Napokon otkriveno: Znate li gdje se nalazi ljudska duša?

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Napokon otkriveno: Znate li gdje se nalazi ljudska duša?

Post by Biba » 02 Apr 2015, 21:04

Postoje duševne bolesti ali i o tome se uveliko sada raspravlja da je jako pogrešno što je uopće taj dio medicine odvojen...ja mislim da duša ne može biti bolesna, samo grešna...a djeca nisu drešna...kod njih mogu postojati tzv. duševna oštećenja zbog trauma ili lošeg odgoja....znam da se kaže da duša boli...duša ne može boljeti...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Napokon otkriveno: Znate li gdje se nalazi ljudska duša?

Post by Heidi » 02 Apr 2015, 21:15

A kad dusa pocinje biti GRESNA, kad napuni 18 godina?
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Napokon otkriveno: Znate li gdje se nalazi ljudska duša?

Post by Biba » 03 Apr 2015, 20:51

Treba pitati Amerikance, tamo djeca pistolje nose u skolu a citala sam i da upucaju ili otruju cak i familiju...moj jedan nosi samo nož...i prijete jedan drugom da ce ga objesit na pano :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Gdje osjećate bol kad vas boli duša?

Post by Krokodil Behko » 17 Jul 2016, 14:18

Image
Bolest nije uvijek apel tijela, ona se ponekad javi kako bi nas opomenula da s našom psihom nije sve u redu, smatraju ruski eksperti za psihosomatske bolesti, a objavljuje portal woman.ru.

Kad vam ljekar kaže „sve je to na nervnoj bazi“, on ne želi da vas zamajava, već hoće da sugeriše kako uzrok vaših tegoba vjerovatno nije samo fiziološki.


U tom slučaju tradicionalno liječenje tijela valja dopuniti razrješavanjem emocionalnih problema. Ipak, podaci do kojih su došli psiholozi različitih usmjerenja ne znače da ste, ako imate alergiju, sigurno dijete iz propalog braka. Sve ovo ne treba shvatiti kao pouzdanu dijagnozu, već kao podsticaj za razmišljanje o sebi i bavljenje osjećanjima. Obratite se ljekaru specijalisti zbog svih tegoba ili psihijatru ukoliko ne možete da razriješite emocionalne probleme.



NESIGURNOST - ALERGIJA

Alergijama su često sklone osobe koje negiraju sopstvene kapacitete, ne umiju da se suprotstave niti da izraze nezadovoljstvo. Moguće je da su se roditelji osobe koja pati od alergija puno svađali i imali sasvim suprotne poglede na svijet.



PERFEKCIONIZAM - ARTRITIS

Ovo je bolest velikih perfekcionista, pretjerano odgovornih ljudi, koji ne umiju da kažu ne i vjeruju da ih niko ne voli. Za osobe koje pate od artritisa uglavnom važi da se stalno spremaju da nekom sve saspu u lice, ali to nikada ne urade.



NIZAK EMOTIVNI IQ – SRČANE TEGOBE

Problemi sa srcem povezani su sa nebrigom o sopstvenim osjećanjima. Čovjek koji sebe ne smatra vrijednim ljubavi, ne vjeruje da ona postoji ili pak sebe sputava u želji da pokaže toplinu i nježnost prema drugima imat će, po pravilu, problema s nekim srčanim oboljenjem.



STRAH OD SIROMAŠTVA – OBOLJENJA KIČME

Oboljenja donjeg dijela povezuju se sa strahom od siromaštva i gubitka finansijske podrške. Oboljenja srednjeg dijela mogu da signaliziraju da patite od osjećaja krivice ili da živite u prošlosti. Oboljenja gornjeg dijela signaliziraju vašu potrebu da dobijete moralnu podršku.



STRAH OD SMRTI - BOLESTI ŠTITNE ŽLEZDE

Pacijenti koji imaju poremećaj rada tireoidne žlijezde imaju dubok, nesvjestan strah od smrti. Nije rijedak slučaj da je takva osoba u ranom djetinjstvu doživjela neku traumu, na primjer smrt roditelja ili nekog od koga je zavisila. Potom se trudi da osjećaj zavisnosti kompenzuje preranim odrastanjem i zrelošću, potrebom da brine o nekom kako se sama ne bi osjećala zavisno. Zato kod tih ljudi strada organ koji reguliše metabolizam svih tkiva u organizmu.



PORODIČNA NEUROZA - BRONHITIS

Nervoza u kući, loša atmosfera i osjećaj bezizlaznosti koji ima neko od vaših najbližih može da uzrokuje bronhitis.



KOMPEKS NIŽE VRIJEDNOSTI - VEGETATIVNA DISTONIJA

Funkcionalne smetnje u oblasti autonomnog, vegetativnog nervnog sistema povezuju se s infantilnošću, kompleksom niže vrijednosti, sumnjičavošću i samoobmanjivanjem.



BIJES – UPALNI PROCESI

Sklonost raznim upalnim procesima razvija se zbog mnoštva životnih situacija koje vas ljute i čine razočaranim.



SAMOSAŽALJENJE - GASTRITIS

Javlja se kao posljedica potisnutog samosažaljenja ili uslijed nesposobnosti da se izađe na kraj sa situacijom „svi su protiv mene“.



OPSESIVNOST - HEMOROIDI

Hemoroidi mogu biti izazvani stalnim strahom da ništa nećete završiti u roku, nesposobnošću da razrješavate nagomilane probleme, da se odbranite od uvreda, strahom od gubitka kontrole nad emocijama, kao i strahom od bilo koje vrste separacije.



PRITISAK PODSVJESTI - HERPES SIMPLEKS

Pored uobičajenih uzroka ove neprijatne boljke, postoji i jedan skriven i jako moćan, a to je snažna nesvjesna želja da se čine loše, socijalno neprihvatljive stvari.



NEZADOVOLJSTVO SOBOM - VISOK PRITISAK

Javlja se kao posljedica pretjerane odgovornosti i želje da se bez predaha radi. Osobe koje pate od visokog pritiska se previše trude da opravdaju tuđa očekivanja, da budu bitni i zadobiju poštovanje drugih, što ih često dovodi u situaciju da zaborave na svoje potrebe. Zato razvoju ovog oboljenja naročito doprinose situacije u kojima osoba ne uspijeva da zadobije poštovanje svoje ličnosti. Ignorisanje i nipodaštavanje stvaraju u njemu permanentno nezadovoljstvo sobom, koje ne može da se kanališe. To dovodi do stalnog „gutanja uvreda“, a onda i do hipertenzije.



MALODUŠNOST - NIZAK PRITISAK

Radio ne radio, svira ti radio, to bi otprilike bila maksima čoveka koji pati od hipotenzije. Niskom pritisku skloni su malodušni ljudi, koji u ranom djetinjstvu nisu dobijali dovoljno ljubavi. Oni slabo vjeruju da će bilo šta što urade imati smisla i efekta. Njima vlada osjećanje nemoći i rezigniranosti.



NAPETOST - GLAVOBOLJA

Osoba koja se stalno žali na glavobolju, a nema ozbiljan fiziološki problem, bukvalno je sazdana od psihološke i fizičke napetosti. Ova vrsta stresa nije izazvana obavezama i načinom života, već sopstvenim unutrašnjim konfliktima. Dolazi od osjećanja niže vrednosti, poniženja, kao i do nedostatka snage i vještine da se u situacijama koje to realno zahtijevaju suprotstavimo i odbranimo.



NEDOSTATAK LJUBAVI - DIJABETES

Ovoj bolesti doprinose bol i tuga, kao i nesposobnost da se ljubav daje i prima. Dijabetičar ne pokazuje privrženost, mada žudi za njom. Na nesvjesnom nivou on odbija ljubav iako mu je ona duboko potrebna.



NEPRIHVATANJE POLNOSTI - GINEKOLOŠKI PROBLEMI

Raznim ginekološkim problemima doprinosi neprihvatanje sopstvene ženstvenosti, kao i svjesno ili nesvjesno uvjerenje da je sve što ima veze sa seksom i polnim organima prljavo i grešno. Vaginalne infekcije mogu da se jave kao tjelesno ispoljavanje neiskazane ljutnje na partnera. Žene koje su bile žrtve seksualnog nasilja takođe pate od ovih bolesti, u ovom slučaju izazvanih osjećanjem krivice i želje da same sebe kazne.



AMBIVALENCIJA - ZUBOBOLJA

Zubi se više kvare ljudima koji ne znaju šta hoće, ne vjeruju da je cilj koji su sebi postavili dostižan, koji su ambivalentni i misle da su teškoće i prepreke na koje nailaze nepremostive.



OTPOR PREMA OBAVEZAMA - MIGRENA

Preduslovima migrene smatra se mržnja prema obavezama i svemu što je nužno, otpor prema realnom toku života, ali i strah od seksualnosti. Ljudi koji žele da budu savršeni, kao i oni u kojima se nakupilo mnogo nezadovoljstava u životu, pate od ove bolesti.



UNUTRAŠNJI NEMIR - DERMATOLOŠKI PROBLEMI

Kožna oboljenja signalizuju da osobu muči unutrašnji nemir, strahovi, kao i odricanje odgovornosti za sopstvena osjećanja.



SAMOOSUĐIVANJE - BUBREZI

Bolesti bubrega u sprezi su sa samoosudom, kriticizmom, razočaranjem i nesrećom. Bubrežnim bolesnicima neprekidno se čini da ih neko obmanjuje i ponižava. Ovakva i slična osjećanja izazivaju nezdrave hemijske reakcije u organizmu.



STALNA BRIGA - CISTITIS

Česte upale bešike imaju ljudi koji su opterećeni brigom, koji se boje slobode i opsjednuti su problemima prošlosti.



STRAH OD SEKSA - FRIGIDNOST

Frigidnost počiva na strahu od upuštanja u relacije, na strahu od gubitka kontrole i ispoljavanja svog bića. Ponekad je izazvana i željom da se uvijek bude perfektan. Takođe, može da signalizira strah od uživanja i uvjerenje da je seks loša stvar.

(avaz)
online

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Gdje osjećate bol kad vas boli duša?

Post by Čupava » 17 Jul 2016, 14:28

Trenutno osjecam bol u leđima i to baš...baš... Od nečega se mora umreti... :rumenko
.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Gdje osjećate bol kad vas boli duša?

Post by Podrinjac » 17 Jul 2016, 14:31

ne osjećam bol, jer ja nemam dušu.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18144
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3747 times
Been thanked: 3708 times
Status: Offline

Re: Gdje osjećate bol kad vas boli duša?

Post by srculence7 » 17 Jul 2016, 16:50

Ko sme na ovo iskreno odgovoriti :grana
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Gdje osjećate bol kad vas boli duša?

Post by Nole » 17 Jul 2016, 16:55

srculence7 wrote:Ko sme na ovo iskreno odgovoriti :grana
Ja :kafa

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81332
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10248 times
Been thanked: 7130 times
Status: Offline

Re: Gdje osjećate bol kad vas boli duša?

Post by Julia-Klara » 17 Jul 2016, 17:02

NEDOSTATAK LJUBAVI - DIJABETES

Ovoj bolesti doprinose bol i tuga, kao i nesposobnost da se ljubav daje i prima. Dijabetičar ne pokazuje privrženost, mada žudi za njom. Na nesvjesnom nivou on odbija ljubav iako mu je ona duboko potrebna.

Definitivno!!! Ovdje ne mislim na samo jedan oblik ljubavi nego na svaki. Nedostaje mi sestra, roditelji, prijatelji, partner, sve...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Gdje osjećate bol kad vas boli duša?

Post by Heidi » 17 Jul 2016, 19:04

Strah od smrti, hm. Imala nekad - prevazisla.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Gdje osjećate bol kad vas boli duša?

Post by storm » 17 Jul 2016, 19:05

Julia-Klara wrote:NEDOSTATAK LJUBAVI - DIJABETES

Ovoj bolesti doprinose bol i tuga, kao i nesposobnost da se ljubav daje i prima. Dijabetičar ne pokazuje privrženost, mada žudi za njom. Na nesvjesnom nivou on odbija ljubav iako mu je ona duboko potrebna.

Definitivno!!! Ovdje ne mislim na samo jedan oblik ljubavi nego na svaki. Nedostaje mi sestra, roditelji, prijatelji, partner, sve...
znao sam :rol

mada...nekad se bolje ubosti sam....nego da te drugi bodu :love
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81332
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10248 times
Been thanked: 7130 times
Status: Offline

Re: Gdje osjećate bol kad vas boli duša?

Post by Julia-Klara » 17 Jul 2016, 19:07

znala sam ja da smo ja i ti rodjeni jedno za drugo ;)

dodji da se bodemo zajedno... ponesi svoj "aparatic" :srce
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Gdje osjećate bol kad vas boli duša?

Post by Mutevelija » 17 Jul 2016, 21:17

STRAH OD SIROMAŠTVA – OBOLJENJA KIČME

Oboljenja donjeg dijela povezuju se sa strahom od siromaštva i gubitka finansijske podrške. Oboljenja srednjeg dijela mogu da signaliziraju da patite od osjećaja krivice ili da živite u prošlosti. Oboljenja gornjeg dijela signaliziraju vašu potrebu da dobijete moralnu podršku.


Ovo je povezano sa fizičkim radom.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18144
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3747 times
Been thanked: 3708 times
Status: Offline

Re: Gdje osjećate bol kad vas boli duša?

Post by srculence7 » 17 Jul 2016, 23:06

Blago onima koji se samo na jednom zadrže,kod mene je složenija simptomatologija :roll
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Gdje osjećate bol kad vas boli duša?

Post by Krokodil Behko » 17 Jul 2016, 23:28

srculence7 wrote:Blago onima koji se samo na jednom zadrže,kod mene je složenija simptomatologija :roll

A jel šefice, šta ćemo mi koji nemamo nijedan od pobrojanih ni fizičkih ni psihičkih tegoba? :D
online

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18144
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3747 times
Been thanked: 3708 times
Status: Offline

Re: Gdje osjećate bol kad vas boli duša?

Post by srculence7 » 17 Jul 2016, 23:41

Krokodil Behko wrote:
srculence7 wrote:Blago onima koji se samo na jednom zadrže,kod mene je složenija simptomatologija :roll

A jel šefice, šta ćemo mi koji nemamo nijedan od pobrojanih ni fizičkih ni psihičkih tegoba? :D
I to je zabrinjavajuće, sluti na jednu ozbiljnu dg :sok
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Gdje osjećate bol kad vas boli duša?

Post by greeneyes » 17 Jul 2016, 23:43

Mal' ne rekoh đe. :valja
Samo sabura

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15203
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 976 times
Been thanked: 964 times
Status: Offline

Re: Gdje osjećate bol kad vas boli duša?

Post by Tokmak » 17 Jul 2016, 23:48

srculence7 wrote:Blago onima koji se samo na jednom zadrže,kod mene je složenija simptomatologija :roll
znači da možda i tebi treba shrink? :obrve
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18144
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3747 times
Been thanked: 3708 times
Status: Offline

Re: Gdje osjećate bol kad vas boli duša?

Post by srculence7 » 17 Jul 2016, 23:53

zloćko_tokmak wrote:
srculence7 wrote:Blago onima koji se samo na jednom zadrže,kod mene je složenija simptomatologija :roll
znači da možda i tebi treba shrink? :obrve
Družimo se mi s vremena na vreme ;)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15203
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 976 times
Been thanked: 964 times
Status: Offline

Re: Gdje osjećate bol kad vas boli duša?

Post by Tokmak » 17 Jul 2016, 23:56

srculence7 wrote:
zloćko_tokmak wrote:
srculence7 wrote:Blago onima koji se samo na jednom zadrže,kod mene je složenija simptomatologija :roll
znači da možda i tebi treba shrink? :obrve
Družimo se mi s vremena na vreme ;)
nešto kao dr.Melfi u Sopranosima?
ona je bila Tonyjeva psihićka,a i sama je išla kod psihijatra... :hihi
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests