Eutanazija

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55944
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1949 times
Been thanked: 5761 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Duminjo » 24 Apr 2021, 13:45

Mirelam wrote: 24 Apr 2021, 13:41 Pa koliko vremena treba da prodje da bi bio siguran u svoju odluku?
Pa ne znam.. Pitam.
Jucer smo imali raspravu oko ovog teksta i dobili smo isto pitanje.
Na pocetku, tek nakon procitanog teksta
DA 7, NE ZNAM 3, NE 6

poslije rasprave
DA 3, NE ZNAM 5, NE 8

User avatar
lilith1
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5046
Joined: 11 Nov 2020, 11:46
Has thanked: 509 times
Been thanked: 1869 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by lilith1 » 24 Apr 2021, 13:48

Da ..
Zato što je to njegova odluka ne treba mu produžavat agoniju a sad nije baš ni toliko mali da ne zna o čemu priča.
I mislim da je to dobra odluka za sve..jer to je patnja..to nije zivot a zamisli tek kako je njegovoj porodici..
Tako da defitnivno da.
You got to know when to hold 'em, know when to fold 'em
Know when to walk away and know when to run
You never count your money when you're sittin' at the table
There'll be time enough for countin' when the dealing's done

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55944
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1949 times
Been thanked: 5761 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Duminjo » 24 Apr 2021, 13:48

spacebound wrote: 24 Apr 2021, 13:45 Ako je nepovratno jeste. Vidjela sam takve ljude, brinula o njima, strasno je. Svaki put mi s jednom gospodjom misli ostanu kad izadjem iz sobe. Smjestim je u krevet, operem, obucem, izadjem i onda se pitam da li joj je hladno, da li joj je vruce, da li joj je onaj polozaj nezgodan, mozda je spavacica zulja, svrbi li je sta... Pa se naljutim kad udjem u sobu, a muha joj na licu. Ona samo gleda. Hrana preko sonde, kateter, pelena. Ne dao Bog takav zivot nikom.
Jesi li nekad čula za neki slučaj kako doktori ne daju nikakve sanse a covjek prezivi i cak stane na noge?

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80483
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7158 times
Been thanked: 11602 times
Status: Online

Re: Eutanazija

Post by spacebound » 24 Apr 2021, 13:52

paja patak wrote: 24 Apr 2021, 13:48
spacebound wrote: 24 Apr 2021, 13:45 Ako je nepovratno jeste. Vidjela sam takve ljude, brinula o njima, strasno je. Svaki put mi s jednom gospodjom misli ostanu kad izadjem iz sobe. Smjestim je u krevet, operem, obucem, izadjem i onda se pitam da li joj je hladno, da li joj je vruce, da li joj je onaj polozaj nezgodan, mozda je spavacica zulja, svrbi li je sta... Pa se naljutim kad udjem u sobu, a muha joj na licu. Ona samo gleda. Hrana preko sonde, kateter, pelena. Ne dao Bog takav zivot nikom.
Jesi li nekad čula za neki slučaj kako doktori ne daju nikakve sanse a covjek prezivi i cak stane na noge?
Zaista nisam, kad je osoba u vegetativnom stanju.
Ova moja Hackl, plakala bi kad joj napravim kafu, pa umocim gazu u nju i gazom joj premazem usne, plakala bi i kad joj sinovi dodju u posjetu, kazu. A dolazili su joj samo jednom godisnje.
Vidjevsi takve ljude i zamisljajuci takav zivot ja mislim da je smrt bolja. Svega si svjestan, a nista ne mozes, boli te, zulja, mokar si, svrbi te, smeta ti neki zvuk.... Nista...
Exchan ❌️

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55944
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1949 times
Been thanked: 5761 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Duminjo » 24 Apr 2021, 13:52

lilith1 wrote: 24 Apr 2021, 13:48 Da ..
Zato što je to njegova odluka ne treba mu produžavat agoniju a sad nije baš ni toliko mali da ne zna o čemu priča.
I mislim da je to dobra odluka za sve..jer to je patnja..to nije zivot a zamisli tek kako je njegovoj porodici..
Tako da defitnivno da.
Ono sto medicina ne moze danas, moci ce mozda sutra.
Zamisli negdje procitas za 5 godina kako je medicina napredovala i kako sada takve slučajeve mogu "vratiti" u normalan zivot.

Kako bi se osjećala?

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by MorningStar » 24 Apr 2021, 13:55

Pravo na taj izbor je neotudjivo. Mozda jedno od rijetkih nad kojim osoba uvijek ima kontrolu.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55944
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1949 times
Been thanked: 5761 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Duminjo » 24 Apr 2021, 14:01

spacebound wrote: 24 Apr 2021, 13:52
paja patak wrote: 24 Apr 2021, 13:48

Jesi li nekad čula za neki slučaj kako doktori ne daju nikakve sanse a covjek prezivi i cak stane na noge?
Zaista nisam, kad je osoba u vegetativnom stanju.
Ova moja Hackl, plakala bi kad joj napravim kafu, pa umocim gazu u nju i gazom joj premazem usne, plakala bi i kad joj sinovi dodju u posjetu, kazu. A dolazili su joj samo jednom godisnje.
Vidjevsi takve ljude i zamisljajuci takav zivot ja mislim da je smrt bolja. Svega si svjestan, a nista ne mozes, boli te, zulja, mokar si, svrbi te, smeta ti neki zvuk.... Nista...
Werner ima 18
Ovo mu se desilo prije par sedmica.

Da si mu starija sestra, bil opet bilo DA?

User avatar
lilith1
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5046
Joined: 11 Nov 2020, 11:46
Has thanked: 509 times
Been thanked: 1869 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by lilith1 » 24 Apr 2021, 14:03

paja patak wrote: 24 Apr 2021, 13:52
lilith1 wrote: 24 Apr 2021, 13:48 Da ..
Zato što je to njegova odluka ne treba mu produžavat agoniju a sad nije baš ni toliko mali da ne zna o čemu priča.
I mislim da je to dobra odluka za sve..jer to je patnja..to nije zivot a zamisli tek kako je njegovoj porodici..
Tako da defitnivno da.
Ono sto medicina ne moze danas, moci ce mozda sutra.
Zamisli negdje procitas za 5 godina kako je medicina napredovala i kako sada takve slučajeve mogu "vratiti" u normalan zivot.

Kako bi se osjećala?
Vjerovatno bi bilo tu malo onog sta bi bilo kad bi bilo..ali s druge strane vjerujem da ako osoba izrazi takvu želju da treba to ispoštovati jer ko sam ja ili neko drugi da kaže e ne može živjet ces tako dok ne dođe eto neki napredak u medicini ako dođe uopće.
To je sebično od ljudi koji su zdravi pravi..lako je reći živi još malo tako kao biljikica kad je čovjek zdrav i kad sa strane posmatra. Samo ta osoba zna kako joj je..
You got to know when to hold 'em, know when to fold 'em
Know when to walk away and know when to run
You never count your money when you're sittin' at the table
There'll be time enough for countin' when the dealing's done

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80483
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7158 times
Been thanked: 11602 times
Status: Online

Re: Eutanazija

Post by spacebound » 24 Apr 2021, 14:04

paja patak wrote: 24 Apr 2021, 14:01
spacebound wrote: 24 Apr 2021, 13:52

Zaista nisam, kad je osoba u vegetativnom stanju.
Ova moja Hackl, plakala bi kad joj napravim kafu, pa umocim gazu u nju i gazom joj premazem usne, plakala bi i kad joj sinovi dodju u posjetu, kazu. A dolazili su joj samo jednom godisnje.
Vidjevsi takve ljude i zamisljajuci takav zivot ja mislim da je smrt bolja. Svega si svjestan, a nista ne mozes, boli te, zulja, mokar si, svrbi te, smeta ti neki zvuk.... Nista...
Werner ima 18
Ovo mu se desilo prije par sedmica.

Da si mu starija sestra, bil opet bilo DA?
Ne znam.
Exchan ❌️

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55944
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1949 times
Been thanked: 5761 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Duminjo » 24 Apr 2021, 14:14

lilith1 wrote: 24 Apr 2021, 14:03
paja patak wrote: 24 Apr 2021, 13:52

Ono sto medicina ne moze danas, moci ce mozda sutra.
Zamisli negdje procitas za 5 godina kako je medicina napredovala i kako sada takve slučajeve mogu "vratiti" u normalan zivot.

Kako bi se osjećala?
Vjerovatno bi bilo tu malo onog sta bi bilo kad bi bilo..ali s druge strane vjerujem da ako osoba izrazi takvu želju da treba to ispoštovati jer ko sam ja ili neko drugi da kaže e ne može živjet ces tako dok ne dođe eto neki napredak u medicini ako dođe uopće.
To je sebično od ljudi koji su zdravi pravi..lako je reći živi još malo tako kao biljikica kad je čovjek zdrav i kad sa strane posmatra. Samo ta osoba zna kako joj je..
Želja je izrazena samo 4 sedmice nakon saznanja u kakvom je stanju i dan nakon što ga je djevojka ostavila.
Zelju je izrazio decko koji ima 18.

Mislis da je to dovoljno vremena, u ovakvim okolnostima, da momak donese razumnu odluku?

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Mirelam » 24 Apr 2021, 14:16

paja patak wrote: 24 Apr 2021, 14:01
spacebound wrote: 24 Apr 2021, 13:52

Zaista nisam, kad je osoba u vegetativnom stanju.
Ova moja Hackl, plakala bi kad joj napravim kafu, pa umocim gazu u nju i gazom joj premazem usne, plakala bi i kad joj sinovi dodju u posjetu, kazu. A dolazili su joj samo jednom godisnje.
Vidjevsi takve ljude i zamisljajuci takav zivot ja mislim da je smrt bolja. Svega si svjestan, a nista ne mozes, boli te, zulja, mokar si, svrbi te, smeta ti neki zvuk.... Nista...
Werner ima 18
Ovo mu se desilo prije par sedmica.

Da si mu starija sestra, bil opet bilo DA?
Pa ne odlučuje sestra o tome, nego Verner. Sestra pomaže ili ne pomaže da Verner ostvari svoj naum.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Mirelam » 24 Apr 2021, 14:17

paja patak wrote: 24 Apr 2021, 14:14
lilith1 wrote: 24 Apr 2021, 14:03

Vjerovatno bi bilo tu malo onog sta bi bilo kad bi bilo..ali s druge strane vjerujem da ako osoba izrazi takvu želju da treba to ispoštovati jer ko sam ja ili neko drugi da kaže e ne može živjet ces tako dok ne dođe eto neki napredak u medicini ako dođe uopće.
To je sebično od ljudi koji su zdravi pravi..lako je reći živi još malo tako kao biljikica kad je čovjek zdrav i kad sa strane posmatra. Samo ta osoba zna kako joj je..
Želja je izrazena samo 4 sedmice nakon saznanja u kakvom je stanju i dan nakon što ga je djevojka ostavila.
Zelju je izrazio decko koji ima 18.

Mislis da je to dovoljno vremena, u ovakvim okolnostima, da momak donese razumnu odluku?
Upravo iz tih razloga treba insistirati na životnom testamentu dok je čovjek pri zdravoj pameti.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55944
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1949 times
Been thanked: 5761 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Duminjo » 24 Apr 2021, 14:55

Mirelam wrote: 24 Apr 2021, 14:16
paja patak wrote: 24 Apr 2021, 14:01

Werner ima 18
Ovo mu se desilo prije par sedmica.

Da si mu starija sestra, bil opet bilo DA?
Pa ne odlučuje sestra o tome, nego Verner. Sestra pomaže ili ne pomaže da Verner ostvari svoj naum.
Na kraju, neko ce se naci da stisne puljku. A skoro svi gledamo drugacije na situaciju. Doktor, poznanik, familija. Cisto sumnjam da postoje roditelji koji bi stiskli puljku. A mozda ni dijete koje bi isključilo kisik majci. Ja ne bih mogo.

Ja bih npr bio neopredjeljen. A ako bih bas morao odlučiti, trazio bih mjesec ili dva vremena pa opet "popricao" sa Vernerom i do tada pokušao hladnije glave razmisliti. Ovo 3-4 sedmice mi je bas malo vremena za takvu odluku. Ne može covjek u takvoj situaciji za tako malo vremena gladne glave razmisliti.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Mirelam » 24 Apr 2021, 15:00

Mislim da ova prica ni ne potpada pravno pod eutanaziju.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by insomnia » 24 Apr 2021, 15:06

paja patak wrote: 24 Apr 2021, 13:52
lilith1 wrote: 24 Apr 2021, 13:48 Da ..
Zato što je to njegova odluka ne treba mu produžavat agoniju a sad nije baš ni toliko mali da ne zna o čemu priča.
I mislim da je to dobra odluka za sve..jer to je patnja..to nije zivot a zamisli tek kako je njegovoj porodici..
Tako da defitnivno da.
Ono sto medicina ne moze danas, moci ce mozda sutra.
Zamisli negdje procitas za 5 godina kako je medicina napredovala i kako sada takve slučajeve mogu "vratiti" u normalan zivot.

Kako bi se osjećala?
Ovako ni moja sedmogodisnjakinja ne zamislja medicinu. Da zamisli za pet godina vracaju ovakve u normalan zivot 😁
Moderninom MRNa vakcinom?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55944
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1949 times
Been thanked: 5761 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Duminjo » 24 Apr 2021, 16:40

insomnia wrote: 24 Apr 2021, 15:06
paja patak wrote: 24 Apr 2021, 13:52

Ono sto medicina ne moze danas, moci ce mozda sutra.
Zamisli negdje procitas za 5 godina kako je medicina napredovala i kako sada takve slučajeve mogu "vratiti" u normalan zivot.

Kako bi se osjećala?
Ovako ni moja sedmogodisnjakinja ne zamislja medicinu. Da zamisli za pet godina vracaju ovakve u normalan zivot 😁
Moderninom MRNa vakcinom?
Bil stisko puljku?

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by insomnia » 24 Apr 2021, 16:40

Naravno
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5856
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 168 times
Been thanked: 290 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by bosnjakinja » 28 Apr 2021, 00:40

ne znam,medicina nije sveznajuca,mozda se covjek uspije oporavit? nase tijelo zna pravit cuda? nedaj Boze nikome amin

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

U Švicarskoj odobrena prva kapsula za eutanaziju

Post by Krokodil Behko » 06 Dec 2021, 14:26

Image


Kapsula namijenjena za asistirani suicid dobila je odobrenje u Švicarskoj, a njen kreator vjeruje da bi trebala biti spremna za upotrebu u ovoj zemlji naredne godine.

Eutanazija je legalna u Švicarskoj, a u 2020. godine je to iskoriristiko 1.300 ljudi, pokazali su podaci dvije glavne organizacije za "asistirani suicid". Životi ljudi su okončani gutanjem tečnog natrij pentobarbitala, koji ih dovodi u duboku komu prije nego preminu. Međutim, dr. Philip Nitschke je razvio kapsulu Sarco proizvedenu 3D printerom, koja nudi drugačiji pristup. Klijentima se garantuje brza i mirna smrt bez ikakvih hemikalija.

Kapsula realizira svoj cilj tako što se napuni azotom, čime se brzo smanjuje koncentracija kisika, a osoba koja se u njoj nalazi umire zbog hipoksije i hipokapnije. Djelovanje kapsule izaziva osjećaj dezorjentiranosti, a osoba može osjetiti i blagu euforiju prije nego izgubi svijest. Dr. Nitschke tvrdi da smrt nastupa nakon 30 sekundi te da nema niti panike niti osjećaja gušenja.

Također, kapsula se aktivira iznutra, tako da osoba može sama pritisnuti dugme kada bude spremna na to. Kapsula je prenosna te se može transportovati na bilo koju lokaciju.

Pravna provjera kapsule je okončana i može se koristiti bez prolema.

Treći prototip kapsule Sarco se trenutno pravi pomoću 3D printera u Nizozemskoj te bi trebao biti operativan u Švicarskoj 2022. godine.

Dr. Nitschke je prošle godine rekao da želi besplatno ustupiti ovu tehnologiju, tako da će program za printanje kapsule biti dostpan online.


(klix)
online

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: U Švicarskoj odobrena prva kapsula za eutanaziju

Post by The 51st State » 06 Dec 2021, 14:29

Progresivno, kul, svjetski, a njihovo.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests