato ti kojekakvi mornari i jesu ministri obrazovanja :DD i režu vam plaće :pusa i drvlje & kamenje na vas ;)


A glede pretvaranja kvantiteta u kvalitet, haj' ti sad meni lijepo kaži, recimo npr. pošto počima grejna sezona, od čega će ti poglavito zavisiti kakvoća grijanja?

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Sta je filozofija

Post by Biba » 14 Oct 2015, 17:20

Kakvoca zavisi od vrste drveta...a kod mene kakvocu narusavaju Bubi, Žujo, Garo jervsu vrata vazda otvorena pa tak grijemo i avliju...
Ne kontam se puno u izolaciju...stiropr...ak su vrata i prozori nkvalitetno postavljeni...sv to smanjuj kakvocu...a sobe u potkrovlju su cesto ledare ...
Ti to bolje znas...
Ma u stambenim zgradama zavisi i od stanara...dal oni stede...pa nadrlja onaj koji ne stedi...on plati vise a grije se manje...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Sta je filozofija

Post by Mohr » 14 Oct 2015, 17:25

Samo od vrste... ne i od količine :DD

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Sta je filozofija

Post by Biba » 14 Oct 2015, 19:18

Mohr wrote:Samo od vrste... ne i od količine :DD
:haha ..A jesi me...neka neka... :ok

Ma znas...mozes toplolovine nahjcati brdo drva,al od kvalitete nista....grabovina grije..
Bio kod nas djed Mićelina...Kad upeče sunce, on jemgledo u nebo i dreco - Eheeeeej, Bogo lozi grabovinu :djed

:ovaj Ma jest on bio malo uvrnut...bicikl je pekmezom podmazivo, lanac...,majke mi....e njegova kci je organizirala najgrozomornije ubojstvo u selu...morala sam izbrisati taj post...tak.. :kafa
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4107 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sta je filozofija

Post by ina » 15 Oct 2015, 17:03

Luda trka pa zastisje za onim sto nikada neces moci dodirnuti rukama, a neko mozda
ni umom.
Da skratim: Skok u prazno.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Sta je filozofija

Post by Biba » 15 Oct 2015, 17:45

Filozofija je ostati normalan pored svih tekovina naše civilizacije :spanac ... i paziti da ne "izgorimo" :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Sta je filozofija

Post by Mohr » 15 Oct 2015, 22:30

inasab wrote:Luda trka pa zastisje za onim sto nikada neces moci dodirnuti rukama, a neko mozda
ni umom.
Da skratim: Skok u prazno.
:roll

Ovo bi kao imalo nešto značiti Image

Image

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Sta je filozofija

Post by Biba » 15 Oct 2015, 23:17

Filozofija je i ovo što mi radimo - kod nekih namjerno ističemo neke loše ili ružne osobine a kod nekih konstantno neke lijepe i naravno ponekad nepostojeće...da bi postigli nešto... :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Sta je filozofija

Post by drugrankovic » 16 Oct 2015, 08:54

Filozofija i religija iz prve su bili dvije sestrice, sa zadatkom o čovjekovom nastanku, postojanju i svrsi tj smislu njegovog postojanja, opstanka...Tražeći odgovore... Kada su se razišle ? Onog trena kada je neko odlučio da tom traganju stavi tacku na J. To je učinila religija. I tu je kraj traganju o postanku, tako je religija odlučila. Nedokazivo se predstavilo kao dokazivo. Neću reći da da je to apsolutno loše bilo, sve u religiji. Ne. Ljudi mogu da opstanu isključivo kao zajednica. Ali u zajednici moraju da postoje odredjena pravila kako ne bi vladala anarhija. Danas u moderno društvu u državi su zjednice odredjene zakonima a njihovo postovanje održava represija. Represija u modernoj državi je vlast,sud, policija.
Zato shvatam poentu onog doba da je u neku ruku i te kako odgovaralo prosto rečeno uvodjenje kakvog takvog reda... Kuća se gradi na čvrstim temeljima , u suprotnom će se urušiti , pa tako religija od nedokazivog (BOG) predstavlja dokazivo. Više ljudskih zajednica više i religija koje su u mnogome slične, po gomiletini ispisanih hartija . Tu je i represija, u prvo vrjeme usadjivanjem straha od boga. U ime boga se presudjivalo. Ko ima pravo da u tudje ime presudjuje? U tudje ime da vodi ratove (krstaški ratovi), ili ti trenutak kada se zajednice sukobe, zarad interesa...

Ok, jasno je da su neki temelji za pocetak zajednice bili neophodni. Ali gde je istina isključiva, jedina i nepromenjiva ?
U diktatu!
Da, diktat. Religija je od davnina dakle kao temelj zajednica, na principima pravog diktata udarila i temelje buducim diktatima, interesu odredjene zajednice. Od tada je zavladala pa nadalje u modernizaciji drustva je upletena u politiku i u jakoj sprezi sa njom.

Danas smo svjedoci činjenice da je um čovjeka "vjernika" u velikoj borbi izmedju sa jedne strane zdravog razuma i logike, sa druge nametnutim religijskim normama. "To je tako i nikako drugačije " - parola religije.

Posto je interes i halapljivost u velikoj sprezi jedno s drugim, na žalost čovjekovo postojanje je odvno na pogrešnim tokovima...
Aj ti sad ispravi... Otuda je filozofija i predstavljena kao kopanje u dno bez dna, koračanje u prazno...

A u stvari je naš razum i naša logika, ono što nam je davno poljuljano i izokrenuto...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Sta je filozofija

Post by Biba » 16 Oct 2015, 09:49

Da, religija ima neke nametnute norme i zakone..e sad, ako se sjetimo da je i sam Isusu kršio neka pravila i zakone te da su ga "veliki" vjernici - uglavnom svećenici osuđivali...ako uzmemo u obzir da današnji papa misli kako neke zakone treba nužno mijenjati zbog dobrobiti vjernika iliti čovjeka - onda ni nema baš nedoumica - po pitanju grijeha svi možemo i trebamo slijediti zdrav razum ...znat ćemo što je grijeh a što ne...i tko jedini ima moć i pravo opraštati nam, ali i trebamo znati što nam može biti a što ne oprošteno..tak :pusi
Zakone donose ljudi, a ljudi su ipak samo ljudi :perezube ...nesavršni ljudi, pa tak i neki zakoni čak i religijski :oo
Uzdaj se u se i u svoje kljuse..u svemu :ovaj
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Sta je filozofija

Post by Mohr » 16 Oct 2015, 16:06

Religija je, za razliku od filozofije - dogma. I ne, religija i filozofija nisu odvajkada sestrice, dapače, mnoštvo je antičkih filozofa ateista, Epikur kao najpoznatiji od njih. Skolastika (kao filozofija u službi religije) nastaje u ranom (treba li naglašavati mračnom :roll ) Srednjem vijeku, sa popom Abelardom kao osnivačem.

Religija uopšte nije potrebna da bi homo-sapiens (dakle svjesno, racionalno biće) uredilo svoje stvari na Zemlji. Naprotiv, golema je i najzlokobnija smetnja tome ;)


I da, drugarice učiteljice, Ješua Ha-Nocri je bio revolucionar. I to bogme socijalistički revolucionar :obrve :pusa


Image

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Sta je filozofija

Post by Biba » 16 Oct 2015, 16:37

Pa cujem ja i vidim kak homo sapiens evo uredjuje svijet...bombardira bolnice...smislja avione lakse od peruske...al kad Bogo ošine...a sta onda....covjek bez Boga je jado jadni...miš...bibac...tukac...jah ...ne merem dalje..nestalo cigara :p
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Sta je filozofija

Post by Mohr » 16 Oct 2015, 16:55

Biba wrote:Pa cujem ja i vidim kak homo sapiens evo uredjuje svijet...bombardira bolnice...smislja avione lakse od peruske...al kad Bogo ošine...a sta onda....covjek bez Boga je jado jadni...miš...bibac...tukac...jah ...ne merem dalje..nestalo cigara :p
Tako je drugarice učiteljice, homo-sapiens sve to još uvijek radi uime bog(ov)a :o Religija je još uvijek dominantna u tzv. slobodnom demokratskom svijetu (da, slažem se, kao pokriće za najteže zločine i za ostale gadosti), ali ipak, Mr. President vodeće zemlje tog slobodarskog svijeta koji bombardira bolnice polaže desnicu na Holy Bible prigodom inauguracije ;) :pusa

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Sta je filozofija

Post by Mohr » 16 Oct 2015, 16:58

Mohr wrote:
Biba wrote:Pa cujem ja i vidim kak homo sapiens evo uredjuje svijet...bombardira bolnice...smislja avione lakse od peruske...al kad Bogo ošine...a sta onda....covjek bez Boga je jado jadni...miš...bibac...tukac...jah ...ne merem dalje..nestalo cigara :p
Tako je drugarice učiteljice, homo-sapiens sve to još uvijek radi uime bog(ov)a :o Religija je još uvijek dominantna u tzv. slobodnom demokratskom svijetu (da, slažem se, kao pokriće za najteže zločine i za ostale gadosti), ali ipak, Mr. President vodeće zemlje tog slobodarskog svijeta koji bombardira bolnice polaže desnicu na Holy Bible prigodom inauguracije ;) "So help me God" :klanja :pusa

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Sta je filozofija

Post by Biba » 16 Oct 2015, 18:05

Jah...to zaklinjanje je ko kad je pop pito cigana -Jel ti zao sto si ukro puru? a cigan reko - Jeste pope, puran bio veci!...
Tak i ti kobajagi vjernici...imam ja takvih oko sebe koji se udare u prsa i kazu -Ja sam prvi u crkvi...ama znam ga u dusu bolje nego on sam.. jah ... :rol
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests