Strah od mrtvih ljudi

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11735 times
Contact:
Status: Online

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Maja » 15 Mar 2013, 10:25

Kako su ti dali da vidiš tog malog? Zar se nisu bojali kako ćeš reagovati?

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80779
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6794 times
Status: Online

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Julia-Klara » 15 Mar 2013, 10:42

Tijelo je bilo izlozeno, i takav je obicaj (ne znam da li kod svih pravoslavaca) da se tijelo moze vidjeti...Mi smo na sahranu dosli sa razrednikom, cijeli razred, i svi su isli da ga vise,pa i ja...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11735 times
Contact:
Status: Online

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Maja » 15 Mar 2013, 10:54

Aha, bio je pravoslavac. Vidi mene lude. Još gore piše Boris :grana

dacina_curica
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by dacina_curica » 15 Mar 2013, 12:18

Jedini put kad me je bilo strah mrtvaca je kad je tata umro...Iako ga ni buraz ni ja nismo vidjeli niti smo znali kad je bila dzenaza (poslala nas mama mensecini u Krusevac kod tece) ja jedno vrijeme uopste nisam smjela uci u kucu...Dobro, bila sam skroz mala (8) ali me je, bas kao sto rece Crni, bilo strah duha - da ne izbije otkud. :cudi

Vidjela sam nakon toga mrtvaca hejbet, nije me strah...Bude mi zao i redovno otplacem ali me strah nije. Sjecam se kad je burazov odlican drug umro na po casa od srcanog udara (sa 15!!! godina) plakala sam ko mahnita, odrasli smo zajedno. :( Jedino ne znam da bih mogla pomagati oko spremanja, eh to me jos sad brine.

Inace, duhova se ne bojim, strah me je zivih ljudi mnogo vise.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Zagorka » 15 Mar 2013, 12:26

Ne bi ih bas isla gledati ako ne moram......ne mislim da bi me bio neki veliki strah,vec vise jeza i nelagoda...htjela bih sviju ponijeti u sjecanju onako kakvi su bili dok su hodali....kakvi su vec bili...neko ljubazan,neko nasmiješen,neko s krunom na čelu,ali sve je to ono sto cini nasu osobnost i toga se zelim sjecati.......ne zelim da mi zadnje uspomene na nekoga budu kako nepomicno lezi sklopljenih kapaka....eto zato ih ne bih gledala i ne gledam ih nikada....a smrti se ne bojim,ni duhova.......(mozete mi vjerovati ili ne,kako vam volja) :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Nela » 15 Mar 2013, 12:28

Imala sam 15 godina kad je auto udarilo zenu koja je bila od mene udaljena 10cm, na mjestu je bila mrtva. Nisam se prepala nje kao mrtvaca iako je scena bila uzasna, vise sam se prepala samog dogadjaja.
A u ratu umro moj tetak i ostanem ja kod tetke spavati da nije sama. I tetka legla na svoj krevet a ja na tetkov. Jos pored stoj flasa vode jer je on uvijek pio po noci vodu pa je tako i stalno drzao flasu pored kreveta. U sebi sam kontala nije mi ovo trebalo u zivotu al hajd volio je mene tetak
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Johny
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3313
Joined: 03 Mar 2012, 22:25
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Johny » 15 Mar 2013, 16:24

nemam

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Lebowski » 14 Jan 2014, 02:10

Pa nije mi baš prijatno, nekakav čudan osjećaj, pogotovo kad je neko blizak bio.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Spanac_113 » 14 Jan 2014, 08:17

Prazne školjke. Odtuda i strah.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Spanac_113 » 14 Jan 2014, 09:23

Da malo proširimo, na zapadu se taj strah gleda kroz marketing :grana
Navodno, suočavanje sa smrtnoscu nije dobro za ekonomski rast. To ide dotle da se mrtvi u bolnicama iznose kroz hodnike stavljeni na podlezaj kreveta da bi se činilo kako je krevet prazan. Programi na tvu koji imaju dokumentarni duh i veze sa mrtvima se prikazuju poslije 10 sati. Itd. Kao da je smrt nešto bezobrazno ili nešto što se dešava drugima a ne nama.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80779
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6794 times
Status: Online

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Julia-Klara » 14 Jan 2014, 09:29

ja mislim da sam imala problem sa umiranjem drugih ljudi sve dok nisam kao "kraj" prihvatila islamsko objasnjenje-covjek ne umire,nego preseli :cudi
jos uvijek jednako boli cinjenica da ljude koje volimo vise nikada necemo vidjeti,otici s njima na kafu,ali vise ne zavrsavaju u rupi/zemlji, nego presele negdje drugo...
i meni samoj je ovaj prilaz naivan,ali puno ljepsi od definitivnog kraja :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Calla » 14 Jan 2014, 09:33

jos dok sam isla u medicinsku skolu patologija kao predmet me poprilicno privlacio a i odbijao istovremeno sve dok se nisam u praksi na intenzivnoj njezi susretala sa lesevima pacijenata koji u noci preminu i koje sam morala srediti do ujutro dok ne dode prva smjena,,(na svu srecu napustila sam i ovaj posao nakon 12 godina staza)
ovo sredivanje mrtvaca u klinickom sektoru ima sistematsku listu koju smo morali odradivati,,pa smo kretali sa rezanjem i vadenjem pismejkera ,,vadenjem svih kathetera,,skidanje prstenja dok je tjelo jos vruce i ostavljanje tjela na par sati da sve tekucine izadu prije neg krenemo sa zadnjim pranjem ,,e sve ove praktike ili primjeri koje navedoh kroz praksu ,oduzmu svaki strah od mrtvih ljudi!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Ruana
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Ruana » 14 Jan 2014, 09:39

Ne treba se bojati mrtvih nego zivih ljudi. Ne bojim se, naravno tesko je kad gubis drage ljude, ali je bitan i nacin na koji to prihvatis. Vidjela sam roditelje mrtve, mamu sam pomagala opremiti.
Ja to shvatam, da su oni na boljem svijetu sada.

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Bambi » 14 Jan 2014, 11:43

Možda mali strah da postoji,ali uglavnom se bojim živih ljudi :djed

Trepavica
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Trepavica » 14 Jan 2014, 12:01

Vidjela sam par osoba mrtvih jako bliskih , bez straha - morala sam jer jedini način prihvatiti činjenicu da su mrtvi je taj..poljubiti ih posljednji put.... Jednog rodaka koji je poginuo u saobraćajnoj nesreći nisam vidjela... Kajanja je ipak tu.. "Otisao bez pozdrava"... :(

Ciklama
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Ciklama » 14 Jan 2014, 21:27

Od dženaze mojih dječaka rahmetli, da im Allah dž.š. podari lijepi dženet, (tečić i stričević) u ratu, nisam vidjela mejit (mrtvaca) do smrti moga dide, o čijoj smrti još nisam spremna ništa pisati.
Njih dvojica su ubijeni, drugog smo prenosili po prestanku rata, stričevića onako krvavog sam na svojim rukama držala. Miris ustajale krvi, prijeke smrti, zla i danas osjećam, ali se nesjećam izraza njihovih lica tada i to mi je drago, kad gledam njihove fotografije, meni suze idu a oni se smješe kao da me tješe.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by dacina_curica » 14 Jan 2014, 21:31

Ciklama :tjesi

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by alma75 » 23 Feb 2014, 23:17

Bila sam u bolnici i starica u istoj sobi je umrla. A ja nepokretna, ne mogu ustati i otići. Gledala sam je kako umire, slušala hropac, bilo je strašno. Kad je doktor došao da konstatuje smrt, samo je pogledao i rekao "mrtva je", kao da je rekao "pita krompiruša". Pa kontala sam u sebi, ovaj je lud. Ja sam bila van sebe od staha, cijeli dan sam neutješno plakala, u to su došli i njeni sinovi kojim ovi ludaci iz bolnice nisu ništa javili pa sam i to morala ja da uradim... Naveče su imali problem sa mnom jer nisam smjela da spavam pa je na kraju dežrna sestra bila sa mnom u sobi. To je bilo moje prvo iskustvo. Nakon nekoliko godina mi se opet desila ista stvar u bolnici, ali me nije bilo strah, bilo mi je žao te žene, naravno, ali sam to doživjela kao nešto već viđeno.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Dzagoda » 24 Feb 2014, 00:11

Ne bojim se, ali pamtim. Sve su bili ljudi meni dragi. Ima nesto u onome da zadnji izraz lica ostaje u pamcenju.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11735 times
Contact:
Status: Online

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Maja » 19 Apr 2015, 00:25

Meni je omiljena zanimacija da hodam po nepoznatim grobljima i haremima. Ne znam zašto to volim. Ne izvodim nikakve rituale :D samo čitam imena, datum rođenja i smrti, računam koliko su živjeli. Posebno volim stare grobove iz 1800 i neke.
Vidjela sam nekolika mrtvaca ali svi su mi bili skoro pa stranci tako da i nije bilo neke reakcije. Ne kažem da mi je bilo svejedno al nije me bilo strah.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests