Eutanazija

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mrachno
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4342
Joined: 16 Dec 2015, 19:28
Location: Berlin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ozakonjenje eutanazije u BiH veliko etičko pitanje i tabu tema za ljekare

Post by Mrachno » 23 Sep 2020, 22:41

Nece zdrav tražiti eutanaziju već neko ko nema izlaza i zna da je kraj. Samo skratiti muke, to zdravi ne mogu nikad shvatiti.
Ako ti nešto dušu tišti, napusti to.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55519
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1861 times
Been thanked: 5568 times
Status: Offline

Re: Ozakonjenje eutanazije u BiH veliko etičko pitanje i tabu tema za ljekare

Post by Duminjo » 23 Sep 2020, 22:59

Zdrav covjek prica da se treba halalit cim se razboli i bude pred kraj.
Bolestan i Star, kad dodje pred kraj, cupa se za svaku slamku ne bil jos jednu zoru doceko.

Ostaviti danas Testament da ti neko sutradan skrati muke, nema smisla.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53186
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14877 times
Status: Online

Re: Ozakonjenje eutanazije u BiH veliko etičko pitanje i tabu tema za ljekare

Post by HAVANA » 23 Sep 2020, 23:51

U nekim situacijama i bolestima rodis se kad umres. Vidio sam ih par i ja bi prvi nesto tako zelio u takvoj sitiuaciji bez izlaza. Jedino sta te ceka patnja i bol. Bolje biti nece. Cemu patiti sebe i sve oko sebe? Cao i vozdra.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Ozakonjenje eutanazije u BiH veliko etičko pitanje i tabu tema za ljekare

Post by Odraz » 24 Sep 2020, 03:57

Zna li se kad ce je ozakonit', imam nekih na listi za eutanaziju ... :plavi :plavi :plavi

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ozakonjenje eutanazije u BiH veliko etičko pitanje i tabu tema za ljekare

Post by jelena... » 24 Sep 2020, 07:20

Mirelam wrote: 23 Sep 2020, 21:59 Vjerovatno polazis od sebe po pitanju morala da ne bi mogla funkcionisati da to uradis, ali nisu svi kao ti. Ostavi i tu mogucnost. Ne moraju svi da osjecaju krivicu zato sto su nekome asistirali da dobovoljno okonca svoj zivot. Ti u prvi plan stavljas izvrsioca, a ja eutanaziranu osobu. Izvrsilac (u ovom slucaju doktor) moze pristati ili odbiti kao sto sam vec rekao. Vazno je da zakonski ne moze biti procesuiran. O njegovom licnom osjecaju krivice ne bih uopste razmisljao, jer onaj ko pristaje na to asistriranje, teoretski je o tome vec razmislio, donio odluke svjesno i razumno vodeci se svojim moralnim, vjerski i inim nacelima.
Nije problem u moralu, nego u ljudskoj prirodi onako kako je ja vidim. Uvijek dozvoljavam mogućnost da griješim.

Meni je važno da onaj ko ostaje da živi i nakon što je izvršio to ubistvo iz milosrđa, ostane mentalno zdrav i radno sposoban,
a to nije uslovljeno zakonskom regulativom, nego načinom izvršenja eutanazije.

I ostajem pri tome da onaj ko donese odluku o eutanaziji, u svoje ili tuđe ime, mora tu odluku i realizovati,

a ne očekivati od nekog drugog, u ovom slučaju doktora, da to učini.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Ozakonjenje eutanazije u BiH veliko etičko pitanje i tabu tema za ljekare

Post by insomnia » 24 Sep 2020, 09:15

Pa nije bas da porodica gasi aparate
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Ozakonjenje eutanazije u BiH veliko etičko pitanje i tabu tema za ljekare

Post by Nice try » 24 Sep 2020, 09:22

Mirelam wrote: 23 Sep 2020, 21:59 Vjerovatno polazis od sebe po pitanju morala da ne bi mogla funkcionisati da to uradis, ali nisu svi kao ti. Ostavi i tu mogucnost. Ne moraju svi da osjecaju krivicu zato sto su nekome asistirali da dobovoljno okonca svoj zivot. Ti u prvi plan stavljas izvrsioca, a ja eutanaziranu osobu. Izvrsilac (u ovom slucaju doktor) moze pristati ili odbiti kao sto sam vec rekao. Vazno je da zakonski ne moze biti procesuiran. O njegovom licnom osjecaju krivice ne bih uopste razmisljao, jer onaj ko pristaje na to asistriranje, teoretski je o tome vec razmislio, donio odluke svjesno i razumno vodeci se svojim moralnim, vjerski i inim nacelima.
Tvoj stav sadrži najviše razuma i da ne pišem sad sve slično...to je to :ok
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ozakonjenje eutanazije u BiH veliko etičko pitanje i tabu tema za ljekare

Post by jelena... » 24 Sep 2020, 14:52

insomnia wrote: 24 Sep 2020, 09:15 Pa nije bas da porodica gasi aparate
Porodica odlučuje (što takođe nije lako, daleko od toga), a na drugima je da izvršavaju tu jezivu odluku.

Meni je to strašno i ja u tome vidim problem.

Kada bi oni koji odlučuju morali i da isključe npr. roditelja sa aparata, ili na neki drugi način direktno oni izvrše eutanaziju, mislim da ne bismo morali brinuti o tome kako će eutanazija postati masovna pojava, a vjerujem da bi se i smanjila mogućnost zloupotrebe praćene bijelim kovertama i tome slično.

Vjerujem, ne garantujem i ne tvrdim.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55519
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1861 times
Been thanked: 5568 times
Status: Offline

Re: Ozakonjenje eutanazije u BiH veliko etičko pitanje i tabu tema za ljekare

Post by Duminjo » 24 Sep 2020, 17:11

Kad nekome stariji i bolestan roditelj umre, samo odmahne rukom.. Neko drugi vec pokaze da mu je žao a neko treci baš žali za istim.
Djeca ne bi trebala imati pravo odlucivati o životu roditelja.

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ozakonjenje eutanazije u BiH veliko etičko pitanje i tabu tema za ljekare

Post by jelena... » 24 Sep 2020, 18:21

Naravno da ne bi, ali...

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31179
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 5000 times
Status: Offline

Re: Ozakonjenje eutanazije u BiH veliko etičko pitanje i tabu tema za ljekare

Post by Matan » 24 Sep 2020, 18:27

Ja mislim da to treba samo vaziti za ljude koji su svjesni,
i koji su svjesni da ce umrijeti i imaju velike patnje..
znaci, onaj ko moze sam odluciti, a ne da drugi odlucuju umjesto njega..
ili za one osobe ciji je mozak mrtav, a aparati mu srce odrzavaju..
to treba odmah iskljuciti..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Ozakonjenje eutanazije u BiH veliko etičko pitanje i tabu tema za ljekare

Post by Mirelam » 24 Sep 2020, 18:49

jelena... wrote: 24 Sep 2020, 14:52
insomnia wrote: 24 Sep 2020, 09:15 Pa nije bas da porodica gasi aparate
Porodica odlučuje (što takođe nije lako, daleko od toga), a na drugima je da izvršavaju tu jezivu odluku.

Meni je to strašno i ja u tome vidim problem.

Kada bi oni koji odlučuju morali i da isključe npr. roditelja sa aparata, ili na neki drugi način direktno oni izvrše eutanaziju, mislim da ne bismo morali brinuti o tome kako će eutanazija postati masovna pojava, a vjerujem da bi se i smanjila mogućnost zloupotrebe praćene bijelim kovertama i tome slično.

Vjerujem, ne garantujem i ne tvrdim.
Ja sam tek sada skontao o kojoj vrsti eutanazije pričaš.Sporo kontam. :ooo
Dakle o onoj gdje je čovjek priključen na aparate nije sposoban sam donositi odluke.Znaci ireverzibilna koma ili cerebralna smrt. E tu nema druge nego nego današnju nauku zvati u pomoć. Konzilij predstavlja stanje porodici tj. najbližim a oni donose odluku? Jesam dobro shvatio? Ako je tako porodica neka pritisne puljku ako hoće i može. Moje je više bilo bazirano na dobrovoljnoj eutanaziji gdje tražim pomoć za kraj pri punoj svijesti ili životnim testamentom.

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ozakonjenje eutanazije u BiH veliko etičko pitanje i tabu tema za ljekare

Post by jelena... » 25 Sep 2020, 10:40

Mirelam wrote: 24 Sep 2020, 18:49
jelena... wrote: 24 Sep 2020, 14:52

Porodica odlučuje (što takođe nije lako, daleko od toga), a na drugima je da izvršavaju tu jezivu odluku.

Meni je to strašno i ja u tome vidim problem.

Kada bi oni koji odlučuju morali i da isključe npr. roditelja sa aparata, ili na neki drugi način direktno oni izvrše eutanaziju, mislim da ne bismo morali brinuti o tome kako će eutanazija postati masovna pojava, a vjerujem da bi se i smanjila mogućnost zloupotrebe praćene bijelim kovertama i tome slično.

Vjerujem, ne garantujem i ne tvrdim.
Ja sam tek sada skontao o kojoj vrsti eutanazije pričaš.Sporo kontam. :ooo
Dakle o onoj gdje je čovjek priključen na aparate nije sposoban sam donositi odluke.Znaci ireverzibilna koma ili cerebralna smrt. E tu nema druge nego nego današnju nauku zvati u pomoć. Konzilij predstavlja stanje porodici tj. najbližim a oni donose odluku? Jesam dobro shvatio? Ako je tako porodica neka pritisne puljku ako hoće i može. Moje je više bilo bazirano na dobrovoljnoj eutanaziji gdje tražim pomoć za kraj pri punoj svijesti ili životnim testamentom.
Dobro si shvatio od samog početka. Mislim na sve razloge za eutanaziju pa i na ovaj tvoj primjer.

Kome se ostavlja testament? Najmilijima u amanet.

Baš me zanima kako bi zvučao taj testament...


Retorsko pitanje, naravno, ali i ne mora biti. :hm

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Ozakonjenje eutanazije u BiH veliko etičko pitanje i tabu tema za ljekare

Post by Mirelam » 25 Sep 2020, 18:54

Testament se ostavlja advokatu , ovjeren kod notara. Isto kao što postoje kartice za donaciju organa, porodica više nema ništa s tim stvarima.
Kako bi glasio? Ne znam ali nešto kao "Ja taj i taj, u slučaju da nisam u stanju samostalno da dišem, nisam pri svijesti i ne mogu komunicirati sa vanjskim svijetom i moje stanje je ireverzibilno na osnovu ljekarskog konzilija, tražim da se ugase aparati koji me drže u životu" Sve bi se moglo da nema raznih vertikala koje odlučuju u moje ime.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

ZAGREB: Unuk pomogao baki u suicidu, dao joj da popije solnu kiselinu

Post by Krokodil Behko » 03 Dec 2020, 10:45

Image


Dean Š. (45), Slovenac sa zagrebačkom adresom, uskoro će se naći na optuženičkoj klupi Općinskog suda u Zagrebu jer je svojoj baki pomogao da se ubije! Kupio joj je u obližnjoj kvartovskoj trgovinu u Zagrebu solnu kiselinu marke Meteor koju je potom ulio u bočicu s natpisom Aethanolum dilutum te je stavio na dno ormara.

Pritom si je slučajno pošpricao hlače koje su odmah izblijedile. Znao je, kako se potom otkrilo, da je njegovoj baki dosta života u depresiji u koju je pala nakon gubitka sina.

Baka je 27. studenoga 2017. popila izmućkani unukov koktel te u teškom stanju završila u KBC- Rebro, gdje je potom i preminula. Zadobila je jezive korozivne ozljede jednjaka, želuca, crijeva i jetre, a loptica sumnje brzo je bačena na njezina unuka koji nije skrivao da ga je "baka molila da joj kupi varikinu da se ubije".


Tužiteljstvo je nakon trogodišnje istrage podignulo optužnicu protiv pokojničina unuka te za njega traže sedam mjeseci zatvora s jednogodišnjim rokom kušnje. Inače, za kazneno djelo sudjelovanja u samoubojstvu zapriječena je kazna do tri godine zatvora.

Obrana

Optuženi unuk u vrijeme kad je baka pila kiselinu nije bio kod kuće, a rekao je da ga je baka dulje molila da joj kupi varikinu da se ubije jer je patila za sinom koji je preminuo.

- Odbijao sam joj to kupiti, ali jedan dan sam otišao do trgovine. Kad sam je donio u kuću, baka je išla za mnom i tražila da joj dam da popije. Stavio sam je u ormarić. Ona me prisilila da joj je kupim i iskreno, nisam vjerovao da će to popiti. I ne smatram se krivim. Svima je govorila u kući da će se ubiti - branio se Dean Š.

Njegova teta V. H. se prisjetila tragedije rekavši da se depresija njezine majke pogoršala 2016. nakon smrti sina, njezina brata.

- Sestrin sin me je tog 27. studenoga pitao gdje je baka. Bilo mi je čudno što je nema pa sam otišla na balkon i vidjela baku u sjedalici. Tada je ustala i otišla sjesti na fotelju u dnevni boravak. Sestrin sin je nakon toga rekao da je baka popila neki alkohol pa sam otišla na balkon i našla bocu s etiketom alkohol.

Zvali smo Hitnu, da bi nešto kasnije toga dana Dean došao kući rekavši mi da je baki u bočicu nalio solnu kiselinu jer da ga je zamolila. Bila sam u šoku i odjurila na Rebro te rekla što je popila. Majka je morala na operaciju, brzo je umrla, a Deana sam prijavila policiji. On to nije smio učiniti - otkrila je V. H.

Deanovo priznanje šokiralo je redom sve ukućane, a iz kuće u kojoj je pomogao baki da se ubije, odselio je u srpnju prošle godine.

Zet pokojne, M. H., prisjetio se kako je punica često plakala i pila lijekove za smirenje. A nakon što je pronađena bočica alkohola na balkonu, svi su prvotno mislili da je popila medicinski alkohol.

Iskaz zeta

-Iako je znala govoriti 'sine, ja ću ti brzo otići', nisam mislio da bi se doista mogla ubiti. Sve me to šokiralo. Sjećam se da me toga dana nazvala moja žena i rekla mi da je svoju majku zatekla na balkonu kuće te da je mislila da je popila dosta alkohola. Kad sam kroz pol sata došao kući, tamo je već bila Hitna.

Odvezli su ju u bolnicu gdje je umrla. A što se tiče te kiseline, Dean nam je rekao da ju je kupio na njezinu zamolbu – zaključio je zet koji je sa svojom suprugom skrbio o preminuloj. Vještačenjem bočice utvrđeno je da je u njoj bila mješavina klorovodične kiseline i neutvrđenog sredstva.


(jutarnji)
online

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: ZAGREB: Unuk pomogao baki u suicidu, dao joj da popije solnu kiselinu

Post by Hurija » 03 Dec 2020, 10:48

Malo su mu odredili .Odgovoran je i isto je trebao spriječiti.Još joj je kupio sredstvo sa kojim je izvršila suicid a znao je ili pretpostavljao njenu namjeru . 🌝
Ostalo je cutanje.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: ZAGREB: Unuk pomogao baki u suicidu, dao joj da popije solnu kiselinu

Post by Maja » 03 Dec 2020, 10:52

Kad sam je donio u kuću, baka je išla za mnom i tražila da joj dam da popije
Jadna zena

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: ZAGREB: Unuk pomogao baki u suicidu, dao joj da popije solnu kiselinu

Post by greeneyes » 03 Dec 2020, 10:55

Sta ti je reci bonton. Pomaze starijim ljudima
Samo sabura

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24719
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 6515 times
Status: Online

Re: ZAGREB: Unuk pomogao baki u suicidu, dao joj da popije solnu kiselinu

Post by Koraci_u_noci » 03 Dec 2020, 10:57

Ne znam, kad je neko naumio da se ubije, tesko ga je u tome sprijeciti. Naravno da nije dobro sto joj je pomogao na takav nacin, zena je umrla u teskim mukama. Ako je vec htio pomoci, kao pravi dobri unuk, sigurno je puno volio baku, onda bar na neki bezbolniji nacin
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42117
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13759 times
Been thanked: 12310 times
Status: Offline

Re: ZAGREB: Unuk pomogao baki u suicidu, dao joj da popije solnu kiselinu

Post by Masamune » 03 Dec 2020, 11:00

Trebao bi dobiti neku minimalnu kaznu za sudjelovanje u samoubistvu. Svakako bi baka našla način da to i sama uradi. Očigledno skok sa balkona i slično nije dolazilo u obzir, već je htjela umrijeti na miran način.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests