Tabu smrti

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
mailed
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3696
Joined: 30 Nov 2010, 10:00
Status: Offline

Re: Tabu smrti

Post by mailed » 22 Jun 2011, 11:37

pa.... string jesi kanditat da nam budes reporter sa "onog svijeta"? bilo bi to vrlo ljubazno od tebe...

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Tabu smrti

Post by String » 22 Jun 2011, 18:07

hvala lijepo, ne bih..ti si malo bliza smrti od mene pa idi ti.... :ble
Image

User avatar
mailed
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3696
Joined: 30 Nov 2010, 10:00
Status: Offline

Re: Tabu smrti

Post by mailed » 22 Jun 2011, 18:14

ma ti ces nam bolje pisati "odozgo"... :plavi

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Tabu smrti

Post by String » 22 Jun 2011, 18:32

sramota, jedna dama ovako da pise...
Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tabu smrti

Post by Maja » 25 Jun 2011, 00:56

Najveći misterij: Četiri teorije o tome šta se događa kad umiremo

Uprkos velikim koracima koje su napravili naučnici u proteklih nekoliko decenija, još uvijek nemamo sveobuhvatno objašnjenje za najveći misterij koji se tiče svakog živog bića na ovom planetu: šta se tačno događa kad umremo.

Budući da je posljednjih godina provedeno mnogo istraživanja o temi kliničke smrti, odnosno o iskustvima više hiljada ljudi koji su doživjeli iskustva tik do smrti, Huffington Post je pobrojio nekoliko teorija o ovoj temi, a koje su se pojavile tokom nekoliko proteklih godina.

Prvo je iskustvo dr Ebena Alexandera III., neurohirurga koji je 25 godina predavao na prestižnom Harvardu. Godine 2008. obolio je od rijetkog oblika bakterijskog meningitisa i pao u duboku komu. Nakon nekoliko dana vegetiranja se probudio, a sjećao se da je putovao kroz "jezgru", gdje je upoznao viziju boga. Probudivši se, shvatio je da postoji još jedna egzistencija izvan ove naše. Naime, mnogi naučnici smatraju da prestankom moždane aktivnosti umire i um/duša. Ali, iskustvo dr Alexandera postavlja pitanje: kako je moždano mrtva osoba mogla doživjeti duhovno iskustvo?

Psihijatar dr Bruce Greyson smatra da iskustva kliničke smrti dokazuju da um može funkcionisati i bez fizičkog tijela. Naime, Greyson je proučio više od stotinu iskustava kliničke smrti i izdvojio one koji su to iskustvo opisali kroz osjećaje mira, ljubavi i osjećaja"napuštanja tjelesnog", navodi Net. Iako većina naučnika odbacuje ova iskustva kao halucinacije potaknute stresom kroz koji prolazi mozak u tom stanju, Greyson tvrdi da ona dokazuju da um može funkcionisati bez fizičkog tijela.

Biocentrist Robert Lanza tvrdi da mi zapravo ne umiremo: budući da su vrijeme i prostor alati pomoću kojih ljudi razumijevaju svijet oko sebe, i budući da bez svijesti oni ni ne postoje, ni mi zapravo ne umiremo. Smrt ne postoji u bezvremenskom, besprostornom svijetu, tvrdi Lanza.

Neurologinja Wendy Wright vjeruje da su iskustva kliničke smrti tek rezultat ispuštanja endorfina u mozak, tako da kada se ove hemikalije ispuste, mogu se dogoditi različiti tipovi fenomena: osoba može vidjeti svjetlost, osjetiti smirenost ili može osjetiti da je okružena voljenim osobama. Takve vizije, iako utješne za pojedince, tek su trikovi našeg mozga, tvrdi Wright.


Izvor vijesti: http://www.24sata.info/lifestyle/nauka/ ... z1QEkkUoeo

Voljena
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1307
Joined: 23 Jul 2011, 09:37
Status: Offline

Re: Tabu smrti

Post by Voljena » 08 Oct 2011, 12:54

Da plasim se smrti,i svoje i svojih bliznjih,mame na primer,to ne znam kako cu podnjeti.

User avatar
Jaca
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6755
Joined: 29 Sep 2011, 02:18
Location: potrazi me u predgradju...
Status: Offline

Re: Tabu smrti

Post by Jaca » 08 Oct 2011, 13:08

ja sam sama sebe ubijedila u drugi zivot u zivot poslije smrti
i nemoj neko da me ubjedjuje u suprotno jer mi se ovako lakse pomiriti s tim
bolje biti malo lud nego malo pametan

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Tabu smrti

Post by alma75 » 16 Dec 2011, 00:55

Da, bojim se smrti i ne volim razmišljati o tome. Jednom sam bila blizu, da sam tad skontala, crkla bih od straha :lupa

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Tabu smrti

Post by blento59 » 16 Dec 2011, 00:59

stah od smrti je cista glupost
prirodna pojava koju niko ne voli ali je neizbjezna
stvar od umiranja je vec razuman strah, jer nije isto zaspati i ne probuditi se ili umirati mjesecima
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Tabu smrti

Post by silence » 03 Feb 2012, 20:35

paparaci wrote:normalno.
meni je najgluplja ona izreka "zivi svaki dan kao da ti je posljednji" :plavi :zid
na nama je da se trudimo, da budemo istrajni i da se borimo sa svim nedacama koje nas zadese u zivotu. pa i sa smrcu neke nama drage/bliske osobe. naravno da gubitak boli. srce je, nije kamen. ali nam valja postovati te osobe i odavati im pocast dok su u zivotu. znaci prepoznati te njihove vrijednosti. ali zivot kao zivot, svakakve price pise....
Paparici, nije ovo glupa izreka. "Živi svaki dan kao da je posljednji", to znači uzeti svaki dan ono što je najbolje od života. A to znači, živjeti sretno. Znači, pronaći sebe i živjeti zadovoljno.

Slažem se upotpunosti sa ovom tvojom konstatacijom da naše najbliže, najmilije treba poštovati i odavati im počasti tokom njihovog života, jer kada odu više nema ništa.
Obično, prvo idu roditelji. Tuga i bol su ogromni kada odu. Jako je ružno ne njegovati ih, ne iskazivati im poštovanje za njihovog života, a onda poslije smrti im odavati počasti i liti suze, pokazujući neku veliku ljubav i poštovanje. Rekla bih ne postojeću ljubav i nepostojeće poštovanje - radi publike.

Smrt je niminovna. Nije tabu tema. Svi mi idemo ka jednom cilju - kraju puta. Znamo šta nas čeka i ne treba se plašiti. Rodili smo se, da bismo jednog dana i umrli. Treba nastojati da se vrijeme između života i smrti utroši što kvalitetnije.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Tabu smrti

Post by Krokodil Behko » 26 Feb 2013, 11:08

Ne vjerujem da se bojim smrti. Ako je sudjeno, smrt će me sresti bilo kad i bilo gdje..
Neminovnost je ta da ćemo svi umrijeti. Ako želimo vječno zivjeti, treba da unapredjujemo svoju sredinu u svojim mogućnostima. Prenosioci smo gena i njihovi cuvari za neke buduce generacije, baš kao što su kmetovi u srednjem vijeku,umirali zbog toga što su lovili ribu u potoku bez znanja feudalca.. Čuvali su ljudske gene u svom psećem životu,da bi mi sad chatali na internetu.. Sad-zasad,to je jedini nacin,da čovjek kao društveno biće u neku ruku bude besmrtan. Isto takoi mi čuvamo i prenosimo gene za neke koji će putovati svemirom i samim tim životni vijek, bit će im veoma dug.
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Tabu smrti

Post by Lebowski » 20 May 2014, 13:51

Nije me strah al mi žao nekako što ću propustiti svašta, ali u isto vrijeme nepojmljivo mi da ću umrijeti, da će prestati sve, uvijek ta neka nada da postoji nešto poslije. Više me strah smrti onih koje volim i koje ću voljeti.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Tabu smrti

Post by alma75 » 20 May 2014, 13:57

Nešto sad, kad se dešava ova katastrofa oko nas, razmišljam: Koliki može da bude strah kad stojiš na balkonu i gledaš kako bujica vode nadolazi i penje se sve više... nemojte ba pričati da vas nije strah

dacina_curica
Status: Offline

Re: Tabu smrti

Post by dacina_curica » 20 May 2014, 13:59

Moje me nije strah, to sam vec razmirila u svojoj glavi. Strah me je sta bi mi bilo sa djetetom da se meni nesto desi dok je on jos mali, zato i ne dam sebi da tonem. Inat i huja rade prekovremeno.

Strah me je mamine smrti iako znam da mora biti, ali me je najvuse strah bratove. Rekla sam vec negdje da bih voljela umrijeti makar minut prije njega. ...

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Tabu smrti

Post by Spanac_113 » 20 May 2014, 14:05

:maja
strah ili ne, brzo ili sporo, nebitno i neizbjezno. i ne zna niko kako ce odreagovat, nema ponavljanja.

ja sam potpuno drugacije shvatio temu izgleda.
tabu smrti ili nesto o cemu se ne prica.
na zapadu jako izrazena pojava gdje je sve nekako klinicki i hladno i svi se trude sto vise odvojiti realnost umiranja od javnosti, familije itd. da se ne bi usplahirili ili ne daj boze shvatili kako valja svima mrijet.
valjda nije dobro za ekonomiju, sta li

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Tabu smrti

Post by Julia-Klara » 20 May 2014, 14:07

Nije me strah smrti. Poznajem taj osjecaj kada mislis da je kraj, ali to nije smrt nego praznina, nedorecenost. Smrt dragih ljudi je neminovna,i ja se pokusavam saziviti sa mislju o istoj. Roditelja nece uvijek biti tu, lagano im dolazi vrijeme za odlazak, mada ne postoje pravila o tome ko ce prvi.
Jedino o cemu jesam razmisljala je to da umrem sama u stanu,i da me niko ne trazi, da danima moje tijelo bude negdje samo a da moji ne znaju da me vise nema. Znaci opet nije strah nego bih voljela da budu informirani na vrijeme,to je sve.

Smrt je kraj puta, i ona dolazi :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tabu smrti

Post by Bla » 20 May 2014, 14:20

alma75 wrote:Nešto sad, kad se dešava ova katastrofa oko nas, razmišljam: Koliki može da bude strah kad stojiš na balkonu i gledaš kako bujica vode nadolazi i penje se sve više... nemojte ba pričati da vas nije strah
Mene su iznenadile vijesti koje su počele pristizati o broju žrtava jer nije bila riječ o nekim bujičnim vodama nego većinom o vodi koja relativno polako nadolazi. Mislim, nije tsunami u pitanju. Jednostavno nisam mogao da pojmim kako se neko može udaviti u takvoj vodi (osim ako je invalid, onemoćali starac i sl.)

Poslije su rekli da je većinom riječ o starijim osobama, a vidjevši prilog iz Srbije gdje su u nekim mjestima, ono, kad je vrag odnio šalu, neke starce prisilno evakuisali, zaključio da je većina žrtava to postala zbog tvrdoglavosti a ne zbog toga što nije moglo drugačije.

Uz izuzetke nekih koji su upali u brzu nabujalu rijeku kao što je bio slučaj na Dobrinji, mada mi je i to neshvatljivo, jer okolno područje nije bilo poplavljeno, pa to nekako tumačim kao nedostatak opreza i traženje belaja (šta tražiš na ivici takve rijeke?).

Nekoliko slučajeva usljed klizišta gdje su se kuće srušile na ljude. Iz priloga se vidi od onih koji nisu doživjeli takvu sudbinu nego su "na vrijeme" izašli da su se i tu ljudi ponašali prilično nesuvislo. Većina prepričava kako su, iako je počelo s pomjeranjem, čekali maltene zadnji momenat da napuste objekte.

Očito da narodu treba održavati predavanja i vježbe šta se u određenim slučajevima radi.

Npr. sada se skoro nigdje ne rade ni vježbe po objektima usljed požara. Da se isti desi, sigurno bi bilo totalno nepotrebnih stradanja.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Tabu smrti

Post by Spanac_113 » 20 May 2014, 15:39

Smrt i odnos prema smrti.

za razliku od nasih rituala koji se trude prikriti Smrt i ne spominjati je kao nesto prljavo sto treba izbjegavati ( :valja ) u nekim dijelovima svijeta se jos uvijek postuje i Smrti pristupa na razlicite nacine.

Madagaskar

Famadihana, ili 'okretanje kostiju', je tradicionalni festival na otoku. ucesnici vjeruju da sto se brze tijelo preminulog raspadne, duh osobe brze stigne do zagrobnog zivota. zbog ubrzavanja raspadanja je obicaj iskopati svoje voljene, plesati sa ostacima tijela oko grobnice te ih ponovno ukopati. ponavlja se svakih 2 do 7 godina :hm
Image

Amazonija

Yanomami je jedno od najprimitivnijih plemena u svijetu. oni smatraju da Smrt nije prirodna pojava. tijela se uobicajeno spaljuju i preostali pepeo se mijesa sa alkoholom od fermentiranih banana. ovu mjesavinu konzumira cijelo pleme na taj nacin osiguravajuci da umrli na neki nacin ostaju medju njima.
Image

Tibet

Jhator, ili nebeska sahrana, je praksa medju budistima na Tibetu. vjeruju u ciklicno ponovno radjanje, sto znaci da nema smisla prezervirati tijelo poslije smrti jer se duh vec preselio na drugi svijet. tijela umrlih se nose na otvorene prostore, obicno na velikoj visini, i ostavljaju se lesinarima i ostalim zivotinjama kao poklon. da bi se tijelo sto prije i lakse raznijelo, specijalist/svecenik reze tijelo na komade i siri ga na za to odredjenom mjestu.
Image

Indija

Aghori Babas, pleame koje zivi u Varanasiju, su poznati po tome sto jedu mrtve. oni vjeruju da je najveci strah od kojeg pate ljudska bica, stah od vlastite smrti, i da je toj strah barijera duhovnom prosvjetljenju. samo suocavanje sa strahom covjek moze dostici visi nivo duhovnosti. u hinduizmu postoji 5 vrsta ljudi koji se ne smiju spaljivati: sveci, djeca, trudnice, neudate zene, i ljudi koji su umrli od leproze ili zmijskih ugriza. njihova tijela se ostavljaju da plutaju niz rijeku Ganges, odakle ih Aghori izvlace i ritualno konzumiraju.
Image

dacina_curica
Status: Offline

Re: Tabu smrti

Post by dacina_curica » 20 May 2014, 15:45

Treca slika :br

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Tabu smrti

Post by Spanac_113 » 20 May 2014, 15:51

dacina_curica wrote:Treca slika :br
meni je ova zadnja tako mocna :DD

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests